Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.01.2011, 17:01:48
Legionarul Legionarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Locație: GALATI, BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Smile Nou!

Icoana Facatoare de minuni de la Biserica Mavromol din Galati si cea de la Manastirea Adma sunt 2 dintre mult-cunoscutele icoane din Galati si din judetul Galati, am vazut ca s a deschis un subiect.....http://www.biserici.org/index.php?me...riteria=Galati mavromol&quick=&radio=b&order=P.TOWN,C.NAME,P.NAME Aveti si un mic istoric despre Icoana
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.01.2011, 17:11:43
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Legionarul Vezi mesajul
Icoana Facatoare de minuni de la Biserica Mavromol din Galati si cea de la Manastirea Adma sunt 2 dintre mult-cunoscutele icoane din Galati si din judetul Galati, am vazut ca s a deschis un subiect.....http://www.biserici.org/index.php?me...riteria=Galati mavromol&quick=&radio=b&order=P.TOWN,C.NAME,P.NAME Aveti si un mic istoric despre Icoana
Ia uite, stăteam în Galați și nu știam nimic despre icoană.
Să știți că nu îmi place biserica Mavramol, deși e monument istoric, nu se mai cunoaște, pentru că au vopsit-o ca pe-o vilă, strident, oribil, neortodox.
Cu următoarea ocazie o să mă duc să mă închin la icoană
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.01.2011, 17:25:07
Legionarul Legionarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Locație: GALATI, BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Smile

Sunt in Galati Biserici foarte frumoase, traditionale, cum ar fi Sfintii Imparati, Sf Modest si Sf Ecaterina cea de langa penitenciar, Nasterea Maicii Domnului din Vadul Ungurului, Sfanta Treime de la Filesti, Sfintii Trei Ierarhi si Sf Spiridon. Sunt biserici foarte frumoase cu pictura veche si catapetesme sculptate foarte frumos , unele din ele cu inscriptie in limba slavona. Sa vezi ce icoane inedite sunt acolo...... multa lume nu stie de ele, sincer ptr mine sunt niste biserici superbe, si orasul e frumos! Mai ales sa vezi unii dintre sfinti pictati in portul popular romanesc! Pentru mine Bisericile amintite mai sus sunt unice.... ptr ca sunt vechi, dar consolidate, acolo poti vedea frumusetea picturii bizantine, mai ales icoanele de argint unicate. Atat arhitectura cat si pictura ma fascineza la aceste Biserici!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.01.2011, 20:14:15
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Legionarul Vezi mesajul
Sunt in Galati Biserici foarte frumoase, traditionale, cum ar fi Sfintii Imparati, Sf Modest si Sf Ecaterina cea de langa penitenciar, Nasterea Maicii Domnului din Vadul Ungurului, Sfanta Treime de la Filesti, Sfintii Trei Ierarhi si Sf Spiridon. Sunt biserici foarte frumoase cu pictura veche si catapetesme sculptate foarte frumos , unele din ele cu inscriptie in limba slavona. Sa vezi ce icoane inedite sunt acolo...... multa lume nu stie de ele, sincer ptr mine sunt niste biserici superbe, si orasul e frumos! Mai ales sa vezi unii dintre sfinti pictati in portul popular romanesc! Pentru mine Bisericile amintite mai sus sunt unice.... ptr ca sunt vechi, dar consolidate, acolo poti vedea frumusetea picturii bizantine, mai ales icoanele de argint unicate. Atat arhitectura cat si pictura ma fascineza la aceste Biserici!
Restul bisericilor din Galați îmi plac
Cel mai mult m-a impresionat biserica de lângă Billa, Sf. Ioan, nu știu de ce. Și îmi place că o am în drum când mă duc la pregă la mate, iar atunci e și deschisă și mă pot închina.
Reply With Quote
Răspunde