Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 23.05.2007, 11:00:51
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
sper ca nu mi-ai zis mie ca eu sunt de obicei mai calma
i-a spus lui suntunOM :P

am scris si pe alt topic, dar scriu si aici:
"114. Am cantat si ascultat cantece lumesti si sectare"

in urma unor cercetari, psihologii au ajuns la concluzia k muzik le creste apetitul sexual tinerilor. :D
na k v-am dat si explicatie stiintifik :P
Reply With Quote
  #192  
Vechi 23.05.2007, 11:17:13
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

religia si cultele religioase au jucat un rol primordial in formarea societatii, a evolutiei ei, a sistemelor de drept, a normelor morale etc. daca fizica, chimia, biologia, sociologia, economia sunt materii obligatorii cred ca este absolut necesar sa avem o materie obligatorie numita religie.

Insa adevarata problema este curriculum acestei materii si dascalii. Daca predarea religiei inseamna Propoaganda Ortodoxa, Propagada Catolica sau Propaganda Neoprotestanta atunci sunt de acord cu schimbarea denumirii in Elemente de Ortodoxie, Catolicism, Penticostale... si sa nu aiba obligativitate.

Insa religia in sens general nu inseamna doar Ortodoxia. De acea cred ca ar trebui facuta o prezentare istorica a credintelor, cultelor si religiilor. Avand in vedere ca suntem un stat crestin cred ca ar trebui insistat pe trasaturile religiilor abrahamice si apoi insistat asupra crestinismul si a religiei nationale.

Dascalii nu cred ca trebuie sa fie preoti ci teologi. Un preot ar prezenta subiectiv religia mai ales cand s-ar referi la alte credinte. Un teolog ar trebui sa fie obiectiv.
Copiii nu ar trebui obligati sa invete rugaciuni - "daca nu inveti "Crezul" iei un 4" - ci trebuie stimulati sa inteleaga ceea ce invata.

O baza pentru materie consider ca trebuie sa fie toleranta religioasa.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 23.05.2007, 11:23:04
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

ce inseamana pentru tine a fi teolog????
Reply With Quote
  #194  
Vechi 23.05.2007, 14:05:23
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

daca nu stiti ce este black metalul, rugam nu comentati... noi nu o mai ascultam pentru textele cu tenta satanica sau impingerea la pacat, noi ii putem rezista si o ascultam pentru ca este o muzica bine construita, daca nu puteti sa intelegeti "urletele" este problema voastra nu a noastra :) :D

a fi teolog inseanma a urma o anumita cale, pe care nu o urmezi daca incepi sa gandesti si singur, zic ca tia luat ghiavolul mintile... :)
Reply With Quote
  #195  
Vechi 07.06.2007, 00:42:39
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

o persoana care a studiat teologia. care are cunostinte despre religie si care este obiectiv in raport cu materia pe care o preda.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 16.06.2007, 17:12:48
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

SuntunOm

Stiu ce este black metal. Si restul. Este o muzica satanista. Din pacate am aflat tai hat in zilele noastre. Acum mi se pare foarte clar.

Mintea ta ignora doar mesajele. Insa sufletul ti se inchide. Sufletul este o luminita iar muzica rock sufla sa o stinga. Uni cad. Altii nu cad. Dar sufletul ca sa nu ti se stinga se inchide.

De doi ani ascult psaltica. Este uimitor. Daca iti place cu adevarat muzica si traiesti poate cum traiam si eu odata prin Icoanei sau Romana (anii 90) incearca sa asculti psaltica romana, greaca, rusa, sarba sau siriaca.

Eu am fost prima oara la spovedit si mi`a zis preotul ca rock=satana. Eu am zis ca lasa ca stiu mai bine. El a zis ca muzica adevarata este muzica pe care o asculta Dumnezeu si nu omul. Si am gasit psaltica pe net si de atunci ascult numai asa ceva.

Reply With Quote
  #197  
Vechi 20.06.2007, 10:11:06
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

ai de capul meu? asta este prostie sau suntem undeva in evul mediu? de ce oamenii sunt atat de inclinati extremelor. de la muzica black rock la musica psaltica.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 21.06.2007, 12:22:23
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Evul mediu a fost in vest. In vest nu se asculta psaltica.

Eu sunt ortodox si orice ortodox, cand merge la biserica asculta psalmi. Este adevarat romandragut ca sunt dupa alt calapod decat tine. (oare chiar sunt???)

Am fost impatimit de rock, punk, death etc. Acum insa am alta viziune.

Cand vad invazia de trupe zaharisite, comerciale care ne invadeaza din america ma iau toate naduselile. Pana acum de ce n`au venit??? Oare ce se ascunde in spatele megaconcertelor acestea???
Reply With Quote
  #199  
Vechi 22.06.2007, 00:39:27
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
Evul mediu a fost in vest. In vest nu se asculta psaltica.

Eu sunt ortodox si orice ortodox, cand merge la biserica asculta psalmi. Este adevarat romandragut ca sunt dupa alt calapod decat tine. (oare chiar sunt???)

Am fost impatimit de rock, punk, death etc. Acum insa am alta viziune.

Cand vad invazia de trupe zaharisite, comerciale care ne invadeaza din america ma iau toate naduselile. Pana acum de ce n`au venit??? Oare ce se ascunde in spatele megaconcertelor acestea???
sunt o gramada de formatii bune. din america, din mb, din romania chiar.

nu ascullt death pentru ca este cam mare galagia pentru mine, insa cu rock si punk ma descurc foarte bine.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 22.06.2007, 04:01:43
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Am observat ca "Religia" este predata, in special, de absolventi de Teologie Ortodoxa, iar in unele cazuri, mai ales in mediul rural, de preoti.
De asemenea, inspectorii scolari de specialitate sunt, majoritatea, preoti ortodocsi.
Credeti ca este corect?
Da.Este corect.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scrisoare deschisă pentru predarea Religiei în școli laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 10 14.10.2012 02:42:05
Scoaterea religiei din scoli bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 1172 16.09.2011 16:35:30
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44