Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 19.06.2007, 10:23:38
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Sebastiana, daca ne referim strict la aflarea unor lucruri din viitor, nu pentru toata viata si nu neaparat prin astrologie; de exemplu si unii preoti prevad lucruri, spune sincer, daca ai putea ajunge la un preot vazator in duh cum ar fi parintele Arsenie Boca, esti sigura ca daca ti-ar da niste sfaturi prevazand viitorul tau, i-ai spune ca nu vrei pentru ca se pierde "farmecul, neprevazutul si indeditul"?
Am spus ca pentru a avea previziuni astrologice trebuie sa fii geniu gen Nostradamus ca altfel nu se poate, e foarte greu, dar exista preoti vazatori cu duhul care prevad viitorul si fara astrologie.

Pt anticumenism: trebuie sa mai judecam si cu capul nostru, nu numai in clisee, cel putin eu asa vad lucrurile, ca de-aia ne-a dat D-zeu minte, nu sa ne limitam in permanenta. Lasitatea si frica au distrus poporul asta. Iar perioada comunista vad ca lasa urme adanci .
Reply With Quote
  #72  
Vechi 20.06.2007, 10:46:58
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Consuela,eu nu faceam referire la Sfintii Parinti Induhovniiti,respectiv vazatori cu Duhul,de care am cunostinta si habar,si chiar cunosc astfel de persoane deosebite si speciale, vizavi de acest dar al inainte vederii cu Duhul Lui Dumnezeu,ci ma refer aici la citirea cerului,prezicerea starilor comportamentale dupa astrii,cititul in stele,nori,luna,soare,planete,cu alte cuvinte prezicerea starii si comportamentului persoanelor dupa astre,nori si planete,ceea ce mie mi se pare cu totul eronat sa ne pierdem vremea cu horoscopul,ghicitul,si alte prostii si tampenii de acest gen.Scrie clar scurt,concis,si la obiect in Sfanta Biblie ca este interzisa aceasta practica adica citirea cerului,si in stele asadar,ori daca noi nu credem Biblia,atunci nu stiu ce sa mai zic,daca noi am contrazice-o si am nega-o,inseamna ca am nega totul ce tine de Dumnezeu,de ceea ce ne cere noua Dumnezeu;nedandu-i crezare si ascultare Cuvantului Lui din Sfanta Scriptura,prima carte de capatai,fundamentala,si de baza a crestinului,ar insemna sa ne razvratim contra Lui Dumnezeu si sa ne luptam cu morile de vant.Cine seamana vant,culege furtuna,asta e si cu goana dupe desertaciuni si aiureli de tot felul.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 24.06.2007, 12:52:00
Sim Sim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2007
Mesaje: 3
Implicit

@Cristiboss
Nu ma bat cu pumnu-n piept ca toate astea au o legatura intre ele, si, cu toata inclinatia mea spre dogmatism si spre rigiditate, cand e vorba de cele sfinte (asta pentru ca ne sunt foarte putin accesibile cunoasterii), nu resping ideea pe care am prezentat-o cu cateva pagini in urma. A spune sus si tare ca horoscopul e de la necuratul, e ca si cum am spune ca stiinta e tot inventia lui. Trebuie facuta distinctia intre ce ne invata o religie si cate altele nu le aflam prin intermediul ei, dar asupra carora avem dreptul, ca niste fiinte rationale ca ne-a fost dat sa fim, sa meditam.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 24.06.2007, 13:27:58
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Sim,a crede in ceva ce ti se spune dinainte,care te sugestioneaza dupa care tu insuti/insati,crezand lucrurile acestea,te autosugestionezi,de vei crede niste idei preconcepute,si care cauta sa iti suprime tie notiunea de liberul arbitru si identitatea ta personala pe care Insusi Dumnezeu ne-a lasat-o si dat-o,nu ne obliga sa credem sau nu,nu ne sileste sa IL urmam pe EL,ci ne lasa pe noi toti sa decideam incotro ne indreptam:spre Rai sau spre iad,sa hotaram noi insine/insene viata noastra pe care vrem sa o traim,cum ne asternem asa dormim,intelegi tu aceasta?In Ortodoxie nu exista notiunea de soarta,de destin,aceasta "soarta"ne-o facem noi insine cu manutele noastre,de vrem sau nu sa ne mantuim,asa si cu destinul,noi ni-l facem,iar nu stelele(astrii ceresti)nici norii,nici planetele,nici luna,nici ghicitul in apa sau oglinda sau alte practici oculte precum horoscopul,zodiacul,etc.De ce crezi ca va fi Marea Judecata Universala de la final,daca noi am fi destinati sau predestinati,care mai este rostul ei atunci?Crezi ca vom raspunde in fata Lui Dumnezeu asa:nu eu,Doamne,sunt de vina ca am facut asa si pe dincolo,ci stelele,planetele,norii,horoscopul,zodiacul,ghicit ul in viitor,eu nu am facut decat sa le ascult,sa ma iau dupa ele,si sa le cred,ce vina am eu,daca asa mi s-a prezis,destinat sau predestinat?Si marii Sfinti Parinti Induhovniciti(printre care si Parintele Cuvios Induhovnicit Ieroschimonahul Arsenie Boca)si nu numai Sfintiile Lor,spun destul de clar,pe intelesul tuturor si limpede sa nu cadem in inselarea si amagirea celor rai,vicleni,a duhurilor viclesugului care cauta sa ne minta cu fel de fel de inselaciuni diavolesti.Amin si Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 24.06.2007, 14:42:16
Chupacabra Chupacabra is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 64
Implicit

hai ma cum sa crezi in horoscop,zodiac?
De fapt, ce ma mai mira in ziua de azi?:thumbsup:
Reply With Quote
  #76  
Vechi 24.06.2007, 14:45:22
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Si inca ceva,Dumnezeu in mare mila Sa,nu ne ingradeste pe noi,nu ne limiteaza cunoasterea,nu ne margineste,ci ne da doua alternative in a fi cu El sau nu,e alegerea noastra,de noi depinde cui ii slujim, EL ne da acea cunoastere infinita,nemarginita,nelimitata si deci neingradita,de ce am alege noi,asadar,sa ne conduca viata niste sori,stele,nori,ghicitoare,vrajitoare,horoscopuri, zodiacuri,ghicitori,etc.si etc.?Doar merita sa fim mai presus si sa ne situam deasupra lor,de toate aceste scorneli si inventii diavolesti,care vor sa ne atraga de partea lor,numai ca sa ne indeparteze de Dumnezeu,sa ne nauceasca,zapaceasca,ameteasca,si sa nu mai cunoastem notiunea generala de LIBERUL ARBITRU,pe care numai si numai Dumnezeu ni l-a dat sa ne traim viata cu Dumnezeu,in Lumina Lui.Caci nu putem sluji la doi stapani:si Lui Dumnezeu si lui Mamona(lui Beelzebul,banului,Cezarului,s.a.m.d)."Cine nu este cu Mine,este impotriva Mea",cine nu aduna cu Mine,risipeste".Ori cu Dumnezeu,ori cu horoscopul(gandire putina,limitata,preconceputa,sugestionata si autosugestionata si crezuta si practicata de naivi,creduli,aplicata de cei care considera ca trebuie sa gandeasca altcineva pt.ei,de parca ei nu ar avea minte pt.aceasta,si sa ia decizii altcineva in locul lor,etc ).
Reply With Quote
  #77  
Vechi 24.06.2007, 15:09:19
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Foarte multi in ultima perioada, atunci cind deschid ziarul, primul lucru pe care-l citesc este horoscopul zilnic. Biserica crestin ortodoxa, condamna astfel de practici . Horoscopul, a prins si prinde in continuare la public, din dorinta omului din tot deauna de a-si cunoaste viitorul, destinul in general. Care este parerea voastra despre destin, horoscop si alte asemenea ? !
Nu va mai uitati la urania sau chestii de genu asta! Pacat mare...idolatrie,paganism.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 24.06.2007, 22:42:05
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.696
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Noi credem ca Dumnezeu a creat cele ceresti si cele pamantesti si El are grija de toate.

Stelele,planetele nu ne influenteaza destinul pt ca Dumnezeu ne-a creat liberi,avem liber arbitru.
Cred ca Sebastiana are dreptate cind spune ca Dumnezeu nu ne ingradeste ci ne da, sau mai bine spus NE OFERA SANSA sa liberatea de a avea o sansa de mintuire. Oricum am dori noi sa explicam, realitatea este ca omenirea creata de Dumnezeu se afla intr-o pozitie destul de nefavorabila , aceea de CAZUTA aici pe pamint si sub influenta a zeci de LEGI UNIVERSALE restrictive, chiar foarte restrictive, una dintre cele mai rele fiind ADORMIREA SUFLETULUI , atunci cind functionam in stare de default, fara Dumnezeu.
Antiecumenism, eu dupa multi ani de studiu si efort am ajuns sa fiu convins ca traind in dorul lelii, fara Dumnezeu, noi nu avem alta varianta de a exista decit sa fim influentati de aceste legi impotriva carora nu putem lupta decit cu Cuvintul. Doar in momentul cind ne nastem din nou si adoptam invataturile Evangheliilor, cele Patristice si le urmam facind din ele un mod de a trai, doar atunci vom putea spune ca am invins celebra lege a KARMEI(care, din pacate, este reala), care spune ca ORICE am face noi, oricit ne-am da peste cap, de destin nu putem scapa. Sfintii nostri Parinti au dovedit contrariul prin viata lor si prin asta au dovedit fara discutie, superioritatea credintei Adevarate si multe alte ramificatii de-o profunzime uluitoare ale felului in care se dobindeste Harul Duhului Sfint si mintuirea noastra.

In acest spirit ar trebui intelese urmatoarele versete cutremuratoare si pline de frica de Dumnezeu
Doamne Ajuta!

"Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal Meu decat prin Mine." (Ioan 14,6)

si deasemena:
" Fara Mine nu puteti face nimic" sau mai simplu , FARA MINE NU PUTETI... invinge KARMA.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 25.06.2007, 12:21:57
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Sim, sunt de acord cu tine. Nu suport limitarile. D-zeu a creat si planetele si zodiile si astrogramele. Stiu ca e pacat sa iti faci previziuni din cauza ca e foarte greu si se strecoara erori, care te duc la nenorociri , omul obisnuit se incurca in ele, Urania nu e nici pe departe geniu asa ca nu e credibila. Nu oricine poate face predictii, numai Nostradamus a reusit sa faca previziuni astrale asa ca trebuie sa fii geniu sa nu faci gafe in astrologie predictiva.
E posibil sa scapi de karma si destin daca ajungi sfant. Cati dintre voi sunteti sfinti? Daca nu sunteti duceti-va crucea mai departe (karma sau destinul).
Sebastiana , daca nu vrei sa afli nimic despre viitor nu cauti nici o cale de aflare a lui. Inclusiv preotii vazatori in duh: te duci vorbesti cu ei dar le spui ca tu nu vrei sub nici o forma sa stii absolut nimic si nici sa preintampini ceva din viitor si tie sa nu iti spuna! Asta daca intr-adevar nu te intereseaza viitorul cum ai spus, altfel te contrazici singura.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 25.06.2007, 13:48:49
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Consuela,eu nu am fost sa cunosc vazatori cu Duhul expres,nu i-am cautat eu pe ei,daca Dumnezeu mi i-a scos in cale,este ca s-a intamplat asa,deodata,pur si simplu,ca din senin,rugandu-ma sincer si din toata inima,in anumite momente critice ale vietii mele de pana atunci,cand treceam prin niste clipe groaznice,oribile,as putea zice,si din care simteam ca nu mai pot scapa,ca s-au strans in jurul meu prea multe pacate ca un lat,si ca nu mai pot iesi,ca nu mai exista vreo portita de salvare.Nu am cautat si nu am iscodit,nu am ispitit pe Dumnezeu sau pe vazatorii cu Duhul Sfant,ca si cum cineva ar merge la vrajitori sau vrajitoare,la ghicitori,ghicitoare,descantatori,fermecatori sau altcineva.Dumnezeu in marea Sa indurare,S-a milostivit de mine,caci simteam ca sunt tare rau incercata,dar nu era nici pe departe,poate,asa ceva,comparativ cu ce li se intampla altora,desigur.In momentul in care totusi eu am vazut ca acele persoane deosebite,as putea zice de exceptie,imi spun ceea ce numai eu si Dumnezeu stiam,normal ca am devenit curioasa ca si Eva,caci fetele si femeile sunt ceva mai curioase de la Eva incoace,de la a ei curiozitate prea mare,care a dus la cadere,tu nu ai fi fost daca erai in locul meu?Dar curiozitatea mea nu era satisfacuta,in momentul in care eu puneam intrebari cu privire la mine,ci exact cand eu nu puneam intrebari inutile,fara noima poate,nu descusam,nu ispiteam,nu iscodeam pe acele persoane, tocmai atunci se intampla sa primesc raspunsuri clare la gandurile mele,care ma framantau si nu imi mai dadeau pace deloc.Cand acei oameni deosebiti(Sfinti Parinti Induhovniciti) cadeau in extaz,rapite in extaz,cum se mai zice,nu stiam ce sa mai cred,ce sa mai fac,asa ca nu imi ramanea altceva de facut decat sa ma rog si sa ma inchin,ce altceva mai imi ramanea sa fac?Nici macar nu mi-a spus cineva inainte ca acele persoane sunt vazatoare cu Duhul Sfant,eu de unde era sa stiu aceasta dinainte?Am picat si eu ca prostul,cum se mai zice,cam asa ceva,picata de pe luna.Dar am aflat mai multe in timp,nu asa deodata,caci atunci eram prea mica,si la propriu si la figurat,cu toate ca nici acum nu sunt mare,la figurat vorbind,adica in traire,cum sunt altii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Horoscopul are legatura cu crestinismul ortodox? Bast-et Generalitati 21 24.08.2010 15:48:15
Horoscopul stefanbogdan17 Intrebari utilizatori 21 02.06.2010 20:30:21