Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 22.07.2011, 13:40:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de informatorul Vezi mesajul
La orele de religie din scoli tot timpu profesoara de religie ne spunea sa nu avem prieteni atei.
Un coleg ateu de-al meu era tot timpu dat ca exemplu prost de profesoara. Era marginalizat total.
Asta nu e discriminare.

Citat:
In orice intrunire de familie cand afla cineva ca esti ateu imediat te dau la o parte; parintii incep cu "unde am gresit? copilul meu a luat-o pe cai gresite" si esti dat ca exemplu prost rudelor.
Nici asta nu e discriminare ci probleme de familie!

Citat:
In biserica tot timpu se mareste ura fata de atei si tu esti foarte ok cu ideea ca unii oameni merita sa fie torturati vesnic

Nu pot intelege cum tu nu observi cat de malefica e acea propozitie. Esti asa de indoctrinat incat ti s-a luat umanitatea. Ti se pare perfect in regula sa zici asa ceva si nu ti se pare discriminare.
Eu nu sunt de acord cu nimic ce atinge în vreun fel omul și este aberant să presupui așa ceva despre mine în particular.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #92  
Vechi 22.07.2011, 13:42:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Asive_rationalul Vezi mesajul
... mi-a zis ca sunt nesimtit, ca ma lasa corijent si m-a dat afara din clasa (dupa aceea mi-am facut cerere sa ma retrag de la ora de religie)
V-am rugat pe amândoi să dați niște exemple din care se poate generaliza, nu experiențe (neplăcute probabil) personale.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #93  
Vechi 22.07.2011, 13:47:42
Asive_rationalul Asive_rationalul is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2011
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
V-am rugat pe amândoi să dați niște exemple din care se poate generaliza, nu experiențe (neplăcute probabil) personale.
Cand ti-am dat exemple statistice, nu ti-a convenit ca ai zis ca sunt prea generale. Cand ti-am dat exemple personale nu ti-a convenit ca nu se poate generaliza din ele.
Ce naiba vrei? Exemple din evul mediu unde ateii si agnosticii erau arsi pe rug? Avem si de-alea.
Citat:

Asta nu e discriminare.
În sociologie, termenul "discriminare" este tratamentul defavorabil al unui individ sau al unui grup de indivizi bazat pe aparteneța lor la o anumită "clasă" sau "categorie". Discriminarea se referă la comportamentul pe care o persoană, o instituție sau un grup de persoane o au împotriva membrilor respectivei clase sau cateogrii.

Daca o profesoara da mereu exemplu de pacatos un elev ateu, daca el e marginalizat de societate pentru ca e ateu, atunci E DISCRIMINARE!
Sau ti se pare tipul de comportament normal ce trebuie adoptat cand ai de-aface cu un ateu?
__________________
Tu poti avea "adevarurile" tale
Eu am dovezile
Reply With Quote
  #94  
Vechi 22.07.2011, 13:48:49
informatorul's Avatar
informatorul informatorul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
V-am rugat pe amândoi să dați niște exemple din care se poate generaliza, nu experiențe (neplăcute probabil) personale.
Tu nu vrei sa iti dam exemple. Tu vrei sa te convingem pe tine.
Daca arunc cu exemple in tine ma simt ca si cum as arunca cu o bucata de parizer pe o un tanc. Efort irosit. Orice as zice tu "asta nu e discriminare"

Daca maine basescu ar da o noua lege in care zice "ateii nu au voie sa se casatoreasca" tu tot "asta nu e discriminare ar zice"

Tu nu esti interesat sa auzi raspunsuri.
Tu esti interesat sa pui o intrebare dupa care sa bagi degetele in urechi si cand nimeni nu mai vorbeste sa zici "vezi? nimeni nu imi poate raspunde la intrebare!"

Last edited by informatorul; 22.07.2011 at 13:51:05.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 22.07.2011, 13:51:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Asive_rationalul Vezi mesajul
Cand ti-am dat exemple statistice, nu ti-a convenit ca ai zis ca sunt prea generale. Cand ti-am dat exemple personale nu ti-a convenit ca nu se poate generaliza din ele.
Mi-ai dat exemple din USA, eu ți-am cerut din RO.
Eu pot să te combat, plecând de la exemplul tău cu orele de religie, spunându-ți că la fetele mele la clasă (două colegii naționale diferite, doi profesori diferiți) nu sunt probleme cu discriminarea așa-zișilor atei. Deci, nu e discriminare. Și plec tot de la exemple personale, chiar mai multe decât ale tale.


Citat:
În prealabil postat de informatorul Vezi mesajul
Tu nu vrei sa iti dam exemple.
Nu dragul meu frate. Eu mă gândeam că-mi zici că în momentul când te duci la bancă să-ți faci un credit, nu-l poți obține dacă n-ai dovada achitării contribuției anuale la biserică, de ex. Sau dacă nu poți spune Crezul.

Dar stați liniștiți amândoi: m-ați convis, în RO există discriminare bazată pe credință! Mai precis pe lipsa ei.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 22.07.2011 at 13:56:57.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 22.07.2011, 13:57:16
Asive_rationalul Asive_rationalul is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2011
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mi-ai dat exemple din USA, eu ți-am cerut din RO.
Eu pot să te combat, plecând de la exemplul tău cu orele de religie, spunându-ți că la fetele mele la clasă (două colegii naționale diferite, doi profesori diferiți) nu sunt probleme cu discriminarea așa-zișilor atei. Deci, nu e discriminare. Și plec tot de la exemple personale, chiar mai multe decât ale tale.
Daca unii profi de religie au mai mult bun simt, foarte bine. Dar ce ai zis tu e ca si cum ai fi zis ca Hitler care a discriminat si omorat in prostie e un exemplu aiurea pentru ca il avem pe Ghandi si pe Dalai Lama care predica pace si armonie intre oameni. Asta si eliberarea Indiei si a Tibetului.

Citat:
Nu dragul meu frate. Eu mă gândeam că-mi zici că în momentul când te duci la bancă să-ți faci un credit, nu-l poți obține dacă n-ai dovada achitării contribuției anuale la biserică, de ex. Sau dacă nu poți spune Crezul.

Dar stați liniștiți amândoi: m-ați convis, în RO există discriminare bazată pe credință! Mai precis pe lipsa ei.
Asta nu se intampla pentru ca Romania este un stat laic (desi biserica e finantata de stat), nu o teocratie.
__________________
Tu poti avea "adevarurile" tale
Eu am dovezile

Last edited by Asive_rationalul; 22.07.2011 at 14:00:02.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 22.07.2011, 13:58:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ok, am înțeles.
Mulțumesc pentru lămuriri și scuze dacă am deranjat topicul!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #98  
Vechi 22.07.2011, 14:01:47
paprika
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

evident ca exemplele date de tine arata a discriminare. insa mi se pare ca nu mai e ce-a fost... acum parca e mai mare mandria sa afirmi ca esti ateu, asta insemnand pt multi ca esti interesant, inteligent si superior plebei.

dar intr-adevar crestinii nu sunt toleranti. ia spune-i unui crestin ca "un Dumnezeu, dar trei persoane divine=Treime" nu are niciun sens, sa vezi ca nu mai sunt asa draguti....
Reply With Quote
  #99  
Vechi 22.07.2011, 14:03:00
informatorul's Avatar
informatorul informatorul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mi-ai dat exemple din USA, eu ți-am cerut din RO.
Eu pot să te combat, plecând de la exemplul tău cu orele de religie, spunându-ți că la fetele mele la clasă (două colegii naționale diferite, doi profesori diferiți) nu sunt probleme cu discriminarea așa-zișilor atei. Deci, nu e discriminare. Și plec tot de la exemple personale, chiar mai multe decât ale tale.
Prietene, daca ai de gand sa fi disonest te rog sa nu mai postezi aici

Ce vrei mai mult decat sa iti zica cineva "nu fi prieten cu un ateu"
reformulat iese "pentru ca esti ateu nu voi fi prieten cu tine"

A straw man is a component of an argument and is an informal fallacy based on misrepresentation of an opponent's position. To "attack a straw man" is to create the illusion of having refuted a proposition by replacing it with a superficially similar yet unequivalent proposition (the "straw man"), and refuting it, without ever having actually refuted the original position.

Voi crea si eu un straw man acuma.

Conform wikipedia in polonia in timpul holocaustului au fost omorati 3 milioane de evrei.
Un om care traia pe vremea aia si a avut 2, 3, 10 prieteni evrei care s-a intamplat sa nu fie omorati va putea spune "holocaust, prostie! eu am avut 10 prieteni evrei si nu au patit nimic"
Deci dupa logica ta in holocaust nu au murit oameni pentru ca ala a avut exemplu concret de 10 oameni care nu au fost omorati.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 22.07.2011, 14:07:59
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de informatorul Vezi mesajul
Prietene, daca ai de gand sa fi disonest te rog sa nu mai postezi aici
Eu am doar rugămintea să nu mai inventezi cuvinte.
Am înțeles punctul tău (vostru) de vedere și vă cred, am mai spus-o.

Cât despre holocaust și ce exerciții de logică ai mai folosit pe acolo, încearcă să nu mai gândești în logică binară.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
blog part 2 padrevicentiu Generalitati 5 14.06.2010 23:15:49
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 12:38:49
ATEISMUL saccsiv Generalitati 130 28.03.2009 16:19:05
Ateismul spinu Alte Religii 411 23.07.2008 21:50:10