Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 12.09.2011, 23:22:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Nu mai citi pagina aia ca n-ai ce citi acolo. Un nene a scos din burta propozitia (organ inutil, organ fara rost) si tu l-ai crezut. In general varianta in romana a wikipediei e o gluma.

Uite aici daca vrei sa te informezi despre organe vestigiale si ce inseamna http://en.wikipedia.org/wiki/Vestigial_structure

http://www.talkorigins.org/indexcc/CB/CB360.html
http://www.talkorigins.org/indexcc/CB/CB360_1.html
http://www.talkorigins.org/indexcc/CB/CB361.html
http://www.talkorigins.org/indexcc/CB/CB361_1.html


Ai aici si o explicatie pentru embrioni http://www.talkorigins.org/indexcc/CB/CB701.html Ilustratiile lui Haeckel sunt irelevante in stabilirea asemanarii dintre embrioni.
Cred ca nu ai observat contradictia, se spune ca un argument al evolutiei sunt acele organe, care nu au niciun rol, rezulta ca sunt ramase in cursul evolutiei din alte specii.
Dar s-a aratat ca nu e adevarat, s-a descoperit fata de ce se stia acum zeci de ani ca au fiecare un rol important. Asadar daca au un rol inseaman ca nu sunt dovada evolutiei, asa cum e argumentatia evolutionista.

In legatura cu Haeckel, iar e logica inversa, normal ca de la compararea embrionilor intre ei s-a aratat ca plansele acelea din manuale sunt false. Doar nu din comopararea cu planse facute de alt desenator. Asadar au observat ca asemanarile sunt doar daca ne uitam din avion si vedem doua puncte.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 13.09.2011, 01:23:38
Daniela87 Daniela87 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Mesaje: 42
Implicit

Fratilor.. sa imi fie cu iertare da' m-am amuzat copios citind postarile de pe aici.

Eu anatomie multa nu cunosc, teoria evolutiei nici nu ma intereseaza pt ca eu cred in altceva asa ca nu am cum sa ma cert cu unul sau altul care tine sus si tare ca ala ce ne-o creat (ca pana la urma tot ne-o creat cineva, chiar de ne-o fi creat pentru inceput ca si celule cu coada innotand prin apa care nu stiu ce unde a aparut si aia, etc). Pot doar sa spun un lucru: ca mai intru prin cate un shop si vad o statuie aurita a unui chelbos gras ce sta-n sezut pusa la loc de cinste cu paharelu' de licoare rosiatica pus intr-o parte si o farfurioara plina de merinde in cealalta parte, niste paie, cate o lumina ceva... cica il pun acolo ca sa il imbuneze si sa le aduca bani multisi prosperitate samd. Eh.. si ma pufneste rasul, cumpar ce am nevoie, daca mai cumpar, zic in gand un "Doamne iarta-i ca prosti mai sunt"si ies zambind de acolo fara ca asta sa ma impresioneze prea mult. Acuma am o nelamurire in legatura cu voi astia foarte atei... de ce dom'le nu faceti si voi la fel cand ne auziti/cititi "bazaconiile"? De ce oare numai atunci cand vine vorba de crestinism sariti ca arsi ca nu avem dreptate? Foarte bine, n-om avea dreptate... Spunea Dostoievski: "De mi s-ar dovedi in modul cel mai indubitabil, pe patul de moarte fiind, ca nu Hristos este adevarul, ca adevarul e altul - daca demonstratia ar fi incantabila si covaraitoare - n-as sta nicio clipa la indoiala: as alege sa raman cu Hristos, nu cu adevarul". Na poftim, acu la ce va mai pierdeti vremea cu catarii astia ortodocsi?

Si stiti de ce sunt asa? Pt ca cei ce cred cu adevarat sunt cei care au experimentat cu adevarat. Eu care poate nu am iubit niciodata pot spune unuia din voi care a iubit ca de fapt faptul de a iubi nu e decat o reactie care se intampla in creier in anumite circumstante, la anumiti stimuli, etc. Schimba oare faptul ca tu stii ce se petrece in creierul tau cand te gandesti la iubita ta faptul ca esti nebuneste indragostit de ea? TE face asta sa crezi ca nu mai esti de fapt indragostit ci e ceva ce se poate explica stiintific? NU CRED. Uite asa e si cu credinta. Se poate explica absolut totul pt ca Dumnezeu a creat lumea asa cum a stiut El mai bine si daca ecuatiile matematice au mereu aceeasi solutie e pt ca El nu se dezice.

Si stati usor pana o sa aveti o situatie limita, o boala incurabila, ceva ce nici un savant din lume nu poate rezolva desi poate sa explice ce si cum e... atunci sa vezi cum exista Dumnezeu. Niciodata sa nu mai vorbiti ca si cum le-ati sti pe toate ca nu ati vazut inca sfarsitul. "Ca n-ai crezut vei plange odata dar n-ai sa plangi c-ai prea crezut".
Reply With Quote
  #53  
Vechi 13.09.2011, 01:24:19
Daniela87 Daniela87 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Mesaje: 42
Implicit

Sper ca are sens tot ce am scris mai devreme ca e tare tarziu si nu mai am timp sa verific ma cheama datoria...
Reply With Quote
  #54  
Vechi 13.09.2011, 07:54:20
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Problema pentru atei e ca NU se poate gasi nici un sens acestei vieti, daca nu exista Dumnezeu. Macar pentru asta sa credeti, fratilor, ca sa dati un sens vietilor voastre.
Faceti o incercare. Ce aveti de pierdut?
Atatia oameni, inclusiv intelectuali, au gasit aceasta cale. Aduceti-va aminte de Nicolae Steinhardt, care a scris un Jurnal al Fericirii. Ganditi-va la parintele Galeriu.
Astea sunt numai 2 exemple. Daca acesti oameni, extraordinar de culti, nu s-au impiedicat de cultura lor pentru a-l cauta si a-l gasi pe Dumnezeu, de ce ne-am impiedica noi?
Reply With Quote
  #55  
Vechi 13.09.2011, 08:01:20
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Si s-a dovedit ca cei care au suferit operatia de apendicectomie, sunt mai predispusi la a face cancer de colon.
Iara le scoti asa spontan ? Le inventezi pe loc ?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 13.09.2011, 08:03:24
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Nu ,studiul nu-ti permite sa-ti dai cu parerea
:))) ...........
Reply With Quote
  #57  
Vechi 13.09.2011, 08:05:46
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
se spune ca un argument al evolutiei sunt acele organe, care nu au niciun rol,
Mai trebuie sa repet si a 3-a oara ca e fals ce zici ?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In legatura cu Haeckel, iar e logica inversa, normal ca de la compararea embrionilor intre ei s-a aratat ca plansele acelea din manuale sunt false. Doar nu din comopararea cu planse facute de alt desenator. Asadar au observat ca asemanarile sunt doar daca ne uitam din avion si vedem doua puncte.
Ce relevanta au desenele facute de un om acu' vreo 120 de ani si ce relevanta au avioanele vazute din distanta pentru embrioni, numai tu stii.

Last edited by cocacoc; 13.09.2011 at 08:08:50.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 13.09.2011, 13:15:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Mai trebuie sa repet si a 3-a oara ca e fals ce zici ?

Ce relevanta au desenele facute de un om acu' vreo 120 de ani si ce relevanta au avioanele vazute din distanta pentru embrioni, numai tu stii.
Stiu ca nu intelegi, dar daca nu intelegi de ce te mai contrazici pe aceste subiecte?
Ca spui fals nu inseamna nimic, doar daca esti infailibil, spune si ce e fals, ca tu nu ai inteles din cate vad despre ce e vorba.
In partea a doua am spus ca nu exista de fapt asemanari intre embrioni, desigur la inceput sunt o celula, apoi doua, etc., la asta se cam reduce asemanarea.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 13.09.2011, 14:02:37
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ca spui fals nu inseamna nimic
Cand o sa pricepi ca TU ESTI ALA CARE TREBUIE SA-TI SUSTII AFIRMATIILE ?

Cand o sa pricepi ca majoritatea lucurilor pe care le-ai scris aici NU AU LEGATURA CU CEEA CE SPUN EVOLUTIONISTII SI TEORIA EVOLUTIEI ? Tu combati ideile tale imaginare, nu combati ideile evolutionistilor.

Ti-am dat atatea atatea link-uri....si tie si la bogdan81, vrei sa-ti fac traducere pe text ?

Dupa ce intr-unul din link-urile care ti le-am dat mai sunt si descrise asemanari (si deosebiri) la embrioni , vii si arunci iara "nu sunt asemanari intre embrioni" . Hai gata ca m-am saturat.

Last edited by cocacoc; 13.09.2011 at 14:06:26.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 13.09.2011, 15:03:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Cand o sa pricepi ca TU ESTI ALA CARE TREBUIE SA-TI SUSTII AFIRMATIILE ?

Cand o sa pricepi ca majoritatea lucurilor pe care le-ai scris aici NU AU LEGATURA CU CEEA CE SPUN EVOLUTIONISTII SI TEORIA EVOLUTIEI ? Tu combati ideile tale imaginare, nu combati ideile evolutionistilor.

Ti-am dat atatea atatea link-uri....si tie si la bogdan81, vrei sa-ti fac traducere pe text ?

Dupa ce intr-unul din link-urile care ti le-am dat mai sunt si descrise asemanari (si deosebiri) la embrioni , vii si arunci iara "nu sunt asemanari intre embrioni" . Hai gata ca m-am saturat.
Stiu ca esti glumet, imi scrii fals, fals, fasl si apoi tot eu trebuei sa aduc dovezi.
Imi scrii de dovezile de acolo, de parca ar trebui sa credem pe cuvant si orbeste, nu tot evolutionistii l-au tinut pe Haeckel in grija pana acum.
Uite si tu ce citat ne da, un citat din 1849, deci cu mult inainte de Haeckel.
In lipsa de altceva se scot si ei, ca ar fi ceva asemanari, normal ca sunt ca doar si noi avem doua picioare ca lebada. Citeste te rog ce spun cei ce au aratat ca Haeckel a falsificat, ca asemanarile sunt foarte mici, neavand nicio legatura cu vreun evolutionism.
Tocmai asta era problema, ca Haeckel a falsificat plansele ca sa para ca exista o mare asemanare care confirma evolutionismul. Nu le-a falsificat pentru ca ii placea desenul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre viclenia sectantilor georgel23c Secte si culte 3892 03.10.2011 10:49:18
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Richard Dawkins bubulyna Generalitati 79 11.06.2010 10:30:44
Despre creationism, evolutie si design inteligent cu George Coyne si Richard Dawkins scrabble Teologie si Stiinta 179 30.10.2009 10:13:07