Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.08.2007, 22:32:05
porumbel_ porumbel_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2007
Mesaje: 1
Implicit

Doua intrebari pt.catalin sem_....:Daca tot esti primul an la seminar observ ca deja te indoctrineaza si pe tine cu tot felul de tampenii despre visarionsti.....Eu nu sunt in aceasta "grupare" dar am auzit despre ea si nu are nik gresit in invataturile sale...Ce te deranjeaza pt tine in faptul k la Biserica la care mergi sunt aproape 90% visarionisti?Daca acestia nu ar fi, ma intereseaza cu cine ai face Slujba?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.09.2007, 20:29:30
catalin_sem catalin_sem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de porumbel_
Doua intrebari pt.catalin sem_....:Daca tot esti primul an la seminar observ ca deja te indoctrineaza si pe tine cu tot felul de tampenii despre visarionsti.....Eu nu sunt in aceasta "grupare" dar am auzit despre ea si nu are nik gresit in invataturile sale...Ce te deranjeaza pt tine in faptul k la Biserica la care mergi sunt aproape 90% visarionisti?Daca acestia nu ar fi, ma intereseaza cu cine ai face Slujba?
domnu porumbel as vrea sa rectific nu sunt primu an la seminar sunt anul 3 daca tot e important intradevar e primu de cand studiez sectologia dar nu conteaza inainte sa te arunci in vorba mai citeste si vezi ce spun marii teologi romani despre visarionisti si nu te mai lua dupa nus ce ,,vestitor al domnului" ma intelegi si practic nu e problema ta ....mai ales ca esti nedocumentat in aceasta privinta asa ca nu mai pune intrebari despre care nu ai habar si in legatura cu invataturile parintelui visarion...mai invata patristica sa vezi diferenta
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.09.2007, 20:31:42
catalin_sem catalin_sem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cos
Mai dute la duhovnic si spune`i ca ia`i desconsiderat sfatul si ai cautat sfaturi aici pe forum!!!!! Deja ma ia cu frig. Spune`i ca tu crezi ca este visarionist. Stai cu el de vorba. Si nu uita ca atunci cand vorbesti cu duhovnic, daca nu`l intelegi poate se datoreaza tie. Pentru ca prin el vorbeste Dumnezeu iar tu esti in contradictie cu ce ti se spune.
Asta e chiar o greseala.., daca este visarionist sa-l indoctrineze si pe el? Mai bine schimba duhovnicul, fa-ti un duhovnic care crezi tu ca nu este visarionist ca sa-ti capeti linistea si apoi mai vb.
Cat despre convertire, roaga-te, macar pentru familia ta si apoi te va lumina Domnul.
ha ha ha ...ce periculos esti...eu nu desconsider faptul nimanui...sa stii si nu inteleg care e problema ta?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.09.2007, 23:03:47
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

care imi explica si mie cei cu visarionistii astia si cu visarion iugulescu ca in Lumea credintei ziceau de bine despe el
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.09.2007, 11:30:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Dupa cum intzeleg din ce a scris Clausemi, este vorba ca ei, nu vreau sa-i jignesc, dar daca ei ishi primesc visele shi vedeniile ca shi cum ar fi vrednici de vise shi vedenii asta inseamna ca sunt shi merg spre ratacire, ca nu asculta de parintzii cei mari care au zis ca este cea mai mare mandrie shi nevrednici sa te crezi vrednic de a primi vre-o vedenie, vre-un vis.... Parintele Cleopa Ilie a zis, parintzii Filocalici Varsanufie shi Ioan.... deci daca la Viasarionishti aia sunt mari care inloc sa se smereasca shi sa nu primeasca niciovedenie(auzita, visata, vazuta, simtzita,...) ei tocmai ca le cred shi discuta despre ele adica despre vise shi vedenii, shi le primesc ca shi cum ar fi vrednici cu cat ai mai multe vise shi vedenii inseamna ca... nici n-ash vrea sa ma pronuntz... :(:(:(??? chiar ca bine zice Clausemi, pe unde o fi umbland de nu a mai dat pe aici? deci cred ca bine zice ca sunt un fel de sectantzi....
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.09.2007, 17:10:47
catalin_seminar2000 catalin_seminar2000 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.09.2007
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Dupa cum intzeleg din ce a scris Clausemi, este vorba ca ei, nu vreau sa-i jignesc, dar daca ei ishi primesc visele shi vedeniile ca shi cum ar fi vrednici de vise shi vedenii asta inseamna ca sunt shi merg spre ratacire, ca nu asculta de parintzii cei mari care au zis ca este cea mai mare mandrie shi nevrednici sa te crezi vrednic de a primi vre-o vedenie, vre-un vis.... Parintele Cleopa Ilie a zis, parintzii Filocalici Varsanufie shi Ioan.... deci daca la Viasarionishti aia sunt mari care inloc sa se smereasca shi sa nu primeasca niciovedenie(auzita, visata, vazuta, simtzita,...) ei tocmai ca le cred shi discuta despre ele adica despre vise shi vedenii, shi le primesc ca shi cum ar fi vrednici cu cat ai mai multe vise shi vedenii inseamna ca... nici n-ash vrea sa ma pronuntz... :(:(:(??? chiar ca bine zice Clausemi, pe unde o fi umbland de nu a mai dat pe aici? deci cred ca bine zice ca sunt un fel de sectantzi....
salut! am citit aricolul tau si al lui clausemi si intradevar ai dreptate si pe langa acest lucru ei pretind ca acest visarion la judecata de apoi va sta de-a dreapta lui Dumnezeu ceea ce este un lucru grav deoarece prin acest fapt putem intelege ca visarion o sa ajunga direct in rai si direct de-a dreapta lui Dumnezeu... pai noi crestini speram ca ne vom mantui cu bunavointa lui Dumnezeu.Inca ceva am citit o convorbire dintre doi crestini unu din aceasta grupare si unu normal si cand cel normal i-a spus respectivului despre pr. cleopa despre care stim ca a fost un mare predicator ,acesta i-a raspuns ca pr. cleopa e un simplu calugar si nu se compara nu,,taica" visarion care dupa cum spuneam mai sus va sta de-a dreapta lui Dumnezeu
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.09.2007, 17:17:26
catalin_seminar2000 catalin_seminar2000 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.09.2007
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
care imi explica si mie cei cu visarionistii astia si cu visarion iugulescu ca in Lumea credintei ziceau de bine despe el
salut! cum sa iti spun eu tie... visarionisti nu ar fi ei rai intradevar ajuta oamenii, batrani..etc dar din punc de vedere teologic potrivit articolelor elaborate de marii teologi romani vedem ca fac unele greseli grave citeste articolele lui calusemi din acest forum si celelalte cu privire la acest lucru si sa citesti ce spune parintele diacon david cu privire la ei.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.09.2007, 17:33:23
catalin_seminar2000 catalin_seminar2000 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.09.2007
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irinuk_kinder
cateva intrebari pt catalin_sem
ce ti se pare gresit in legatura cu invataturile parintelui Visarion?de ce crezi k ucenicii lui sunt rataciti?si de ce te straduiesti sa combati aceasta lucrare?de ce crezi k nu sunt p calea cea buna?
salut! :) am citit si eu ce a scis catalin_sem ,intradevar cred ca exagreaza cu 90% din parohie in fine mi-a atras atentia cu privire la intrebarea ta. cum am mai spus acesti visarionisti gresesc foarte mult pot sa spun ca exagereaza bine ei sunt o ramura din cealalata miscare oastea domnului care potrivit pr.cleopa si al altori teologi nu mai respecta tipicul lasat de sf parinti de exemplu ei au carti cu cantece care nici nu cred ca sunt aprobate de sf sinod si ei il considera pe acest visarion un sfant si inca un lucru grav ce am citit tot de la o persoana care a fost in acea grupare ,spunea ca acest visarion pretinde ca ar sti cand e sf lumii ceea ce....este total o blasfemie deoarece in sf scriptura Mantuitorul ne spune ca nici El nu stie cand va fi sfarsitul ci doar Dumnezeu Tatal.in fine.. citeste si tu articolele pr. David care a fost unul din marii teologi romani si sa vezi ce spune
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.09.2007, 18:28:42
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Cred ca pe toti ar trebui sa ii puna pe ganduri urmatoarea idee:de ce trebuie sa apara in interiorul ortodoxiei diferite grupari?Ba visarionisti,ba turma lu` nustiucare,ba grupul de nu stiu unde...??? haideti mai bine sa fim toti ortodocsi si sa nu mai cream tot felul de grupuri grupulete in care sa deviem,constient sau nu de la dreapta credinta.Acu nu vreau sa spun ca visarionostii sunt neaparat deviati nu cunosc nici un visarionist iar pe la noi prin Iasi nu prea am auzit vorbindu-se despre ei.Cat despre faptele bune savarsite de diferitele grupulete ortodoxe sau nu...asta e discutabil,ca si protestantii,evanghelistii etc etc...si ei fac fapte de milostenie,si ei isi ajuta "fratii" si "surorile" dar o fac doar pt a castiga tot mai multi si mai multi adepti.Si scuze ca repet,dar primul lucru care imi da de gandit la adresa visarionistilor este simplul fapt ca si-au creat un grup al lor.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.09.2007, 18:45:06
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

..da..de ce pe vremea lui Stefan cel Mare nu erau atatia nebuni,atatea grupari...dece strabunicii nostri nu erau si ei mormoni sau aiurea...de ce ne credem noi mai buni decat ei..oare raspunsul la intrebarea noastra ne-o poate da unul care ne arunca un sac de cartofi in curte,atat de ieftin e sufletul nostru?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum pot ajuta pe cineva sa scape de la visaroinist mithrandir Secte si culte 135 29.05.2010 10:48:25
Ma poate ajuta cineva? irodion Generalitati 5 05.05.2010 12:46:46
poate ma ajuta cineva cu o informatie lenus Muzica Bisericeasca 2 02.10.2008 17:14:09
cum pot ajuta pe cineva sa scape de la visaroinist mithrandir Secte si culte 0 28.01.2007 18:44:16