Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.03.2012, 08:43:24
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Treaba asta am mai auzit-o, dar de crezut nu o cred. In plus am ascultat cuvantul unui parinte referitor la aceasta, cum sa-i zic?, hai sa-i spunem teorie ca sa nu folosesc cuvinte nepotrivite...
Foarte de acord cu dna Adriana.
Vreau și eu un link către un document serios, nu către ceva scris de Dan (Diaconescu, Brown, Dare) și alții ca ei...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #52  
Vechi 01.03.2012, 09:28:10
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Foarte de acord cu dna Adriana.
Vreau și eu un link către un document serios, nu către ceva scris de Dan (Diaconescu, Brown, Dare) și alții ca ei...
http://www.sfaturiortodoxe.ro/talita...damascului.htm
http://www.sfaturiortodoxe.ro/_bioenergie.htm
Prima dintre carti nu are ca subiect principal aceste practici, ci convertirea la crestinism a unei femei, persoana publica de altfel, daca putem spune asa, pentru ca a aparut la TV, Maica Ecaterina (Monica Fermo), insa in prima parte a cartii se povesteste despre experientele oculte ale acesteia (yoga, spiritism, din cate imi amintesc).
Scrisa sub forma de jurnal, extrem de interesanta partea referitoare la evenimentele din preajma lui '89 (nu doar atat binenteles, partea esentiala, remarcabila, este drumul acestei persoane spre crestinism).

Cea de-a doua carte, scrisa chiar de cel care cu ajutorul Parintelui Paisie a scapat dintr-o experienta grea (foarte bine scrisa cartea!!) cuprinde mai multe aspecte pe aceasta tema.

De asemenea:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/yoga/crestinismsiyoga.htm
http://www.sfaturiortodoxe.ro/yoga/j...onvertirii.htm
si mai stiam un articol complex despre marturia unui tanar roman care a practicat yoga. Poate gasesc link-ul...


Iata cuvintele parintelui Arsenie Papacioc, Dumnezeu sa-l odihneasca:

"- Practica yoga este acceptată de Biserică?

- Nu vă mai înselati si cu yoga, dragii mei, Biserica o consideră erezie.

A venit cineva la mine si a început să vorbească despre yoga si i-am spus: "Dar cine vă opreste să faceti metanii, care este o miscare completă a organismului. S-au văzut crestini deasupra pământului ridicati, cu o fortă împotriva gravitatiei de-ti stă mintea în loc. Îti ajută harul lui Dumnezeu, pe care ei nu contează. Ei îsi dezvoltă muschii... si în numele cărei religii fac ei acestea? Unde vrei să ajungi cu trezirea tuturor fibrelor trupului?

Eu, dacă fac metanii, fac în numele unei religii, vreau să ajung la mântuire. Pentru asta mă prosternez: "Doamne, iartă-mă!"

Si, între timp, el a început să vorbească si despre Buda, la care eu i-am răspuns că "Budismul este o religie morală, dar nu mântuitoare!" Eu i-am spus limpede cuvintele Mântuitorului: Cine nu adună cu Mine, risipeste! Cine nu se va boteza în numele Tatălui si al Fiului si al Sfântului Duh, nu se va mântui! Hristos a spus "Eu sunt Cel ce sunt".

M-a întrebat o altă "doamnă", o profesoară - îmi venea să-i dau si câteva palme, atât de mult m-a supărat! "Numai două vorbe, numai două vorbe!" - să-mi spună. Si zice: "Mântuitorul n-a apărut de la vârsta copilăriei până la propovăduire, a fost în India". "Cum să se ducă în India, doamnă, că era Dumnezeu! Trebuia să învete de la indieni, El, Care a creat pe indieni? Era Dumnezeu, doamnă, ce tot mai întrebi?" Ce să mai înveti de la budisti, când Dumnezeu a zis Eu sunt Cel ce sunt?"

Last edited by Adriana Cluj; 01.03.2012 at 09:41:21.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 01.03.2012, 09:49:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mulțumesc, dar eu vroiam link către document care să demonstreze călătoria Mântuitorului în India.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #54  
Vechi 01.03.2012, 09:56:55
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mulțumesc, dar eu vroiam link către document care să demonstreze călătoria Mântuitorului în India.
Oh, asta chiar ca nu stiu...
Dar ma indoiesc ca in toata lumea asta ar exista o asemenea dovada....poate multe speculatii...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 01.03.2012, 15:09:01
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Treaba asta am mai auzit-o, dar de crezut nu o cred. In plus am ascultat cuvantul unui parinte referitor la aceasta, cum sa-i zic?, hai sa-i spunem teorie ca sa nu folosesc cuvinte nepotrivite...
Iar dumnealui ne-a spus ca e doar o speculatie care vrea sa subrezeasca credinta noastra dreapta, si sa duca la un fel de ghiveci ecumenic....cum ca pana la urma toate religiile sunt la fel, etc, bla, bla, bla, ...ceva de felul asta, ratacirea ecumenica, nu pot sa-i reproduc cuvintele ca am mai uitat din ele, am spus doar concluzia cu cuvintele mele.

De asemenea aceasta teorie am intalnit-o ca argument la utilizatorii de tehnici orientale (bioenergie, yoga, reiki, toate alea, etc) combinata cu falsa lor credinta pe care o afiseaza si de care fac mare caz, pentru a-si atrage adepti si clenti care isi manifesta scepticismul fata de practicile lor.

Editat.
Foarte adevarat....si eu sunt convinsa ca Domnul nostru IISUS NU A TRAIT IN INDIA sau ce zic ei.....

"Mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume."

Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume. În aceasta să cunoașteți duhul lui Dumnezeu: orice duh care mărturisește că Iisus Hristos a venit în trup, este de la Dumnezeu. Și orice duh, care nu mărturisește pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui antihrist, despre care ați auzit că vine și acum este chiar în lume. Voi, copii, sunteți din Dumnezeu și i-ați biruit pe acei prooroci, căci mai mare este Cel ce e în voi, decât cel ce este în lume. Aceia sunt din lume, de aceea grăiesc ca din lume și lumea îi ascultă. Noi suntem din Dumnezeu; cine cunoaște pe Dumnezeu ascultă de noi; cine nu este din Dumnezeu nu ascultă de noi. Din aceasta cunoaștem Duhul adevărului și duhul rătăcirii. Iubiților, să ne iubim unul pe altul, pentru că dragostea este de la Dumnezeu și oricine iubește este născut din Dumnezeu și cunoaște pe Dumnezeu. Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire. Întru aceasta s-a arătat dragostea lui Dumnezeu către noi, că pe Fiul Său cel Unul Născut L-a trimis Dumnezeu în lume, ca prin El viață să avem. În aceasta este dragostea, nu fiindcă noi am iubit pe Dumnezeu, ci fiindcă El ne-a iubit pe noi și a trimis pe Fiul Său jertfă de ispășire pentru păcatele noastre. Iubiților, dacă Dumnezeu astfel ne-a iubit pe noi, și noi datori suntem să ne iubim unul pe altul.

http://www.doxologia.ro/calendar-ort...-au-iesit-lume
__________________
"De la aproapele vine si viata, si moartea. Caci, daca aducem folos duhovnicesc aproapelui, pe Dumnezeu dobandim si daca gresim aproapelui, lui Hristos gresim." (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 01.03.2012, 15:29:16
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mulțumesc, dar eu vroiam link către document care să demonstreze călătoria Mântuitorului în India.
Uitati un link dar sa nu dati crezare pentru ca SUNT DOAR MINCIUNI ca sa ne duca in eroare si sa ne departam de la Dumnezeu si de la MANTUIRE. DOAMNE APARA-NE SI NE PAZESTE DE TOTI CEI CARE NE VOR RAUL,DE TOTI LUPI IMBRACATI IN PIEI DE OI....

http://www.ziare.com/social/religie/...-india-1069056


Aduceți-vă aminte de învățătura Sfîntului Apostol Ioan Evanghelistul, mare cuvîntător de Dumnezeu care ne sfătuiește, zicînd: Nu dați crezare oricărui duh, ci ispitiți duhurile dacă sînt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume (I Ioan 4, 1). Iar dacă se întîmplă să auziți asemenea predicatori și prooroci mincinoși, adică sectanți, nu-i ascultați, ci părăsiți-i și alergați la preoții dumneavoastră și la toți cei ce au iscusință în Sfintele Scripturi și care sînt fii adevărați ai Bisericii Ortodoxe și de către aceștia vă lămuriți și vă luminați și vă călăuziți spre Hristos. Cereți sfatul preoților care au învățat și cunosc Sfînta Scriptură, ca să nu cădeți pradă lupilor celor îmbrăcați în piei de oi și mincinoși prooroci, care, după cuvîntul Domnului, pe mulți vor înșela (Matei 24, 11).

http://paginiortodoxe2.tripod.com/pr...21rusalii.html

DOAMNE AJUTA!
__________________
"De la aproapele vine si viata, si moartea. Caci, daca aducem folos duhovnicesc aproapelui, pe Dumnezeu dobandim si daca gresim aproapelui, lui Hristos gresim." (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 01.03.2012, 15:38:54
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit Minciuni ordinare impotriva crestinismului

http://www.lovendal.net/wp52/minciun...enit-buddhist/
__________________
"De la aproapele vine si viata, si moartea. Caci, daca aducem folos duhovnicesc aproapelui, pe Dumnezeu dobandim si daca gresim aproapelui, lui Hristos gresim." (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 01.03.2012, 17:28:47
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caryna Vezi mesajul
Daca Domnul Iisus ar fi fost acolo, astazi acei oameni ar fi crestini!. Dar nu sunt.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 01.03.2012, 18:02:53
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Legat de Iisus in India faptele nu sint prezentata intocmai adevarat nici din partea lui Notevici, nici din partea comentatorilor , ulterior dupa Notevici s-au facut si alte cercetari din care reiese ca IIsus nu a aprobat politeismul (desi exista si conceptul de Dumnezeu Unic-Parabrahma sau Brahman) ci l-a combatut fara se precizeze modul concret.
-in Vede scrie ca "La inceput era Cuvintul si Cuvintul era la Brahman si Brahman era Cuvintul."

Pina la urma de ce ar fi dorit Dumnezeu sa ajute oamenii exclusiv printro singura religie care nu a fost si inca nu e raspindita peste tot?

daca spui ca exista doar o singura credinta si un singur Dumnezeu si un singur botez dar interpretat doar ca alocate unei singure religii sau biserici tot ceea ce faci este sa judeci cu partinire caci adevaratul inteles al acestui Legamint cu Levi este aratat in Maleahi 2 1-10 din acre reise ca el nu permite partinire decit daca este desfiintat , lucru realixat vedem prin interpretare eronata.

sa zicem ca Iisus ar fi studiat unele carti sau a facut scoala , facukltati ,etc -pentru ce sa le faca daca este atoatecunoscator?
-ca sa aibe autoritate in fata altora, eventual sa se faca cunocit de lume deosebita pe care sa ii invete ulterior.

faptul ca Iisus a fost in India nu are vreo legatura cu contestarea Sa ca Dumnezeu. Ci nu poate fi decit o pilda cum ca Dumenzeu iubeste si alti nazuitori pe care i-ar putea considera fie merituosi fie oi pierdute fie ambele.

deosebirea duhurilor nu ar trebui facuta dupa un sablon (cu referire la Iisus sau la Melchisedec etc ) ci cu darul deosebirii duhurilor destinat tocmai in acest sens -dar care nu este definit corect caci nu este discernamint logic ci un dar care strabate dincolo de aparente sau partinire.

daca este sa luam asa dupa recunaosterea divinitatii lui Iisus mai exsta si lupi in blana care spun ca El este Dumnezeu dar ei sint complet necredinciosi -ex. securisti comunisti atei.

apoi ramuri religioase care ii recunosc lui Iisus divinitatea ca doctrina proprie in afara bisericilor crestine mai exita atit in India sisteme Yoga cit si unele din ramurile Sufi - ordine calugaresti arondate islamului dar cu independenta doctrinara unele hulite in unele tari arabe.

apoi sistemele Reiki nu spun nimic despre divinitatea lui Iisus in sens negativ ci mai degraba in sens pozitiv tocmai fiindca are o politica de neutralitate fata de toate religiile.

nici un preot fie el si papa nu este infailibil daca nu are daruri de cunoastere -sa fie prooroc dovedit prin fapte prin care sa dovedeasca atotcunaoterea in orice context.

Toate realitatile spirituale din intreaga lume ar trebui studiate fara partinire si luat din ele ce este bun asa cum exista indemnul insa abia azi unii teologi descopera ca Tao Te King prin simbolistica si informatie reprezinta "cel mai pur crestinism".
Pina acum cercetarea nu s-a facut sa se pastreze ceea ce este bun ci doar sa se caute nod in papura si inevitabile erori ori sa se interpreteze eronat unele lucruri.

un fost consilier papal- Miceal Ledwith- a cercetat o sumedenie de lucruri incluisv in bibloetcile Vatianului si a ajuns la unele concluzii insa odata expuse papei asa cum este obligat in loc sa conduca la o expertiza paralela care sa confirme sau sa infime a condus brusc la indepartarea lui evident sub acuze indolielnice,
-deci cercetarea mai mult decit se accepta oficial nu este buna.
ei bine tot el a descoperit ulterior ca un nr de 117 pilde si invaturi are Iisus in comun cu Buddha. multe care sint formulate intocmai.

cind Iisus spne ca "cei care nu aduna cu Mine" -nu se refera la biserica si exteriorul ei ci la interiorul omului la faptele fiecaruia caci exista alt verset care face referire la cei care vindecau in acele vremuri dar care nu urmau pe apostoli -iar Iisus le ia apararea in fata apostolilor spuind " Cine nu este impotriva noastra este pentru noi."

cu care duh au facut minuni cei trei magi de la rasait? cu cel rau sau cu duhul sfint? -de unde au stiut ei ca Dumezeu se intrupeaza chiar acolo si chiar atunci din moment ce din astrologe nu se poate afla asta ?

Daca ei au venit la Iisus de ce sa nu mearga si Iisus la ei in tara ?

Se spune ca Buddha ar fi zis ca nu exista Dumnezeu insa nu este tocmai exact caci a fost o interogatie-Daca nu exista Dumenzeu atunci ce ar mai fi de facut? el avind discipoli atit hindusi cit si taoisti asa incit nu putea sa promoveze un anume pantheon fie al unora fie al altora.
mai mult decit atit a profetit ca va veni Maitreya care va unifica toate religiile si va calauzi lumea in tot adevarul si va aduce pacea pe pamint creind o era de prosperitate si armonie intre toti oamenii.

iar Mai Treya este unul din cele 1000 de nume ale lui Adi Shakti (Puterea necreata/primordiala=Duhul Sfint) deci a folosit un nume in limba sanscrita care desemneaza o divinitate deci buddhistii aceia dntre ei care nu cred in Dumnezeu inca ar trebui sa se intrebe daca Buddha ar fi dorit ca ei sa fie necredinciosi ori daca ei au interpretat eronat.

cine garanteaza ca Dumnezeu daca vrea nu are voie sa vina intrupat si in alte religii fara sa ne dea noua socoteala. "Iata ma voi arata altui neam"
desi in VT scrie ca Dumnezeu nu face nimic fara sa vestasca robilor sai proorcilor -iar proorcilor le-a vestica >Domnul savaot va fi rege" si ca se va lupta cu dusmanii Sai ca un leu ca in vreme de razboi si pe care ii va invinge cu urgia.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 01.03.2012, 18:20:32
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Daca Domnul Iisus ar fi fost acolo, astazi acei oameni ar fi crestini!. Dar nu sunt.
Se pare ca Iisus nu a dorit sa infiinteleze noi religii in fiecare oras sau sat in care a poposit pt un scurt interval , o luna sau doua sa zicem maxim
iar daca ei L-au tinut minte cu siguranta ca atunci cind primii crestini au ajuns in India ei au devenit crestini.
-lucru consemnat de unele texte crestine ale bisericii rasaritului care spun ca in unele locuri populatia locala il stia deja pe Isius lasindu-se botezati de ei fara sa ceara prea multe lamuriri.
in Israel a stat 3 ani si jumatate sa scoleasca ucenicii deplasindu-se doar pe o zona oarecum restrinsa si revenind insa in india a facut un ocol al Intregului subcontinent ajungind pina sus in Tibet fara sa revina in acelasi loc.
in zilele noastre in multe ramuri hinduse se imprumuta unele lucruri din crestinism.
iar atunci cind se sarbatosste Craciunul este oficial zi de sarbatoare nationala alaturi de alte zile cu specific local - birourile obiciale si bancile sint inchise.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele 10 porunci Evreulcelales Iudaismul 100 27.08.2015 11:41:41
Cele sapte laude claudelina Rugaciuni 4 27.09.2012 17:25:10
cele 10 porunci luminita- Generalitati 31 23.11.2010 12:03:41
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 12:10:26
Cele 7 Biserici.ce reprezinta ele? tigerAvalo9 Despre Sfanta Scriptura 2 13.11.2008 22:09:57