Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 21.10.2010, 19:47:16
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mulțumesc Jenica!
Mulțumesc și Cuvioasei Paraschiva care a făcut posibil ca această poză să ajungă în camera mea foto.
După ce m-am închinat la raclă voiam să fac o poză dar nu puteai sta acolo pe esplanadă decât cât te închinai.Un călugăr foarte înalt a văzut că vreau să fac poză , a luat aparatul cu care a făcut poza aceasta pe care am bucuria de a o dărui tuturor celor cl căror nume au ajuns acolo și nu numai.
Multumim, Dorina! Voi ajunge si eu curand la Sfanta Parascheva!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 22.10.2010, 16:22:48
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Multumim, Dorina! Voi ajunge si eu curand la Sfanta Parascheva!
Sa te ajute bunul Dumnezeu Rodica!Multă mângâiere vei primi.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 09.10.2012, 14:41:16
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ca de obicei și anul acesta voi merge la Cuvioasa Paraschiva pentru a mă îchina Sfintelor Moaște ce vor fi scoase zilele acestea pe esplanada din curtea Mitropoliei din Iași.
Voi face un pomelnic cu acei care au nevoie de rugăciuni (înscriși la topicul Grup de rugăciune) și altul cu acei care nu au posibilitatea să ajungă la acestă mare sărbătoare și care se vor înscrie pe acest topic sau îmi vor scrie pe privat pomelnicul familiei lor până vineri.
Cu mult drag
Dorina

Last edited by dorinastoica14; 09.10.2012 at 19:01:03.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 09.10.2012, 15:07:30
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Ca de obicei și anul acesta voi merge la Cuvioasa Paraschiva pentru a mă îchina Sfintelor Moaște ce vor fi scoase zilele acestea pe esplanada din curetea Mitropoliei din Iași.
Voi face un pomelnic cu cei care au nevoie de rugăciuni (înscriși la topicul Grup de rugăciune) și voi duce pomelnice cu toți acei care nu au posibilitatea să ajungă la acestă mare sărbătoare și care se vor înscrie pe acest topic sau îmi vor scrie pe privat pomelnicul familiei lor până vineri.
Cu mult drag
Dorina
Multumim pentru gest. Eu nu vreau nimic pentru mine. Ma rog insa pentru preotul meu-duhovnic, Ionel, care, la doua zile dupa hramul bisericii noastre (Sf Cuvioasa Parascheva) are de facut o interventie delicata la inima (4 by-pass-uri). Un gand bun catre Cuvioasa, poate il va ajuta in drumurile lui...
Multumesc mult si Doamne-ajuta!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 09.10.2012, 15:41:07
Draghicescu Eliza Draghicescu Eliza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2012
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Știu că sunt mulți care departe fiind de țară, sau alții care în țară fiind, nu pot ajunge să se închine la Sfânta Moldovei - Cuvioasa Paraschiva m-am gândit să vă propun să vă lăsați aici câte un nume pentru a face un pomelnic.
Voi merge miercuri la Iași și nădăjduiesc să mă ajute Dumnezeu ca și în alți ani să mă închin la moastele Sfintei și ale Sf.Maxim Mărturisitorul.
Cei care nu dorinți să lăsați numele pe public puteți să-mi scrieți pe privat
Dorina
Multumesc frumos
Eliza Maria
si
Ligia Elena
Reply With Quote
  #76  
Vechi 09.10.2012, 19:23:18
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Ca de obicei și anul acesta voi merge la Cuvioasa Paraschiva pentru a mă îchina Sfintelor Moaște ce vor fi scoase zilele acestea pe esplanada din curtea Mitropoliei din Iași.
Voi face un pomelnic cu acei care au nevoie de rugăciuni (înscriși la topicul Grup de rugăciune) și altul cu acei care nu au posibilitatea să ajungă la acestă mare sărbătoare și care se vor înscrie pe acest topic sau îmi vor scrie pe privat pomelnicul familiei lor până vineri.
Cu mult drag
Dorina
Vin si eu schiopa de mine Vasilica cu familia.
Sf Paraschiva sa te grijeasca pe unde mergi.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 09.10.2012, 20:22:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Oooo, ce frumos!
Sa va binecuvinteze Dumnezeu si sa ii binecuvinteze pe toti pelerinii care stau acolo cu bucurie si rabdare!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 10.10.2012, 11:05:23
EMANOIL7 EMANOIL7 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 9
Implicit Sf cuvioasa paraschiva

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
ca de obicei și anul acesta voi merge la cuvioasa paraschiva pentru a mă îchina sfintelor moaște ce vor fi scoase zilele acestea pe esplanada din curtea mitropoliei din iași.
Voi face un pomelnic cu acei care au nevoie de rugăciuni (înscriși la topicul grup de rugăciune) și altul cu acei care nu au posibilitatea să ajungă la acestă mare sărbătoare și care se vor înscrie pe acest topic sau îmi vor scrie pe privat pomelnicul familiei lor până vineri.
Cu mult drag
dorina
sf cuvioasa sa va biecuvinteze cu harul sau, ca mult bine faceti la multi care nu pot ajunge la iasi. Regret nespus de mult ca nu pot ajunge si eu la acest mare hram al cuvioasei paraschiva, dar ma voi ruga neincetet.
Am fost 12 ani consecutiv la cuvioasa din care doar 9 am trecut pe la moaste.
De 3 ori nu am putut trece pe la racla,fiind nevoit sa ies din rand, motive
de sanatate. Dat am fost de 3 ori vara special pentru a ajunge la moaste.
Cum sa va multumesc ,pentru a ma trece si pe mine in pomelnic?
Emanoil, silvia,claudiu si laurentiu.
Sf cuvioasa sa va binecuvinteze pe dv si cei apropiati.

.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 10.10.2012, 11:21:18
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EMANOIL7 Vezi mesajul
sf cuvioasa sa va biecuvinteze cu harul sau, ca mult bine faceti la multi care nu pot ajunge la iasi. Regret nespus de mult ca nu pot ajunge si eu la acest mare hram al cuvioasei paraschiva, dar ma voi ruga neincetet.
Am fost 12 ani consecutiv la cuvioasa din care doar 9 am trecut pe la moaste.
De 3 ori nu am putut trece pe la racla,fiind nevoit sa ies din rand, motive
de sanatate. Dat am fost de 3 ori vara special pentru a ajunge la moaste.
Cum sa va multumesc ,pentru a ma trece si pe mine in pomelnic?
Emanoil, silvia,claudiu si laurentiu.
Sf cuvioasa sa va binecuvinteze pe dv si cei apropiati.

.
Nu o fac pentru a primi mulțumiri. Sigur că te trec.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 10.10.2012, 11:35:07
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vă aștept în continuare. M-am hotărât să plec joi dupăamiază.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sf.Cuvioasa Parascheva cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 4 12.10.2010 04:35:28
De Sfanta Cuvioasa Paraschiva sufletul iubitei mele mamici va pleca la ceruri.... eduandra Preotul 16 12.12.2009 03:56:47
Sambata mergem la Sf.Paraschiva!!! elizabeta Generalitati 67 23.11.2009 23:12:37
Ce se obisnuieste de ziua Sfintei Paraschiva? simona Stiri, actualitati, anunturi 3 14.10.2009 00:06:18
Cuvioasa Paraschiva mara2008 Generalitati 7 16.10.2008 08:35:02