Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1331  
Vechi 13.10.2012, 13:18:32
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Doamne fereste sa fiu ca ea! Sa ma laud peste tot ca Duhul "Sfant" vorbeste omenirii prin mine si pe de alta parte sa nu stiu sa fac diferenta intre bun-simt si nesimtire? .
Dragul meu, ai spus ca ti-e dor de discutii duhovnicesti si te-am lasat. Daca asta este ideea ta despre discutii duhovnicesti si daca tot te tii de mine, arata macar locul unde am spus ce afirmi mai sus, ca sa nu pari mincinos. Dar fii sincer si obiectiv; utilizatorii acestui forum au destula maturitate sa isi dea seama cand cineva acuza pe drept sau isi imagineaza scenarii.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #1332  
Vechi 13.10.2012, 14:17:11
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dragul meu, ai spus ca ti-e dor de discutii duhovnicesti si te-am lasat. Daca asta este ideea ta despre discutii duhovnicesti si daca tot te tii de mine, arata macar locul unde am spus ce afirmi mai sus, ca sa nu pari mincinos. Dar fii sincer si obiectiv; utilizatorii acestui forum au destula maturitate sa isi dea seama cand cineva acuza pe drept sau isi imagineaza scenarii.
Discutiile duhovnicesti le-am gasit in alta parte, nu aici. Aici oricum cu voi nu se poate discuta duhovniceste: crede-ma, am incercat la inceputurile mele pe acest forum si nu am reusit.
Aici e un camp de batalie "intru cuvant".
Eu asa il consider.

Daca tu te consideri "destul de matura" am speranta ca iti vei da seama de ce te-am ales de exemplu negativ, doar ai pe Duhul "Sfant", nu-i asa?
Si eu am convingerea ca utilizatorii acestui forum sunt maturi pentru a cantari si lucrurile pe care le postez eu. Ca si ceeace postezi tu, dealtfel.

Dar de ce sari ca arsa cand esti acuzata? Iti place imaginea ta pe acest forum, nu-i asa, si tii la ea?
Crede-ma, eu nu tin deloc la imaginea mea aici, pe acest forum tocmai pentru ca ii consider pe utilizatorii sai ca sunt destul de maturi pentru a cantari ceea ce spun indiferent sub ce forma.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1333  
Vechi 13.10.2012, 15:06:15
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
fatarnicia, ipocrizia ce supureaza in cazul acestui element straniu, de neinteles, al formului nostru crestin ortodox, e vorba de osutafaraunu, ma oripileaza si eu personal iau atitudine.

cat va mai tot invartiti dupa deget si umblati cu cioara vopsita, stimate osutafar'unu?
Domnule, sunteți de un comic desăvârșit când vorbiți de fățărnicie și ipocrizie!
Reply With Quote
  #1334  
Vechi 13.10.2012, 15:53:24
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

cine e ipocritul?

spuneti ca sunt crestine toate confesiunile, inclusiv mormonii, martorii lui iehova, catolicii, iar daca este intrebat un adventist ce parere are despre papa, va spune ca e anticrist.

cum poate fi cineva si crestin si anticrist in acelasi timp??
Reply With Quote
  #1335  
Vechi 13.10.2012, 16:05:43
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
cine e ipocritul?
O întrebare cu retorică prea grea pentru dvs.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
cum poate fi cineva si crestin si anticrist in acelasi timp??
Foarte simplu: când i se urcă la cap creștinismul, se așează în templul lui Dumnezeu și începe să se dea drept Dumnezeu. Valabil nu doar pentru papă, ci pentru toți "papii" mai mici de prin biserici.
Reply With Quote
  #1336  
Vechi 13.10.2012, 16:11:08
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Foarte simplu: când i se urcă la cap creștinismul, se așează în templul lui Dumnezeu și începe să se dea drept Dumnezeu. Valabil nu doar pentru papă, ci pentru toți "papii" mai mici de prin biserici.

a, deci a fi anticrist este doar o stare psihotica, probabil perfect tratabila prin neuroleptice.

ar trebui sa compatimim pe individul asta, nu sa-l acuzam, nu credeti?
Reply With Quote
  #1337  
Vechi 13.10.2012, 16:14:48
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
a, deci a fi anticrist este doar o stare psihotica, probabil perfect tratabila prin neuroleptice.
Ar fi o astfel de stare, dacă s-ar mărgini doar la declarații, din păcate trec și la fapte -și chiar mai grav- sunt și crezuți!

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
ar trebui sa compatimim pe individul asta, nu sa-l acuzam, nu credeti?
De compătămit da, trebuie compătimiți, iar de acuzat îi acuză Cuvântul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #1338  
Vechi 13.10.2012, 16:18:44
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ar fi o astfel de stare, dacă s-ar mărgini doar la declarații, din păcate trec și la fapte -și chiar mai grav- sunt și crezuți!
ei acum, chiar daca mai fac si mici rautati acesti anticristi, totusi sunt buni crestini, cu toate ca pe un nivel de evolutie inferior unor adventisti.

putem totusi, sa-i numim frati de credinta (cel putin asa se deduce din ce ati scris in aceste ultime doua zile).
Reply With Quote
  #1339  
Vechi 13.10.2012, 16:22:51
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
ei acum, chiar daca mai fac si mici rautati acesti anticristi, totusi sunt buni crestini, cu toate ca pe un nivel de evolutie inferior unor adventisti.
Acesta a fost un exemplu de "mică răutate"?

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
putem totusi, sa-i numim frati de credinta (cel putin asa se deduce din ce ati scris in aceste ultime doua zile).
Puteți să-i numiți "frați de credință" dacă au aceeași credință.
Reply With Quote
  #1340  
Vechi 13.10.2012, 16:27:37
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Puteți să-i numiți "frați de credință" dacă au aceeași credință.
eu nu-i numesc asa deoarece nu va impartasesc crezul, ca toate confesiunile sunt crestine daca-L recunosc pe Hristos ca Mantuitor personal al lor.

este profetit ca vor fi profeti si hristosi mincinosi care vor cauta sa insele.

degeaba vine mormonul cu anumite declaratii daca baga si o erezie demonica sau degeaba urla pe stadioane penticostalul ca Hristos mantuieste daca el cade la pamant sub actiunea unui duh demonic.

ps: cu privire la vizitarea unei manastiri ortodoxe, ati mai reflectat? m-as bucura sa aud ca da.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32