Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 29.07.2015, 19:38:51
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.191
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Preambul:
De la Cluj la București
Munți de slove îngerești!
În schimb, de la Răgălie
Doar un strop. De.... apă vie!



Lirică:
Amicul Rotto-Fey ("Prea-Plinul")
Cu muget elevat mă toarnă.
Nu-i prima oară când răstoarnă
Prea-bunul Must. Schimbîndu-l cu pelinul....

Artist capabil, poate, de-o icoană,
June-Nick-ul se dă critic. Bunăoară
Spre a lovi cu artă, într-o doară
Pe-un domn sărman. Și într-o domnișoară!...

Manifestări străvechi! Tot ancestrale,
Din șir bovin-ilustru moștenite.
Trăind amar (de ani) pe lângă vite
S-a pricopsit cu-apucături ... rurale.

Se trage dintr-un soi de inși semeți!
Tot tauri singuratici și, pârdalnic,
Foști tinerei, care au plâns amarnic
La vremea lor. Că erau blegi, nu creți!

("- Virilitate, bruno, sublimată!
De ce mi-ai fost răpită? Deocheată??
- Andrei, Sorine, Gabby - măi băieți!
Tot nu-învățarăți, domle, să fiți creți?")

Dar e canicul. Frunza, iată-i, arsă.
Și io mă pierd cu ochiu-n monitor.
N-ar fi mai bine-acasă, pe tractor?
Decât să întrețin o nouă farsă....

Mai bine-o șterg la țară. Cât mi-i dor!
Acolo ghiersu-i verde și-mi e soare,
Iar noaptea dau la greieri. Și-n răcoare
D-o isihie m-aș lăsa să mor...

C-un singur gând, o, Doamne, mă cam sparii:
Cum vom plăti agrestele avarii?
Că îmi răsare, iată, pe cărare,
Fără de lauri, încă o bannare!
Cât haos dislocat, cu laserul paranoetic, din eul poetic și relocat în public! Adevărata Lady Gaga a forumului o să dea pe spate de extaz și așa rămâne tot sezonul estival (cel puțin!), crede-mă! Guten vodkliteratur!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 29.07.2015 at 20:42:09.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 29.07.2015, 19:44:55
Darth Ludicus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Preambul:
De la Cluj la București
Munți de slove îngerești!
În schimb, de la Răgălie
Doar un strop. De.... apă vie!



Lirică:
Amicul Rotto-Fey ("Prea-Plinul")
Cu muget elevat mă toarnă.
Nu-i prima oară când răstoarnă
Prea-bunul Must. Schimbîndu-l cu pelinul....

Artist capabil, poate, de-o icoană,
June-Nick-ul se dă critic. Bunăoară
Spre a lovi cu artă, într-o doară
Pe-un domn sărman. Și într-o domnișoară!...

Manifestări străvechi! Tot ancestrale,
Din șir bovin-ilustru moștenite.
Trăind amar (de ani) pe lângă vite
S-a pricopsit cu-apucături ... rurale.

Se trage dintr-un soi de inși semeți!
Tot tauri singuratici și, pârdalnic,
Foști tinerei, care au plâns amarnic
La vremea lor. Că erau blegi, nu creți!

("- Virilitate, bruno, sublimată!
De ce mi-ai fost răpită? Deocheată??
- Andrei, Sorine, Gabby - măi băieți!
Tot nu-învățarăți, domle, să fiți creți?")

Dar e canicul. Frunza, iată-i, arsă.
Și io mă pierd cu ochiu-n monitor.
N-ar fi mai bine-acasă, pe tractor?
Decât să întrețin o nouă farsă....

Mai bine-o șterg la țară. Cât mi-i dor!
Acolo ghiersu-i verde și-mi e soare,
Iar noaptea dau la greieri. Și-n răcoare
D-o isihie m-aș lăsa să mor...

C-un singur gând, o, Doamne, mă cam sparii:
Cum vom plăti agrestele avarii?
Că îmi răsare, iată, pe cărare,
Fără de lauri, încă o bannare!
Marturisesc cu mana pe inima, ca aceasta epigramă este ca si diamantele din galeria marilor epigramisti romani, pe care ii citeam cand eram elev. Ma simt ca inviat citind ceva atat de savuros. Iti multumim, maestre!

Last edited by Darth Ludicus; 29.07.2015 at 19:47:17.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 29.07.2015, 20:30:19
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Păi, în triunghiul dramei toate ideile sunt proaste. De aceea, pentru o idee mai de Doamne-ajută, musai trebe făcut pasul în afara triunghiului.

Toate rolurile din triunghi sunt un mod prost, steril de organizare a timpului pe lumea asta.


Din ce-am observat, desigur nedeplin, si la mine si la altii, la unii e aproape previzibila pendularea din rolul de victima in cel de agresor si invers.
Din partea ta, drept sa-ti spui, ma asteptam sa vad cum se iese din triunghiul dramei ca sa invat si eu asta, nu cum se cade in capcana si se da shift din rolul de salvator in cel de acuzator. Sau n-am inteles eu ultimele mesaje?

nu te prinde lirica hepato-biliara. Las-o pe seama fanilor de gen.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 29.07.2015, 21:13:03
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Din ce-am observat, desigur nedeplin, si la mine si la altii, la unii e aproape previzibila pendularea din rolul de victima in cel de agresor si invers.
Din partea ta, drept sa-ti spui, ma asteptam sa vad cum se iese din triunghiul dramei ca sa invat si eu asta, nu cum se cade in capcana si se da shift din rolul de salvator in cel de acuzator. Sau n-am inteles eu ultimele mesaje?

nu te prinde lirica hepato-biliara. Las-o pe seama fanilor de gen.
Cred că ai înțeles prea bine ultimele mesaje.
Într-adevăr, nu mă prinde lirica h-b. I-am dat, totuși, satisfacție lui Mihai.
Îmi pare rău că te-am mâhnit. Și îmi cer iertare și de la alți forumiști cărora le-a displăcut gluma mea neinspirată.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 30.07.2015, 00:13:56
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Un om cobora de la Ierusalim la Ierihon, și a căzut între tâlhari, care, după ce l-au dezbrăcat și l-au rănit, au plecat, lăsându-l aproape mort. Din întâmplare un preot cobora pe calea aceea și, văzându-l, s-a oprit și, punându-și patrafirul a început să-i vorbească amărâtului: "Frate, roagă-te sincer, fă acatiste și o să vezi ce bine-ți va fi pe lumea ailaltă. Pentru orice eventualitate, poți să te spovedești dacă tot m-am oprit să te păstoresc un pic." Dar văzând că omul nu putea grăi și nici la cucernicele sale sfaturi lua aminte, a trecut pe alături.
De asemenea și un levit, ajungând în acel loc și văzându-l, s-a uitat de sus la dânsul, zicând: "Vezi ce pățești dacă nu te rogi zi și noapte cu rugăciunea minții, nu te înfometezi și nu te castrezi? Te bate Dumnezeu și te lasă în mâna tâlharilor. Pocăiește-te și roagă-te, ca să ai parte de vindecare, prăpăditule!" Și văzând că rănitul abia de mârâia ceva fără noimă, scârbindu-se, a trecut pe alături.
(uitai să vă spui că levitul era un dreptmăritor catehet de ocazie, uns cu toate alifiile evlaviei teoretice).
Iar un samarinean, mergând pe cale, a venit la el și, văzându-l, i s-a făcut milă. Și, apropiindu-se să-i lege rănile, turnând pe ele untdelemn și vin, tâlhăritului i-a venit din senin un pic de vlagă și certându-l, i-a zis: "Vezi-ți de drum, păcătosule, că n-am nevoie de mila ta. De mine are grijă Dumnezeu personal, ce vii tu să-mi strici isihia și rugăciunea. Cară-te, nevrednicule!" Și întristându-se, samarineanul a plecat în treaba lui.
Așa a rămas omul singur abia respirând, așteptând zăpăcit de durere și cu rănile sângerânde să se întâmple ce i-a promis popa și cu levitul catehet de ocazie, dacă se pocăiește și cere cu credință să fie tămăduit.
Oare dacă se întoarce samarineanul îl va alunga din nou, așteptând în continuare scamatoria paranormală care să-l pună pe picioare?
Dar mila samarineanului era mai mare decât puterea tâlhăritului de a conlucra cu ea. Mai întâlnise în preumblările lui numeroși tâlhăriți, lumea fiind plină de cruzime, de răni... Și știa că, oricât de puțin s-ar pricepe un om necăjit să conlucreze cu aproapele pentru a ieși din necaz, mila întrece neputința și răutatea.
Astfel, după ce depăși colina din apropiere, samarineanul făcu un popas sub un măslin și, înainte de a trece la un nou plan, mai întâi se rugă. "Doamne ..." Numai Dumnezeu știe cum s-a rugat samarineanul cel milostiv. Fapt e că după o vreme s-a întors cu nădejde nouă la omul cel căzut. Apropiindu-se, îi legă iar rănile și iarăși turnă pe ele untdelemn și vin. Și iar îl apostrofă tâlhăritul, zicînd: "Ascultă nevrednicule, nu ți-am spus că n-am nevoie de mila ta? Cară-te până nu pun mâna pe tine!" Atât mai apucă el să spună și căzu, epuizat, în somn profund...
Crezînd că omul rănit și-a dat duhul, samarineanul ridică mai întâi ochii spre cer... Erau plini de lacrimi. Cu un oftat din toată inima, făcu ce îi mai rămăsese de făcut: se aplecă să verifice dacă rănitul murise, cu gândul de a-l purta pe asin până la cimitirul din apropiere unde, din întâmplare, știa un mormânt care fusese abandonat și care putea fi utilizat la nevoie. Dar apropiindu-se i se păru că omul cel căzut șoptea ceva, abia auzit... Samarineanul își încordă deîndată atenția. Spre bucuria lui, desluși: "Ajută-mă!..."
Așadar oamenii preferă mai întâi să ajungă la un pas de moarte decât să primească ajutor la necaz, își spuse în gînd samarineanul, apoi, fără să mai piardă vremea, îl ridică pe umeri pe rănit și îl așeză, cu grijă, pe asin.
Aveau să tragă, într-un sfârșit, la un han unde, ca în poveștile frumoase de demult, rănitul avu parte de tot ce îi era de trebuință. Pe deasupra, se mai și îndrăgosti de fiica cea mare a hangiului, aceea care jucase cu dăruire rolul de infirmieră și, cum sentimentul de dragoste se dovedi reciproc iar hangiul aștepta de mult un prilej minunat ca să-și mărite fata, nunta se făcu deîndată. Și fu așa o veselie și o bunăstare, și așa se învârtiră și nuntiră, încât nimeni nu mai avu răgazul să întrebe: "Dar de unde a venit băiatul ăsta între noi? Cine l-a adus nouă aici, ca să ne bucurăm, să cântăm și să dansăm?"

Last edited by Ioan_Cezar; 30.07.2015 at 01:47:44.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 30.07.2015, 01:57:57
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.191
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Dar mila samarineanului era mai mare decât puterea tâlhăritului de a conlucra cu ea. Mai întâlnise în preumblările lui și alți tâlhăriți, lumea fiind plină de cruzime și de răni... Și știa că, oricât de puțin s-ar pricepe un om necăjit să conlucreze cu aproapele pentru a ieși din necaz, mila întrece neputința și răutatea.
Astfel, după ce depăși colina din apropiere, samarineanul făcu un popas sub un măslin și, înainte de a trece la un nou plan, mai întâi se rugă. "Doamne ..." Numai Dumnezeu știe cum s-a rugat samarineanul cel milostiv. Fapt e că după o vreme s-a întors cu nădejde nouă la omul cel căzut. Și, apropiindu-se i-a legat iar rănile și iarăși a turnat pe ele untdelemn și vin. Și iar îl apostrofă tâlhăritul, zicînd: "Ascultă nevrednicule, nu ți-am spus că n-am nevoie de mila ta? Cară-te până nu pun mâna pe tine!" Atât mai apucă el să spună, apoi căzu epuizat într-un somn profund...
Crezînd că omul rănit și-a dat duhul, samarineanul ridică mai întâi ochii spre cer... Erau plini de lacrimi. Și, cu un oftat din toată inima, făcu ce îi mai rămăsese de făcut: se aplecă să verifice dacă rănitul murise, cu gândul de a-l purta pe asin până la cimitirul din apropiere unde, din întâmplare, știa un mormânt care fusese abandonat și care putea fi utilizat la nevoie. Dar apropiindu-se i se păru că omul cel căzut șoptea ceva, abia auzit... Samarineanul își încordă deîndată atenția și, spre uimirea și bucuria lui, auzi cuvintele: "Ajută-mă!..."
Așadar oamenii preferă mai întâi să ajungă la un pas de moarte decât să primească ajutor la necaz, își spuse în gînd samarineanul, apoi, fără să mai piardă vremea, îl ridică pe rănit pe umeri și îl așeză, cu grijă, pe asin.
Aveau să tragă, într-un sfârșit, la un han unde, ca în poveștile frumoase de demult, rănitul avu parte de tot ce îi era de trebuință. Pe deasupra, încă, se mai îndrăgosti și de fiica mai mare a hangiului, care jucase cu dăruire rolul de infirmieră și, cum sentimentul de dragoste se dovedi reciproc iar hangiul aștepta de mult un prilej minunat ca să-și mărite fata, nunta se făcu deîndată. Și fu așa o veselie și o bunăstare, și așa se învârtiră și nuntiră, încât nimeni nu mai avu răgazul să întrebe: "Dar de unde a venit băiatul ăsta între noi? Cine l-a adus nouă aici, ca să ne bucurăm, să bem și să dansăm?"
Deci nu numai că s-a mântuit de amenințarea morții, dar iată-l pe amărâtul nostru vindecat, însurat și dăruit cu un destin fericit, la rândul său fiind binecuvântare pentru alții. Samarineanul, așa cum a fost distribuit în povestea lui Ioan, este fără îndoială un purtător de Hristos, un sfânt, fiindcă nu renunță sub niciun chip la aproapele aflat în suferință, acordându-i sprijinul de care are nevoie până la capăt.
Foarte frumos epilogul, felicitări sincere!

E important să acceptăm că ajutorul lui Dumnezeu vine de cele mai multe ori prin oameni, deși există experiențe dureroase de viață care construiesc între noi și ceilalți ziduri greu de străpuns, alcătuite preponderent din spaime sacralizate. Vorba unui părinte contemporan, nu e suficient să ne ferim de rău, trebuie să ne și deschidem porțile inimii binelui, chiar și atunci când vine către noi sub înfățișarea ambiguă a samarineanului.

__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 30.07.2015 at 02:08:00.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 30.07.2015, 08:10:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Mai,mai ce nostimi sunteti :)
Bine ca se lasa cu happy end,ca asa va sade frumos!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 30.07.2015, 10:20:16
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
destin fericit (???)
Nu există destin și nu există soartă.

Astea și le face omul cu mânuța lui.
Cine spune că există destin și soartă, cade în erezia predestinației, reneagă libertatea și liberul albitru și devine eretic. Să nu fie.
Grijă mare la ce gânduri avem și ce exprimări folosim.

"puțină nebunie strică prețul la multă înțelepciune." - Eccesiasticul 10, 1.

"Nu puteți să beți paharul Domnului și paharul demonilor; nu puteți să vă împărtășiți din masa Domnului și din masa demonilor." - I Corinteni 10, 21.



Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
însurat
P.S.: Mihail C., în plus, samarineanul nu s-a căsătorit la casa hangiului, ar fi trebuit să știi asta. Era doar o narațiune a fratelui Ioan.

Dar nu mă mir, căci unde intră o erezie, intră și tot întunericul și harul pleacă. Deci grijă mare pe viitor, frățior. Că nu ne permitem să fim așa flexați și relaxați, că nu ne jucăm cu lucrurile astea.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 30.07.2015 at 10:31:43.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 30.07.2015, 10:31:55
gabero
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu există destin. Cum nu există soartă. Astea și le face omul cu mânuța lui.
Cine spune că există destin și soartă, cade în erezia predestinației, reneagă libertatea și liberul albitru și devine eretic. Să nu fie.
Grijă mare la ce gânduri avem și ce exprimări folosim.

"puțină nebunie strică prețul la multă înțelepciune." - Eccesiasticul 10, 1.
"Nu puteți să beți paharul Domnului și paharul demonilor; nu puteți să vă împărtășiți din masa Domnului și din masa demonilor." - I Corinteni 10, 21.

Nu sunt de acord Igor cu destinul si soarta.
Stiam o vorba, daca vrei sa-l faci pe Dzeu sa rada spune-i despre planurile tale.
Adica eu unul nu cred ca exista control asupra vietii tale sau a destinului.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 30.07.2015, 10:35:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Din planul lui Dumnezeu nu ieși, asta-i clar!
Da' zicala aia românească cu "ce ți-e scris în frunte ți-e pus" nu prea-i aedvărată dpdv ortodox. Nu există predestinare.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Tags
acceptare, pierdere, resemnare, singuratate