Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 14.03.2008, 18:40:42
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

"2. Pãstoriti turma lui Dumnezeu, datã în paza voastrã, cercetând-o, nu cu silnicie, ci cu voie bunã, dupã Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste;
3. Nu ca si cum ati fi stãpâni peste Biserici, ci pilde fãcându-vã turmei. 1 Petru cap 5
Reply With Quote
  #82  
Vechi 14.03.2008, 21:01:04
christina christina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit

Chiar asa,de ce toata lumea are impresia ca numai Daciile se pot strica pe drum?Si apoi,nu pretinde nimeni sa se deplaseze cu Dacii de acum 20-30 de ani.Cred ca pana la urma e vorba de defectul oamenilor(ca pana la urma tot oameni sunt si ei,oricat de superiori s-ar crede),acela de a arata ce au la suprafata nu in suflet,pt ca putini ajung sa vada ce e in sufletul unui om,si doar pt acei putini nu merita efortul de a se deplasa cu Dacia.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 15.03.2008, 12:54:21
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu cred ca nu trebuie sa vorbim de rau pe nimeni, nici pe ierarhi. Chiar azi dimineata am auzit o emisiune, in care parintele Arsenie Papacioc a spus "Sa nu vorbim de rau, ca vorbirea de rau este obisnuinta cea mai rea a oamenilor. Iar daca putem sa ne iubim semenii sa o facem, dar daca nu o putem face, macar sa nu ii uram!"
Iar parintele Ilie Cleopa a spus odata "In post, sa nu fierbem cartofii cu lemne din gardul vecinului!"
Fratilor, toata clevetirea asta si zavistia purtata pe ierarhi si patriarhi, ne otraveste sufeltul. Degeaba tineti post, daca purtati atata ranchiuna ca ei merg cu niste masini mai luxoase, care si asa sunt o adunatura de fiare si nici macar a lor nu sunt. Eu nu ii sustin sa aibe asemenea masini, dar nu trebuie sa ii vorbim de rau, ca diavolul atata asteapta, sa ne luam de mai marii nostri si sa ii clevetim in ascuns pe forumuri!
Mare socoteala ne va cere Domnul ca am stiut sa judecam pe altii, iar pe noi nu ne-am vazut cat de ticalosi suntem!!! ??? ??? ??? :(:(:(
Reply With Quote
  #84  
Vechi 15.03.2008, 15:54:54
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

nu-i vorbim de rau, ci criticam un rau un aspect care n-are ce cauta in Biserica, fiecare vrem o Biserica curata fara manevrele unora sau altora care sa-i strice imaginea, se poate fratii mei, se poate sa existe oameni cinstiti si iubitori de Biserica si de aproape numai ca cineva are un interes si fata de aceasta institutie si manevreaza la nivel inalt tot soiul de "strategii" prin care unii sau altii sa ajunga sus pusi ca sa-si faca felul dupa cum vor
Reply With Quote
  #85  
Vechi 15.03.2008, 16:48:39
kvlr kvlr is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.09.2007
Mesaje: 78
Implicit

nu vad rostul acetui topic... care e finalitatea? nu se spune nimc nou sub soare si nici nu cred ca se spera ca un simplu topic plin de frustrari va schimba ceva... lasati-o mai moale fratilor si mai bine sa ne vedem de post! Dumnezeu sa ne lumineze! PS> e ciudat cum apar din ce in ce mai multi "ortodocsi" care nu fac altceva decat sa scuipe si sa atace... si care prefera numai topicurile astea "fierbinti"... cum ramane cu barna din ochi nostri?! decat sa imprastiem numai venin mai bine am sta in banca noastra si ne-am ruga pentru cei care gresesc... poate asa Dumnezeu ne va asculta...
Reply With Quote
  #86  
Vechi 15.03.2008, 21:48:59
andra_izabella andra_izabella is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3
Implicit

nu cunva cadem in pacatul invidiei?de ce incercam sa facem si noi ceva sa avem masini de lux?cei care cred ca asta insemna fericire se insealai in fond o masina e doar o bucata de fier...pana la urma conteaza ce face cu masina aceea...e un mijloc de a ajunge mai bine la credinciosi sau e folosita doar in interes personal si ca simbol de trufie?


Reply With Quote
  #87  
Vechi 15.03.2008, 22:09:19
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Nu este pacatul invidiei, danyel nu este invidios ca ierarhii si patriarhul merg probabil cu masini de lux(desi daca e sa o uam asa, o masina de 30.000 de euro nu este atat de luxoasa pe cat cred unii), el a vrut sa spuna ca ar fi putut sa se cumpere o masina la jumate de pret pentru "preasfintitii", iar cu restul banilor sa se faca "fapte bune", dar uite ca mai marii bisericii se mai gandesc si ei din cand in cand la cate un pic de confort pentru sezut, asa ca o idee trecatoare, ca si asa viata asta e vremelnica si de ce nu, sa simta si ei un pic de eleganta in deplasare, :D.
Si totusi nu ar trebui sa cartim asupra deciziilor pe care le iau ei in favoarea lor sau a Bisericii, ca si asa aranjamentele se fac tot cum vor ei, nu cum am vrea noi sa se faca, asa ca pana la urma Danyele, degeaba dezbati tu aici subiecte care bat la obrazul ierarhilor, ca ne facem pacate degeaba si fara de nici un folos ???
Izabella, oamenii credinciosi vor ca lucrurile sa decurga normal si cu folos, sa fie utile celor nevoiasi duhovniceste, dar de fapt in toata chestia asta nu vad cu ce ne impiedica pe noi sa avem mai multa ravna si spor in credinta, dar acum fiecare este credincios dupa fel si razvratire...:(
Reply With Quote
  #88  
Vechi 07.04.2008, 19:14:17
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

mai fratilor{si surorilor} cine suntem noi sa judecam ierarhii si patriarhii?ca Dumnezeu i-a ales pe unsii Lui.Si ce daca au masini faine si scumpe?asta conteaza la ierarhi??nu cumva conteaza ce fac in biserica??

Uitati ca am ajuns sa i clevetim si sa vb de rau pe alesii Domnului,pe urmasii apostolilor.
acum noh....gata...Dumnezeu stie de ce le a dat masini frumoase.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 07.04.2008, 20:40:51
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
mai fratilor{si surorilor} cine suntem noi sa judecam ierarhii si patriarhii?ca Dumnezeu i-a ales pe unsii Lui.Si ce daca au masini faine si scumpe?asta conteaza la ierarhi??nu cumva conteaza ce fac in biserica??

Uitati ca am ajuns sa i clevetim si sa vb de rau pe alesii Domnului,pe urmasii apostolilor.
acum noh....gata...Dumnezeu stie de ce le a dat masini frumoase.
Mno copil beton raspuns bv :D
Reply With Quote
  #90  
Vechi 07.04.2008, 20:44:46
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
mai fratilor{si surorilor} cine suntem noi sa judecam ierarhii si patriarhii?ca Dumnezeu i-a ales pe unsii Lui.
Da, chiar asa! Plus ca la ce rang au ajuns ei, cred si eu ca macar atata desfatare merita si ei, no bine? :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Maxim Marturisitorul- sfantul caruia i s-a taiat limba si mana dreapta georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 6 21.01.2014 15:38:25
Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica, Sfantul Mucenic Antipa; Sfantului Farmutie Daniela Nicoleta Intrebari utilizatori 0 11.04.2011 13:04:37
Atentie! In Romania noile permise auto contin un cip electronic! ortodox4life Generalitati 49 14.08.2010 01:35:02
noile pasapoarte si noile permise auto g_giorgian Generalitati 18 25.09.2008 19:01:17