Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.07.2008, 17:13:34
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Indiferent de ce as spune eu... eu sunt doar un om... dar conteaza ce a spus Domnul nostru Iisus Hristos:

Matei 5:22. Eu insa va spun voua: Ca [color=red]oricine se manie pe fratele sau[/color] vrednic va fi de osanda; si cine va zice fratelui sau: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului.
"nebuni si orbi"i-a facut Mantuitorul pe farisei,"care strecurati tantarul si inghititi camila".Mai apoi,Mantuitorul a zis sa nu facem pe fratele nostru nebun,sau prost,insa un om care spune ca sotii isi fac femeile curve,ca le sulemenesc pt diavol,pt mine este un nebun de fariseu
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.07.2008, 19:56:10
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Apocalipsa 5
5. Si unul dintre batrani mi-a zis: Nu plange. Iata, a biruit leul din semintia lui Iuda, radacina lui David, ca sa deschida cartea si cele sapte peceti ale ei.
(...)
9. Si cantau o cantare noua, zicand: Vrednic esti sa iei cartea si sa deschizi pecetile ei, fiindca ai fost injunghiat si ai rascumparat lui Dumnezeu, cu sangele Tau, oameni din toata semintia si limba si poporul si neamul;


Este adevarat ca Domnul Iisus Hristos a certat fariseii, dar El avea acest drept pentru ca este Dumnezeu si a trait o viata fara pata pe pamant. El este CUVANTUL care a venit in lume. Pentru noi ceilalti care nu avem viata fara pata a Domnului Iisus Hristos, nu putem avea inaltimea Lui in a judeca.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.07.2008, 22:33:41
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Apocalipsa 5
5. Si unul dintre batrani mi-a zis: Nu plange. Iata, a biruit leul din semintia lui Iuda, radacina lui David, ca sa deschida cartea si cele sapte peceti ale ei.
(...)
9. Si cantau o cantare noua, zicand: Vrednic esti sa iei cartea si sa deschizi pecetile ei, fiindca ai fost injunghiat si ai rascumparat lui Dumnezeu, cu sangele Tau, oameni din toata semintia si limba si poporul si neamul;


Este adevarat ca Domnul Iisus Hristos a certat fariseii, dar El avea acest drept pentru ca este Dumnezeu si a trait o viata fara pata pe pamant. El este CUVANTUL care a venit in lume. Pentru noi ceilalti care nu avem viata fara pata a Domnului Iisus Hristos, nu putem avea inaltimea Lui in a judeca.
Pai fratele nostru le face pe mamele noastre curve,pe sotiile noastre la fel.Voi chiar nu aveti sange in vine?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.07.2008, 17:22:02
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Coloseni 3:13. Ingaduindu-va unii pe altii si iertand unii altora, daca are cineva vreo plangere impotriva cuiva; dupa cum si Hristos v-a iertat voua, asa sa iertati si voi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.07.2008, 05:46:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Si in fiecare seara, roaga-te Maicii Domnului, spune-i durerea Ta, si ea va deveni mijlocitoare intre tine si sotia suparata.
ce frumos...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.07.2008, 08:51:31
radup radup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2008
Mesaje: 26
Implicit

Am citit mesajele voastre!Am inceput sa-l caut pe Dumnezeu si nadajduiesc ca El sa-mi lumineze gandurile si sa-mi aduca liniste sufleteasca!Este inutil sa spun ca am facut si am dres.Linistea sufleteasca va veni numai de la Maica Domnului iar eu nadajduiesc sa ma ajute sa-mi pastrez familia intacta si, mai ales, sa ma bucur de copilul meu (pe care ea vrea sa-l ia)!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.07.2008, 10:11:44
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radup
Am citit mesajele voastre!Am inceput sa-l caut pe Dumnezeu si nadajduiesc ca El sa-mi lumineze gandurile si sa-mi aduca liniste sufleteasca!Este inutil sa spun ca am facut si am dres.Linistea sufleteasca va veni numai de la Maica Domnului iar eu nadajduiesc sa ma ajute sa-mi pastrez familia intacta si, mai ales, sa ma bucur de copilul meu (pe care ea vrea sa-l ia)!
Spune-ne cum te numesti tu,sotia si copilul.As vreasa-i rog pe toti fratii de pe acest forum sa ne rugam pentru ei.Fiecaare la ce Sfant are evlavie,si toti la Mantuitorul si Maica Domnului.de asemenea,maine este duminica,treceti-i si pe ei pe pomelnic,si rugati-va la Sfanta Liturghie pt ei.Macar ata sa putem face si noi.E mare durere cand o familie se desparte,mai ales daca au si copil.:(
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.07.2008, 10:40:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Jan, e minunat sa ai dragoste fata de aproapele tau, caci a iubi e adevarata fericire, iar a uri e adevaratul chin. Insa ce trebuie sa facem? Pentru ca ne indemni sa fim cuprinsi de ura fata de majoritatea preotilor si sa ne rugam pentru aceasta persoana. Aici sunt insusiri mai mult ale omului vechi, decat ale celui nou. Ia aminte ca insusirile omului nou trebuie sa fie toate noi, nici o insusire veche nu i se potriveste.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.07.2008, 12:27:58
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Jan, e minunat sa ai dragoste fata de aproapele tau, caci a iubi e adevarata fericire, iar a uri e adevaratul chin. Insa ce trebuie sa facem? Pentru ca ne indemni sa fim cuprinsi de ura fata de majoritatea preotilor si sa ne rugam pentru aceasta persoana. Aici sunt insusiri mai mult ale omului vechi, decat ale celui nou. Ia aminte ca insusirile omului nou trebuie sa fie toate noi, nici o insusire veche nu i se potriveste.
Nu am indemnat pe nimeni sa urasca pe nimeni.Nu am scris nicaieri sa urati preotii,ci doar sa aveti discernamant,sa nu luati un lup drept pastor,nu de alta,dar veti fii sfasiati de ei.Eu am suferit mult,foarte mult de pe urma lor,am fost la un pas de moarte,tot din cauza lor.Stiu ca poate nu ai sa ma crezi,insa eu nu mint.Daca nu mi-ar fii pasat de voi,oare v-as fii scris toate astea?Nu-mi era mai usor sa ma fac placut voua,sa-i laud si eu,sa zic ca totul este perfect,ca suntem ortodocsi desavarsiti,si altele de acest gen.Am vorbit din experienta,si provocat de niste articole primite pe mail,mai ales despre Sf Euharistie.Uite,ca sa vezi ca nu te mint,vorbeste cu duhovnicul tau,spune-i ca vrei sa te impartasesti la fiecare liturghie,si sa vezi ce-ti va spune.Sau uite,ia legatura de exemplu cu doi Ierarhi,singurii cu care au pot discuta sincer,cu IPS Iosif al Frantei si Europei Meridionale,si cu IPS Serafim Joanta,al Germaniei si Europei Centrale.vei vedea cat au ei de tras de la fratii lor,ierarhi si preoti,tocmai pe acest subiect,si nu numai.La IPS Iosif m-am spovedit odata,eram la Putna,pentru ca un ieromonah de acolo,fara nici un motiv ma orpise de la Imapartasanie.El ca ierarh,s-a suparat foarte tare,si m-a impartasit cu mana lui.Sau vorbeste cu Par Teofil de la Sambata ,si vei vedea ca nu sunt singurul atat de indignat.Eu insa sunt o fire foarte pasionala(sunt jumatate rus),si de aceea reactionez mai dur.Sa stii,ca nu in multimea preotilor si ierarhilor sta adevarul,ci in cei putini,insa care fac voia Domnului.Si Mantuitorul a zis"nu te teme,turma mica,caci voua a binevoit Tatal sa va dea Imparatia Sa".
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.07.2008, 23:38:42
radup radup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2008
Mesaje: 26
Implicit

Am fost si m-am rugat la racla parintelui Argatu; as vrea sa mai merg acolo; stiti cumva unde as mai putea sa merg sa discut cu un preot?(de fapt vorbesc saptamanal cu parintele duhovnic si destul de des cu tata socru-preot si el).Am auzit de Prislop si de mormantul parintelui Arsenie Boca!Ajutati-ma va rog!Va multumesc!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi pentru cei divortati! viviana Nunta 14 11.08.2012 20:35:15
Sfaturi pentru un prea-pacatos laur_3440 Pocainta 6 16.05.2010 20:02:26
SoareD:Va mulumesc pentru sfaturi SoareD Generalitati 2 14.06.2009 15:46:04
Sfaturi ale Pr. Arsenie pentru Pr. Daniil Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 11.04.2007 12:14:23
Sfaturi pentru post Juli Pocainta 2 21.02.2007 13:14:57