Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 20.07.2008, 17:19:52
cristitodoran cristitodoran is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Mesaje: 44
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Nu am spus ca esti ignorant prost,am spus doar ca te lauzi cu logica ta.Pascal are o cugetare,el spune"Daca eu cred in Dumnezeu si el nu exista,n-am pierdut nimic.Daca insa eu nu cred si el exista,am pierdut totul"
Pariul lui Pascal, e de fapt un argument pentru ateism, dar tot il folositi pentru a va justifica una din miile din religii. Apel la autoritate de parca Pascal e zeu si tot ce zice el e axioma.

Pariul lui Pascal zice sa crezi intr-un dumnezeu, eu te intreb care dumnezeu?

Ai mai jos o lista cu foarte multi zei care au "existat" de-a lungul istoriei, pe care il veneram?

http://lowchensaustralia.com/names/gods.htm

In al doilea rand credinta nu-i ca o soseta, eu nu mai cred pentru ca mi se pare copilaresc si lipsit de logica, deci convingeti-ma.
  #332  
Vechi 20.07.2008, 18:18:13
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristitodoran
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Nu am spus ca esti ignorant prost,am spus doar ca te lauzi cu logica ta.Pascal are o cugetare,el spune"Daca eu cred in Dumnezeu si el nu exista,n-am pierdut nimic.Daca insa eu nu cred si el exista,am pierdut totul"
Pariul lui Pascal, e de fapt un argument pentru ateism, dar tot il folositi pentru a va justifica una din miile din religii. Apel la autoritate de parca Pascal e zeu si tot ce zice el e axioma.

Pariul lui Pascal zice sa crezi intr-un dumnezeu, eu te intreb care dumnezeu?

Ai mai jos o lista cu foarte multi zei care au "existat" de-a lungul istoriei, pe care il veneram?

http://lowchensaustralia.com/names/gods.htm

In al doilea rand credinta nu-i ca o soseta, eu nu mai cred pentru ca mi se pare copilaresc si lipsit de logica, deci convingeti-ma.
Eu nu am cum sa te conving cu argumente rationale,si ai vazut si de ce.Eu cred in niste principii pe care tu le consideri false.Credinta nu se demonstreaza stiintific,nu poti pipai credinta.Tu CREZI ca nu exista Dumnezeu,asta este CREDINTA ta,deci esti un om credincios in felul tau.Eu CRED ca exista,deci sunt CREDINCIOS in felul meu.Este la fel de simplu ca si cum am spune,DA sau NU.Tu spui NU,eu spun DA.Fiecare este liber sa creada ce vrea.
  #333  
Vechi 20.07.2008, 19:41:23
cristitodoran cristitodoran is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Mesaje: 44
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de cristitodoran
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Nu am spus ca esti ignorant prost,am spus doar ca te lauzi cu logica ta.Pascal are o cugetare,el spune"Daca eu cred in Dumnezeu si el nu exista,n-am pierdut nimic.Daca insa eu nu cred si el exista,am pierdut totul"
Pariul lui Pascal, e de fapt un argument pentru ateism, dar tot il folositi pentru a va justifica una din miile din religii. Apel la autoritate de parca Pascal e zeu si tot ce zice el e axioma.

Pariul lui Pascal zice sa crezi intr-un dumnezeu, eu te intreb care dumnezeu?

Ai mai jos o lista cu foarte multi zei care au "existat" de-a lungul istoriei, pe care il veneram?

http://lowchensaustralia.com/names/gods.htm

In al doilea rand credinta nu-i ca o soseta, eu nu mai cred pentru ca mi se pare copilaresc si lipsit de logica, deci convingeti-ma.
Eu nu am cum sa te conving cu argumente rationale,si ai vazut si de ce.Eu cred in niste principii pe care tu le consideri false.Credinta nu se demonstreaza stiintific,nu poti pipai credinta.Tu CREZI ca nu exista Dumnezeu,asta este CREDINTA ta,deci esti un om credincios in felul tau.Eu CRED ca exista,deci sunt CREDINCIOS in felul meu.Este la fel de simplu ca si cum am spune,DA sau NU.Tu spui NU,eu spun DA.Fiecare este liber sa creada ce vrea.
Deci nu ai nici un argument care m-ar putea convinge... Asta e, poate altul va reusi.
  #334  
Vechi 20.07.2008, 19:46:39
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristitodoran
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de cristitodoran
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Nu am spus ca esti ignorant prost,am spus doar ca te lauzi cu logica ta.Pascal are o cugetare,el spune"Daca eu cred in Dumnezeu si el nu exista,n-am pierdut nimic.Daca insa eu nu cred si el exista,am pierdut totul"
Pariul lui Pascal, e de fapt un argument pentru ateism, dar tot il folositi pentru a va justifica una din miile din religii. Apel la autoritate de parca Pascal e zeu si tot ce zice el e axioma.

Pariul lui Pascal zice sa crezi intr-un dumnezeu, eu te intreb care dumnezeu?

Ai mai jos o lista cu foarte multi zei care au "existat" de-a lungul istoriei, pe care il veneram?

http://lowchensaustralia.com/names/gods.htm

In al doilea rand credinta nu-i ca o soseta, eu nu mai cred pentru ca mi se pare copilaresc si lipsit de logica, deci convingeti-ma.
Eu nu am cum sa te conving cu argumente rationale,si ai vazut si de ce.Eu cred in niste principii pe care tu le consideri false.Credinta nu se demonstreaza stiintific,nu poti pipai credinta.Tu CREZI ca nu exista Dumnezeu,asta este CREDINTA ta,deci esti un om credincios in felul tau.Eu CRED ca exista,deci sunt CREDINCIOS in felul meu.Este la fel de simplu ca si cum am spune,DA sau NU.Tu spui NU,eu spun DA.Fiecare este liber sa creada ce vrea.
Deci nu ai nici un argument care m-ar putea convinge... Asta e, poate altul va reusi.
Intrebarea mea catre tine este:tu vrei sa fii convins?Adica iti doresti sa crezi,insa nu gasesti argumente,sau nu crezi si folosesti argumentele pentru ati justifica necredinta.Astept raspuns.
  #335  
Vechi 20.07.2008, 22:55:46
cristitodoran cristitodoran is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Mesaje: 44
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Intrebarea mea catre tine este:tu vrei sa fii convins?Adica iti doresti sa crezi,insa nu gasesti argumente,sau nu crezi si folosesti argumentele pentru ati justifica necredinta.Astept raspuns.
Am crezut, ma duceam si la biserica in fiecare duminica pana pana intr-a noua a zecea, apoi am vazut cate mizerii se fac la biserica, atitudinea fata de preoti, parca ar fi mari rah... etc, ce fel de oameni erau de fapt, nu generalizez, sunt si preoti buni. Apoi am ajuns din ce in ce mai mult la concluzia ca este aberant ce sustine religia si acum incerc sa scot argumente care m-ar putea convinge ca tot ceea ce reprezinta biserica si religia in general, nu este o minciuna.

Desigur, incerc sa caut logica in religie, dar nu prea gasesc, ca sa nu spun nu gasesc deloc.
  #336  
Vechi 21.07.2008, 04:30:07
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

f. frumos, despre intoarcerea unui ateu la Dumnezeu:

Parintele Firmilian - calugarul de la Locurele


Parintele Firmilian are 37 de ani - in anul 2007 -, dintre care ultimii 12 i-a petrecut in Schitul Locurele. Parintele a parasit calculatoarele, aparatura de ultima generatie, pe care ii placea sa faca diverse experimente, si a intrat la manastire. Calugarul recunoaste ca a venit la Manastirea Locurele datorita Parintelui Adrian Fageteanu, care se retrasese aici.

Parintele spune ca s-a simtit mai mult atras de cele sfinte decat de fizica atomica, domeniu in care e licentiat. Legat de Facultatea de Fizica, pe care a urmat-o, el spune "am intrat in facultate fiind ateu convins... pe parcurs, am inceput sa merg mai des la biserica... in final, am ajuns sa ma calugaresc".

Mai exact, el spune: "am intrat in facultate ateu convins. In cele din urma, am ajuns la manastire. Mai multi din gasca in care eram eu s-au intors la biserica. Fizica m-a adus la religie. Prin exactitatea ei, te duce la Dumnezeu. Fizica este o stiinta foarte legata de lumea concreta."

Parintele si-a gasit vocatia pentru viata monahala in vremea studentiei de la Bucuresti. El a absolvit Facultatea de Fizica si a lucrat un an intr-un institut de cercetare a fizicii atomice din Capitala, dar a renuntat la slujba pentru manastire. El spune simplu "fizica m-a adus la religie.. la varsta de 25 de ani am ales calea rugaciunii, iar de peste 12 ani sunt calugar.. fara sa regret vreodata acest lucru".

Calugarul Firmilian de la Locurele, schit ce apartinea de Manastirea Lainici, a reusit sa aduca lumina in varful muntelui; el a pus la punct un sistem de iluminat cu ajutorul unor panouri solare. Cele doua panouri solare au fost achizitionate pe rand, din cauza lipsei fondurilor banesti. Unul a fost donat, iar celalalt a fost cumparat de calugar, din Bucuresti. Energia solara poate fi produsa chiar si iarna.
  #337  
Vechi 21.07.2008, 07:34:07
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristitodoran
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Intrebarea mea catre tine este:tu vrei sa fii convins?Adica iti doresti sa crezi,insa nu gasesti argumente,sau nu crezi si folosesti argumentele pentru ati justifica necredinta.Astept raspuns.
Am crezut, ma duceam si la biserica in fiecare duminica pana pana intr-a noua a zecea, apoi am vazut cate mizerii se fac la biserica, atitudinea fata de preoti, parca ar fi mari rah... etc, ce fel de oameni erau de fapt, nu generalizez, sunt si preoti buni. Apoi am ajuns din ce in ce mai mult la concluzia ca este aberant ce sustine religia si acum incerc sa scot argumente care m-ar putea convinge ca tot ceea ce reprezinta biserica si religia in general, nu este o minciuna.

Desigur, incerc sa caut logica in religie, dar nu prea gasesc, ca sa nu spun nu gasesc deloc.
Multumesc de raspuns.Cat despre neregulile din Biserica,cred-ma,eu unul stiu mult mai multe,unle care daca ti le-as spune,te-ai revolata rau de tot.Numai ca noi nu ne inchinam la popi,ei sunt niste simpli slujitori.Este greu,cand vezi cu cata nesimtire stau in fata Sf Mese,cand nu-i doare de nimeni si nimic decat de bani si distractie.Te inteleg.Eu am facut Teologia,insa am fost si student la Automatica,un semestru dupa care am renuntat.Liceul l-am facut la informatica,si am fost pasionat de mate,fizica si info.Stateam in fiecare zi cate 3-4 ore rezolvand probleme de mate si info.Aveam insa un tipic care poate parea ciuadat,Inainte de a ma apuca de lucru,ma rugam cam 1/2 ore.Apoi,cand nu gaseam rasounsul la vreo problema,ma rugam iarasi pana reuseam.Pnetru mine,stiinta si rugaciunea se impletesc foarte bine.De fapt,eu sunt constient ca legile fizicii,matematcii si toate legile firii Dumnezeu le-a descoperit oamenilor,sunt o revelatie.iti spun din experienta,ca si eu,dupa ce ma rugam facema niste conexiuni in minte,de ma durea si pe mine capul.
Intr-adevar,este 100% vina ca au creat imaginea unui Dumnezeu nemilos,aspru,nedrept,care te ameninta si-ti da cu bata in cap daca nu faci ca el.de aceea eu am zis.ceea ce si Sf Ioan teologul ziec,ca Dumnezeu este iubire.Sa ma crezi,eu il intreb pe Dumnezeu in orice problema nu gasesc rezolvare,din absolut orice domeniu.Intotdeuan ma ajuta,imi da gandul cel bun,este exact ca un tata pe care il ai in permanenta cu tine,si care iti poate rezolva orice problema.de aceea ,nu trebuie sa te cramponezi de poi si de cum isi bat ei joc de oameni.Da-i incolo.Toti acestia care fac ce fac astia azi,o sa fie la un loc cu Diavolul si Antihrist,pentru ca s-au folosit de dumnezeu pentru a-si satisface pofetele,si au indeparta pe oameni de la dumnezeu.
Uite,de acum nu am sa mai aduc citate din Biblie,daca vrei vom vorbi depre mate,fizica di info.eu am sa-ti aduc cateva exemole de cum m-a ajuata Dumnezeu pe mine sa inteleg legile fizicii, matematicii si ciberneticii.
  #338  
Vechi 21.07.2008, 10:01:26
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Cristi ,Petre Tutea spune ca Dumnezeu poate fi descoperit prin revelatie.
Argumente ca exista Dumnezeu nu prea putem aduce ,credinta o ai sau nu o ai.
Mai sunt minunile ,dar cei care asteapta minuni sa creada in Dumnezeu au o credinta slaba.
"fericiti cei care nu au vazut si au crezut" spune Mantuitorul sfantului Toma.
Pe mine necazurile m-au adus la Dumnezeu si te rog sa ma crezi viata mea s-a limpezit si aproape zilnic descopar binefacerile venite de la Dumnezeu.
Sf.Teofan Zavoratul spune ca aceea e credinta cand nu mai ai nici o speranta si singurul de la care astepti izbavirea e Dumnezeu.
Si mai lasati preotii ,nu inteleg cum unii vad nevrednicia preotilor peste tot ,ei cand slujesc au harul primit la hirotonie.
In rest ,viata lor nu ne intereseaza.
Nu inteleg ,eu numai preoti buni am cunoscut ,e adevarat ca nu toti au aceeasi ravna catre Dumnezeu.
Cand esti la servici si iti faci meseria ,treaba ta ,se mai uita cineva cum esti ,bun sau rau ,credincios sau ateu?
Nimeni nu se intreaba ,nici macar superiorii tai.Important este sa iti faci lucrarile ,sa duci treaba la bun sfarsit.
Va smintesc preotii?
Cautati biserici cu preoti pe placul vostru ,asta nu e un argument pentru necredinta.
Si apoi ce conteaza ce fac ei ,in fata Judecatorului fiecare vom da socoteala de ce am spus sau facut ,inclusiv de aceste barfe aduse preotilor.
  #339  
Vechi 21.07.2008, 10:38:11
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

"vai de poporul care cere minuni shi semne ca sa creada" ca acelora li se va da semnul lui Iona...

m-am intrebat care o fi semnul lui Iona?

Iona mare prooroc a fost, shi ce semn o fi dat? semnul lui iona a fost ca din pricina neascultarii de Dumnezeu valurile shi marea shi furtuna s-a dezlanutzuit sa scufunde corabia, shi neshtiind cine este vinovat ca a atras mania divina s-au cautat intre ei shi s-au intrebat, dar proorocul Iona shtiindu-se cu musca pe caciula ca el in loc sa faca ce i-a cerut Dumnezeu, el a intuit shi s-a smerit in neascultare crezand ca nici un ninivitean nu-l va crede cine este shi de ce este trimis shi astfel nu v-a reushi sa-i intoarca pe niniviteni la Dumnezeu, deci a preferat sa fuga. S-a suit in corabie shi a plecat unde a vazut cu ochii. Dar furtuna mare a venit shi corabia urma sa se prapadeasca, asha ca Ioana shtiind ca din pricina lui a venit furtuna a marturisit, caci era om drept cu frica lui Dumnezeu, deci a marturisit ca de la Dumnezeu este furtuna shi este din cauza lui, asha ca daca vor sa scape trebuie sa-l arunce in apa. Atunci ceilaltzi mirandu-se de cinstea proorocului, au facut precum le-a zis shi l-au aruncat in mare, iar el s-a dus spre fundul marii shi a fost inghitzit de un chit. O balena uriasha ceva. Iar balena l-a dus spre tzarm shi l-a scuipat afara dupa trei zile, la scuipat shi atunci Iona n-a mai avut ce sa faca decat sa asculte de Dumnezeu, s-a dus la NINIVITENI shi asha cum a patzit-o el asha a shi marturisit, asha cum s-a pocait el in pantacele chitului shi convingandu-se ca Dumnezeu scoate pe om shi din pantecele iadului din pantecele mortzii din pantecele de unde nimeni nu mai iese, tot asha a propovaduit shi el: Trei zile mai sunt shi cetatea va fi distrusa! asta spunea plimbandu-se prin NINIVE, shi auzind imparatul ce spune un prooroc de a lui Dumnezeu, atunci s-au inspaimantat shi au crezut, au crezut cu totzii de la cel mai mare pana la cel mai mic shi au postit totzi pana shi dobitoacele shi toata fiintza ce o aveau cu ei, trei zile shi trei noptzi au postit imbracatzi in sac tanguindu-se shi atunci Dumnezeu vazand pocaintza a iertat pacatele lor. Dar Iona s-a ashezat afara din cetate sub un lujer ce avea o floare shi frunze shi tzinea umbra, shi cum statea el sub ea sa se adaposteasca de soare, a trimis Dumnezeu un viermishor shi a ros din lujer shi s-a uscat, shi atunci s-a mahnit Iona shi s-a suparat shi s-a intristat pentru suferintza shi parjolirea soarelui, shi fiindca lujerul s-a uscat... shi I-a zis Dumnezeu:
"10. Si a zis Domnul: "Tu ti-ai facut necaz pentru acest vrej pentru care nu te-ai trudit si nici nu l-ai crescut, care si-a luat fiinta intr-o noapte si intr-alta a pierit!
11. Dar Mie cum sa nu-Mi fie mila de cetatea cea mare a Ninivei cu mai mult de o suta douazeci de mii de oameni, care nu stiu sa deosebeasca dreapta de stanga lor, si cu un mare numar de dobitoace?"

insa eu nu shtiu shi n-am prea intzeles care e semnul lui Iona, viermishorul trimis sa roada lujerul sau ca daca s-au pocait ninivitenii Iona n-a mai vazut distrugerea cetatzii Ninive?
  #340  
Vechi 21.07.2008, 11:13:49
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

"9. Si a grait Domnul catre Iona: "Ai tu dreptate sa te manii pentru vrej?" Si el a raspuns: "Da, am dreptate sa fiu suparat de moarte!" " :)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ateii si ateismul androneo Secte si culte 37 27.04.2012 17:02:34
Ateismul (part 2) informatorul Alte Religii 142 09.11.2011 01:44:27
Ateismul e sexy Bast-et Generalitati 32 20.09.2010 19:17:53
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 12:38:49
ATEISMUL saccsiv Generalitati 130 28.03.2009 16:19:05