Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.01.2007, 22:04:07
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va_iubesc:
Draga Elena, intr-adevar trebuie sa-l ajutam pe celalalt sa-si vada greseala si facand acest lucru, scoatem greseala la lumina. Dar lucrul de care imi e mie cel mai teama, este acela , ca preocupati fiind de greseala celuilalt, uitam sa ne analizam propria greseala. Stand de vorba pe aceasta tema cu x si cu y , am constatat de nenumarate ori, ca ei vad foarte bine vina celuilalt, dar nu reusesc sa-si gaseasca siesi vina. Ori intr-un cuplu vina e impartita, niciodata doar a unuia. Chiar daca Jung este psihanalist, mi-a placut tocmai faptul ca indeamna la gasirea propriei contributii la probleme avita intre cei doi. Pe mine m-a ajutat si sa analizez o problema, cat si sa o depasesc, caci altfel m-as fi preocupat prea mult de celalat si nu as fi vazut barna din propriul ochi.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.01.2007, 23:25:00
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Draga Anca,

Eu cred ca un crestin dornic de mantuire se uita mai intai la el si cu ajutorul lui Dumnezeu si al duhovnicului isi identifica punctele nevralgice si incearca sa le amelioreze. Eu merg pe un principiu dostoievskian, conform caruia eu am partea mea de vina in drama acestei lumi. Acest principiu ma ajuta sa-mi vad pacatele, sa ma cunosc mai bine, sa ma apropii mai mult de Dumnezeu rugandu-L sa ma lumineza, sa ma ierte pentru greseli si sa ne scoata pe noi toti din suferinta si durerea pacatului si a necunostintei.

Cand ma refer la a-i spune celuilalt ce mi se pare in neregula la el, o fac nu considerandu-ma superioara sau ca eu nu as avea pacatul, din contra, poate fiindca si eu am trecut prin ispita aceea sau chiar am cazut in pacatul acela, mi-as dori ca celalalt sa nu simta acea suferinta si de aceea ii spun. Cu atat mai mult in familie, eu cred ca unul trebuie sa fie oglinda celuilalt. Nu sunt casatorita ca sa vorbesc din experienta, dar am cativa prieteni de suflet, iar ceea ce ne leaga cu adevarat e ca ne spunem unii altora adevarul. Cateodata e dureros, dar eu il prefer, fiindca atunci incep sa ma descopar, sa ma vad, sa stiu ce sunt si sa-I spun lui Dumnezeu neputintele si nimicnicia mea.

Cel care te iubeste cu adevarat nu te flateaza, ci iti spune cu blandete unde gresesti. Sa ne ajute bunul Dumnezeu sa avem in jurul nostru cat mai multi oameni de acest fel! Si daca fac vreo gafa pe aici, sa nu uitati sa ma trageti de maneca sau de ureche, bine?!

Elena
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.01.2007, 09:18:31
djdragonalb djdragonalb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2007
Mesaje: 22
Implicit

Draga Jeny:
Nu m-ai obosit cu nimic.Oricum, de m-ai fi obosit, asta ar fi fost din putina mea rabdare. Oricui ii este de folos sa afle ceva, chiar si ceva ce stia, pt ca exista sansa sa-i fi scapat ceva. Am vrut doar sa aflu parerea ta personala, sa-i provoc si pe altii la discutie si sa invat si eu cate ceva.

Cineva spunea,la un moment dat, ca nu poti vedea la o persoana un defect sau o greseala daca nu o ai si tu /ai patit-o.
Cat despre atragerea atentiei cuiva, trebuie sa o faci cat mai diplomatic(pt a nu-l face sa sufere ppe celalalt). Omul e o fiinta f sensibila si, totusi e destul de rezistent(plus ca ce nu te omoara te intareste). Eu cred ca nu trebuie sa astepti ca cineva sa-si ceara iertare, sa te porti cu el ca si cu o floare(ceva f drag), sa-i spui adevarul direct-unit cu rugaciunea(care ar trebui sa fie din inima), DAR, (asa cum spunea duhovnicul meu) , sa-i dai si solutia iesirii din problema(pt a nu cadea in deznadejde) , dandu-i(in primul rand)sfatul de a se ruga. Asta-i parerea mea si sper sa fie de folos!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.07.2008, 16:55:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

"A IUBI INSEAMNA A IERTA " - daca il iubesti, uiti tot raul, nu-l mai judeci. La aceste cuvinte as mai adauga: "Fa aceasta si vei fi viu" Lc 10, 25
"...TE IERT DAR NU POT SA UIT" - semn ca nu iubesti curat, inca mai judeci: de ce sa-l uit?...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.07.2008, 22:01:54
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

"A IUBI INSEAMNA A IERTA" - Da! Aceasta este trairea crestina. Ierti definitiv si neconditionat.
"TE IERT DAR NU POT SA UIT" - Nu! Aceasta este trairea satanica.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.07.2008, 14:29:02
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
"A ierta inseamna a iubi!"
"Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti" cred ca asa era....
Eu cred ca nu exista om care sa iubeasca atat de mult incat sa ierte orice..... pentru ca omul este egoist din fire.... iar iertare la fel ca si iubirea e suprema, iar omul este mult prea individualist pentru a iubi atat de mult incat sa ierte din tot sufletul, mai ales daca acel sufelt a fost ranit.... aici cred ca isi are obarsia si fraza te iert dar nu te uit...... e la fel ca o cicaterice.... de cate ori o vezi iti amintesti cum ai dobandit-o.....
"TE IERT DAR NU POT SA UIT" - Nu! Aceasta este trairea satanica.
Cum poti sa uiti daca tu sufei? daca pe tine te doare?


"...TE IERT DAR NU POT SA UIT" - semn ca nu iubesti curat, inca mai judeci: de ce sa-l uit?...
nu pune asa problema...... nu spui: de ce sa il uit? , spui de mi-a facut asta ?
de ce mie ? aceasta nu inseamna sa judeci aceasta inseamna sa cauti o justificare ca sa poti sa iti alini durerea.....

....... un suflet ranit greu uita, oricat de mult iubeste......
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.07.2008, 14:35:29
simi simi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 19
Implicit

DACA NU AI UITAT INSEAMNA CA NU AI IERTAT
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.07.2008, 16:14:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Casiana, nu iti alini durerea daca vei afla de ce ti s-a facut rau. Dimpotriva, poate vei deveni mai plina de ura impotriva aceluia. Dragoste are doar cel care ii iubeste pe toti la fel, care nu mai face deosebire intre prieteni si dusmani. Ajungi sa nu mai ai in tine rautate nu prin primirea unor raspunsuri, ci iubind.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.07.2008, 16:21:36
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Casiana, in momentul in care ierti din toata inima simti o mare bucurie interioara.
Daca ierti dar nu uiti, inseamna ca doar spui ca ierti dar, de fapt, nu ierti. O astfel de atitudine este inspirata de satana pentru ca, in viclenia lui, cauta sa iti induca gandul ca, pasami-te ierti dar, de fapt, iti mentine in suflet ura si atata timp cat pastrezi in suflet acest sentiment, ramai in slujirea satanei, fara sa-ti dai seama.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.07.2008, 11:04:07
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
Nu stiu cum a fost drumul vostru in viata insa eu am fost nevoita sa trec cam prin multe...... asa ca am incercat sa depasesc toate obstacolele vietii si sa ii iert pe cei care mi-au transformat drumul lin al vietii intr-unul sinuos....dar de uitat nu am uitat.............. si nu pentru ca nu am iertat din tot sufletul ci pentru ca increderea pe care am depozitat-o in oamenii care mi-au inselat asteptarile s-a naruit...
Oameni pe care i-am iubit din tot sufletul mi-au distrus cele mai frumoase vise..... i-am iertat dar increderea a fost spulberata............iar uitarea nu a intervenit cu toate ca am iertat si spun ca am iertat pt ca nu le port ranchiuna si ori de cate ori au nevoie de mine le intind o mana de ajutor......
Poate ca si fraza "sunt oameni pe lumea pe care ii intalnesti ii iubesti si ti se par ca iti apartin..... de fapt in final constati ca nici macar nu ii cunosti" e plina de adevar.... si pt ca ii iubesti dar pentru ca nu ii cunosti reusesc sa iti insele asteptarile....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A iubi inseamna a ierta OvidiuO Pocainta 76 13.02.2011 20:07:03
Două feluri de a iubi. Mihnea Dragomir Nunta 8 30.10.2010 22:05:20
Ce este iadul (was: Cum Il mai pot iubi?) BogdanF Generalitati 32 20.09.2009 21:26:40
Cum Il mai pot iubi? oni91 Generalitati 48 13.02.2008 16:52:07