Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 24.09.2008, 22:35:41
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)ASCOR a facut multa misiune in biserica.Pacat ca sunt marginalizati de catre unii.Domnul Iisus sa-i binecuvanteze si sa-i ocroteasca de dusmanii vazuti si nevazuti!
Biserica cu "B" mare, padre! Multumesc!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 24.09.2008, 23:03:19
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Daca tu si colegii tai de la teologie aveati de gand sa faceti ceva, puteati sa o faceti si fara ASCOR. Sau puteati sa intrati in ASCOR, care dupa 2000 a scazut ca influenta. Ce va oprea sa faceti din ASCOR o organizatie puternica si sa-i influentati deciziile din interior?
ASCOR devenise inca de atunci o "coada de topor"... masa de manevra pentru initiative cel putin discutabile. Asta m-a impiedicat pe mine (si pe altii) sa intru in acesta organizatie. Initiativele miscarii nu (mai) erau dictate de considerente sociale (asa cum era normal) ci de "directive" de la varf...

Ca sa revenim la subiect, faptul ca au facut "partizanat" poate fi unul din motivele pentru care au pierdut sediul, ca si motivul pentru care pretinsii ASCOR-isti de pe forum refuza sa spuna in ce conditii era ocupat (cine l-a dat, al cui era in fapt, ce se intampla in fapt la acest sediu...).
Draga Mirene,eu in acel sediu am petrecut momente minunate,au fost agape minunate,am intalnit oameni minunati.PF Teoctist a dat acel sediu,iar Prea Nefericitul Danielut,l-a luat.Sa stii ca pe timpul vrednicului de pomenire Teoctist aveam macar un om care ne sprijinea,a carui dragoste am simtit-o intotdeauna.cate despre noul episcop,care-si zice patriarh,desi nu stiu pe cine pastoreste el de fapt,acesta nu imprastie nimic bun in jurul lui.Imi pare rau sa spun asa transant aceste lucruri,dar cand il vad parca ma simt in fata unui agent SRI sau CIE.
Sunt episcopi maiduri,mai transanti,dar crede-ma,cand ne duceam ca studenti la ei,erau in stare sa ne culce in dormitorul lui,sa stea cu noi la masa,sa faca orice pentru noi.Sunt multi asa,sunt multi care au inteles ce valoare are tinerul crestin prin forta sa,prin puterea de lupta,prin optimismul pe care il degaja.
Asa sunt cei Teodosie,Cassian,Teofan,Iosif,Andrei,Serafim Joanta,acestia ii cunsoc personal.Cat despre Danielut,brrrr,asta este intersectia pe care o emit cand sunt in preajma lui.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 24.09.2008, 23:36:46
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Draga Mirene,eu in acel sediu am petrecut momente minunate,au fost agape minunate,am intalnit oameni minunati.PF Teoctist a dat acel sediu,iar Prea Nefericitul Danielut,l-a luat.Sa stii ca pe timpul vrednicului de pomenire Teoctist aveam macar un om care ne sprijinea,a carui dragoste am simtit-o intotdeauna.cate despre noul episcop,care-si zice patriarh,desi nu stiu pe cine pastoreste el de fapt,acesta nu imprastie nimic bun in jurul lui.Imi pare rau sa spun asa transant aceste lucruri,dar cand il vad parca ma simt in fata unui agent SRI sau CIE.
Sunt episcopi maiduri,mai transanti,dar crede-ma,cand ne duceam ca studenti la ei,erau in stare sa ne culce in dormitorul lui,sa stea cu noi la masa,sa faca orice pentru noi.Sunt multi asa,sunt multi care au inteles ce valoare are tinerul crestin prin forta sa,prin puterea de lupta,prin optimismul pe care il degaja.
Asa sunt cei Teodosie,Cassian,Teofan,Iosif,Andrei,Serafim Joanta,acestia ii cunsoc personal.Cat despre Danielut,brrrr,asta este intersectia pe care o emit cand sunt in preajma lui.
Prietene, cand ma refeream la "partizanat" ma refeream exact la atitudini de genul postarii tale, in cazul de fata contestarea patriarhului BOR de tine, care afirmi ca esti ASCOR-ist. Si, in conditiile astea, te mai miri ca ASCOR pierde sediul?

Data fiind postarea ta, ce este ASCOR? Unul din arbitrii (sau, mai potrivit, masa de manevra) la alegerea ierarhilor? Cu ce drept ASCOR contesta ierarhia? Asta este trecut in statutul organizatiei? Asta este scopul ei? (ca veni vorba, ancah, ai aici raspunsul la intrebare...)

Prietene, poate primesti un sediu de la cei pe care ii sustii...
Reply With Quote
  #74  
Vechi 25.09.2008, 00:22:42
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Ascoristii sunt traditionalisti, nu e niciun secret in asta. E normal sa doreasca in fruntea BOR episcopi traditionalisti. Ca patriarhul Daniel nu a fost convingator din acest punct de vedere, este problema lui. Raceala pe care o degaja si pe care i-au simtit-o multi oameni cand i-au fost in preajma e de asemenea problema lui. Un om al lui Dumnezeu nu este rece, ci degaja caldura, inima lui este incalzita de har.
Cu toate acestea ASCOR Bucuresti a respectat alegerea lui Daniel ca patriarh, desi poate ca si-ar fi dorit sa fie altfel. Patriarhul Daniel este pomenit la rugaciunile facute de membrii ASCOR, care isi doresc sincer ca Dumnezeu sa il ajute in tot ceea ce face, spre binele BOR.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 25.09.2008, 00:29:29
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Soro, stiu cu ce se ocupa ASCOR-istii, cu atat mai mult cu cat am trait printre ei, mai ales in timpul facultatii. Subliniez ca stiu bine cu ce se ocupa, dincolo de declaratii si statut, acest din urma - o formalitate. Din pacate, multi dintre ASCOR-isti (membrii simpli, fara functii "de conducere") se lasa antrenati in diverse initiative, fara a stie exact despre ce este vorba.

Intrebarea pusa de mine are fundament clar. In perioada dezbaterilor asupra art. 200 eram student la Facultatea de Teologie din Bucuresti. Studentii au incercat sa reactioneze fata de posibila (atunci) promulgare a art. 200.... Insa ASCOR nu a sprijinit initiativa... Ma intreb de ce aceasta pasivitate. "Curentele" din BOR isi aratau cumva "muschii"?
Ia spune-mi "frate", cam ce ar fi putut face ASCOR in lupta cu Parlamentul Romaniei si cu UE, care vroiau sa abroge Art. 200?!?
Asta am vrut sa-ti subliniez: fortele inegale pe care le-ai pus in ecuatie.
S-au manifestat impotriva ierarhilor de esti impotriva lor?!? Nu cred, ca e cazul. Atunci de ce ataci in mod gratuit?[/quote]

Soro, s-au "miscat" impotriva legii prostitutiei si s-a vazut! De ce nu au facut la fel in cazul art 200?[/quote]

Art. 200 a fost abrogat in toata CE; era "firesc" sa fie abrogat si in RO.
Prostitutia a fost legalizata pentru inceput numai in unele tari europene, printre care Suedia, fara rezultate evidente.
Intelegi acum de ce glasul ASCOR s-a "auzit" cand s-a discutat legalizarea prostitutiei, dar nu s-a auzit la abrogarea Art. 200?!?

Foarte interesant ca ti-ai adus aminte abia acum de lipsa de sprijin din partea ASCOR, acum cand au ramas fara sediu.

Multumesc ca mi-ai raspuns la intrebare. Inteleg acum de ce nu mai au sediu. Pe romaneste se spune: "Razbunarea, arma prostului." Nici crestineste nu e a te razbuna pe cineva...
Reply With Quote
  #76  
Vechi 25.09.2008, 08:42:19
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Multumesc ca mi-ai raspuns la intrebare. Inteleg acum de ce nu mai au sediu. Pe romaneste se spune: "Razbunarea, arma prostului." Nici crestineste nu e a te razbuna pe cineva...
Au ramas fara sediu pentru ca nu sunt ceea ce pretind, iar activitatile lor, asa cum am mai spus (si cum se vede), nu au mare tangenta cu ceea ce scrie in statutul lor.

Sau sunt si ei o noua "sectulita"/dizidenta care se opune ierarhiei. Pana la urma PF Daniel a fost ales, apoi validat, de Sf. Sinod (nu numai), for superior care se presupune ca lucreaza sub "obladuirea" Duhului Sfant.
Adica de ce s-ar considera ASCOR-istii mai buni ca Sinodul si ar contesta o atare decizie?

Inca ceva, sediul nu era al lor... Stiam ca primisera ceva, cu titlul de sediu, de la o organizatie...
Reply With Quote
  #77  
Vechi 25.09.2008, 11:18:58
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Sau sunt si ei o noua "sectulita"/dizidenta care se opune ierarhiei. Pana la urma PF Daniel a fost ales, apoi validat, de Sf. Sinod (nu numai), for superior care se presupune ca lucreaza sub "obladuirea" Duhului Sfant.
Adica de ce s-ar considera ASCOR-istii mai buni ca Sinodul si ar contesta o atare decizie?

Inca ceva, sediul nu era al lor... Stiam ca primisera ceva, cu titlul de sediu, de la o organizatie...
Mirene draga, vrei sa spui ca toti romanii, care au contestat decizia de a-l fi iertat pe IPS Nicolae Corneanu sunt "sectanti/dizidenti, care se opun ierarhiei"?!?
Cunoasterea are rolul TOCMAI de a evita asemenea greseli, indiferent ale cui sunt, care se opun hotararilor Sfintelor Sinoade ecumenice.
ASCOR-istii nu se considera mai buni, dar cunosc hotararile Sf. Sinoade ecumenice si considera ca trebuie respectate.
Ori rezolvarea "din punct de vedere juridic" a chestiunii, nu a fost sub "obladuirea"
Duhului Sfant, ci pura diplomatie, caci Duhul Sfant nu ar fi inspirat la "abrogarea" acestor hotarari ale Sfintelor Sinoade, nici macar pentru cateva luni.
Pacat ca lumescul se face simtit acolo unde nu-si are locul.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 25.09.2008, 13:23:01
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Multumesc frate Mirean,ca mai corectat.Asa este, Biserica se scrie cu litera mare.Sa dea Dumnezeu sa fie mare si in inimile noastre "mici".Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 25.09.2008, 13:45:36
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Au ramas fara sediu pentru ca nu sunt ceea ce pretind, iar activitatile lor, asa cum am mai spus (si cum se vede), nu au mare tangenta cu ceea ce scrie in statutul lor.

Sau sunt si ei o noua "sectulita"/dizidenta care se opune ierarhiei. Pana la urma PF Daniel a fost ales, apoi validat, de Sf. Sinod (nu numai), for superior care se presupune ca lucreaza sub "obladuirea" Duhului Sfant.
Adica de ce s-ar considera ASCOR-istii mai buni ca Sinodul si ar contesta o atare decizie?

Inca ceva, sediul nu era al lor... Stiam ca primisera ceva, cu titlul de sediu, de la o organizatie...
Trebuie sa recunosc ca nu sunt la curent cu toate actiunile ASCOR Bucuresti din ultimii ani, pe care inteleg ca tu le stii mai bine. Esti bun, te rog, sa dai cateva exemple de actiuni care tie ti s-au parut discutabile, din care sa reiasa ca ASCOR ca organizatie lupta impotriva ierarhiei si nu se supune hotararilor Sf. Sinod? Eu unul nu am cunostinta de nicio astfel de actiune.

Daca nu ai astfel de exemple, cred ca ar fi mai onest sa incetezi discreditarea acestei organizatii. Ascoristii nu sunt perfecti, evident, dar sunt printre putinii care au facut cate ceva si nu s-au rusinat de asumarea credintei in public.

Referitor la optiunile personale, care sunt unele in favoarea traditiei, nu am auzit sa fie interzise de cineva. Exista intregi obsti monahale care s-au intristat la auzirea vestii ca a fost ales ca patriarh mitropolitul Daniel. Ca si in cazul ASCOR-ului, s-au supus acestei hotarari si si-au pus nadejdea in pronia divina. Judecatile lui Dumnezeu sunt altele decat judecatile oamenilor.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 25.09.2008, 21:13:17
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Trebuie sa recunosc ca nu sunt la curent cu toate actiunile ASCOR Bucuresti din ultimii ani, pe care inteleg ca tu le stii mai bine. Esti bun, te rog, sa dai cateva exemple de actiuni care tie ti s-au parut discutabile, din care sa reiasa ca ASCOR ca organizatie lupta impotriva ierarhiei si nu se supune hotararilor Sf. Sinod? Eu unul nu am cunostinta de nicio astfel de actiune..
Pai in momemtul in care ca ASCOR-ist neglijezi misiunea pentru a te implica in alegerea conducerii FTOB, pentru "inlesnirea" burselor in strainatate, pentru alegerea locurilor mai bune din caminele studentesti, pentru alegerea ierarhilor, cred ca este o problema.

Vrei concret? Nu cred...hai sa lasam jurnalistii care monitorizeaza acest forum sa-si ia subiectele din alta parte.

Oricum raspunsul cel mai potrivit la intrebarea pe care o pui este chiar in postarea ta anterioara.

Cat despre optiunile personale, daca raman personale este OK. Dar cand cele personale sunt facute publice, pe fondul apartenentei la o anumita organizatie...vorbim de "noi miscari religioase", acest din urma termen fiind, evident, fortat in cazul de fata.

Iar obstile monahale ar trebui sa nu se intristeze ci, in primul rand, sa se roage.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taberele ASCOR RalucaG Stiri, actualitati, anunturi 24 29.12.2012 09:45:29
Ascor si ProVita - vreau sa ma inscriu BebeGeo Generalitati 5 05.07.2012 15:25:44
Conferinta ASCOR -Bucuresti- 18 martie JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 14.03.2012 20:40:25
Taberele Ascor? Jane Says Generalitati 1 01.07.2010 16:24:23
o studenta care vrea sa faca parte din ASCOR Cristalin Generalitati 1 01.05.2007 18:47:00