Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.11.2008, 20:41:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Probabil ai dreptate si nu probabil ci sigur ca in astfel de "chestii"nu te contrazic, ci invat de la tine. Placerea de a sta pe forum, este folositoare, pentru ca altfel nu ar mai fi placere. Nu?
Dar sa nu uitam ca nu toate "placerile" sunt folositoare, sunt mai mult amagitoare. Oricum iti multumesc Silvestar, tu insati find cea mai veche pe acest forum.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.11.2008, 21:21:24
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Anca daca tu ai suparat pe cineva, inseamna ca eu ce am facut ? Pai de la tine sî de la Mirela am invatat a b c -ul crestin, adaptat pentru forum. Sa sti ca e un tabiet forumul, dar e cu folos , atata timp cat nu ne indepartam de la rugaciune. Eu recunosc ca imi cam ciupeste din orele de rugaciune, dar asta e, scriu cu placere si va iubesc pe toti.
Cred ca glumesti, Cristiane.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.11.2008, 21:47:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Cred ca glumesti, Cristiane.
Nu glumesc ! Cu ce sa glumesc ? Sunt cativa din voi dupa care m-am "scolit" si mi-ati fost si imi sunteti de folos. Este ceva rau in asta? Cu siguranta nu. Eu la randu-mi invat si ajut pe altii. Suntem o familie virtuala aici, dar foarte reala.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.11.2008, 21:52:08
Loryb Loryb is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.10.2008
Locație: Statele Unite
Mesaje: 39
Implicit

Pai Cristi, al tau tabiet care e? Sa nu zici ca n-ai!

Si daca tot vorbiti de ajutor pe forumul acesta, cine-mi spune si mie cum pun zambareti in mesaje?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.11.2008, 22:03:08
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Cu postarea zambaretilor sunt si eu numai ochi si "urechi"
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.11.2008, 22:22:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Loryb Vezi mesajul
Pai Cristi, al tau tabiet care e? Sa nu zici ca n-ai!

Si daca tot vorbiti de ajutor pe forumul acesta, cine-mi spune si mie cum pun zambareti in mesaje?
Pai sa o luam in ordine . Acum nu mai stiu de sunt tabieturi sau placeri, dupa ce mi-a atras atentia silvestar ca sa nu facem confuzia dintre tabiet si placere. Dar oare tabietul nu se naste si din placere ? Dar nu ma contrazic cu silvestar, find mult mai scolita ca mine si ca multi de aici. Bautul cafelei acasa, la servici si iar acasa, cititul la ore fixe. Cu fumatul am luptat mult in viata mea. Singurul care m-a pus la punct a fost Duhovnicul meu Parintele Paul. Am fumat 25 -30 de ani. Am avut caderi din nou si iar indreptare si iar caderi si iar indreptare. Singurul medic al meu este Duhovnicul . Ce n-au reusit o armata de oameni, a reusit Duhovnicul, Biserica in general. Alte tabieturi, placeri, pigulitul plantelor, izolarea in meditatie si odihna. Nu mai stiu. Ma mai gandesc si o sa-ti mai spun. Emotioanele sunt mare problema, vad. Eu le-am accesat la noroc, la intamplare, dar oare exista noroc, intamplare. Nu, nu cred. Asa a fost sa fie. Nu sunt expert in net, poate altii sa-ti spuna tie si lui Thheo , ce si cum.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.05.2011, 19:35:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Tabietul o forma a iubirii de sine

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/fap...i-de-sine.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.05.2011, 21:23:13
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu recunosc ca mi-am ridicat tabieturile la rang de cult! Dimineata ma trezesc cu 2 ore mai devreme sa mi le cultiv. Daca stau bine sa ma gandesc m-au ajutat chiar-mi-au impus o anume disciplina care se rasfrange in mai toate activitatile!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.05.2011, 22:07:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Tabieturile apar o data cu varsta,de aceea am impresia ca sunt o dovada a maturarii persoanei,chiar a imbatranirii-cele mai multe tabieturi le are un batran,pe cand la un tanar aproape lipsesc.

Eu beau cafea de foarte multi ani,insa niciodata nu ma scol din timp pt a o prepara;ma trezesc doar pt a ma pregati la serviciu,apoi beau cafeaua mai tarziu dupa ce am ajuns la job.

Am observat ca unele persoane din familia mea sunt atat de legate de tabieturi incat nu le puteam scoate din casa: oprelisti date de programe de tv preferate,showuri,filme,obiceiul de a te relaxa dupa serviciu in fotoliu-toate acestea te fac un sclav,pe cand interactiunea cu viata de afara,cu oamenii iti dau un sentiment opus,de libertate.
Pe altcineva nu o puteam scoate afara din casa in week end deoarece era dependenta de curatenie,ordenie,sterilizat(chiar daca locuia singura),cred ca tine si de anumite "fixisme"cu care o persoana se impovoreaza de-a lungul vietii...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.05.2011, 22:08:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Eu recunosc ca mi-am ridicat tabieturile la rang de cult! Dimineata ma trezesc cu 2 ore mai devreme sa mi le cultiv. Daca stau bine sa ma gandesc m-au ajutat chiar-mi-au impus o anume disciplina care se rasfrange in mai toate activitatile!
Cu doua ore mai devreme , pentru niste tabieturi , inseamna ca sunt chiar de folos si merita osteneala !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde