Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 08.02.2013, 22:51:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și unde e manipularea? Eu nu o văd. Cine te obligă să ”muști” prețurile mici? Așa cum vezi lucrurile ar însemna că orice ne încojoară e manipulare. Interesand mod de gândire, într-adevăr unul ”ortodox autentic”.
Chiar nu poti sa formulezi un raspun fara atac la persoana?
Daca nu esti de acord cu punctul meu de vedere, atunci spune-ne cum vezi tu problema.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 08.02.2013, 22:56:37
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar despre faptul ca Miron Cozma vrea sa candideze, ce spui?
Spun că este o manevră gândită de cineva (nu știu cine, dar bănuiesc) pentru a crea o breșă în electoratul favoritului la scaun. O să mai apară vreo doi, trei ca el, cu discursuri mângâietoare pentru frustrările sociale curente ale românilor.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 08.02.2013, 23:02:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Chiar nu poti sa formulezi un raspun fara atac la persoana?
Cu persona nu am nimic, ci doar cu modul de gândire.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca nu esti de acord cu punctul meu de vedere, atunci spune-ne cum vezi tu problema.
Simplu: nu cei din exteriorul meu sunt de vină (vânzători, cipofili etc), ci eu, sinele meu, egoismul din mine, răutatea din mine, mândria din mine etc.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 08.02.2013, 23:11:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Spun că este o manevră gândită de cineva (nu știu cine, dar bănuiesc) pentru a crea o breșă în electoratul favoritului la scaun. O să mai apară vreo doi, trei ca el, cu discursuri mângâietoare pentru frustrările sociale curente ale românilor.
La TV mi s-a parut extrem de agresiv. Ori, un Presedinte trebuie sa fie echilibrat.
Din pacate, lucrurile stau prost in Valea Jiului. A fost de curand un reportaj despre orasul Anina si am plans vazandu-i cat sunt de saraci. Fusesem inainte la Uricani si am fost impresionata de jalea, care se putea vedea peste tot.
Daca le dai acestor amarati 100 ron, fac tot ce le ceri. Saracia este si ea o conditie a manipularii, si inca de cea mai joasa speta, caci se folosesc de foamea, stramtorarea oamenilor.
In ochii manipulatorului, oamenii sunt doar "voturi", sau "sclavi"; nu mai sunt oameni. Ei nu au inima. Si mai cred, ca si ei, la randul lor, sunt manipulati de altii: de cei, care nu vor sa se expuna in primul rand, si raman in culisele actiunilor.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 08.02.2013, 23:18:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cu persona nu am nimic, ci doar cu modul de gândire.



Simplu: nu cei din exteriorul meu sunt de vină (vânzători, cipofili etc), ci eu, sinele meu, egoismul din mine, răutatea din mine, mândria din mine etc.
Daca nu iti place modul meu de gandire, arata-ne cat de bine gandeti tu, ca sa avem un exemplu de urmat.

Nu am inventat eu manipularea, ovidiu b., si nici tu. Ea a luat nastere cu mult inaintea noastra, ca mijloc pus la dispozitie de diavol celor, care s-au folosit de ea, incepand de la Hitler si continuand in SUA.
Manipularea exista! si ne afecteaza viata tot mai mult. Au chiar si arme de manipulare a inconstientului.
Singura "arma" a ortodoxului e credinta.
Lupta cu tine insuti nu anihileaza manipularea.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 08.02.2013, 23:23:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Multumesc, Mihailc, de informatie. Fiind vorba despre aceeasi persoana, nu schimba problema pusa de mine.

Dar despre faptul ca Miron Cozma vrea sa candideze, ce spui?
Simplul fapt, ca vrea sa se foloseasca de inaltele sale abilitatile de manipulator, mie mi se pare sub orice critica. Nu zic, ca ar avea vreo sansa, dar cine stie?!? Vom vedea ce sustinere are.
Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Spun că este o manevră gândită de cineva (nu știu cine, dar bănuiesc) pentru a crea o breșă în electoratul favoritului la scaun. O să mai apară vreo doi, trei ca el, cu discursuri mângâietoare pentru frustrările sociale curente ale românilor.
Una e sa teoretizezi despre manipulare, alta este sa o recunosti in practica.
Ia si invata de la cei mai maturi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 08.02.2013, 23:35:36
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Eu zic sa va imprieteniti. De ziua lui fa-i cadou Atlasul de mitocanie urbana

N-a spus practic ce intelege prin „chipul lui Dumnezeu” sadit in om, dar din ce a insinuat reiese ca percepem in mod diferit.
Cum sa ma imprietenesc cu dilaila ??!!! si-apoi mitocania din fire, n-are lecuire
Sa aibe oare dreptate parintele meu cand zice ca noi nu ne cunoastem credinta, ca nu stim cine este Hristos, ce inseamna Sfanta Treime si cum sa traim urmand Adevarul!! ?Si astfel suntem tinte vii pentru maneva occidentalilor??!!

In New-Age se afirma credinta intr-un dumnezeu impersonal (fara forma) ceva cu a fi pretutindeni si nicaieri…. si in posibilitatea evolutiei omului la starea de dumnezeu dupa fire, numai prin propriile sale puteri si cu ajutorul meditatiei (sau rugaciunii mai zic ei ca sa nu dea de banuit)!!
Scopul Unificarii Religiilor, al ECUMNISMULUI ,nu este sa goleasca bisericile, ci sa le umple cu oameni care au cugetarea pervertita!!! Sa nu credeti ca e o GLUMA!!

Afirmatia lui Alin - daca nu este genul de capcana – sapa groapa altuia si cade singur in ea, ar fi perfecta sa fie asa, pentru ca ar demonstra ca urmareste doar sa fiu banata – adica “insemnata” de directorului spitalului de crazy people sau simpatizanti ai dilailei - diliti la cap cum gandeste el pur tehnic, mititelul!!
Dar daca afirma din convingere ca “ Dumnezeu nu are forma fizica deci chipul lui Dumnezeu nu se refera la forma fizica a omului” (adica trupeste) este extrem de grav, pentru ca aici dovedeste ca manipularea Noii Ere (in plina ascensiune) si-a produs deja efectele in mintea lui. Da Doamne sa ma insel!!!
Principiul acestei panreligii este: Crede orice vrei, numai sa nu fii intolerant. Adica, sa nu crezi ca numai credinta ta este DREAPTA!!! Se spune ca toate religiile sunt cai la fel de drepte care conduc la acelasi sfarsit. De aceea si vedem cum „imping de la spate” toate religiile sa dialogheze intre ele pentru a gasi elementele care le „unesc” - (sincretism intercrestin si inter-religious).
Domnul nostru Iisus Hristos spune categoric: Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Prin urmare, nu exista mai multe adevaruri, nici mai multe cai care duc la Adevar, ci una singura: Hristos in Biserica Sa Ortodoxa. Mai mult, Adevărul este Persoana (adica are forma fizica) și inca Persoana Dumnezeu - Omul Hristos, drept care este și desavîrsita si netrecatoare si vesnică. Pentru ca in Domnul Iisus adevarul și viata sunt de-o fiinta: adevărul vesnic si viata vesnică ( Ioan 14:6; 1:4-17), iar cel ce crede în Domnul Hristos creste mereu prin adevărul Lui!!

Va rog, oameni buni, sa luati bine seama la manipularea PSIHOLOGICA a Ecumenismului pentru ca e foarte periculos ce se intampla!!

Noua Era, pentru a putea stapani pe plan politico-economic, foloseste doua moduri:
a) Pe de o parte, actioneaza ca un tavalug care niveleaza limbajul, civilizatii, traditii nationale, promovand americanizarea natiunilor prin adoptarea de catre acestea a subproduselor modului de viata american, adica promoveaza supunerea tuturor natiunilor, punand capat in fapt independentei nationale si suveranitatii populare.

b) Pe de alta parte, cultiva si agraveaza confruntarile interetnice. Aplica cunoscuta lozinca: Divide et Impera (imparte si stapaneste). Drepturile nationale si religioase ale unor „minoritati”, adevarate sau cel mai adesea plasmuite, sunt parghia folosita pentru rasturnarea randuielii vechi si instaurarea Noii Ordini Mondiale!!

si sunt promovate prin campaniile publicitare acele modele care tind sa-l transforme pe om intr-o fiinta ale carei preocupari sa se limiteze la televizor si frigider. In felul acesta va fi controlat si dirijat. (eu as adauga si netu-ul - aviz celor care nu pot renunta la el )

Tuturor acestor planuri intunecate si primejdioase de impunere a unei noi ordini mondiale si a unei globalizari fara Hristos si impotriva lui Hristos, noi crestinii-ortodocsi trebuie sa le opunem Lumina si Adevarul lui Hristos. Lucrul de care avem trebuinta cel mai mult in ziua de astazi este rezistenta duhovniceasca la provocarea Noii Ere. Vom reusi lucrul acesta daca vom dezvolta anticorpi duhovnicesti: daca vom cunoaste, vom iubi si vom trai Traditia noastra ortodoxa.

Sa nu uitam ca cei care planuiesc globalizari fara Hristos si impotriva lui Hristos, adica si impotriva oamenilor, vand pielea ursului din padure, pentru ca Domnul nostru Iisus Hristos este singurul Domn adevarat al istoriei si al Universului”.

Atentie la capcane!! new age-isii cultiva confuzia – ratacind pe altii si rataciti fiind ei insisi – de obicei se dau drept crestini, dar care incep sa defaime putin cate putin Sfanta Scriptura!!
http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...i-ere-new-age/

Ce inteleg eu prin „chipul lui Dumnezeu” sadit in om??? Cand spunem Sfanta Treime, intelegem Dumnezeu in trei PEROSOANE, corect, da?? Persoana are forma? Are!! Este Omul cununa creatiei lui Dumnezeu? Este!!
Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peștii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietățile ce se târăsc pe pământ și tot pământul!" Facerea (Geneza) 1:26
Cartea Facerii nu spune că Dumnezeu a alcatuit mai întai trupul si apoi a suflat suflare de viata în narile lui, ci că luand tarana din pamant, a suflat in narile lui, concomitent, suflare de viata. Nu se mentionează nici o succesiune temporala in crearea trupului (a formei fizice de care pomeneste Alin) și a sufletului lui Adam . Aceasta vrea să arate ca omul este o fiinta UNITARA, în care CHIPUL lui Dumnezeu nu se rezumă doar la suflet, ci cuprinde și TRUPUL (aceeasi forma fizica de care Alin se arata oripilat). Denumirea de OM nu se aplică sufletului sau trupului in mod separat - spune Sfântul Grigore Palama, ci la amandoua, caci impreuna au fost create după CHIPUL lui Dumnezeu .
SUFLETUL nu se confundă cu TRUPUL, iar trupul nu constituie o realitate separată de suflet!!
In Dumnezeu exista trei Persoane: FIINTA (o fiinta o avea forma ?) Lucrarea si Ipostasurile dumnezeiesti. Aceasta distinctie nu introduce in Dumnezeu o divizare cum socoteau ADVERSARII Sfantului Grigore Palama care-l acuzau de diteism ori de politeism. Ei doar "aparau" simplitatea dumnezeiasca facand din Dumnezeu o esenta simpla in care chiar ipostasurile primesc caracterul de relatii ale esentei.
Am vazut pe Dumnezeu in fata si mantuit a fost sufletul meu!. El numeste locul unde Dumnezeu i S-a aratat "Penuel", ceea ce inseamna " FAȚA lui Dumnezeu". Dumnezeu ii vorbeste lui Moise "fata catre fata", asa cum cineva ar vorbi unui prieten (Iesire 33, 11; Deuteronom 34, 10). Este o intalnire personala cu un Dumnezeu PERSONAL, chiar daca pe Muntele Sinai EL este invaluit in mister si intuneric. Fata lui Moise straluceste datorita stralucirii fetei lui Dumnezeu (Iesire 34, 29), caci FAȚA lui Dumnezeu este luminoasa. "Fie ca fata Ta sa straluceasca asupra noastra, Doamne" (Numeri 6, 25), iar in Psalmi se vorbeste despre "lumina fetei lui Dumnezeu".

In Noul Testament , Fiul spune ca ingerii pazitori ai persoanelor umane sunt cei ce "pururea vad FAȚA Tatalui Meu, Care este in ceruri" (Matei 18,10). Dupa cum releva Epistola catre Evrei (cap. I si II), Dumnezeu nu mai vorbeste acum oamenilor prin ingeri, ca in V.T., ci prin Fiul Sau. Daca in Vechiul Testament cei care aveau mainile nevinovate si inimile curate sunt numiti "neamul celor ce-L cauta pe Domnul, al celor ce cauta FAȚA Dumnezeului lui Iacov" (Ps. 24, 4-6), Evanghelia afirma ca "cei curati cu inima" vor vedea pe Dumnezeu (Matei 5, 8). Vorbind despre cei alesi, Apocalipsa spune: "si vor vedea fata Lui si numele Lui va fi scris pe fruntile lor" (22, 4). FERICITI CEI CURATI CU INIMA, CA ACEIA VOR VEDEA PE DUMNEZEU!!!
Domnul Hristos S-a nascut in vesnicie din Tatal, fara mama, iar in vremelnicie S-a nascut din maica fara tata – de la Duhul Sfant – si s-a facut OM!!
Acestea sunt perle de gand! Sunt lucruri pe care le auzim, le spunem, le citim si le cantam la slujbele noastre, dar la care prea putin luam aminte!!

http://www.crestinortodox.ro/sarbato...ate-68898.html

Cine percepe in mod diferit? Cine insinueaza?? Si mai ales cine pe cine cauta sa duca in e(o)roare??!!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 08.02.2013, 23:39:41
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Privisi in oglinda inainte sa slobozi perla asta de intelepciune profunda?

Sau asta ai scris-o de la nivelul solului si de acolo nu se zaresc prea multe, cel mult sa-ti vezi picioarele si sa lasi pe altii sa se mire unde este capul..?
vorbesti din experienta prin descrierea atat de amanuntita cu solul si picioarele??

sau asa se manifesta la tine intelepciunea? grow up!!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 08.02.2013, 23:45:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca nu iti place modul meu de gandire, arata-ne cat de bine gandeti tu, ca sa avem un exemplu de urmat.
Tocmai mi-am prezentat modul meu de gândire.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Singura "arma" a ortodoxului e credinta.
Lupta cu tine insuti nu anihileaza manipularea.
Serios? Dar ce luptă?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 08.02.2013, 23:45:38
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Oricum prefer o prostie exprimată clar, uneia aburită până la sufocare.... Și oricum n-am participat la discuția aia...așa că tot în Radio Erevan îmi pun nădejdea!

Nici nu mai trebuie satelit la cât de repede a prins rădăcini în tine spaima de cip. Un detector de fricoși e suficient......
alt mijloc tehnic ce demonstreaza ca cea mai buna aparare e eschiva?

detectorul de care zici, achizitionat de oameni robotizati, mecanizati ce vad doar prin ochelarii de cal ai tehnicii are ZERO efect asupra "fricosilor"!! mai incearca

Last edited by eliza-georgiana; 08.02.2013 at 23:56:46.
Reply With Quote
Răspunde