Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #6  
Vechi 07.11.2014, 11:11:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorel76a Vezi mesajul
Viorel.Sufar de depresie si nu stiu cum sa scap de ea.Doresc sa intalnesc(sa cunosc)oamenii,asa cum se spune la biserica,cu suflet mare,care sa ma indrume.Multumesc!Numai cine a avut sau are asa ceva ,stie cat de groaznica este.Tuturor celor care cititi aceste randuri,faceti tot posibilul sa nu fiti tristi,s-ar putea sa ajungeti ca mine
Bine ai venit, Viorel ! Sursum corda !

Eu intalnesc cazuri de depresie in fiecare zi si, ca doctor, prescriu antidepresive cu lopata. Dar nu am intalnit in viata mea un crestin practicant, un convertit, un om caruia i-a miscat Dumnezeu inima care sa sufere de depresie. Nici majora, nici minora, de niciun fel. Cum sa fii trist ? Oare nu ai auzit ce s-a intamplat ? Oamenii, pe care Dumnezeu ii facuse ca sa fie fericiti, impreuna cu El, timp de o vesnicie, ajunsesera intr-o situatie fara iesire, cand nu mai reusea nimeni sa ajunga la Dumnezeu, indiferent cat era de drept. Si atunci, Dumnezeu S-a facut om si i-a rascumparat pe toti. El insusi, devenit om, a platit pentru un pacat infinit de mare, un pret infinit de mare.

Si atunci, cum poti fi trist gandidu-te ca, zilnic, mii si mii de oameni se mantuiesc si ajung sa se bucure o vesnicie intreaga de lumina cea neinserata ? In fata tronului Lui, Viorel, este deja adunata o multime mare, pe care nimeni nu ar putea sa o numere.

Singurul lucru din lume care ar trebui sa te faca nu doar trist, ci negru de suparare este pacatul. Acela este lucrul care te desparte de Parintele tau. Din fericire, El, cunoscandu-te asa de bine, ti-a lasat o cale prin care sa reinnozi firul de legatura cu El, rupt prin pacat.

Reinnoada legatura cu El, Viorel, prin Sfanta Taina a reconcilierii. Pe urma, sa nu-l mai parasesti niciodata, fiindca un crestin nu este niciodata singur, deci niciodata trist.

Cu fratietate crestina,

M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru cei care sufera de depresie laurastifter Generalitati 62 18.12.2013 23:38:09
Depresie- anxietate Fosta-depresiva Generalitati 2 27.02.2012 18:20:37
Puterea rugaciunii Rodica50 Generalitati 20 02.02.2011 11:19:37
depresie iulimari2004 Generalitati 7 27.05.2008 23:25:49
Eram in depresie si il uram pe tatal meu Ioan_Ciobota Generalitati 1 12.09.2006 19:12:10