Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.10.2010, 19:05:30
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Cum sa birui deznadejdea


Un călugăr și-a întrebat părintele:

„Părinte, la ce se referă Profetul când zice „Nu este mântuire lui, întru Dumnezeul lui!” (Psalmi 3:2) ?”

Părintele a dat următorul răspuns întrebării fratelui:

„El se referă la gândurile de deznădejde, care sunt plasate de către demoni înaintea păcătosului, zicând „Nici acum, nici după nu e posibil ca Dumnezeu să te salveze.” Cu asemenea sfat ei încearcă să îl arunce pe păcătos în mreaja disperării. Dar omul trebuie să contrasteze aceste gânduri cu cuvintele Sfintei Scripturi: „Ochii mei sunt pururea spre Domnul că El va scoate din laț picioarele mele.” (Psalmi 24:16).”

Evergetinos, Ipoteza 1(E)



Pasajul de mai jos este din „Calea Asceților” de Tito Colliander. Această selecție constituie capitolul cu titlul „Despre timpurile întunecate”, acele timpuri de depresie spirituală și abandonare pe care cu toții le trăim din când în când.

Vremea se schimbă de la noros la senin și apoi înapoi la ploaie; asemenea este cu natura umană. Trebuie să ne așteptăm ca soarele să fie acoperit de nori câteodată. Până și Sfinții au avut propriile lor ore, zile și săptămâni întunecate. Ei spun apoi că „Dumnezeu i-a părăsit” pentru a cunoaște cu adevărat cât de sărmani sunt în singurătate, fără ajutorul Lui. Aceste timpuri întunecate, atunci când totul pare fără sens, ridicol și în zadar, atunci când suntem înconjurați de îndoieli și tentații, sunt inevitabile. Dar chiar și aceste vremuri pot da rod bun.

Zilele întunecate pot fi cucerite prin urmarea exemplului Sfintei Maria Egipteanca. Timp de 48 de ani, ea a locuit în deșertul de dincolo de Iordan și atunci când tentațiile au căzut asupra ei și când memoriile fostei vieți păcătoase din Alexandria o ispiteau să renunțe la pustnicia sa din deșert, ea se așeza pe pământ, plângea ca Dumnezeu să o ajute și nu se mai ridica până nu i se smerea inima. Primii ani erau dificili; câteodată ea trebuia să stea pe pământ multe zile; dar după 17 ani a venit timpul pentru odihnă.

În asemenea zile să taci. Nu te lăsa convins să ieși afară în viața socială sau la distracție. Să nu îți fie milă de tine, să nu cauți confort în nimic altceva decât în ruga ta către Domnul: „Dumnezeule, spre ajutorul meu ia aminte! Doamne, să-mi ajuți mie grăbește-Te!” (Psalmi 69:1), „Închis am fost și n-am putut ieși. Ochii mei au slăbit de suferință.” (Psalmi 87:9) și alte asemenea cereri. Nu te poți aștepta la un ajutor adevărat dintr-o altă direcție. Dacă rabzi încercarea, mulțumește-I lui Dumnezeu care ți-a dat ție putere. Dacă nu, ridică-te îndată, roagă-te pentru iertare și gândește-te: „Am primit ceea ce merit! Căci căderea în sine a fost pedeapsa mea. M-am bizuit prea mult pe mine însumi și acum văd unde m-a adus asta. Am avut o încercare; să nu uit și să mulțumesc.”.

Tradus din http://www.johnsanidopoulos.com/2010...g-despair.html

Voi ce ziceți despre biruirea deznădejdii?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.10.2010, 19:29:58
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Credinta puternica!Acceptarea voii lui Dumnezeu- El stie ce ne este folositor.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.10.2010, 23:47:39
dalia11 dalia11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Deznadejdea poate fi biruita prin: rugaciune, post, participarea la Sfanta Liturghie si la celelalte slujbe ale Bisericii, spovedanie si impartasire, citirea Bibliei si a altor carti cu continut religios.
Sfantul Siluan spunea: "Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui!"
Personal, am cunoscut astfel de incercari pe care am reusit sa le biruiesc cu rugaciunea urmatoare:" Doamne Iisuse Hristoase, nu ma lasa prada deznadejdii!"
__________________
Domnul este ajutorul meu, nu ma voi teme de ce-mi va face mie omul.(Psalmul 117)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.10.2010, 00:20:34
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Implicit Cum sa biruim deznarejdea ?

Doua lucruri ne sint necesare ,pentru a ne elibera de teama .In primul rind trebuie sa fim cu Dumnezeu , caci ,asa cum spune si Sf, Paul , acolo unde exista spiritul lui Dumnezeu exista si libertate .... doar cu dumnezeu suntem pe deplini liberi . Daca Dumnezeu se afla in noi , ne iubeste . prin urmare , iubirea de Dumnezeu este cea care ne da certitudinea , siguranta , curajul ,capacitatea de a raspunde cu dragoste celui care ne-a daruit dragoste . Fericit este acela care stie sa trezeasca in ceilalti iubirea elberatoare .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.10.2010, 00:39:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un preot a fost intrebat de o crestina careia ii murise sotul ce sa faca pentru ca nu poate sa-si stapaneasca lacrimile. Parintele a spus ca diavolul incearca astfel s-o arunce in deznadejde.

A sfatuit-o sa constientizeze ca, plangand peste masura, face voia diavolului. Apoi sa inlocuiasca plansul cu rugaciunea pentru cel plecat dintre cei vii, adica sa faca o fapta placuta lui Dumnezeu.

Dreapta socoteala si supravegherea gandurilor ne ajuta sa luptam cu noi insine si sa ne mai si oprim pentru a vedea a cui voie o facem prin modul cum gandim, actionam sau vorbim.

Dumnezeu sa ne ajute. Amin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.10.2010, 11:52:47
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Deznadejdea este opusul sperantei.

Speranta este una dintre virtutile pe care trebuie sa le cultivam, alaturi de credinta si iubire.

Prin urmare, deznadejdea, fiind lipsa virtutii, este un pacat. A deznadajdui inseamna a nu-L crede pe Dumnezeu.

Sa cerem Mantuitorului puterea de a nu cadea in acest pacat, si sa ne incredem in promisiunea unui Dumnezeu care ne-a fagaduit mantuirea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.10.2010, 14:02:51
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

numai credinta adevarata ne scapa de deznadejde. eu am trecut prin asta. e groaznic. te simti atat de singur.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.10.2010, 21:41:39
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit razboiul nevazut !

in aceasta viata ne aflam, intr-un continuu razboi,un razboi nevazut purtat, pe alte coordonate decat cele ale lumii vizibile !
orice soldat al lui cristos,rabada vicisitudinile frontului animat de speranta in dreptatea cauzei si in victoria finala !

aceasta speranta in bine, incearca sa se numeasca...credinta !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.10.2010, 23:21:04
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Nu numai credinta te ajuta sa scapi de deznadejde ci si foarte multa rabdare,rabdare si iar rabdare....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.10.2010, 00:03:35
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Cand dai "faliment" cu tine insuti incearca sa "lucrezi" pentru aproapele;
cu el nu vei da "faliment" niciodata si-ti vei aduna si "comoara" in Cer.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde