Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.01.2011, 15:59:04
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Astazi,nu am mai putut si mi-am pierdut cumpatul,am plans incontinuu de la 4 pm de cand am primit un telefon de la un angajator...m-am bucurat ca m-a sunat din nou,mai ales ca stiu ca nimeni nu suna sa-ti spuna ca NU te angajeaza,insa a fost destul de cinic sa ma sune sa-mi dea vestea ca a angajat pe altcineva
Simt cum cad in depresie,este prea mult ceea ce se intampla in jurul meu,sau mai bine zis este prea mult ceea ce se intampla cu mine!
Poate si altii au insuccese,dar eu daca traiesc un pic izolata poate nu realizez ca este o perioada foarte grea pentru mai multi dintre noi...

Nici nu stiu ce rugaciuni sa mai zic,am fost destul de pozitiva cateva luni dar simt cum nadejdea ma paraseste,parca nu este in masura mea sa obtin nimic,orice as face rezultatul este acelasi;sunt destul de disperata pentru ca niciodata nu a fost atat de greu!
Incearca sa iti schimbi atitudinea.Poate ceva nu faci bine.Poate gandurile tale nu sunt cum ar trebui sa fie.Incearca sa primesti cu bucurie insuccesul !Poate asta e crucea care trebuie s-o duci.Sau poate e doar o etapa din viata ta si cand te vei astepta mai putin,va trece ca si cand n-a fost vreodata.Nu-ti pierde credinta.Ai incredere in Dumnezeu ca tot ceea ce ti se intampla e spre binele tau.Incearca sa intelegi ce lectie trebuie sa inveti.Nu e sfarsitul lumii pentru tine.Gandeste-te ca sunt altii,mai necajiti.
Eu iti doresc sa-ti gasesti linistea cat mai repede cu putinta!
Sa-ti ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.01.2011, 16:13:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Astazi,nu am mai putut si mi-am pierdut cumpatul,am plans incontinuu de la 4 pm de cand am primit un telefon de la un angajator...m-am bucurat ca m-a sunat din nou,mai ales ca stiu ca nimeni nu suna sa-ti spuna ca NU te angajeaza,insa a fost destul de cinic sa ma sune sa-mi dea vestea ca a angajat pe altcineva!
Yasmina, n-are rost sa plingi pentru asa ceva. Pastreaza-ti lacrimile pentru situatii mai grave, si crede-ma ca nimeni nu scapa de necazuri.
Ce ai sa fai acum, ai sa plingi la fiecare din zecile/sutele poate de aplicatii pe care le trimiti? Stai linistita! Fii fericita ca esti intr-un stat unde dinamica economica merge bine si o sa tot fii invitata la intrevederi! Nici nu realizezi ce jale ar fi fost sa fii ramas in Romania, in bataia aia de joc din tara. Acolo chiar ca nu ai altceva de facut decit sa o tii intr-un plins continuu!

Iar faptul ca te-a sunat nu dovedeste cinism ci face parte dintr-un regulament al serviciului personal. Daca nu te-ar fi chemat la interviu nici nu ai fi auzit de ei, poate doar in scris.

Fruntea sus!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 06.01.2011, 16:29:39
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit rugaciunea inimii

Părintele Cleopa, părintele Arsenie Boca, precum mulți alți sihaști au folosit „Rugăciunea Inimii”, numită și Rugăciunea Minții sau Rugăciunea Minții în Inimă. „Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul”; aceasta-i Rugăciunea Inimii. Acesta-i conținutul „scurt”, dar puternic al tainicei rugăciuni, poate singura dintre toate rugăciunile ortodoxe, care implică respirația. „Fiindcă noi nu putem fi contemporani cu Iisus, este Iisus contemporanul nostru pe veacuri. Inspirăm atotprezența Sa în Prea Sfânt Numele Său și expirăm aerul stricat al păcatelor noastre. Inspiri Duhul Sfânt și Duhul lui Dumnezeu și expiri duhul rău din tine”, explică părintele Arsenie Boca, dezvăluind astfel rostul minunatei rugăciuni.
Numele ei – adică Rugăciunea Ini­mii sau a Minții – îi exprimă pute­rea de a crea legătura minții noastre cu inima. Cheia este chiar Numele sfânt al lui Iisus, care – repetat fără oprire – întrerupe fluxul minții nega­tive, frânge duhul minții lumești și res­tabilește comuniunea interioară cu Dumnezeu. Mulți călugări o spun neîncetat, indiferent ce ar face. Dacă se plimbă, dacă gătesc, curăță cartofi, sapă grădina sau privesc răsăritul de soare, ei rostesc rugăciunea, și asta pen­tru ca inima și mintea să nu ră­tă­cească prin lume. Un film rusesc ex­cep­țional, „Ostrovul”, are ca subiect prin­cipal tocmai „Rugăciunea Ini­mii”, care – spusă neîncetat – tran­sfor­mă un om de rând într-un sfânt. Printre darurile tainicei rugăciuni se nu­mără vederea în Duh sau clarvizi­u­nea, dar aceasta-i doar o consecință firească a rugăciunii, ca și sfințenia, și nu scopul ei.
Această minunată și puternică ru­gă­ciune, rostită fără încetare, poate fi de folos oricărui om de rând, în toate îm­prejurările vieții sale. Fie în su­fe­rință, în durere, în bucurie, în joacă, pe vreme de restriște sau pe vreme de răgaz, în tramvai, pe stradă, la pe­tre­cere sau în momente mai nefericite pu­tem rosti neîncetat Rugăciunea Ini­mii. Putem face un mic altar de ru­găciune în noi înșine, chiar dacă ne aflăm în împrejurări omenești obișnuite sau tocmai pentru că ne aflăm în ele. Tocmai pentru că mintea și inima omenească sfârșesc prin a fi prinse în capcana de nestăvilit a gândurilor omenești, tocmai pentru că acestea-s pricinile reale ale su­fe­rin­țe­lor, tocmai pentru că „răul” izvorăște din ele și se înmulțește în ele avem nevoie de un răgaz prin rugăciune.
Să ne luăm liber „de la mintea lu­mii”, să ieșim – măcar din când în când – din fantastica ei zdruncinare, să alergăm de bunăvoie către ființa noastră, în care Iisus ne devine „contemporan”, cum frumos a spus părintele Arsenie Boca. Sigur că mintea ne­gativă ne va da prilej de poticnire în rugăciune și avem să ne confrun­tăm cu asta de îndată ce prindem a o rosti. Căci „răul” nu se lasă dus cu ușu­rință, dar ce-i bun și ușor, în ace­lași timp, pe lume? Ce-i adevărat, pu­ter­nic și hrănitor pentru suflet și, în ace­lași timp, atât de ușor încât să nu ne încerce tăria, voința, dorința sau insis­tența? Lucrurile rele ale lumii sunt ușoare. Aproape că vin de la sine. De la sine vine gândul rău, nu ai nevoie să faci nici un efort pentru a-l gândi. Dar pentru gândul bun ai ne­voie de curaj. De credință. De răb­da­re. De îngăduință și de multă tran­s­pi­rație. În mod asemănător, pentru a rosti Rugăciunea Inimii avem ne­voie de toate calitățile și virtuțile interioare, care se consolidează pe mă­su­ră de trecem obstacolele mentale. Căci, dacă veți încerca să spuneți ru­gă­ciu­nea Domnească neîncetat, veți ob­serva că un fel de „altă minte” se gân­dește la problemele de zi cu zi.
În vreme ce tu spui „Doamne, Iisuse Hristoase, miluește-mă pe mine, pă­că­tosul”, mintea de zi cu zi îți amin­tește că n-ai plătit nu știu ce factură, că te doare nu știu ce organ, că ți-e frig sau ți-e cald, că te-a părăsit X sau Z! Dar, văzând această curiozitate omenească prin proprie experiență, pu­tem înțelege că mintea omenească are atribute și capacități încă ne­cu­nos­cute, dar care servesc perpetuării su­fe­rinței și întunericului interior. Ru­gă­ciunea Inimii tocmai asta face: spul­beră roata măreață a minții nega­tive și, în cele din urmă, ne împinge pe drumul care face legătura dintre ini­ma și mintea noastră. Adică, pe drumul care ni se dezvăluie în trăire, sub forma „nesfârșitei iubiri de Dumnezeu, de oameni și de toată făptura”, cum a spus părintele Arsenie Boca.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 07.01.2011, 00:34:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit multumesc celor care au avut un cuvant bun!

Multumesc pentru imbarbatari,astazi este o noua zi,ma simt mai bine insa sunt foarte apatica vis-a-vis de ce petrece in jur.
Sunt confuza,deoarece fara a ma lauda,viata mea profesionala a fost un succes continuu,pana acum...iar de curand toate aceste insuccesuri...nu mai este vb de aceasi persoana?
Dar asa cum spuneati si voi,trebuie sa acceptam si evenimentele mai putin placute,darurile cu gust amar,toate acestea ne aduc aminte sa nu ne punem nadejdea in noi si sa ne credem cei mai tari...

Domnul sa va aibe si pe voi in paza Sa!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 07.01.2011, 01:37:55
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Astazi,nu am mai putut si mi-am pierdut cumpatul,am plans incontinuu de la 4 pm de cand am primit un telefon de la un angajator...m-am bucurat ca m-a sunat din nou,mai ales ca stiu ca nimeni nu suna sa-ti spuna ca NU te angajeaza,insa a fost destul de cinic sa ma sune sa-mi dea vestea ca a angajat pe altcineva
Simt cum cad in depresie,este prea mult ceea ce se intampla in jurul meu,sau mai bine zis este prea mult ceea ce se intampla cu mine!
Poate si altii au insuccese,dar eu daca traiesc un pic izolata poate nu realizez ca este o perioada foarte grea pentru mai multi dintre noi...

Nici nu stiu ce rugaciuni sa mai zic,am fost destul de pozitiva cateva luni dar simt cum nadejdea ma paraseste,parca nu este in masura mea sa obtin nimic,orice as face rezultatul este acelasi;sunt destul de disperata pentru ca niciodata nu a fost atat de greu!

Yasmina, nu te intrista pt. asta. Multe din intamplarile vietii au un inteles imediat, pe termen scurt dar au si un alt inteles dupa un timp oarecare.
poate te consoleaza povestea batranului mongolez pe care am mai zis-o pe aici:http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=10732

si foarte on topic
exista o icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului la manastirea Dochiaru, in Sf. Munte, numita Panaghia Gorgoepikoos ( grabnic ajutatoare) si exista si un acatist pe tema asta.
vezi aici icoana:http://www.crestinortodox.ro/icoane-...iu-121188.html
si aici acatistul: http://logos.md/rugaciuni/acatiste/ajutatoare
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.01.2011, 01:41:00
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit multumesc

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Yasmina, nu te intrista pt. asta. Multe din intamplarile vietii au un inteles imediat, pe termen scurt dar au si un alt inteles dupa un timp oarecare.
poate te consoleaza povestea batranului mongolez pe care am mai zis-o pe aici:http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=10732

si foarte on topic
exista o icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului la manastirea Dochiaru, in Sf. Munte, numita Panaghia Gorgoepikoos ( grabnic ajutatoare) si exista si un acatist pe tema asta.
vezi aici icoana:http://www.crestinortodox.ro/icoane-...iu-121188.html
si aici acatistul: http://logos.md/rugaciuni/acatiste/ajutatoare
Multumesc si tie Delia,
Domnul sa le ajute si celorlalti in toate,
Doamne ajuta!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.01.2011, 16:29:35
GRIGORRE-DIV GRIGORRE-DIV is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2011
Mesaje: 1
Implicit Grigore div

Sunt in italia de un an nu am acte fara loc de munca am plecat din romania de la 18 ani la 15 ani m-ai murit mama am ramas pe drumurii atunci .si am crezut ca aici voi gasi de lucru m-am rugat dar parca nu functioneaza nimic nu mai stiu ce sa fac.parca as fi blestemat sa nu am noroc..banii nu mai stiu ce sa fac am inceput sa nu ma mai inteleg cu nimenii din cauza ca nu am un loc de munca..am si o prietena care imi este frica sa nu o pierd si pe ea...va rog sa ,ma ajutatii !..sa imi dati o rugaciune ceva care sa functioneze cred ca nu e zi in care sa nu ma rog lui dzeu si lui isus sa ma ajute!!..deja sunt disperat..recunosc ca sunt pacatos..gindesc f rau..din cauza asta ca nu am loc de munca...va rog dati-mi o rugaciune ceva care sa ma ajute nu mai stiu ce sa fac..
Reply With Quote
  #48  
Vechi 23.01.2011, 19:08:32
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Roaga-te la Sfantul Nectarie Marele facator de minuni.Este un Sfant grabnic folositor care este cunoscut pentru ajutorul pe care-l da,ca raspuns la credinta,lacrimi si smerenia oamenilor.

Uite aici o rugaciunea catre Sfant si acatistul Sfantului Nectarie:


http://www.crestinortodox.ro/acatist...ist-67060.html

In linkul de mai sus aveti acatistul Sf.Nectarie iar mai jos postez o rugaciune pentru Sf.Nectarie:

Rugaciune catre Sfantul Ierarh Nectarie
O, preasfinte si intru tot laudate, mare facatorule de minuni Nectarie, primeste aceasta putina rugaciune de la noi, nevrednicii robi, caci catre tine, ca de la un adevarat izvor de tamaduiri si grabnic folositor si ajutator preaminunat scapand, si catre sfant chipul icoanei tale privind, cu lacrimi fierbinti ne rugam tie: Vezi, sfinte, durerile noastre, vezi saracia si ticalosia noastra. Vezi ranile sufletelor si ale trupurilor noastre. Rugamu-ne tie, Nectarie Sfinte, sarguieste de ne ajuta cu neincetatele si sfintele tale rugaciuni, si ne sprijineste pre noi, robii tai. Ia aminte la suspinele noastre si nu trece cu vederea pre noi, ticalosii si scarbitii, ca stim, sfinte al lui Dumnezeu, ca de ai si patimit grele prigoniri pentru dragostea lui Hristos, dar prin ele ai aflat dar de la Dumnezeu si astazi luminat vietuiesti intru imparatia cea gatita sfintilor, fiindca ne-am incredintat ca si dupre mutarea ta din viata aceasta trecatoare, cine a nazuit la ajutorul tau si cu credinta ti s’a rugat, nu a ramas neajutat. Ca cine te-a chemat pre tine, de minuni facatorule, si trecutu-l-ai cu vederea? Sau cui, intru dureri fiind, si spre ajutorul tau alergand, nu i-ai usurat suferinta?

Minunile si ajutorul tau ne-au facut si pre noi, ticalosii si scarbitii, sa te chemam intru ajutor. Auzit-am ca trupul tau a ramas neputrezit, pentru a intari intru noi credinta in inviere. Auzit-am si ca din dragoste pentru norodul credincios, mai apoi L-ai rugat pre Dumnezeu ca binecuvantarea sfintelor tale moaste sa se raspandeasca in toata lumea. Stim, o, alesule ierarhe, de multimea tamaduirilor pre care le-ai savarsit, nou doctor fara de arginti aratandu-te. Nu cunoastem nici suferinta si nici durere, pre care sa nu le poti alina. Nu cunoastem nici o boala careia tu sa nu ii poti aduce tamaduire, daca tamaduirea este spre mantuirea celor ce se roaga tie. Dar mai mult decat atat, nu numai ca ai tamaduit boli despre cari doctorii ziceau ca nu pot fi tamaduite, ci si pre multi bolnavi i-ai ajutat a se intari intru credinta si intru rabdare, si sa ia plata de la Dumnezeu pentru osteneala lor. Si acestia, fara sa primeasca tamaduirea trupeasca, au primit tamaduirea sufleteasca si i-au multumit Domnului ca prin ghimpele bolii au fost adusi de la iubirea acestei lumi la iubirea celor sfinte, de la calea cea larga a patimilor la calea cea ingusta a mantuirii.

Aceste minuni ale tale, sfinte, ne-au facut si pre noi a crede ca la orice facere de bine esti gata ajutator si grabnic folositor si sprijin minunat. Drept aceea, suntem incredintati ca pre tot cela ce alearga la tine, cerand cu credinta ajutor, nu-l treci cu vederea. Pentru aceasta si noi credem ca si acum acelasi esti, sfinte, precum atunci cand i-ai ajutat pre cei cari au alergat la tine. Slaba este credinta noastra, dar fiind scarbiti si pagubiti, la tine alergam cu credinta si cu lacrimi. Ingenunchind, rugamu-ne tie, Sfinte Ierarhe Nectarie, sa te rogi pentru noi lui Hristos Fiul lui Dumnezeu, Cela ce n-a trecut cu vederea rugaciunile tale cele jertfelnice, ci te-a ascultat si te-a intarit si te-a primit intru cerestile locasuri.

Catre Acela roaga-te, ca sa fim si noi ajutati si miluiti pentru rugaciunile tale, si din pagube si necazuri izbaviti, ca sa laudam si sa binecuvantam si sa slavim intru tot laudatul si prea puternicul nume al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.



--------Sunt sigur ca te va ajuta,Doamne ajuta si multa sanatate+++++
Reply With Quote
  #49  
Vechi 29.05.2011, 11:34:42
Nelida Nelida is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.05.2011
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Din pacate am ramas fara loc de munca.
Trebuie sa-mi intretin copilul in facultate , parintii sunt batrani si acum cand ar trebui sa fiu un sprijin sunt o povara.Nu conteaza nefericirea mea, conteaza nefericirea celor dragi.
Stiu rugaciunea Sf.Marta, si am aflat si de Rugaciunea lumanarilor aprinse, o cunosc.
V-as ruga daca ar putea cineva sa-mi spuna despre rezultatele ei.
Multumesc.
Lavinia, sper ca asta sa te ajute. Este Rugaciunea pentru obtinerea unui servici catre St.Anton

Sfinte Antoane, tu ai primit de la Dumnezeu darul de a-i ajuta pe cei nevoiasi si săraci, ajută-mă să-mi procur pâinea cea de toate zilele. Iată în ce greutăti mă aflu eu (si familia mea). Nu stiu ce să fac si încotro să mă îndrept. Faptele tale minunate au aruncat o rază de sperantă si în sufletul meu si mă îndeamnă să alerg la mijlocirea ta.

Stiu că Dumnezeu, care orânduieste toate, cunoaste starea mea, dar nu sânt vrednic să apar în fata lui. De aceea cer sprijinul tău. Vin cu toată încrederea la tine, Sfinte Antoane! Ai milă de mine (si de familia mea). Luminează mintea si miscă inima celor mai mari ca să ia o hotărâre bună în situatia mea: fă-i să înteleagă greutătile în care mă zbat eu (si familia mea).

Locul de muncă potrivit înseamnă pentru mine câstigarea celor necesare existentei mele (si a familiei). De aceea te rog ajută-mă să găsesc un serviciu potrivit, ca să trăiesc cinstit din munca mea. Nădăjduiesc că mă vei ajuta. Voi stărui în această rugăciune până când ea se va împlini. Amin.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 30.05.2011, 00:40:55
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GRIGORRE-DIV Vezi mesajul
Sunt in italia de un an nu am acte fara loc de munca am plecat din romania de la 18 ani la 15 ani m-ai murit mama am ramas pe drumurii atunci .si am crezut ca aici voi gasi de lucru m-am rugat dar parca nu functioneaza nimic nu mai stiu ce sa fac.parca as fi blestemat sa nu am noroc..banii nu mai stiu ce sa fac am inceput sa nu ma mai inteleg cu nimenii din cauza ca nu am un loc de munca..am si o prietena care imi este frica sa nu o pierd si pe ea...va rog sa ,ma ajutatii !..sa imi dati o rugaciune ceva care sa functioneze cred ca nu e zi in care sa nu ma rog lui dzeu si lui isus sa ma ajute!!..deja sunt disperat..recunosc ca sunt pacatos..gindesc f rau..din cauza asta ca nu am loc de munca...va rog dati-mi o rugaciune ceva care sa ma ajute nu mai stiu ce sa fac..
Buna seara,te sfatuiesc sa citesti acatistul SFANTULUI IOAN RUSUL.40 de zile,mie mi-a intors copilul acasa chiar in a 40 zi.sa-i citesti si viata si minunile,http://www.crestinortodox.ro/acatist...usu-67119.html, http://www.crestinortodox.ro/stiri/a...sul-73516.html, DOAMNE AJUTA!
__________________
simona.m.

Last edited by simona; 30.05.2011 at 00:44:41.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune grabnic ajutatoare - Rugaciunea Sfintei Marta mihaelatoporas Intrebari utilizatori 25 18.04.2017 15:56:18
Sfantul Fanurie-celor in nevoie grabnic ajutator Marius22 Diverse Sarbatori 26 27.08.2012 16:04:32
ce rugaciune grabnic ajutatoare sa fac carmenrachita Rugaciuni 24 29.06.2012 08:31:16
Rugaciuni... silvia55 Rugaciuni 23 10.04.2012 09:42:20
Rugaciuni? Noesisaa Intrebari utilizatori 1 27.05.2011 16:36:50