Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #30  
Vechi 04.01.2012, 15:09:07
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
'Multe sunt pacatele mele, Doamne, dar bunavointa Ta e mai mare decat pacatele mele. Necucerniciile mele sporesc, dar nu sunt asemenea milei Tale. Cand se intampla ca datoriile mele sa sporeasca, vad, Doamne, ca iubirea Ta e mai mare decat pacatele mele, si sunt nevoit sa tac pentru toate cate am indraznit sa fac. Sunt pus la incercare de venirile Tale in mine si sunt cuprins de mirare, fiindca sunt rasplatit de Tine, si nu pedepsit, cum as merita.' (Sf Isaac Sirul)
Cand fac ceva rau,ma gandesc : ce va fi acum cu mine si cum ma va pedepsi Dumnezeu ?
Iar cand fac planuri ma gandesc : voi face cutare sau cutare bine !
Iar cand sufar zic :m-a parasit Domnul ,si rugaciunea la nimic nu foloseste !

Si pe neasteptate Dumnezeu isi arata mila Sa ,printr-o fapta al carui dar minunat ma copleseste cu totul . Prin aceasta fapta minunata cel care a gresit primeste daruri,cel care suferea primeste mangaiere,iar cel care facea planuri tace coplesit de bunatatea care i se arata . Asa se recunoaste interventia lui Dumnezeu , ca o mila nesfarsita,mult mai mare decat am fi putut macar spera noi. Asta ma face sa cred ca Dumnezeu nu se arata decat insotit de o iubire fara margini ,chiar si pentru cei care au gresit foarte mult.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu - ocean nesfarsit de iubire, mila si iertare Ekaterina Dogmatica 5 16.09.2012 01:01:52
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Dumnezeu exista,este Viu si este cu noi! ortodox4life Generalitati 5 15.10.2008 18:44:55