Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.02.2010, 10:29:15
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Problema unora dintre voi este ca tot ceea ce va suna altfel,vi se pare automat si rau,contrar invataturii crestine.
Ar trebui sa incercati sa priviti lucrurile si din alte unghiuri si sa luati ceea ce este bun.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.02.2010, 10:47:53
Ciprian1 Ciprian1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Problema unora dintre voi este ca tot ceea ce va suna altfel,vi se pare automat si rau,contrar invataturii crestine.
Ar trebui sa incercati sa priviti lucrurile si din alte unghiuri si sa luati ceea ce este bun.
Pentru credinta noastra, nu sunt oare suficiente invataturile Domnului Iisus ?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.02.2010, 11:32:09
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fetita cu Codite Vezi mesajul
MEDICINA HOLISTICA, dr. Lidia Mandru
Hainele, simbolul campului energetic, memoreaza si pastreaza campul energetic al stapanului. De aceea nu este bine sa daruim altor persoane hainele noastre, ci sa le ardem.
Pai de ce sa ardem bunatate de haina facuta din materia creata de Dumnezeu din nimic?
Nu mai bine o dam la saraci care nu cu ce se imbraca milostenie?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.02.2010, 11:52:16
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dumnezeu Iisus Hristos ne-a zis sa ne uram pacatele noastre si aceea nu numai ca nu ne face paguba sufleteasca ci folos sufletesc!Asa ca este buna si ura,dar sa uram pacatele noastre.
"25. Cel ce își iubește sufletul îl va pierde; iar cel ce își urăște sufletul în lumea aceasta îl va păstra pentru viața veșnică."
Da acolo vad ca zice asa:
Citat:
În prealabil postat de Fetita cu Codite Vezi mesajul
Dispretul fata de noi si profunda nemultumire fata de sine constituie o agresiune fata de Dumnezeu.

Last edited by mihailt; 05.02.2010 at 12:00:11.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.02.2010, 12:33:00
Ciprian1 Ciprian1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Dumnezeu Iisus Hristos ne-a zis sa ne uram pacatele noastre si aceea nu numai ca nu ne face paguba sufleteasca ci folos sufletesc!Asa ca este buna si ura,dar sa uram pacatele noastre.
"25. Cel ce își iubește sufletul îl va pierde; iar cel ce își urăște sufletul în lumea aceasta îl va păstra pentru viața veșnică."
Da acolo vad ca zice asa:
Nu eu cred ca textul are aceasi semnificatie ca asta : " ti-e asa greu sa dai cu piciorul intr-o tepusa ? "
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.02.2010, 12:50:31
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Dumnezeu Iisus Hristos ne-a zis sa ne uram pacatele noastre si aceea nu numai ca nu ne face paguba sufleteasca ci folos sufletesc!Asa ca este buna si ura,dar sa uram pacatele noastre.
"25. Cel ce își iubește sufletul îl va pierde; iar cel ce își urăște sufletul în lumea aceasta îl va păstra pentru viața veșnică."
Da acolo vad ca zice asa:
da, pacatele, dar nu sufletul. Sufletul este de la Dumnezeu, trebuie sa ne ingrijim sa-l pastram curat, nu sa-l uram.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.02.2010, 13:27:57
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai sufletul nostru datorita pacatelor se imbolnaveste si daca suntem bolnavi sufleteste trebuie sa uram starea pacatoasa in care ne aflam.
Si trebuie sa iubim pe Dumnezeu mai mult decat pe noi insine.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.02.2010, 13:34:41
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

New age 100%
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.02.2010, 13:57:15
apex-criss apex-criss is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Locație: Pitesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit coment

“”Cand parintii aleg numele copilului acesta se fixeaza in karma copilului si ii influenteaza structurile campului. Numele se intipareste in campul bioenergetic si depinde de karma celui al carui nume il poarta copilul. Inainte, nu intamplator, copiilor li se dadeau nume de sfinti. Karma luminoasa, pura a sfintilor se unea cu karma copilului, il proteja si actiona in favoarea lui. Dandu-i copilului numele unei rude riscam, deoarece greselile si viciile sale va trebui sa le ispaseasca cel care a luat odata cu numele si o parte din karma, adica copilul.””
__________
Nu stiu ce sa zic ….cred ca totusi nu trebuie sa avem o vedere unilaterala sau fixista ….poate fi adevarat …un nume este o combinatie de sunete ….
Undeva citeam o definitie a muzicii: ….”muzica este un cuplu a cel putin 2 sunete ce formeaza armonia , frumusetea muzicii consta in intevalul dintre sunete ….” Himdemith ….sau am mai gasit “…un sunet pur nu se poate auzi, pe un graphic cartezian (x,o,y) sinusoidala lui incepe din zero “ Mihai Draganescu…

Foarte interesant aceste doua citate ….stau si ma gandesc de ce in rugaciunile crestine se pune accentual pe sunetele pure (a,e,i,o,u), respective vocale …uite un Imn Heruvimic ….spre exemplu
Herouvikon - Romanian Orthodox Chant (Cherubic Hymn)
http://www.youtube.com/watch?v=pAt0b0oJAO8

Ideea de un sunet pur nu se poate auzi …ma duce putin cu gandul la ideea de facere a lumii …cum ar veni ca lumea a fost facuta dintr-un sunet (de-o datul )….poate sa ma fure gandul acesta( si o sa incerc s a il abordez cu cineva mai pregatit decat mine , sau sa caut pe site informatii …) dar sa citez dintr-o carte …
“Omul animal indumnezeit”…
Poate ar trebui mentionat si ceva despre Adam…printer altele ….
Cel dintai om zidit era , potrivit formulei cuprinzatoare a Sfantului Grigorie Teologul , “gol pentru simplitate “. Aceasta inseamna dupa cum explica Sfantul Maxim , ca trupul lui nu cuprindea in el “calitati” contrare intre ele, care acum il trag in directii opuse , il macina prin stricaciune si il corup , ci”un alt amestec cuvenit lui …..alcatuit din calitati simple si necontradictorii intre ele”.
Era “lipsit de curgere si de scurgere “, liber de “schimbarea continua dinspre amandoua acestea potrivit dominatiei calitatilor lor” si pentru aceasta era partas la “nemurirea dupa har”.
Daca vom intelege “goliciunea” ca transparenta , putemspune ca trupul lui Adam era atat de simplu incat in realitate era transparent, deschis creatiei materiale, nu intampina nici o rezistenta si lumea nu-I opunea nici ea nici o rezistenta , fiindu-I predate intrutotul.
…..
Si sufletul omului era deschis puterilor ingeresti si lui Dzeu , nu intampina rezistenta , avand comuniune in tihna atat cu lumea spirituala angelica cat si cu Duhul lui Dzeu .
Exista atunci , scrie de Dzeu – graitorul episcope al Nyssei, o stare unitara, ca a unui cor , a naturii rationale , angelice si umane “ care privea spre Corifeul unic al corului si care conducea corul spre armonia data de Acela”
__________


Citez din articolul : http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...zeu-68708.html

Trebuie sa intelegem in primul rand ca menirea omului e sa gandeasca, sa simta si sa lucreze cu masurile Absolutului, cu masurile lui Dumnezeu; sa stie ca el nu e "croitor de sentimente mici" ci prieten cu Absolutul. Omul care nu lucreaza cu Absolutul e meschin si e demn de condamnare;

....
Omul nu se maturizeaza decat daca se tranteste cu Dumnezeu, ca Iacov cu ingerul. Copilul trebuie sa se tranteasca cu tatal; el va ajunge om cu adevarat numai daca se va antrena cu tata. Lui Dumnezeu ii place sa se tranteasca cu omul, ii place ca acesta sa se ia la intrecere cu El, sa faca ceva; pentru ca altfel nu poate fi vrednic de Dumnezeu. Caci Dumnezeu nu-si doreste copii handicapati, neputinciosi, bolnavi, prosti, fatarnici sau nenorociti, ci oameni intregi, impliniti pana la masura Lui, la "masura barbatului desavarsit, care este Hristos" (Sf. Ap. Pavel). Trebuie sa intelegem ca nu exista doua adevaruri: unul teologic si altul existential; sa intelegem ca adevarul teologic este numai existential.

Citez dintr-un articol http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...mul-68508.html


…..Si, din toate chinurile si muceniciile lui, si-a faurit cel mai mare idol, pe care l-aslujit ca pe a-tot-valoarea sa si a-tot-criteriul sau ultim. Care e idolul acesta? Iata-l: - "masura tuturor este omul", adica: Omul este masura tuturor fiintelor si lucrurilor. Dar, in felul acesta, "maria sa dumnezeiasca" - omul - n-a rezolvat problema omului: pentru ca, masurandu-se pe sine prin el insusi, nu s-a inteles pe sine si nu a inteles nici lumea din jurul sau (v. 2 Corinteni 10:12)……


…Numai Dumnezeu-Omul e om desavarsit si implinit; in acelasi timp, este si Dumnezeu desavarsit, si om desavarsit….

..Traind in trupul Dumnezeu-omenesc al Bisericii impreuna cu toti, omul se in-dumnezeu-omeneste incetul cu incetul, prin Sfintele Taine si sfintele fapte bune, si se umple de bucuria acelei sfinte bunevestiri si porunci inaltatoare la cer a Sfantului Vasile cel Mare: "Omul e o fiinta careia i-a fost randuit sa ajunga dumnezeu." Fiind zidit ca dumnezeu-om potential, omul se straduieste, cuprins in trupul Dumnezeu-omenesc al Bisericii, sa isi aduca mintea la asemanarea cu Dumnezeu, sa o schimbe la fata in dumnezeominte {noi avem mintea lui Hristos -1 Corinteni 2:16);…


Cred ca totul consta in comunicare, ptr. ca vorbim de “eu , dar folosim”tu”, sau “el “ dar tot despre eu …deci sunt feedback-uri de constiinta ….ceva de genul acesta spunea Parintele Staniloaie….

Totusi sa nu “clevetim” aiurea….
Dar ce inseamna “clevetim”, ne dorim sa comunicam ….ideea este stim sa comunicam ??
Apare problema “menadrelor concretului” – aproape ca nu putem zice nimic concret …trebuie sa fim foarte atenti ce spunem la interpretari ….sa vorbim cat mai direct …

Totusi cuvintele sunt combinatii de sunete si acestea la randul lor au rezonanta ….personal cred ca rezonata este diferita in fiecare din noi …si este mai frumos asa ca fiecare sa avem pareri diferite dar totusi trebuie sa ne intalnim si intr-un punct ….doar de dragul de a fi diferit nu ajungi nicaieri …..
_______________
Este f greu sa sustii ca doar credinta noastra ( si ma refer la noi ortodoxi) este cea mai buna ….poate duce la radicalism ..ceea ce dupa parerea mea este periculos ……uite am fost in UK si am trecut si prin US si acolo Jesus este marketing – sunt locuri unde nici nu este indicat sa te inchini ptr. ca poti ofensa alte religii ….

Totusi sa nu uitam ca noi credem intr-un Dzeu intrupat - fata de alte religii care nu il recunosc pe Iisus si nici pe Fecioara Maria,…..parerea mea ca cineva trebuie sa il “salveze” si pe EL (“salveze” in ghilimele – ptr. ca in adevaratul sens al cuvantului nu se pune problema ….)…

Personal cred ca oricata metafizica sau stiinta ai face ….sau meditatie si ai levita sau absorbe Eu-l tau in “infinit “ (in ghilimele ptr. ca nu stiu sigur daca este un infinit Divin sau unul creat de capacitatea de rationare a Omului ….) totusi trebuie sa ramai si Om ca de aceea te-a facut Dzeu ….eu cred ca daca se punea problema sa te desprinzi de pamant – atunci Dzeu probabil ca ne-ar fi facut aripi ….

Totusi cred ca trebuie sa ai o oarecare “tensiune” sa te autodepasesti sa te “indumnezeiesti” (dar sa nu se confunde cu a deveni Dzeu insusi )….acesta “tensiune “ sa fie in constanta crestere … si eu o vad ca pe o forma de depasire a libertatii de descoperire a fericirii….
Eu cred ca prin libertate de comunicare(si nu numai …de exemplu se mai poate si prin rugaciune sau amandoua impreunate si mai bine) se poate intalni Divinul infinit cu “infinitul” Omului( pus in ghilimele ptr. ca este totusi un “finit” in comparatie cu Divinul infinit …).

Ideea de “finit” ar putea fi atacata de intrebarea : exista ceva finit ?

Si un bob de grau daca te uiti la el si incerci sa il intelegi ….suntem in 2010 si inca nu am aflat cum se face un bob de grau nimic mai mult …..este o taina ….cum spunea Parintele Staniloaie – paradoxul Tainei - spiritul ca ratiune constienta cu material rationalitate plasticizata inconstienta , simplitatea cu compozitia, subiectivitatea cu obiectivitatea , definitul cu indefinitul ba chiar creatul cu necreatul…

Dar si ideea de libertate …daca este prea mare poate duce la dezintegrare ….de aceea si clevetirea aiurea nu cred ca este indicata…..
Dar cred ca trebuie sa invatam sa gandim ….trebuie sa fim atenti sa nu facem fixatii ….sa ne fluidizam gandirea …..totusi si prea multa fluidizare poate duce la pulverizare ….cred ca trebuie sa ne “fixam” pe valori bine definite …..cum ar fi iubirea …..

Totusi daca tot ce-am spus pana acum vi se pare o prostie ….as spune ca “daca realizez ca sunt prost , inseamna ca ma duce totusi mintea”….totusi cred ca trebuie sa “indraznim” cum spunea si Dan Puric ca zicea Iisus….

Uite un link cu o muzica destul de interesanta ….cu influente din alte religii ….
http://www.youtube.com/watch?v=I4JzPhcGLVw - Lex van Someren's Traumreise, die Trailer Lang Version

Referitor la Rainbow Warriors pe link-ul dat de Heaven – eu ma bucur ca tineri au descoperit si calea aceasta decat sa se apuce de droguri sau prostitutie….mai bines a creada in ceva …..

Totusi Rainbow – curcubeu ca simbol – este putin intinat de catre steagul homosexualilor – dar poate asa a vrut si Dzeu sa apara ceva contra …..

Totusi …evolutia lumii va avea la baza evolutia conceptului de om nu marile descoperiri tehnico-stiintifice – spunea un englez….personal cred ca s-a ajuns la un nivel destul de bun de structuralizare ….dar spiritual s-a ramas in urma …..

Stiu ca ceea ce am scris mai sus poate fi perfectibil, de caeea o sa ma urmaresc si parerile voastre ....multumesc
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.02.2010, 15:48:02
16111967 16111967 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Mesaje: 33
Implicit nu cred

Suntem crestini si trebuie sa respectam Cuvintele Mantuitorului .Nu trebuie sa ne lasam impresionati de cuvinte amagitoare .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O sectiune de medicina naturista bmd Generalitati 27 08.08.2012 14:10:56
Medicina si Religie alexioana92 Morala Crestina 44 23.05.2012 00:04:11
Medicina naturista silverstar Generalitati 331 29.10.2010 23:19:54
medicina si farmacia pacifistul Generalitati 22 26.07.2009 23:31:21
Medicina Perplexa Laurentiu Generalitati 0 04.04.2007 12:14:29