Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.01.2011, 22:58:54
Legionarul Legionarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Locație: GALATI, BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Exclamation Rugaminte!

In vara anului 2010 am fost la Costinesti, la mare,la liberty parade, impreuna cu niste prieteni, indemnat fiind de preotul duhovnic sa trec si pe la Techirghiol pe la Parintele Arsenie. Insa nu am mai ajuns, desi erau indicatoare spre manastire. Acum insa constientizez cat e bine era sa merg atunci sa iau o binecuvantare, insa nu am avut vointa sa ajung acolo, noi tinerii ne trezim cam tarziu sa mergem la acesti duhovnici, nu de alta, dar fiind batrani , e posibil sa se duca la Mantuitorul si ei, la cele vesnice si noi nu i am apreciat cum trebuie pe pamant si nu am luat cuvant de invatatura de la ei, ajungem cand sunt deja foarte batrani, cand sunt slabiti si numai au puterea sa stea sa asculte pe fiecare, ca e de inteles...e normal, varsta. Sper sa ii mai tina Dumnezeu, sa ajung pe la ei, si eu. Intentionez sa ajung acum la Petru Voda, la Parintele Iustin, cam el este cel mai in forma ca sa zic asa, si mai are puterea sa asculte in particular pe noi crestinii.... Poate anul asta ajung totusi si la parintele Arsenie de la Techirghiol, este foarte dulce, drag si induhovnicit. Si poate pe la pustnicul Proclu de la Mitocul Balan! Sa va rugati pentru mine sa fiu mai hotarat, sa am vointa si sa ajung pe la ei! Sa nu uitam sa ii pomenim la Sf. Maslu! Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.01.2011, 14:21:07
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Apropo de faptul că-s bătrâni, am fost la o conferință la Păr. Teofil Pârâian. Înainte să se urce pe scenă stătea pe un scaun, unde stau spectatorii și unii oameni mergeau să-i sărute mâna. Fraiera de mine eram dată cu ruj și nu mă puteam duce să-i mânjesc mâna, așa că nu i-am sărutat-o. A fost prima și ultima oară când l-am văzut pe viu, peste nu foarte mult timp a murit. Acum mi-am dat seama că aceea a fost o ocazie unică și că trebuia să-mi șterg rujul chiar și cu haina, dacă nu găseam batistă, numai să mă duc să-i sărut mâna

Am să mă rog pt. tine să fii mai hotărât.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.01.2011, 18:37:17
Legionarul Legionarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Locație: GALATI, BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Smile Multumesc!

Important e sa ajungem la cei care mai sunt, si stim care sunt! Sa mergem hotarati!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaminte anaid37 Rugaciuni 8 21.07.2012 13:35:17
Rugaminte la dvs. MariusPetre Generalitati 14 16.09.2010 15:36:45
rugaminte brindusa Teologie si Stiinta 0 06.01.2010 21:06:52
Rugaminte Tia Rugaciuni 9 04.12.2009 14:53:49
Rugaminte eduardd Slujba inmormantarii 5 12.10.2009 22:52:03