Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.01.2012, 17:54:45
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Frica de Dumnezeu

Inceputul intelepciunii, cum spune Psalmistul, temelia oricarui demers duhovnicesc, sfanta frica de Dumnezeu este totdeauna si o pavaza tare impotriva propriei molesiri sau intoarceri de pe Cale.
Si Sfanta Scriptura si Traditia noastra ne insufla intru dobandirea si sporirea fricii de Dumnezeu.
Imi pare totusi ca nu stam prea bine la acest capitol, aici pe forum, poate in general in tara noastra. Vorbaria in desert, de care ma fac vinovat in primul rand eu insumi, exprima o problema serioasa la acest capitol. Cum vedeti situatia?
De ce majoritatea oamenilor inteleg prin frica de Dumnezeu ceva negativ, nedemn de fiinta umana asazis libera si rationala?
Care e pozitia altor confesiuni fata de frica de Dumnezeu?
Cum putem spori sfanta frica de Dumnezeu pentru folosul nostru, desigur?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.01.2012, 18:01:51
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Cum putem spori sfanta frica de Dumnezeu pentru folosul nostru, desigur?
Prin rugaciune si smerenie. Clar nu sunt prea "cuprins" de cea de-a doua. Sper sa ajung la ea prin cea dintai. Si impreuna cu cele doua la frica de Dumnezeu.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.01.2012, 20:20:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Bun subiect ai ales , prietene Ioane , precum buna-i frica de Dumnezeu , caci ea zideste , cu ea si prin ea incepe si continua multa vreme zidirea vietii noastre duhovnicesti . Pe drept cuvant ea este numita "inceputul intelepciunii".
Credinta-frica-pocainta , caci frica de Dumnezeu , e nascuta din credinta curata , iar frica ne indeamna cu glas hotarat sa ne pocaim . Ai mai auzit tu Ioane , de o asa buna prietena precum ii frica de Domnul ? Nici cel mai mare teolog sau duhovnic nu poate sa ne duca spre paza poruncilor lui Dumnezeu , precum o face frica de Dumnezeu ! Ea ne ajuta la inmultirea virtutilor , la sporirea in rugaciune , in meditatie , in linistea nooastra generala , in citirea celor de folos , in postirea noastra , etc . Da , o frica ce aduce linistea ! Incredibil , dar frica de Dumnezeu e ea insasi Dumnezeiasca , si nici nu poate fi altfel draga Ioane .
Cine reuseste sa puna frau pacatului ? Frica de Dumnezeu , un aliat de nadejde al nostru . Singurul regret , al meu cel putin , este ca si acum ma aflu la stadiul de rob al lui Dumnezeu , caci si aceasta "unica" frica are si ea stadile ei , precum stim din cele lasate de Sfintii Parinti . Sintem robi ai lui Dumnezeu , dar nu robi ai Lui prin frica Dumnezeiasca , caci aceasta robie il face pe cel credincios sa fie placut lui Dumnezeu , sau sa fie in voia Lui , doar avand gandul ca va fi pedepsit , sau de frica iadului . Cati nu fac o ruga , doua , noua , sau merg la Biserica de frica unui eveniment neplacut , sau ca se poate imbolnavi , sau ca isi poate pierde slujba , sau . . . Ei , asta-i prima treapta , cea mai de jos , la care multi am ramas intepeniti , dar sa nu disperam , sa avenm nadejde , frica de Dumnezeu si deci credinta ! Toate se leaga Ioane , nimic nu-i intamplator si fara rost ! Sa ne ajute Bunul Dumnezeu sa scoatem Frica de Dumnezeu din noi , prin cea mai frumoasa etapa , a dragostei de Dumnezeu , cai cei ce-L iubesc pe Dumnezeu , atentie , cu adevarat , nu se mai tem de El , si toate curg de la sine . . .
Vroiam sa mai amintesc aici ca aceasta nobila si unica frica , ne aduce aminte de sfarsitul nostru , ne tine in trezie , si astfel incet , incet , siontic , siontic , eliminam pacat dupa pacat .
Asa sa ne ajute Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.01.2012, 21:08:49
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

.............

Last edited by Scotland The Brave; 17.01.2012 at 01:01:39.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.01.2012, 21:34:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

[quote=Scotland The Brave;422502]

Prima intrebare:Daca in noaptea asta ti-a venit ceasul esti gata sa te duci in fata Celui de Sus?Si a doua intrebare:Ce roade ai facut tu pentru Domnul in viata ta?

Raspuns :
1- da , caci m-am impartasit foarte curand

2- Sunt bun prieten si cu tine , cu toate ca nu esti de o credinta cu mine . . .

mai am 10000000 , dar deja suna a Slava desarta !

Noapte buna !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.01.2012, 21:58:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Imi pare totusi ca nu stam prea bine la acest capitol, aici pe forum, poate in general in tara noastra. Vorbaria in desert, de care ma fac vinovat in primul rand eu insumi, exprima o problema serioasa la acest capitol. Cum vedeti situatia?
De la cei care nu au credință într-un Dumnezeu personal, inexistența fricii de Dumnezeu este un lucru de așteptat. Mai puțin de așteptat este la creștini, la care se observă același lucru. Nu e vorba de ceva specific nici celor de pe forum, nici celor din țara noastră: iubirismul, parte constitutivă a modernismului, care a fost definit de Sf Pius al X-lea ca "panerezia vremii noastre" afectează pe toți creștinii, de pe toate meridianele, fiind transversal peste confesiuni. Normal, altfel nu ar fi panerezie. Consecințele iubirismului sunt teribile pentru suflet: de la contestarea faptului că Dumnezeu pedepsește, deși cest lucru este afirmat în Biblie de vreo sută douăzeci de ori, la diminuarea simțului pentru păcat, credința nebazată pe nimic că marea majoritate a oamenilor vor merge în rai, dacă nu cumva toți ("apocatastasis"). Pentru iubirist, Dumnezeu apreciază atitudinile și nu faptele. Ei decupează adagiul augustinian "iubește și fă ce vrei" de toată spiritualitatea Sfinților Părinți, contestând că a-L iubi pe Dumnezeu și a iubi aproapele înseamnă a respecta un cod de legi de extracție divină.

Citat:
De ce majoritatea oamenilor inteleg prin frica de Dumnezeu ceva negativ, nedemn de fiinta umana asazis libera si rationala?
Din motive de schimbare a paradigmei psihologice. Pedeapsa nu mai este văzută ca mecanism de condiționare, sau, mai pe românește, ca medicament, ci ca ceva rău.

Citat:
Care e pozitia altor confesiuni fata de frica de Dumnezeu?
Poziția catolică este aceea reflectată în Biblie și în scrierile Sfinților Părinți, precum și în liturgică. Dumnezeu este cel care ne cheamă, cu frică de El, să ne apropiem.

Citat:
Cum putem spori sfanta frica de Dumnezeu pentru folosul nostru, desigur?
Recapitulând câteva adevăruri de credință banale. Amintindu-ne că suntem viermi. Neuitând nicio clipă că destinația noastră by default este iadul. Cunoscând că fiecare trebuie să își clădească mântuirea și că acest lucru este, de regulă, o operă de o viață, dar care nu este desăvârșit în viața aceast, în schimb se poate pierde într-o clipă. Cea mai sigură metodă de a-ți rata mântuirea este să nu faci nimic. Nu este nevoie să faci rele: nefăcând nimic, în mod sigur ajungi la destinația normală a ta, care este iadul. Recitind pasaje biblice sugestive, precum "îngustă este calea", parabola fecioarelor nebune, parabola semănătorului, parabola oilor și caprelor și multe altele. Amintindu-ne că Dumnezeu i-a pedepsit chiar și pe cei mai drepți înaintea Sa, precum David, ori chiar Moise și că NIMENI, niciodată, nu a ajuns la fața lui Dumnezeu fără să-și plătească debitele, plată care este mult mai grea dincolo de moarte.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.01.2012, 22:16:09
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma bucur ca s-au adunat deja cateva marturisiri, care imi par cu adevarat bogate si spuse din inima, pe o tema de neocolit, cred, in cugetul si simtirea fiecaruia dintre noi.
Eu mult am neglijat sa cercetez frica aceasta... Si mult am oftat cand, citind anumite texte, am sesizat cata atentie si importanta acorda crestinii nevoitori acestui subiect (iar eu, bietul, ... mai nimic).
Multa vreme am avut o conceptie idilica, as spune chiar infantila, despre relatia omului cu Dumnezeu. Il concepeam pe Domnul, saracanul de mine, ca pe un fel de mamica dulce, iubitoare, ori poate ca pe un bunicut cumsecade, gata oricind sa ofere o bombonica dintr-un buzunarel secret dar totdeauna indestulat... Nu stiam ca Dumnezeu cel Viu este si "foc mistuitor"... In etapa aceasta intelegeam cat de cat de ce Iona a refuzat, initial, sa urmeze porunca Domnului: Ii cunostea Marea Lui Mila, se temea ca Domnul ii va ierta pe niniveni daca se pocaiau iar el, Iona, ar fi fost considerat in acest caz un prooroc mincinos si desigur nu ar fi primit o rasplata prea favorabila... Se temea pentru viata lui... (Noroc ca burta balenei i-a folosit ca tainica chilie intru descoperirea altor rosturi...)
A doua incercare a venit dinspre refuzul fricii. Atat de mare era teama mintii mele de frica adanca (izvorata din natura cu totul aparte a simtamantului misterios ca Domnul este Viu si cerceteaza adancurile omului, inima si rarunchii), cea care imi soptea ca nu eu sunt stapanul meu, ca nu am eu controlul deplin al vietii mele, incat refuzam si sa cred ca Dumnezeu chiar exista si are insusirile care I se cunosc. A te lasa in Voia Domnului, cum spunem ades, ma ingrozea atat de tare incat refuzam sa constientizez ca imi este frica. Percepeam frica de Dumnezeu pe latura ei cu totul negativa. Infantil, zic, iarasi infantil. Eram prizonierul mintii mele lumesti. Abia cand am sesizat ca turnul meu interior se zguduie sub cutremur, cand visam coplesitor ca se darama blocuri in care petreceam fara grija, am inceput sa simt ca Se apropie... Si am inceput sa chem strigind, mai intai in vise, pe Domnul...
Acum imi pare ca frica de Dumnezeu este legata, prin treceri vii reciproce, cu toate celelalte mari dimensiuni ale vietii crestine (sub sfanta umbrire a harului): pocainta, smerenia, dragostea, rugaciunea, bucuria duhovniceasca, pacea sufleteasca s.a.m.d. Toate se impletesc si se imbogatesc reciproc. O simfonie minunata sau, intrucat inca mai palpita bucuria Craciunului, un bogat aranjament de globuri, dantele si lumini care creaza bucurii si rosturi noi, adanci.

Poate vom reusi sa schitam impreuna cateva manifestari in noi ale fricii de Dumnezeu. M-as bucura sa fie marturisiri (si desigur trimiteri la texte-cheie din tezaurul Bisericii), asa cum traieste fiecare, spre impreuna-zidire, spre folos sufletesc reciproc.

Deie Domnul sa se sfinteasca in noi Frica de Dumnezeu!
Sa ne rugam unii pentru altii. AMIN+
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.01.2012, 22:45:56
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Eu am practicat o vreme (pe când eram încă ateu) alpinismul.

Un alpinist care nu se teme de munte este considerat inconștient, nebun. Un alpinist care nu are o frică sănătoasă de munte va muri, mai devreme sau mai târziu.

De ce ? Pentru că muntele este mai mare decât alpinistul și pentru că toate bucuriile pe care muntele le oferă (și nu sunt puține), sunt condiționate de frica de puterea acestui mare și puternic munte care îți poate, într-o clipă, răpi viața.

Din această perspectivă, și din perspectiva (mai târziu dobândită) a creștinismului, care ne oferă cel mai mare munte de escaladat (dumnezeirea) și cele mai mari bucurii asociate acestei escalade, a nu te teme de Dumnezeu pare o contradicție logică, o aberație, o idioțenie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.01.2012, 23:04:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Eu am practicat o vreme (pe când eram încă ateu) alpinismul.

Un alpinist care nu se teme de munte este considerat inconștient, nebun. Un alpinist care nu are o frică sănătoasă de munte va muri, mai devreme sau mai târziu.

De ce ? Pentru că muntele este mai mare decât alpinistul și pentru că toate bucuriile pe care muntele le oferă (și nu sunt puține), sunt condiționate de frica de puterea acestui mare și puternic munte care îți poate, într-o clipă, răpi viața.

Mai e o chestie aici, domnule Erethorn: ce mai rămâne din plăcerea alpinismului, dacă nu ți-e frică de munte și nu realizezi că ți-ai putea pierde viața din nebăgare de seamă ? Păi, atunci mai bine ai face alpinism cu joystick-urile, "participând" la o escaladă virtuală în 3D. Îmi închipui că adevărata bucurie a aplinismului e să ajungi sus, bineștiind pe lângă ce fel de hăuri ai trecut, care te puteau înghiți într-o clipă.

Dar, ceea ce este valabil pentru alpinism, este valabil și pentru creștinism. Sunt două sporturi extreme, iar Nicolae Steinhard are o splendidă pagină despre asta. Câtă bucurie trebuie să fie atunci când Tatăl de care te-ai temut o viață întreagă îți deschide ușa și, cu infinita iubire de care numai El este capabil, îți spune: "vino la ospățul pe care l-am pregătit pentru prietenii Fiului Meu ! Vino și împărțiți moștenirea Mea !

Și nu-i așa că atunci când atârni deasupra unei prăpăstii, într-o coardă care este la îndemâna unui coleg, ar trebui să fii sonat ca să îl înjuri pe acela, să îl blestemi ori să îl chinuiești în alt fel ? El ar putea să taie coarda de care se agață viața ta exact când ești deasupra prăpastiei. Clipa aceea este la alegerea lui liberă. De fapt, este un coleg care pe toate le ține în mână și el hotărăște când jocul s-a terminat. El poate la fel de bine să taie coarda când ești deasupra prăpastiei sau poate să îți ofere grația de a termina escalada când piciorul tău este pe stâncă sigură.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.01.2012, 23:07:51
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

[quote=ioan cezar;422527]Il concepeam pe Domnul, saracanul de mine, ca pe un fel de mamica dulce, iubitoare, ori poate ca pe un bunicut cumsecade, gata oricind sa ofere o bombonica dintr-un buzunarel secret dar totdeauna indestulat... Nu stiam ca Dumnezeu cel Viu este si "foc mistuitor"...[quote]


Putem intelege frica de Dumnezeu si dintr-o alta postura. Ca si frica de a nu-L pierde pe El, frica de a nu pierde iubirea Lui, frica de a nu ramane singur fara El. Respectarea poruncilor Lui este pentru ca El sa ramana intru noi. Nu le respectam, El pleaca. Retragerea Lui inseamna ramanerea fara protectia dumnezeiasca si inceperea atacului diavolesc. Nu El pedepseste, El ingaduie...urmare a propriilor noastre alegeri.
Foc mistuitor...da este. El este asociat cu sfintenia, mistuind raul, curatind pacatul, luminand inima si mintea prin prezenta Sa. El da, are intoteauna iubire de oferit (bombonele, asa cum s-a exprimat Cezar, in multele din buzunarele Lui secrete)...cui este pregatit sa i-o accepte. El da, este visteria bunatatilor, care va oferi bunatati celor ce vor cere si vor bate la usa Lui.
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de Dumnezeu Rodica50 Intrebari utilizatori 67 12.01.2012 00:07:18
Frica de Dumnezeu ! Templier Knight Generalitati 9 08.08.2011 20:55:39
Ce este Frica de Dumnezeu? florin.oltean75 Generalitati 10 03.05.2011 20:04:28
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 16:23:06
Frica de Dumnezeu eclat_de_lune Pocainta 52 20.08.2008 17:27:53