Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.08.2012, 18:19:20
Otilia12's Avatar
Otilia12 Otilia12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit De ce Biserica nu infiinteaza scoli ortodoxe pentru clasele I-VIII ?

Doamne ajuta !

As dori sa aduc in atentie si in discutie ,aceasta problema,deoarece mi se pare foarte importanta vis-a-vis de educatia si invatamantul religios crestin ortodox (cu exceptia celui liceal,evident,unde avem seminarele teologice) primar si gimnazial,clasele I-VIII, pentru ca sincer nu inteleg de ce Biserica nu face din aceasta o prioritate ?

In alte tari ortodoxe,aceste scoli exista,si nu putine (exemplu cazul Rusiei,pe care il cunosc mai indeaproape ) .Am o fetita in clasa a 7-a ,si mi-as fi dorit foarte mult sa studieze intr-o scoala apartinand Bisericii ,ar fi o adevarata binecuvantare in cresterea si educatia morala si spirituala sanatoasa de care are nevoie un copil ,un scolar, si cred ca multi alti parinti cu siguranta si-ar dori la fel .

Am inteles ca acum se deschide o asemenea scoala in Timisoara,si ar mai exista 1-2 in toata tara,sau poate stiti si de altele,eu am verificat,dar atat am gasit.

http://www.scoalaortodoxa.ro/

http://www.scoala-sfintii-trei-ierar...o/argument_12/

Nu s-ar putea infiinta macar cate o scoala in fiecare mare oras,sa zicem ? Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.08.2012, 18:51:23
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Cum ar arăta programa sau programele într-o astfel de școală confesională?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.08.2012, 19:03:09
Otilia12's Avatar
Otilia12 Otilia12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Cum ar arăta programa sau programele într-o astfel de școală confesională?
Asa cum exista seminar teologic liceal care imbina disciplinele laice cu cele religioase si specifice Bisericii,asa s-ar proceda si in cazul claselor I-VIII,nu cred ca asta e problema,aici. Problema e de natura financiara....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.08.2012, 19:06:37
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Și care ar fi rolul mai special pe care l-ar aduce o școală confesională? Nu are preot de parohie, nu sunt profesori de religie, nu sunt atâția absolvenți de teologie care taie frunza la câini în domeniul teologic? Nu se poate organiza o mini-școală pe lângă biserica locală?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.08.2012, 19:21:40
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Cum ar arăta programa sau programele într-o astfel de școală confesională?
"Baza de lucru în Școala Ortodoxă „Sfinții Trei Ierarhi" o reprezintă programa școlară aprobată de Ministerul Educației și Cercetării. La această programă, vom adăuga informații suplimentare pentru elevii care ajung la performanță în anumite domenii și, evident, studii bogate în conținut creștin-ortodox.

Metodele pedagogice folosite sunt cele clasice, cele verificate de tradiția școlii ca fiind rodnice. De asemenea, profesorii noștri vor valorifica tradiția pedagogică a Bisericii, manifestând, totodată, deschidere către orice metodă pedagogică menită să spijine metodele pedagogice tradiționale".
http://www.scoala-sfintii-trei-ierar...ducationala_7/

In link-urile postate de Otilia12 vei gasi mai multe informatii si raspuns la multe nelamuriri.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.08.2012, 19:25:37
Otilia12's Avatar
Otilia12 Otilia12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Și care ar fi rolul mai special pe care l-ar aduce o școală confesională? Nu are preot de parohie, nu sunt profesori de religie, nu sunt atâția absolvenți de teologie care taie frunza la câini în domeniul teologic? Nu se poate organiza o mini-școală pe lângă biserica locală?
Eu cred ca rolul unei asemenea scoli confesionale ar fi extrem de benefic,avand in vedere ca foarte multe scoli de stat,lasa de dorit,sub multe aspecte,cum ar fi inclusiv disciplina,ca sa nu mai vorbim de caracterul foarte lumesc,ora de religie ce se mai face,acolo,este insuficienta,etc,etc.... Uitati-va la cum se comporta o buna parte din elevi,la cata lipsa de respect ,bun-simt exista,si atunci cred ca e limpede de ce avem nevoie de cat mai multe scoli ortodoxe.

Dar ca sa avem doar 1-2 scoli la nivelul intregii tari,mi se pare pur si simplu nefiresc !

Last edited by Otilia12; 03.08.2012 at 19:47:37. Motiv: adaugire
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2012, 20:28:59
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Otilia12 Vezi mesajul
Eu cred ca rolul unei asemenea scoli confesionale ar fi extrem de benefic,avand in vedere ca foarte multe scoli de stat,lasa de dorit,sub multe aspecte,cum ar fi inclusiv disciplina,ca sa nu mai vorbim de caracterul foarte lumesc,ora de religie ce se mai face,acolo,este insuficienta,etc,etc.... Uitati-va la cum se comporta o buna parte din elevi,la cata lipsa de respect ,bun-simt exista,si atunci cred ca e limpede de ce avem nevoie de cat mai multe scoli ortodoxe.

Dar ca sa avem doar 1-2 scoli la nivelul intregii tari,mi se pare pur si simplu nefiresc !
esti SIGURA de ceea ce spui? Crezi ca cei ce urmeaza scoli teologice sunt majoritatea sfinti?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.08.2012, 20:44:33
Otilia12's Avatar
Otilia12 Otilia12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
esti SIGURA de ceea ce spui? Crezi ca cei ce urmeaza scoli teologice sunt majoritatea sfinti?
Eu nu imi permit sa judec,Dumnezeu cunoaste inima si sufletul fiecaruia,dar parerea mea este ca o scoala confesionala aduce fara doar si poate o contributie cat se poate de binevenita in viata unui copil,tanar,pe care noi,ca si parinti crestini ortodocsi e firesc sa ne-o dorim la copii nostri,nu?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.08.2012, 23:45:46
Catrinel Antonica Catrinel Antonica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Exista o scoala ortodoxa in Bucuresti-scoala,,Sfintii Trei Ierarhi"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.08.2012, 00:04:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

În București funcționează două școli (cu liceu) catolice. Ele pregătesc copii din clasele I-XII.

-Colegiul Sf Iosif, aflat pe Șos Olteniței (în coasta Cimitirului Bellu). Aproape de acesta mai există o școală postliceală pentru asistente medicale, tot Sf Iosif se numește. Este o școală diecezană, aparținând Arhidiecezei Romano-Catolice de București.

-Colegiul "Timotei Cipariu", aflat în Bucureștii Noi. El aparține unui ordin greco-catolic: Congregația Inimii Neprihănite. Pregătește copii din clasele I-XII, mai ales copii orfani (mai exact spus: abandonați de părinți, nu că părinții nu s-ar afla în viață).

Acestea nu sunt printre cele mai bune școli din Capitală, dar nici printre cele mai rele. Elevii de la aceste școli poartă uniformă și mulți urmează, după aceea, diverse facultăți. Deci, "învățământ confesional" nu înseamnă "învățământ teologic".

În trecut (adică în perioada interbelică) Bucureștiul avea mult mai multe școli catolice. Dar niciodată nu a avut o Universitate. Acum, condițiile sunt foarte restrictive. Ca să mențină caracterul de stat (adică să nu trebuiască să perceapă taxe școlare) conducătorii școlilor catolice trebuie să facă o mulțime de demersuri administrative, care le consumă energia și timpul. În țări dintre care, deocamdată, nu facem parte, conformarea cu birocrația se face ceva mai simplu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoli ortodoxe iana Despre Biserica Ortodoxa in general 5 28.10.2013 00:04:36
Poezii Ortodoxe pentru Android Carmen FUNIERU Resurse ortodoxe on-line 9 01.06.2012 12:52:30
-3 scoli | + 1 biserica suntneutru Generalitati 57 21.01.2010 17:35:43
concur clasele I-IV adichi79 Stiri, actualitati, anunturi 0 18.02.2007 15:36:35