Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.02.2013, 11:35:28
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit Evreii lovesc in memoria lui Valeriu Gafencu

Petitie adresata Primariei Targu Ocna pentru sustinerea martirului anticomunist Valeriu Gafencu

La Targu-Ocna, va avea loc sambata, 16 februarie, comemorarea anuala a lui Valeriu Gafencu numit sI “Sfantul Inchisorilor”, precum si a fostilor detinuti politici morti in timpul detentiei la Penitenciarul Spital din localitate, printr-un parastas savarsit la Biserica “Sfintii Imparati Constantin si Elena” si inchinarea la Troita ridicata in cimitirul unde au fost ingropate cele peste 120 de victime ale comunismului cazute in temnita unitatii penitenciare spitalicesti din Targu Ocna.

Ca in fiecare an, manifestarea este sprijinita de familia lui Valeriu Gafencu si de fostii detinuti politici care au impartasit acelasi crez romanesc, cel al dreptatii si libertatii, avand la baza credinta nestramutata in cele mai sfinte daruri lasate de Dumnezeu intru vesnicie: viata si iubirea.

Manifestarea, devenita deja una traditionala, a fost intampinata zilele trecute (30 ianuarie, a.c.), de o petitie de solidaritate cu Valeriu Gafencu transmisa autoritatilor locale de catre Fundatia “Ion Gavrila Ogoranu”, semnata de mai multe organizatii nonguvernamentale si reprezentanti ai culturii romanesti, care vin in sprijinul fostilor detinuti politici ce au avut de indurat supliciile inchisorilor politice comuniste. Prin aceasta petitie, se cere Primariei Targu Ocna, sa nu dea curs presiunilor Institutului National pentru Studiul Holocaustului în România “Ellie Wiesel” (INSHR-EW), de a retrage in mod abuziv si in totala neconcordanta cu adevarul istoric, a titlului de “Cetatean de onoare post-mortem al orasului Targu Ocna”, acordat fostului detinut politic Valeriu Gafencu printr-o hotarare a Consiliul Local Targu Ocna ce dateaza din 10 februarie 2009.

In adresa transmisa in data de 08.11.2012 de INSHR-EW, se justifica retragerea titlului acordat lui Valeriu Gafencu, pe considerentul ca acesta ar fi fost condamnat in anul 1941 pentru “activitate intr-o organizatie fascista”, fapt apreciat de conducerea institutului ca fiind un act incompatibil cu normele democratice si principiile statului de drept.

In petitie, se supune atentiei punctul de vedere al destinatarului si semnatarilor acesteia, de care se doreste a se tine cont in prima sedinta a Consiliului Local Targu Ocna: “Cu privire la acuzatia de „membru al unei organizatii fasciste” lansata de reprezentantii INSHR-EW, vrem sa va aducem la cunostinta faptul ca studentul Valeriu Gafencu a fost condamnat de instantele militare ale regimului antonescian, în cadrul unor ample masuri de represalii politice aberante, carora le-au cazut victime zeci de mii de cetateni români, între care foarte multi minori, elevi membri ai organizatiilor Fratiile de Cruce.

Condamnarile aberante la zeci de ani de detentie grea, dictate de aceste instante militare care condamnau cetateni români pentru gesturi simbolice sau nesemnificative în spatiul public dupa o legislatie absurda de tip totalitar, aveau scopul de a justifica masurile abuzive prin care regimul antonescian din acei ani întelegea sa elimine orice opozitie politica, orice manifestare pluralista în societatea româneasca. Este cunoscut faptul ca regimul Ion Antonescu a dus o consecventa politica de eliminare a adversarilor politici, în mod special a celor legati de Miscarea Legionara, fie prin executii sumare, fie prin încarcerarea lor cu condamnari extraordinar de lungi, fie prin trimiterea acestora pe front în prima linie, în operatiunile cele mai periculoase.

De altfel, din luarile de pozitie repetate ale reprezentantilor INSHR-EW, rezulta ca acestia definesc regimul generalului Ion Antonescu dintre 1941 si 1944 ca unul dictatorial, întemeiat pe abuz, pe crime si pe încalcarea celor mai elementare drepturi ale omului, incadrând ca genocid si crime împotriva umanitatii represiunile împotriva comunitatilor evreiesti si de etnie roma, ca victime ale acestui regim. În aceste conditii, este de neînteles pentru noi dubla masura adoptata de reprezentantii INSHR-EW, care deplâng anumite victime ale regimului antonescian, dar în acelasi timp gasesc justificari sentintelor politice dictate împotriva altor victime, aliniindu-se neconditionat tezelor sustinute de de autoritatile represive ale unui regim de tip fascist, obedient Germaniei hitleriste, pe care altminteri îl detesta”.

In document se mai arata ca Valeriu Gafencu a fost condamnat de fapt, ca “adversar politic al unui regim totalitar, si nu pentru apartenenta in sine la o organizatie fascista” de tip Miscarea Legionara, care, potrivit Tribunalului de la Nurnberg – instanta penala internationala care a judecat crimele de razboi, nu a acceptat in fapt, definirea si incadrarea unor astfel de organizatii ca fiind fasciste, drept pentru care a scos de sub acuzare inca din timpul desfasurarii anchetelor preliminarii Miscarea Legionara, pe liderii si adeptii acesteia, unul dintre argumentele de exonerare a Miscarii legionare de participare la crime împotriva umanitatii, fiind tocmai acela potrivit caruia, între 1941-1944, “legionarii refugiati în Reich au fos detinuti în lagarele naziste ca prizonieri politici, alaturi de alte categorii aflate în dizgratia hitleristilor, precum evreii, polonezi etc”.

In incheiere, se sublinuiaza aportul lui Valeriu Gafencu la salvarea unui alt detinut politic evreu, pastorul neoprotestant Richard Wrumbrand (aflat si el pe atunci in inchisoarea de la Targu Ocna), comportamentul tanarului luptator anticomunist Valeriu Gafencu fiind catalogat conform marturiilor si documentelor existente, ca “unul exemplar, de martir al gulagului romanesc, marturii ce spulbera orice orice acuzatie de fascism si implicit de antisemitism adusa acestuia, aratând spiritul de toleranta etnica si religioasa al acestui sfânt al închisorilor asa cum a fost numit în lumea ortodoxa de la noi si de peste hotare, unde i se acorda o cinstire deosebita”.

De retinut este faptul ca în primavara lui 2012, printr-o simpla hotarâre de guvern, INSHR-EW a fost trecut din subordinea Ministerului Culturii direct în subordinea Guvernului, toate documentele oficiale ale acestui institut purtând in momentul de fata antet guvernamental. In acelasi an, o alta hotarâre de guvern a conferit INSHR-EW atributia legala de a propune parlamentului legi sau modificari ale legislatiei existente. Printre semnatarii petitiei se numara: Federatia Româna a Fostilor Detinuti Politici Luptatori Anticomunisti prin scriitorul Marcel Petrisor, Asociatia Fostilor Detinuti Politici din Bucuresti prin Valentin Cantor, Fundatia Memorialul Durerii prin d-na Lucia Hossu Longin, actorul Dan Puric, Fundatia Sfintii Închisorilor prin dl Ioan Suta, Asociatia ROST a dlui Claudiu Târziu, Fundatia Arsenie Boca si Fundatia Sfintii martiri Brâncoveni prin Marcel Bouros, personalitati ale vietii culturale si spirituale

Romulus Dan Busnea
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.02.2013, 19:37:09
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Lightbulb

Mi-s ochii triști
Poezii - Valeriu Gafencu

"Mi-s ochii triști și fruntea obosită
De-atâta priveghere și-așteptare,
Mi-e inima bolnavă, istovită,
De grea și îndelungă alergare
Și plânge ca o pasăre rănită.

Când ochii mi-i închid și cat în mine
Puteri să sui Golgota până sus,
O voce, un ecou din adâncime
Îmi spune blând: Viața e Iisus,
Mărgăritarul prețios e-n tine.

Privesc la dimineața minunată
A Învierii Tale din mormânt,
Ca Magdalena, ca și altădată,
Îngenunchez ’naintea Ta plângând
Și-s fericit și plâng cu Tine-n gând."

Pelerinule spune-mi exact de unde ai preluat acest text.Se poate?Un link ceva...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.02.2013, 22:22:03
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Da, sigur, nu stiu cum de am omis sa dau link-ul
http://www.bacauexpres.ro/petitie-ad...u-gafencu.html
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
Răspunde