Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.09.2014, 18:51:22
fiul ratacitor intors acasa fiul ratacitor intors acasa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2011
Locație: Baia Sprie Maramures Rou
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit Este valid botezul prin Turnare?

Sunt un tanar care a primit botezul acum 3 ani in ortodoxie.Botezul mi-a fost facut prin turnare mi sau facut lepadarile si mirungerea.Prima spovedanie si imartasania am facut-o dupa 3saptamani.Problema e k am vazut pe internet un filmulet in care doi oameni sot si sotie sau decis sa treaca la ortodoxie din catolicism.Femeia a ales botezul prin scufundare de 3 ori iar barbatul a ales botezul prin turnare + lepadarile.La coment-uri am citi parerea unui preot ortodx care zicea k doar botezul femei e valid.As vrea niste parei avizate pt. k am inceput sa am indoieli.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.10.2014, 23:27:49
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fiul ratacitor intors acasa Vezi mesajul
Sunt un tanar care a primit botezul acum 3 ani in ortodoxie.Botezul mi-a fost facut prin turnare mi sau facut lepadarile si mirungerea.Prima spovedanie si imartasania am facut-o dupa 3saptamani.Problema e k am vazut pe internet un filmulet in care doi oameni sot si sotie sau decis sa treaca la ortodoxie din catolicism.Femeia a ales botezul prin scufundare de 3 ori iar barbatul a ales botezul prin turnare + lepadarile.La coment-uri am citi parerea unui preot ortodx care zicea k doar botezul femei e valid.As vrea niste parei avizate pt. k am inceput sa am indoieli.
Intreaba duhovnicul. Daca ai indoieli in a fi ortodox, intreaba-te ce se va intampla dupa moartea ta, ce ar fi daca ai avea sanse in plus sa te mantuiesti, in alta credinta sau in alta varianta de crestinism: budhism si hinduism = rieancarnare (prea usor, ai sanse nenumarate), islam = prea multe virgine si prea aparut dupa 600 de ani dupa Hristos si prea se vrea mahomed egal cu fiul lui Dumnezeu; tutsi, voodoo si alte vrajitorii,sunt diavolul prea pe fatza ca sa pici in plasa lui.
Multiplele fetze ale crestinismului deghizate in secte, toate, incearca sa te convinga ca este usor sa te mantuiesti, mai putin una: ortodoxia.
Ortodoxia zice ca nu te mantuiesti crezand de mantuiala, zice ca daca nu ai facut ce trebuie, daca nu L-ai ascultat pe Dumnezeu, asa cum lucifer nu L-a ascultat, dupa ce mori, va fi rau.
Alege-ti credinta pe principiul binelui propriu de dupa moartea ta: daca esti budist, catolic sau protestant, nu vei gresi cu nimic fata de Dumnezeul respectiv, dar daca esti Ortodox, gresesti urmand alti Dumnezei.
Ce alegi? Caile in care mai si alte sanse, nedovedite, sau calea grea, in care nu poti gresi?
Pari sa cauti nod in papura.
Ai vazut vreodata o papura?...
Nu-ti vine sa crezi cum e asa dreapta, de sus pana jos!
Nu are noduri.
Cauti in zadar
Reply With Quote
Răspunde