Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.05.2015, 16:18:09
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit Nu stiu ce sa fac si cum sa fac

Doamne ajuta!
Nu stiu nici ce sa fac, nici cum sa fac. Ce sa fac cu viata mea: la manastire nu am dor de duca, spre casnicie nu se leaga nimic. Nu stiu cum sa fac sa aflu ce drum pot alege, spre ce sa ma duc, incotro? M-am rugat cat am putut, rugaciunea sistematica nu o mai pot face, nu mai cred in mine, timpul trece si nu se mai intoarce, singura/batrana ma simt, departe de casa si de prieteni sunt.
Intrebarea este cum sa ma rog sa fiu indreptata pe un drum care sa fiu sigura ca trebuie urmat, sa simt ca traiesc si ca ma bucur de viata, ca nu fac doar umbra pamantului si atat?

P.S: am parinte duhovnic, stie framantarile mele, tin posturile cat pot, incerc sa mai citesc pe ici pe colo...insa toate acestea nu ma ajuta prea mult
Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.05.2015, 18:11:32
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Rabdare ,nadejde ... si Dumnezeu ii va trimite omul potrivit atunci cand vei fi pregatita pentru casatorie.Scrie-mi un mesaj daca vrei si putem povesti mai multe.Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.05.2015, 20:54:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Intrebarea este cum sa ma rog sa fiu indreptata pe un drum care sa fiu sigura ca trebuie urmat, sa simt ca traiesc si ca ma bucur de viata, ca nu fac doar umbra pamantului si atat?
Daca sunteti, cumva, acea Gabriela care a ajutat, odata, o batrana din Titan, atunci nu faceti umbra pamantului, ci sunteti sarea pamantului, fiindca acea batrana a plecat dintre noi ingrijita, senina si cu speranta.

Aceasta este reteta pentru a nu face umbra pamantului: a se face sarea pamantului. Adica, de a fi agenta a lui Cristos in lume. Fiindca El nu s-a casatorit. Nici nu s-a calugarit. O forma de viata asemanatoare calugariei exista si in vremea lui Isus. Sfantul Ioan Botezatorul aderase la ea si a fost un calugar avant la lettre. Dar Isus, desi a urmat in mod exemplar cele trei voturi ale calugariei (ascultarea, saracia, castitatea) nu s-a retras in pustie, ci a fost sarea pamantului.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.05.2015, 23:18:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Nu stiu nici ce sa fac, nici cum sa fac. Ce sa fac cu viata mea: la manastire nu am dor de duca, spre casnicie nu se leaga nimic. Nu stiu cum sa fac sa aflu ce drum pot alege, spre ce sa ma duc, incotro? M-am rugat cat am putut, rugaciunea sistematica nu o mai pot face, nu mai cred in mine, timpul trece si nu se mai intoarce, singura/batrana ma simt, departe de casa si de prieteni sunt.
Intrebarea este cum sa ma rog sa fiu indreptata pe un drum care sa fiu sigura ca trebuie urmat, sa simt ca traiesc si ca ma bucur de viata, ca nu fac doar umbra pamantului si atat?

P.S: am parinte duhovnic, stie framantarile mele, tin posturile cat pot, incerc sa mai citesc pe ici pe colo...insa toate acestea nu ma ajuta prea mult
Multumesc
Deznadejdea este de la cel rau. Cultiva-ti sentimentele frumoase, lupta cu gandurile urate si bucura-te intru Domnul. Spune: ,,Faca-se voia Ta, Doamne, in toate." gandeste cata frumusete a lasat Dumnezeu pe pamant. Bucura-te de toate florile care infloresc in jur! Cumpara-ti un buchet de flori si privete-le cu drag. Pune-le apoi langa Icoana Maicii Domnului si multumeste-i ca te-a pazit pana acum de o casatorie nepotrivita. Uneori nu e bine sa obtinem ceea ce cerem in rugaciune. Iar Dumnezeu stie asta mai bine decat noi.

Nu te ruga pentru nimic anume, caci s-ar putea sa se implineasca... Multumeste-i lui Dumnezeu pentru ceea ce deja ai. Rugaciunea de multumire ii este foarte placuta lui dumnezeu. Scopul vietii crestine este mantuirea. Ai nevoie de un sot crestin, nu doar de un sot. Nu intra in panica, deoarece risti sa umpli un gol cu ceea ce se nimereste. Du-te in pelerinaje, comunica pe internet, dar sa te si rogi, totusi. Cu rugaciuni scurte, improvizate, din inima. Hristos este cel mai frumos mire si cel mai bogat, este tata, dar este si fiu si este prieten de nadejde la bine si la greu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.05.2015, 23:45:52
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Gabriela...

Pierde-te în ochii lui... spune-i că-l iubesti, că ți la el, că este un dar al lui Dumnezeu, pentru tine.
Fă-i și tu cadouri lui, cadouri materiale. Dăruiește-i jumate din inima și spune-i asta. Și spune-i că cealaltă jumătate e a lui Dumnezeu, și vrei ca și în inima lui să fie la fel.

Fi blândă cu el, fi jucăușă, dar cu măsură, zâmbește-i des, râdeți plăcut, rugați-vă împreună, încearcă să-i înțelegi neputințele, spune-i că-i ești alături, fi afectuoasă cu el, mereu, des, aranjează-i hainele, părul, servește-l cu cu pahar de apă... Ține-l de mână, cât mai des, vorbiți mult, apoi tăceți adânc, citiți împreună...

Nu-i vorbi de defectele tale, lasă-l să le descopere singur, dar nu te grăbi să i le arăți prea curând, ci iubește-l, ca și el să te poată iubi, și apoi, când va veni timpul defectelor, le va considera naturale, că acolo-i locul lor să fie, că sunt parte din tine.

Iar când el îți vorbește despre defectele lui, spune-i că îl placi așa cum e, că atâta timp cât te va respecta, te va iubi, te va proteja și ajuta, tu îi vei fi sufletul pereche și nu îl vei dezamăgi. Spune-i că defectele lui, sunt lipsurile tale...

Spune-i că te învață să fi mai blândă decât ești, mai atentă, mai gingașă, spune-i că în preajma lui... te simți atât de specială, unică.

Ai doar o viață... spune-i. Și nu vrei să o terfelești în mocirla lipsei de iubire, nu vrei s-o consumi pe plăceri carnale, spune-i. În ură, în certuri, în înșelări, în minciună. Nu vrei așa ceva. Viața e prea scurtă, ca să o consumi atât de rău și oribil, n-ai timp de așa ceva, spune-i...

Spune-i că fiecare creier omenesc, are mai multe sinapse, decât există galaxii în univers. Nici dacă a-ți trăi 120 de ani fiecare, nu este de ajuns să vă descoperiți unul pe altul, în toată splendoarea fiecăruia. Ce frumoși veți fi împreună...

Mai spune-i că ai încredere în el, că te simți împlinită cu el, în siguranță, că îți oferă simplitatea și curăția de care ai avut nevoie.
Spune-i că nu-i vei cere niciodată, mai multe decât poate el oferi, și mai spune-i că tu, ai de oferit nu doar o dragoste sinceră și adevărată, dar acea dragoste, se va întinde pe întreagă viața ta.

Cu cât te va iubi mai mult, cu atât și tu pe el, și parcă mai mult decât el.

Spune-i că iubirea, este singurul scop pentru care merită să trăiești. Spune-i asta. Iubirea dintre doi oameni, îi fac să fie Una, cum spune Biblia.
Să vă înțelegeți din priviri, din gesturi, din zâmbete, din modul de-a gândi, din felul de-a fi, din sinceritatea persoanei de zi cu zi, din modestie și inocență, bărbăție și feminitate.

Gabriela, nu te teme, spune-i. Nu vorbi tare, nu râde zgomotos. Fi nobilă. Trăiește ce spui. Nu minți niciodată, decât de 2-3 în viață, dacă vei avea de salvat viața unui om.
Dar pe el, să nu-l minți niciodată, orice-ar fi.
Vorbește cu el, pentru fiecare fir de ață. Cere-i sfatu-l și ascultă-l. Nu îl certa niciodată și nu îl jigni niciodată.
Dacă ești pusă în postura să spui Adevărul, altui om, dar asta va face rău unui om, nu spune nimic și pleacă din acel loc, sau taci, spui: "Dumnezeu știe".

Blândețea și bunătatea ta, să fie cele mai mari virtuți ale tale, vorba blândă și suavă, privirea atentă și curată, gândul deschis și virtuos.

Fi feminină, dar fi femeie creștină, Gabriela. Nu-l provoca, la subiecte care știi că nu i le plac.
Când e nervos, fi serioasă cu el, și nu-i spune nimic. Roagă-te pentru el, cât de des poți. Și spune-i când te-ai rugat pentru el, de 2-3 ori pe an.

Spune-i lucruri frumoase, amintiri haioase dar și serioase, cere-i părerea, ascultă-l cu atenție, îmbrățișează-l nu prea des, nepătimaș, mâncați împreună...

Spune-i că te face fericită.

Că el e bucuria ta, spune-i. Că nu mai ai nevoie de nimic, decât de dragostea lui. Mergeți la Biserică împreună, în fiecare Sfântă Duminică și nu vorbiți. Dacă el nu are răbdare, atinge-i mâna ușor și spune-i: hai să vorbim după Liturghie.
Stați până la sfârșit. Ai răbdare și te va iubi sufletul lui, pentru credința și întreagă frumusețea ta.

Ți-aș scrie atât de mult...

Fi înțeleaptă și milostivă. Fi cât mai milostivă...

Iubește, Gabriela. Iubește să iubești.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.05.2015 at 23:54:40.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.05.2015, 11:01:33
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Gabriela...

Pierde-te în ochii lui... spune-i că-l iubesti........
nu am pe nimeni in momentul de fata si nici nu pot avea...sunt prea departe de casa un timp prea indelungat


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Fi înțeleaptă și milostivă. Fi cât mai milostivă...

Iubește, Gabriela. Iubește să iubești.
Asta mi-e nelamurirea, cum sa iubesc, cat sa iubesc cand mi-e atat de teama sa mai fac acest lucru?...sau poate nu am iubit niciodata
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.05.2015, 11:08:10
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu te ruga pentru nimic anume, caci s-ar putea sa se implineasca... Multumeste-i lui Dumnezeu pentru ceea ce deja ai. Rugaciunea de multumire ii este foarte placuta lui dumnezeu. Scopul vietii crestine este mantuirea. Ai nevoie de un sot crestin, nu doar de un sot. Nu intra in panica, deoarece risti sa umpli un gol cu ceea ce se nimereste. Du-te in pelerinaje, comunica pe internet, dar sa te si rogi, totusi. Cu rugaciuni scurte, improvizate, din inima. Hristos este cel mai frumos mire si cel mai bogat, este tata, dar este si fiu si este prieten de nadejde la bine si la greu.
Singurul lucru pentru care ma mai rog (inafara de multumire/slava) este sa mi se arate un drum pe care sa pot trai: adica sa iubesc, sa ma bucur, sa am liniste sufleteasca, sa pot fi mereu zambitoare chiar si in greutati, sa pot fi milostiva fara sa judec etc....sa traiesc in Hristos mai pe scurt. Sa nu mai simt ca fac umbra degeaba pamantului.
Din pacate nu am cum iesi, sunt departe de casa si de prieteni si este si aceasta o durere in plus.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.05.2015, 12:14:37
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Daca sunteti, cumva, acea Gabriela care a ajutat, odata, o batrana din Titan, atunci nu faceti umbra pamantului, ci sunteti sarea pamantului, fiindca acea batrana a plecat dintre noi ingrijita, senina si cu speranta.

Aceasta este reteta pentru a nu face umbra pamantului: a se face sarea pamantului. Adica, de a fi agenta a lui Cristos in lume. Fiindca El nu s-a casatorit. Nici nu s-a calugarit. O forma de viata asemanatoare calugariei exista si in vremea lui Isus. Sfantul Ioan Botezatorul aderase la ea si a fost un calugar avant la lettre. Dar Isus, desi a urmat in mod exemplar cele trei voturi ale calugariei (ascultarea, saracia, castitatea) nu s-a retras in pustie, ci a fost sarea pamantului.
Domnule, eu sunt un amarat de om, nu sunt Hristos. Iar noi ortodocsii stim foarte clar ca sunt 2 cai de mantuire: casnicia si/sau calugaria. Tot ce este la mijloc nu e de bine: nici nu esti supus ascultarii si nu ai nici sustinere sa nu cazi in ispita.
Cat despre batrana din Titan nu sunt eu acea persoana care a ajutat si nici nu e bine sa fiu flatata pentru ceva ce n-am facut sau am facut,
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.05.2015, 12:58:11
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Gabriela, știu că nu ești cu nimeni momentan. Întoarce-te la părinți, ajută-i la bătrânețile lor, găsește un servici care să-ți placă, chiar dacă nu faci carieră. Părinții te vor ajuta și ei, nu vei mai plăti chirie, și îți va fi bine.
Nu cariera este scopul creștinilor.

Ține-te de un duhovnic bun, care cunoaște multe persoane și e sociabil și popular, deschis și îmbunătățit, atent și cu discernământ, și acel duhovnic îți va face cunoștiință cu un bărbat creștin, în vederea căsătoriei. De la părinți, veți pleca împreună, și vă veți sluji unul altuia cu bubucrie.

Eu așa simt, că îl vei cunoaște, foarte curând și te vei căsători apoi cu el. Cunoscându-l, să pui în aplicare ce ți-am spus mai sus, în postul anterior.

Spui că nu știi să iubești și nu știi dacă ai iubit vreodată... Cuvinte de teamă.

Fi femeie demnă, fi hotărâtă și puternică, dar și blândă și ascultătoare. Nu te teme, de nimeni și nimic, decât de Dumnezeu. Nu te teme, nici dacă vei fi în fața morții. Iubește și atunci pe toți, fi și atunci deschisă și lucidă, urmează calea iubirii, a vieții, a dăruirii și a iertării. Calea creștinească.

Așa vei iubi. Așa să iubești. Așa se iubește.

Ascultă-mă, că te învăț la bine. Îți vreau binele, și îmi jertfesc din timpul meu, ca să-ți slujesc, să-ți fiu alături.

Iar ascultând, când îți va fi bine, să nu uiți apoi, să mulțumești lui Dumnezeu, să-i mulțumești, mai multe zile decât L-au rugat să te ajute. Și mulțumindu-i, mai mult ajutor vei primi.
Dar pentru început, trebuie să faci ce te învață creștinii, frații tăi, preoții, Sfinții Părinți, și mai ales Noul Testament.

Pune început bun, al mântuirii, fiecărei zile.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 26.05.2015 at 13:26:58.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.05.2015, 15:39:19
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Singurul lucru pentru care ma mai rog (inafara de multumire/slava) este sa mi se arate un drum pe care sa pot trai: adica sa iubesc, sa ma bucur, sa am liniste sufleteasca, sa pot fi mereu zambitoare chiar si in greutati, sa pot fi milostiva fara sa judec etc....sa traiesc in Hristos mai pe scurt. Sa nu mai simt ca fac umbra degeaba pamantului.
Din pacate nu am cum iesi, sunt departe de casa si de prieteni si este si aceasta o durere in plus.
Asta inseamna sa dobandesti Duh Sfant. Spovedeste-te cat mai sincer pentru pacatele cu vorba, cu fapta si cu gandul. Pregateste-ți inima sa_l primesti! Ai putea citi
http://sfantulioancelnou.trei.ro/car...smereniei1.htm
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare