Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.05.2015, 21:39:47
Michel Basile Michel Basile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2015
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Exclamation Cununia intre un ortodox si o catolica

Doamne ajuta!

Ma numesc Mihai-Vasile, am 27ani si sunt ortodox.
De ceva timp cunosc o fata catolica, este draguta si credincioasa in credinta ei.. totusi suntem apropiati unul de celalalt si de ce nu sa intemeiem o familie binecuvantata..
BOR si cea catolica accepta casatoria mixta intre ortodocsi si catolici?!

Va multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.05.2015, 21:45:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da. Trece fata la ortodoxie și gata.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.05.2015, 22:08:54
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sau treci tu la catolicism. :D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.05.2015, 22:13:53
Michel Basile Michel Basile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2015
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Exclamation

Nu vrem sa ne lepadam credinta..
Ea are un frate iezuit in Austria.. deci practicanta in credinta catolica. Eu raman ortodox indiferent de situatie.

Last edited by Michel Basile; 29.05.2015 at 22:15:54.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.05.2015, 22:15:50
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Cel mai bine este sa intrebi preotul paroh.

Ca nu te cununam noi, cei de pe forum.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.05.2015, 22:49:33
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Michel Basile Vezi mesajul
Eu raman ortodox indiferent de situatie.
Atunci cere-i sa se lepede de erezia papistasa sau, daca nu vrea, da-i papucii in regim de urgenta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.05.2015, 01:20:17
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Michel Basile Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Ma numesc Mihai-Vasile, am 27ani si sunt ortodox.
De ceva timp cunosc o fata catolica, este draguta si credincioasa in credinta ei.. totusi suntem apropiati unul de celalalt si de ce nu sa intemeiem o familie binecuvantata..
BOR si cea catolica accepta casatoria mixta intre ortodocsi si catolici?!

Va multumesc.
Iti trebuie o dispensa de la episcopul locului. Gasesti cererea pe net. Probabil si ei ii trebuie. Vezi cum face.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.05.2015, 02:58:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Michel Basile Vezi mesajul
BOR si cea catolica accepta casatoria mixta intre ortodocsi si catolici?!
Biserica catolica oficiaza casatorii mixte, definite drept casatorii in care unul sintre soti este catolic, iar celalalt este un botezat acatolic, cu urmatoarele doua conditii:
-dispensa episcopala (se obtine cu usurinta)
si
-partea acatolica trebuie sa faca promisiunea ca nu va stanjeni in viata de credinta partea catolica si ca eventualii copii rezultati din casatorie vor fi crescuti in religia catolica.

In cazul in care doriti sa va casatoriti in Biserica Catolica, trebuie sa anuntati din timp preotul, pentru a participa la pregatirea pentru casatorie. De regula, dureaza 6 luni. La rigoare, se poate comprima la 3 luni. Sub trei luni, este probabil sa nu gasiti niciun preot sa vrea sa oficieze.
In rezumat, in cadrul pregatirii pentru casatorie (numita pe alocuri si "parcursul Cana") veti aprofunda, impreuna cu viitoarea mireasa, semnificatia celor patru stalpi ai unei casatorii catolice: libertatea, indisolubilitatea, fidelitatea si fecunditatea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.05.2015, 17:27:07
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Biserica catolica oficiaza casatorii mixte, definite drept casatorii in care unul sintre soti este catolic, iar celalalt este un botezat acatolic, cu urmatoarele conditii:

-partea acatolica trebuie sa faca promisiunea ca eventualii copii rezultati din casatorie vor fi crescuti in religia catolica.
Ba da lupi mai sunteti. Adică, te cununam omule dar vinde-ne copiii pe care inca nu i-ai facut.

Istet târg. Nici mafiei nu i-ar fi trecut prin cap.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.05.2015, 17:30:20
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Atunci cere-i sa se lepede de erezia papistasa sau, daca nu vrea, da-i papucii in regim de urgenta!
In ciuda faptului ca esti extrem de dur, adevarul este foarte delicat, iar mai transant, cam asa stau lucrurile. Privind din exterior, fara ura si fara partinire, se pare ca la mijloc este o mare incercare pentru amandoi. Fiecare este practicant, fiecare este activ, fiecare NU VREA sa renunte la ceea ce este, si privind echidistant, parca vrajmasul se joaca cu nervii oamenilor... De ce tocmai asa? Doi oameni buni, in ipostaze contrare, fortati sa greseasca! DA, sa greseasca, pentru ca macar unul dintre ei trebuie sa faca un compromis, daca nu chiar amandoi, alegand... buddismul spre exemplu (e o gluma!!!)
Sfatul cerut nu este tocmai la indemana noastra. Noi ca ortodocsi, putem fi transanti, dar eu ACUM, pun si sufletul ei in balanta, pentru ca inteleg ca este usor mai activa in credinta si deci cu atat mai greu de convins. Eu nu contez, in acest angrenaj al sortii, dar incerc sa ma debarasez de tot ceea ce vreau eu, si sa ma raportez la ce vrea Dumnezeu de la noi. Casatoria intre crestini diferiti (ortodox si catolic), eu unul o vad aproape in fiecare duminica si spre slava lui Dumnezeu, dupa parerea mea, primeaza ortodoxia, dar sunt subiectiv, fiindca vad femeile ortodoxe tarandu-si barbatii catolici la sfintele noastre liturghii, dar nu vad femeile catolice aducandu-si barbatii docili si superficiali in credinta, la slujbele catolice, si am un usor complex de inferioritate fiindca de cele mai multe ori femeia hotaraste religia in familie. CONCRET, nu femeia sau barbatul conteaza, ci Adevarul. Fratilor, Dumnezeu e cel ce alege, nu noi, iar Dumnezeu alege ca Sfanta Inviere sa fie la ortodocsi. Haideti sa nu-L dezamagim, si sa vedem lucrurile asa cum isi doreste El sa le vedem.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde