Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.05.2007, 00:42:40
vozglas vozglas is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2007
Mesaje: 2
Implicit

Personal nu cred ca Biserica Ortodoxa de stil vechi din Romania ,cum zic unii, n-ar fi o Biserica. Este o Biserica cu probleme. Din cate stiu - unii preoti din aceasta structura au trecut in Patriarhia Romana ,au fost primiti ca preoti,li s-a dat binecuvantare sa slujeasca pe stil Iulian. Si de ce nu?
Problema Patriarhiei Romane este ca lupta cu morile de vant, cu stilul vechi...cu unele parari...Mai bine ar lupta cu tendinta asta draceasca de a intra cu cap cu tot in catolicism si alte antihristisme.
Patriarhia Rusa are comuniune Liturgica cu Patriarhia Romana. Si nu face ceva rau prin asta. Pt ca toate Bisericile Ortodoxe din lume nu au rupt legaturile canonice cu BOR. Dar o vor face neaparat atunci cand BOR se va lepada de ortodoxie in folosul noii religii paneretice ecumeniste,antihristice.
Patriarhia rusa nu poate avea legaturi cu cei de la Slatioara,pt ca acestia nu fac parte din Patriarhia Romana.
Mai,frati ,iubitori ai traditiilor ortodoxe, lasati iubirea de sine.Intrati in ascultare de Preafericitul Parinte Patriarh Teoctist si veti avea trecere la el, veti fi ascultati si voi, asa aveti sansa sa salvati o Biserica Autocefala intreaga de globalism ,ecumenism... si alte dracii. Luati exemplu de la IPS Lavr si toti arhiereii BORus din af. granitelor.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.05.2007, 18:45:44
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
Este o Biserica cu probleme.
adik?
Citat:
Patriarhia rusa nu poate avea legaturi cu cei de la Slatioara,pt ca acestia nu fac parte din Patriarhia Romana.
pe celalalt topic ai spus k BOSV nu vrea sa aiba legatura cu patriarhia rusa...

mi se pare mie sau s-a sters un post de-al lui romandragut (park) in kre... scria un adevar? :D

Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.06.2007, 23:37:23
credintadreapta credintadreapta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 8
Implicit

Cu cateva zile inainte ca BOR (de fapt conducerea ei) sa faca reformarea calendarului, Biserica Romana era vazuta de Biserica Greaca ca o biserica ce tine un stil invechit si asta pentru ca Biserica Greaca a schimbat calendarul cu ceva timp inainte. Dezinteresata fata de Dumnezeul poporului sarac al Romaniei si mai mult interesata de politica europeana, conducerea BOR a hotarat (cam cum s-a hotarat si in zilele noastre sa intram in NATO sau UE) sa nu ii mai pese de parerea multor sfinti si parinti ai acelor zile si a schimbat calendarul iulian cu un calendar iulian revizuit.
La acea vreme celelalte biserici ortodoxe nu au privit cu ochi buni aceasta schimbare care pare iremediabila. Singura biserica "curajoasa" (insa cu un curaj de inteles datorita importantei ei) ramane Biserica Rusa care a schimbat calendarul iulian si apoi s-a intors la vechiul calendar dandu-si seama de capcanele canonice in care ar fi cazut.
De subliniat ca Biserica Rusa era foarte slabita atunci insa se pare ca nu si in Sfantul Duh.
Din 1924 a fost timp destul ca BOR sa isi castige politic coliturghisiri cu celelalte biserici ortodoxe din lume pe care daca nu a reusit sa le convinga ca aceasta reforma e un lucru benefic nu a avut decat sa le suporte pozitia ferma de a nu face modificari dincolo de ceea ce Sfintii Parinti au stabilit prin canoane (ceea ce putea face si BOR, de fapt).
BOSV a deranjat mereu pe BOR pentru ca este exact ceea ce BOR era inainte de 1924.
Inteleg si pe BOR ca vrea sa fie o biserica europeana, moderna dar inteleg si pe BOSV care vrea sa pastreze peste timp neschimbate slujbe, canoane, credinta ortodoxa asa cum au cunoscut-o toti sfintii parinti.
Exista insa oameni ce au avut viata sfanta si in BOR dar si in BOSV ceea ce arata ca nu conducerea vreunei biserici, nu un sistem asigura mantuirea ci propria traire.
Alegeti cu stictete duhovnicul vostru si veti primi cuvantul lui Dumnezeu fara de care putem sa ne mintim ca ne vom mantui insa nu va fi asa.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.06.2007, 14:02:01
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Schimbarea datei a fost ceva acceptat de sinodurile tuturor bisericilor ortodoxe.
Din pacate dracul si`a facut treaba si a aparut comunismul. Biserica rusa s`a impartit in doua si ca atare calendarul s`a inghetat.

Adevarul despre biserica pe stil vechi se va vedea cand rusii, bulgarii, sarbii si cei de la Muntele Athos vor trece la calendarul nou. Toate acestea au fost acceptate. Numai ca s`a oprit la Biserica Rusa. Si nu s`a oprit dpvd canonic ci din cauza ca ea s`a impartit in doua. Acum insa s`au unit.

Veti vedea ca BOSV isi va mentine pozitia indiferent de ceilalti. Faptul ca rusii si cei de la Muntele Athos sunt inca pe stil vechi este doar o scuza. Practic ei nu au facut ascultare, nu au luat canon si inca sunt in ratacire.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.06.2007, 16:37:21
credintadreapta credintadreapta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 8
Implicit

Pentru un dialog cu folos este bine sa vedem problema calendarului din ambele puncte de vedere insa pentru ca regimul comunist a filtrat si deformat adevaruri pe care noi, acum, foarte greu mai putem sa le descoperim, sansa noastra este sa mergem inapoi, in timp, inainte de schimbarea BO din Romania din biserica de stil vechi in biserica de stil nou.
In anul 1864 Al Ioan Cuza a recomandat schimbarea calendarului iulian cu cel gregorian intr-un sinod convocat tot de el, la care a participat si Sf Calinic de la Cernica. Sf Calinic s-a opus acestei propuneri de atunci si pana la trecerea lui printre cei drepti, in aprilie 1868. Schimbarea calendarului "arunca" de fapt acest Sf Parinte in randul stilistilor insa renumele lui obliga biserica oficiala sa nu ii stearga numele din calendarul bisericesc ci doar parti din viata sfantului.
Dupa acceptarea de catre stat a schimbarii calendarului civil la 1 aprilie 1919 au aparut multe voci care au amintit ca in eventualitatea schimbarii calendarului si in viata bisericeasca se va desfiinta hotararea luata de intreaga Biserica, la Sinodul intai Ecumenic de la Niceea in anul 325.
La congresul din 1923, privitor schimbarii calendarului, organizat si prezidat de Meletie al IV-lea Metaxakis nu au participat toate bisericile ortodoxe. Reprezentantii Patriarhatelor Alexandriei, Antiohiei si Ierusalimului au refuzat sa ia parte la aceasta conferinta. De asemenea delegatii din partea Bisericilor Rusiei si Bulgariei si din Arhiepiscopia Sinaiului, nu au fost trimisi.
La 22 decembrie 1968 insa, fortata de autoritatile comuniste, Biserica Ortodoxa din Bulgaria a acceptat calendarul gregorian.
Scoala ortodoxa romaneasca invata ca schimbarea calendarului a fost necesara si ca celelalte biserici ortodoxe vor trece la noul calendar "atunci cand conditiile o vor permite" insa nu invata si ca aceste conduceri pamantene ale bisericilor ce au adoptat noul calendar au iesit de sub ascultarea fata de Biserica in care s-au randuit Sfintele Sinoade Ecumenice, canoanele si in care exista Sfintii Parinti.
Personal nu cred ca monahii prezenti azi in Sf Munte Athos doresc schimbarea calendarului insa metode de constrangere din partea necuratului vor exista mereu.
Sa ne fereasca Dumnezeu de ele!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.06.2007, 15:04:03
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
Schimbarea datei a fost ceva acceptat de sinodurile tuturor bisericilor ortodoxe.
din start imi dau seama k esti o persoana careia ii place sa se contrazica... fie k are sau nu argumente, fie k ceea ce stie/crede el este verificat sau nu.

in primul rand, dupa cum ti-a explicat si credintadreapta, la acel "sinod" - pun in ghilimele intrucat nu a fost sinod, ci congres - nu au participat reprezentanti ai tuturor bisericilor ortodoxe.
DECI, dak nu a fost sinod, atunci cum au putut lua o decizie asa mare?! incercati sa fiti obiectivi, oare nu ei sunt schismaticii? EI s-au separat de celelalte biserici prin modificarea calendarului STIIND FOARTE BINE K NU TOATE BISERICILE SUNT DE ACORD. deci, nu ei au produs schisma? ar mai fi fost azi aceasta schisma dak ei (cei prezenti la congres si kre au acceptat schimbarea) n-ar fi acceptat aceasta propunere? dar fiti sinceri macar fata de voi insiva.

Citat:
Adevarul despre biserica pe stil vechi se va vedea cand rusii, bulgarii, sarbii si cei de la Muntele Athos vor trece la calendarul nou.
bulgarii sunt deja pe nou

Citat:
Faptul ca rusii si cei de la Muntele Athos sunt inca pe stil vechi este doar o scuza. Practic ei nu au facut ascultare, nu au luat canon si inca sunt in ratacire.
nu e nicio scuza, e doar o informatie. dak cineva o ia drept scuza e treaba lui...BOSV are motive intemeiate si nu este in ratacire.
am observat ca majoritatea a invatat aceeasi poezie: "stilistii nu au acceptat schimbarea calendarului din cauza mandriei, au facut neascultare, deci sunt in ratacire"... nu stiu dak poate fi numita mandrie dorinta de a pastra nealterata credinta! atata timp cat canoanele nu ne permit sa facem un anumit lucru, nu vom face ascultare de cei mai mari atunci knd ne indeamna la incalcarea lor.
si cu atat mai mult nu vom face ascultare de un mason de gradul 33, organizatorul congresului. stiti ce-au mai propus la acel congres? cititi...:

1. corectarea calendarului Iulian si stabilirea datei de sarbatorire a Pastelui ,,pe baza calculelor astronomice”
2. cununia diaconilor si preotilor dupa hirotonie
3. a doua casatorie a clericilor
4. ,,bunastarea spirituala si materiala” a preotilor, parul si infatisarea exterioara a clerului (tunderea barbii si a parului, purtarea rasei)
5. sarbatorirea zilelor sfintilor din timpul saptamanii in cea mai apropiata duminica

si cine le mai stie pe toate... acum poate intelegeti mai bine de ce nu toate bisericile si-au trimis reprezentanti. le-a fost foarte clar ca propunerile n-au fost insuflate de Duh Sfant... si mai ales printr-un mason de grad 33 (adik savarseste liturghia neagra).
capii bisericii de atunci, ei insisi au facut neascultare de Sfintii Apostoli... nu ca cei de-acum ar face ascultare...

si dak tot ai pomenit de Athos... nu e sfant tot ce se petrece pe acolo si toate deciziile pe kre le iau. k sa te lamuresc de ce cred asta am sa-ti spun ce s-a intamplat de curand. s-a organizat un congres in kre s-a dezbatut problema femeii: dak are sau nu voie sa mearga pe Muntele cel Sfant. s-a supus la vot si........ cei mai multi au votat nu... DAR, cu o diferenta foarte mik intre numarul celor kre au votat da si numarul celor kre au votat nu. unele surse sustin k a fost doar de ochii lumii, nu au vrut sa sperie lumea asa din prima, cu siguranta ar fi trezit mari revolte, dar in cativa anisori vor accepta. nu se stie dak orice femeie va avea acces, dar dak se va trezi o mare cucoana k vrea sa vada manastirea ctitorita de ea, prin cereri la UE, va avea dreptul sa viziteze Athosul...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.06.2007, 15:52:11
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Este calendarul dogma???

NU.

Si am scris ca "inca". Inca mai sunt pe stil vechi. Nefiind dogma, peste 1 an, 10 ani, 100 de ani, 1000 de ani se va corecta acest lucru. Nu se face inca pentru ca este sminteala multa inca. Dar se va face. Peste 30.000 de ani vom avea Pastele iarna.

Si am spus ca este o scuza ca toti stilisti se folosesc de ea.

Dar cei din America de fac ei slujba la ora locala 10:00 cand la Muntele Athos este noapte? Pare o intrebare fara sens??? O sa apara si smintiti care o sa scoata de aici ceva.

Si nu contrazic decat pe stilisti. Esti roman. Dar poti fi in BOR sau nu. Iar daca nu esti atunci esti pe campii.

Daca merg la Muntele Athos nu inseamna ca ma duca la stilisti. Sau daca merg in Rusia nu inseamna ca ma duc la stilisti. Daca ma duc in Romania insa la o asemenea biserica insa inseamna ca ma duc la stilisti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.06.2007, 15:53:05
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Ma scuzati. Vom avea Craciunul vara.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.06.2007, 15:59:43
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Revin si cu o scurta istorioara:

Acum doua luni am luat un calugar cu masina. Si era batran si putin beteag de picior. Si l`am dus nu pana la sosea ci pana la manastire. Si acolo mi`a dat sa mananc.

Manastirea era Manastirea Slatioara. Care am aflat acum ca ar fi Mitropolia pe stil vechi!!! Dar nu mi s`a parut nicicum pe stil vechi.

In fine. Totul este mantuirea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.06.2007, 16:33:54
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu stiu ce-ai vrut sa spui krabu,de Manastirea Slatioara,ca nu parea sa arate(ori sa fie)manastire pe stil vechi.Chiar nu inteleg ce-ai vrut sa spui si prin ce te-ai fi asteptat sa iasa in evidenta faptul ca sunt pe stil vechi?Daca stam si ne gandim bine,ei difera doar prin calendar,nu prin aspect sau carti,ori straie religioase,acestea fiind identice cu cele din BOR.
Reply With Quote
Răspunde