Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.11.2015, 22:09:17
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pușcării și mucegai

"Din bube, mucegaiuri și noroi/
Iscat-am frumuseți și prețuri noi."
Tudor Arghezi

*

http://www.istorie-pe-scurt.ro/tudor...i-preturi-noi/

Last edited by ahilpterodactil; 06.11.2015 at 22:11:29.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.11.2015, 22:28:59
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mă număr printre pușcăriași. Mereu m-am simțit așa, nu știu dacă totdeauna pe bună dreptate...
Sunt pușcăriași și pușcăriași, fraților!....
Unii fac pușcăria luminii, alții temnița întunericului - fie și vremelnic.
Eu sunt pe viață pușcăriaș, în tot chipul. Dacă e să mă spovedesc mai curat, apăi cu asta aș începe și cu asta aș termina.

Viața de pușcărie nu-i a mai confortabilă dintre toate. V-o poate confirma tot omul liber...:)
Dar eu așa m-am născut, cu păcatele, și tot așa am viețuit până azi. Și-oi tot viețui, slavă Domnului!
Și poate tocmai de aceea, de-a lungul vieții, ori de-a latul/adâncul/înaltul
m-am înțeles mereu cu pârnăiașii. Ăia urâții, jegoșii, înfricoșații!.... Urduroșii dracului, tare m-am frățit cu ei, mereu, spre groaza mamei mele mai întâi...
Acu vreo doi ani îmi zise unul proaspăt liberat: "Bă, tu ești ca mine!" Fericit de descoperire, m-a pupat bălos.
M-a scârbit.
Atunci pupatul lui puturos, acum pârnaia mea cu mult mai îngrețoșată.

Sunt pușcării și pușcării...
Pârnăiași și pârnăiași...
Unul dintre ei, drag mie, un fost întemnițat pe care l-am înțeles nițel mai bine ca pe alții. Dumnezeu știe de ce îl pricep eu mai bine pe omul ăsta!
Uitați ce zice el:
"Sunt unii, observ acum, câștigători datorită agitării lor și discursurilor pe care țin neapărat să le aibă în fața unui public cât mai larg și să-și câștige crezământ în cele ce spun.
Însă eu văd în ei pe omul parșiv, omul care știe să lucreze în stil sovietic, pe dedesubt.
Îți dă impresia că este cu totul altcineva decât ceea ce este și cine este."

Vedeți cum zice pârnăiașul? Pupa-i-aș moaștele! Îl cheamă Octavian Anastasescu, pomeniți-l pe creștin!
Fraților, voi scrie cât îmi va fi îngăduit, despre pușcăriași.
Azi aleg pe unul dintre ei.
Scriu, sau mai bine spus transcriu, neputincios și multîndatorat, ceea ce el a lăsat scris pentru noi.
Domnul să îl țină printre luminători!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.11.2015, 23:05:34
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Mai întâi, pușcăriașul Valeriu

Oamenii trebuie să fie sfinți.

*

Cei ce m-au lovit m-au împins mai tare în brațele Domnului și pentru aceasta le mulțumesc.

*

Numai cine a gustat din bucuriile adânci ale sufletului le poate înțelege.

*

Nu doar în mânăstire e mântuit omul. Eu m-am pregătit și mă pregătesc mereu să devin creștin.

*

În toate împrejurările roagă-te lui Dumnezeu să se împlinească voia Lui.

*

Noi nu suntem creștini și de aceea nu ne cunoaștem sfinții.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.11.2015, 00:25:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Mă număr printre pușcăriași. Mereu m-am simțit așa, nu știu dacă totdeauna pe bună dreptate...
Sunt pușcăriași și pușcăriași, fraților!....
Unii fac pușcăria luminii, alții temnița întunericului - fie și vremelnic.
Eu sunt pe viață pușcăriaș, în tot chipul. Dacă e să mă spovedesc mai curat, apăi cu asta aș începe și cu asta aș termina.

Viața de pușcărie nu-i a mai confortabilă dintre toate. V-o poate confirma tot omul liber...:)
Dar eu așa m-am născut, cu păcatele, și tot așa am viețuit până azi. Și-oi tot viețui, slavă Domnului!
Și poate tocmai de aceea, de-a lungul vieții, ori de-a latul/adâncul/înaltul
m-am înțeles mereu cu pârnăiașii. Ăia urâții, jegoșii, înfricoșații!.... Urduroșii dracului, tare m-am frățit cu ei, mereu, spre groaza mamei mele mai întâi...
Acu vreo doi ani îmi zise unul proaspăt liberat: "Bă, tu ești ca mine!" Fericit de descoperire, m-a pupat bălos.
M-a scârbit.
Atunci pupatul lui puturos, acum pârnaia mea cu mult mai îngrețoșată.

Sunt pușcării și pușcării...
Pârnăiași și pârnăiași...
!
Bine ai revenit in temnița noastră!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.11.2015, 00:37:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Îl cheamă Octavian Anastasescu, pomeniți-l pe creștin!
Domnul să îl țină printre luminători!
Iată o scurtă istorioară care dovedește sfințenia lui.

La o ancheta care a durat câteva ore. Inima lui Octav a început să cânte de la sine Rugăcinea lui Iisus. S-a simțit înconjurat de o sferă protectoare. Devenise imponderabil. Era învăluit de o bună-mireasmă venită din altă lume. Anchetatorii îi puneau întrebări cu duiumul, Octav răspundea, fără să știe exact ce răspunde și în tot acest interval temporar inima lui cânta Rugăciunea lui Iisus. La sfârșitul anchetei, plutonierul care asistase la ea i-a mărturisit: „Șefule, dacă ar fi numai o mie de inși ca dumneata în țara asta, praful s-ar alege de securitate!”
În închisoarea-spital de la Târgu Ocna se petrece una dintre cele mai frumoase și mai emoționante scene care vorbesc de la sine despre măreția și taina legăturii sufletești dintre un om și alt om. Este noaptea Învierii. De pe dealul Măgurei coboară credincioșii cu lumânări aprinse în mâini, cuprinși de bucuria învierii Domnului. Valeriu stă țintuit pe pat de boală. Îl roagă pe Octavian să îi povestească la amănunt ce vede pe fereastră. La un moment dat, toate cuvintele seacă. Nu mai era nevoie de ele. Cuvintele își pierduseră rostul. Octav tace, iar Valeriu privește avid scena - cu mulțimea credincioșilor care coboară dealul, ducând la casele lor bucuria învierii lui Hristos- reflectată în ochii prietenului său. În ochii comuniștilor, Octav a rămas pe veci un „dușman al poporului ireeducabil”, el refuzând avansurile securității de a-l face informator și de a-l trimite cu diverse misiuni în Franța. De aceea, el este un erou. Într-o epocă a coloanelor vertebrale curbate, Octavian Anastasescu a rămas un om drept. Deranjant - pentru unii- de vertical. Visul lui Octav a fost să treacă nevăzut prin lume.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.11.2015, 21:54:29
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Tot Valeriu

Suferința, oricât ar fi de grea, nu are alt sens decât curățirea sufletului dornic de mântuire.
(Îngăduiți o paranteză. Recent un cunoscut de-al meu și-a pierdut vederea. O nenorocire, cu adevărat - tată a doi copii mici, om la 45 ani să rămână așa, dintr-odată, complet orb. Nu spun câtă durere acolo... Cât sunt de speriați și de confuzi copilașii... Iar nevasta, sărmana, trebuie să le ducă acum pe toate. Ei, și de parcă nu era de-ajuns, omul a căzut copleșit de durere și s-a apucat să-și ia zilele. Nu a reușit, deocamdată dar sunt semne că perseverează... Fiind rugat să îl ajut cumva, în virtutea experienței mele cu acest gen de nenorociri - suicid, depresie majoră etc. - m-am trezit neputincios înaintea unui om care nu poate crede că există un sens în suferința lui. Asta îl omoară! Lipsa de sens. Și căutînd să îi amintesc de Bunul Dumnezeu am aflat că omul nu găsește sens în suferința lui raportată la Iubirea Domnului. Prin asta, cred, el este cu adevărat nenorocit.
Ce-i de făcut în astfel de situații? Cum poți ajuta un om care nu voiește să își interpreteze necazul, pierderea, în cadrul învățăturii Duhului Bisericii? Eu cunosc un singur remediu: rugăciunea pentru acest om, ca Harul Domnului să îi dea adevărata vedere, cea a Soarelui Hristos. Vă rog să îl pomeniți, fraților, la rugăciune - îl cheamă Răzvan și e la ceas de mare deznădejde. Fie-vă milă de copilașii lui și rugați-vă să îi dea Dumnezeu duh de pocăință, inimă înfrântă și smerită...!


*
Sunt fericit, căci dacă mi-i îngrădită libertatea fizică de către legile omenești, prin zidurile închisorii,
Dumnezeu mi-a dăruit libertatea sufletului prin trăirea Iubirii
și această libertate este bunul suprem pe care l-aș fi putut câștiga în lumea aceasta plină de deșertăciuni.

*
Să nu așteptați fericirea să vină din altă parte decât dinlăuntrul vostru, unde sălăsluiește Hristos.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.11.2015, 19:56:45
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oamenii care au înțeles câte ceva pe lumea asta, dincolo de nimicurile zilei, au darul de a lămuri prin vorbele și faptele lor mulțime de lucruri în care alții s-au împotmolit, mereu.
Se întâmplă să dai peste vreun cuvânt de-al unui astfel de om și dintr-odată, ceea ce îți stătea, parcă, pe limbă dar nu prindea deloc formulare, se găsește exprimat limpede, succint, înaintea ochilor tăi. E ca un popas de care ai parte, în sfârșit și oarecum surprinzător, după o lungă și anevoioasă căutare. Te odihnește vorba aceluia, te bucură, te izbăvește, cumva. Uneori te dezleagă de multe...

*
Dar nu se pot bucura de darul oferit de astfel de oameni decât cei care au nevoie de el. Numai călătorul însetat se bucură, într-adevăr, de răcoarea și dulceața izvorului. Doar cel care a trudit, înfometat, e fericit fie și de un codru de pâine.
Altora, însă, aceste cuvinte le par goale și ei răspund cu nepăsare. Sau nu răspund în nici un chip.
Nu au vreme, nu au dispoziție, sunt mânați sub alte zodii - mai norocoase, poate...:)

*
Mai spune, așadar, Valeriu:
"Alta este viața decât cea pe care și-o închipuie omul. Altul este omul însuși decât ceea ce se închipuie el a fi. Altul este adevărul decât cel pe care și-l imaginează mintea omenească.
Adevărul este Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu.
Căutați să vă apropiați sincer de Hristos și lăsați lumea cu păcatele ei în pace."

Dar vor fi mereu unii care vor vor spune "ba nu". Și "ăsta minte" sau "vorbe!".
Nu de mult, la o vorbă asemănătoare a unui alt sfânt (anume Starețul Tadei) o cuconiță care se crede savantă în cele teologice și capabilă de argumentații înalte, analiza întreaga viață și operă a Bătrânului și, pe doar una-două pagini, înțeleapta posibil născătoare de prunci, conchidea despre Tadei: "un înșelat". Se întâmpla chiar aici pe forum.
Ca urmare, și despre Valeriu și despre alți sfinți și mucenici se va găsi mereu careva dornic și capabil să răstălmăcească vorbele, faptele, viața lor și să îi vadă răsturnat cu totul. Și încă, acești oameni se prezintă ca oameni ai Bisericii, vajnici români, apărători de neam și țară, purtători ai făcliei credinței strămoșești etc. Cât îi va fi iubit unul ca Valeriu pe aceștia! Cu câtă neînțeleasă, cutremurătoare dragoste jertfelnică așa cum numai sfinții știu și pot să o facă.

*
"Păcatul este a doua răstignire adusă Mântuitorului; acum îl scuipă în față cei ce sunt botezați, acum cununa de spini I-o pun cei ce se numesc creștini, acum Îi dau palme, acum Îi bat piroanele, acum Îl împung cu sulița cei pentru care a suferit batjocoriri și bătăi și pentru care și-a dat sângele pe Golgota."
Mă regăsesc ca răstignitor în acest pasaj. Dumnezeu să mă ierte și să ne miluiască pe toți!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.11.2015, 07:06:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Oamenii care au înțeles câte ceva pe lumea asta, dincolo de nimicurile zilei, au darul de a lămuri prin vorbele și faptele lor mulțime de lucruri în care alții s-au împotmolit, mereu.
Se întâmplă să dai peste vreun cuvânt de-al unui astfel de om și dintr-odată, ceea ce îți stătea, parcă, pe limbă dar nu prindea deloc formulare, se găsește exprimat limpede, succint, înaintea ochilor tăi. E ca un popas de care ai parte, în sfârșit și oarecum surprinzător, după o lungă și anevoioasă căutare. Te odihnește vorba aceluia, te bucură, te izbăvește, cumva. Uneori te dezleagă de multe...

*
Dar nu se pot bucura de darul oferit de astfel de oameni decât cei care au nevoie de el. Numai călătorul însetat se bucură, într-adevăr, de răcoarea și dulceața izvorului. Doar cel care a trudit, înfometat, e fericit fie și de un codru de pâine.
Altora, însă, aceste cuvinte le par goale și ei răspund cu nepăsare. Sau nu răspund în nici un chip.
Nu au vreme, nu au dispoziție, sunt mânați sub alte zodii - mai norocoase, poate...:)

*
Mai spune, așadar, Valeriu:
"Alta este viața decât cea pe care și-o închipuie omul. Altul este omul însuși decât ceea ce se închipuie el a fi. Altul este adevărul decât cel pe care și-l imaginează mintea omenească.
Adevărul este Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu.
Căutați să vă apropiați sincer de Hristos și lăsați lumea cu păcatele ei în pace."

Dar vor fi mereu unii care vor vor spune "ba nu". Și "ăsta minte" sau "vorbe!".
Nu de mult, la o vorbă asemănătoare a unui alt sfânt (anume Starețul Tadei) o cuconiță care se crede savantă în cele teologice și capabilă de argumentații înalte, analiza întreaga viață și operă a Bătrânului și, pe doar una-două pagini, înțeleapta posibil născătoare de prunci, conchidea despre Tadei: "un înșelat". Se întâmpla chiar aici pe forum.
Ca urmare, și despre Valeriu și despre alți sfinți și mucenici se va găsi mereu careva dornic și capabil să răstălmăcească vorbele, faptele, viața lor și să îi vadă răsturnat cu totul. Și încă, acești oameni se prezintă ca oameni ai Bisericii, vajnici români, apărători de neam și țară, purtători ai făcliei credinței strămoșești etc. Cât îi va fi iubit unul ca Valeriu pe aceștia! Cu câtă neînțeleasă, cutremurătoare dragoste jertfelnică așa cum numai sfinții știu și pot să o facă.

*
"Păcatul este a doua răstignire adusă Mântuitorului; acum îl scuipă în față cei ce sunt botezați, acum cununa de spini I-o pun cei ce se numesc creștini, acum Îi dau palme, acum Îi bat piroanele, acum Îl împung cu sulița cei pentru care a suferit batjocoriri și bătăi și pentru care și-a dat sângele pe Golgota."
Mă regăsesc ca răstignitor în acest pasaj. Dumnezeu să mă ierte și să ne miluiască pe toți!
Excelentă selecție si de mare folos.
Mulțumiri!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.11.2015, 02:32:39
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Excelentă este, dacă voim să o numim așa, toată Scriptura.
Numai că folosul atârnă de ceea ce facem noi pe urma întâlnirii cu Scriptura. Folosul vine din lucrarea omului.
Sunt atâtea învățături care ar putea fi de folos pe lume! Bunăoară, în pușcării: ce de știință, ce de cunoaștere se perinda pe-acolo... Erau pline temnițele de învățați, de oameni cu adevărat străluciți sau care își etalaseră erudiția și priceperea afară, în societatea pe care o pierduseră.
Dar câți au strălucit în adevăr? Sau în Adevăr.
Am sesizat la Valeriu Gafencu, la fel ca în cazul altor trăitori creștini, că atât viața cât și cugetările lor par copy-paste din Scriptură. A cunoaște un astfel de om înseamnă, cred, a cunoaște Scriptura vie, concretă, în carne și oase. Dar n-o poți face (cunoașterea asta) decât dacă ești din același aluat...

*
Ce folos are un om din citirea unor excelente selecții dacă viața lui rămâne captivă în aceleași coordonate lumești ca și înainte de lectură?
Ce rol are lectura dacă ea nu declanșează în om o schimbare cât de mică?
Lectura poate fi o armă mortală. Dar noi am învățat, se pare, să-i supraviețuim cu brio!....:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.11.2015, 00:43:20
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Alta este viața decât cea pe care și-o închipuie omul. Altul este omul însuși decât ceea ce se închipuie el a fi."
Oare cum să înțelegem această afirmație a lui Valeriu Gafencu?
Reply With Quote
Răspunde