Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.12.2005, 11:25:34
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa fii parinte este un dar minunat pe care Dumnezeu il face omului. El a spus ,, cresteti si va inmultiti, umpleti pamantul si-l stapaniti". Totodata la nunta din Cana Galileii, a sfintit nunta. Din pacate multi oameni, nu vor sa urmeze poruncilor Domnului si aleg sa nu nasca copiii pe care El ii daruieste. Sau, daca ii nasc, ii abandoneaza. Lucrez la o fundatie care are grija de astfel de copii. vezi multa suferinta in ochii si trupurile lor. Noi parintii crestini, avem datoria sa ne crestem copiii in dragoste de Dumnezeu, sa ne rugam pt. ei, sa-i invatam sa se roage si sa fim un exemplu prin faptele noastre. Sunt multe de spus, dar acum timpul este limitat. Inainte sa inchei as vrea sa aflu parerile voastre, despre acest subiect. Si daca este posibil, sa ne rugam pt. ca Dumnezeu sa se indure de tara noastra si sa ne ierte pt. multimea pacatelor noastre.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.12.2005, 08:09:42
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca meseria de parinte este cea mai grea. Nu se invata decat in familie si bineinteles instinctul de parinte este sadit in noi de Dumnezeu. Dar, foarte putini stiu ce trebuie sa faca. De multe ori tinerii se casatoresc si isi doresc copii, dar nu imediat, mai amana putin... Si atunci incep sa apara grijile lumesti, ei au dorinte pt. realizarea materiala si incet-incet, copiii nu mai sunt prioritari.Timpul trece, ajung pe la 30-35 de ani si dintr-o data se trezesc ca vor copiii. De cele mai multe ori, femeile au facut deja un avort sau s-au pazit conjugal, si acum ei nu-i mai pot avea decat prin tratamente. Unii poate se roaga la Dumnezeu, e bine, dar ma intreb, de ce atunci cand Dumnezeu era gata sa le daruiasca copii, ei au refuzat. Nu judec pe nimeni, daca prin randurile mele jignesc pe cineva, imi cer scuze, dar ma doare cand se fac atatea avorturi.
Exista si cupluri care atunci cand apare un copil, nu reusesc sa se puna de acord asupra metodelor de educatie. Intradevar in primii ani de viata, copilul este mult mai apropiat de mama, dar si tatal are rolul sau. Eu am un baiat de 6 ani si ni l-am dorit mult. Fosta mea sotie avea sanse de 20% sa ramana insarcinat din cauza unor probleme de sanatate, dar prin rugaciuni catre Dumnezeu, Maica Domnului si Sfantul Mucenic Mina, minunea s-a infaptuit si a aparut puiul nostru, caruia i-am pus numele de Mina-Victor. Inca de cand era in burtica, noi i-am cantat, i-am spus povesti, l-am mangaiat, i-am vorbit si cand s-a nascut piticul ne-a recunoscut vocile. Ce vreau sa spun este ca legatura dintre copiii si parinti este foarte stransa. Si chiar daca sa ai un copil pare greu, cu ajutorul lui Dumnezeu totul ti se pare mai usor. Bucuria pe care ti-o da rasul fericit al puiului, face ca toate noptile nedormite si eforturile, sa ti se para nimic. Dumnezeu a facut ca in copii sa ne gasim alinarea sufleteasca, ei sunt ca niste izvoare din care noi ne improspatam fortele. de aceea trebuie sa avem grija sa nu tulburam aceste izvoare! Sufletele lor sunt ca niste carti nescrise, iar noi trebuie sa scriem doar lucruri bune. E adevarat ca din mana parintilor va cere Dumnezeu sufletele copiilor. Si vai de cei care vor avea motive sa planga. Poate pare cam pesimist, adr realitatea asa este. Nu incetez sa cred insa, ca acest popor va avea puterea sa se intoarca spre copiii sai cu dragoste crestina si cu ajutorul Domnului, vom fi binecuvantati din nou cu darurile Sale.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.01.2006, 16:46:58
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am scris ieri unui parinte care are probleme cu fiul sau.Si eu am problema cu fiul meu, probleme artificiale create de fosta sotie si de familia ei.Ieri am citit si o carte ,,Avortul si anticonceptionalele" si aceasta m-a facut sa ma gandesc ca problemele parintilor sunt complexe si poate isi au radacina in necredinta noastra ca popor. Nu sunt pesimist, nu am pretentia ca sunt sfant, sunt doar un pacatos care se lupta pt. mantuirea sa, dar sigur acest popor se indreapta spre pierire. In cat timp asta depinde de credinta noastra si de Milostivirea lui Dumnezeu. Sunt cifre impresionante aproape 2 milioane de copiii avortati in fiecare an, prin avort sau mijloacele contraceptive. Si atunci te intrebi, cum de ne mai rabda Dumnezeu?! Domnul Iisus a spus:,,lasati copiii sa vina la mine, ca a unora ca acestia este Imparatia Cerurilor". Iar noi ce facem? Ii omoram si ne spunem dreptcrediciosi. Am colegi care sunt protestanti si parintii lor au nascut toti copiii pe care i-a daruit Dumnezeu. Iata exemplu de credinta!Si atunci de ce ne plangem ca nu ne mai casatorim, ca nu ne asculta copiii, ca ne lovesc toate relele? Pai, ma tata avem ce ne dorim, pt. ca daca slujim diavolului, primim ale lui.Dumnezeu este datatorul de Viata, iar noi ne inchinam diavolului care n-a creat nimic ci de la inceput a fost pierzatorul vietii. So, oameni buni, sa incercam sa ne apropiem cu dragoste adevarata de copiii pe care Dumnezeu in mare Sa milostivire, ni daruie spre indreptarea vietii si spre mangaierea batranetilor. Ca nimeni nu e vesnic tanar si copiii sunt odihna parintilor. In ei noi ne implinim, prin ei traim si dupa ce ne ducem in pamant. Poate vi s-a parut ca-s cam prost dispus, celor care vizitati aceasta sectiune a forumului, dar nu e decat expresia DURERII CA SUNTEM UN POPOR CARE NU NE IUBIM VIITORUL! Ma rog ca Dumnezeu sa nu ne piarda pt. pacatele noastre si sa-si aplece urechea spre cei care zi si noapte se roaga pt. noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.01.2006, 17:41:46
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa fii parinte e greu,dar in acelasi timp este cea mai frumoasa,,meserie". Sper sa putem creste in credinta, pt. a fi parinti buni. Avem acum toata libertatea,ne putem educa copiii religios, trebuie doar sa vrem. De asemenea e necesar sa ne facem timp pt. ei,lasand grijile, alergarea aceasta continua aproape dupa cele materiale. Castigam material, dar saracim spiritual... Iar pretul il platesc mai ales copiii,care sunt lasati de cele mai multe ori in ,,grija" televizorului sau computerului. Unii, plangem, ne frangem mainile,dorind sa fim iubiti,intelesi de copii,dar,ma gandesc,oare nu avem ceea ce am oferit? Sa ne rugam ca Dumnezeu sa ne lumineze mintile, sa ne imblanzeasca inimile si astfel sa ne crestem copii buni, de care sa ne bucuram alaturi de El
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.01.2006, 19:10:10
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:D Maine imi vad puiul!:D:D:D Sunt fericit! Imi aduc aminte cum ii dadeam sa manance si cum ma jucam cu el cand era micut. ma bucur de asemenea ca am posibilitatea sa petrec timp cu copiii sin spital. ieri m-am jucat cu ei, i-am hranit, mi-am incarcat sufletul de liniste. E minunat sa ai puiuti, sa-i vezi cum cresc, sa te bucuri de zambetul lor! :D
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.01.2006, 08:40:09
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mircea
:D Maine imi vad puiul!:D:D:D Sunt fericit! Imi aduc aminte cum ii dadeam sa manance si cum ma jucam cu el cand era micut. ma bucur de asemenea ca am posibilitatea sa petrec timp cu copiii sin spital. ieri m-am jucat cu ei, i-am hranit, mi-am incarcat sufletul de liniste. E minunat sa ai puiuti, sa-i vezi cum cresc, sa te bucuri de zambetul lor! :D
:D:D:D:D:D Mi-am vazut piticul si am petrecut frumos impreuna!!! Ne-am jucat, am ras, am dansat, a fost superb! Astept cu nerabdare sa vina sambata viitoare, sa ne vedem din nou. E minunat sa ai copiii, te simti in al 9 -lea cer! :D:D
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.01.2006, 19:27:30
xeniaphro xeniaphro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2006
Mesaje: 1
Implicit

Buna ziua tuturor!
Am o intrebare si sper sa gasesc aici un raspuns.
Am doi baieti si as vrea sa ii dau la gradinita. Cel mare are 3ani1/2 si chiar trebuie sa mearga. Am aflat de la o mamica despre o gradinita unde educatoare sunt maicute, dar catolice. Mamica aceasta este foarte multumita privind lucrurile pe care le invata copilul acolo (multe si variate, fara a se incerca indoctrinarea sa religioasa), felul in care este supravegheat si ingrijit (copiii nu se imbolnavesc asa des...), programul (prelungit), care ii permite sa-si pastreze serviciul, faptul ca maicutele nu solicita "daruri" periodic, cum se intampla cu doamnele de la gradinite obisnuite, care conditioneaza atentia acordata copilului de ce si cat primeste de la parintii sai.
[i]Noi suntem ortodocsi si ma intrebam daca nu exista ceva asemanator in Bucuresti, dar obladuit de maicute ortodoxe? Stie cineva ceva? Daca da, cum se desfasoara lucrurile acolo?
[/u]Multumesc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.02.2006, 11:43:54
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mircea
:D Maine imi vad puiul!:D:D:D Sunt fericit! Imi aduc aminte cum ii dadeam sa manance si cum ma jucam cu el cand era micut. ma bucur de asemenea ca am posibilitatea sa petrec timp cu copiii sin spital. ieri m-am jucat cu ei, i-am hranit, mi-am incarcat sufletul de liniste. E minunat sa ai puiuti, sa-i vezi cum cresc, sa te bucuri de zambetul lor! :D
Te vad foarte fericit cand te intalnesti cu puiutul tau. Dar nu inteleg un lucru:de ce nu esti MEREU langa el. Cred ca avand dragoste si intelgegere stand sub acultarea duhovnicului, problemele se pot rezolva in cuplu/familie. Eu provin dintr-o familie monoparentalasi foarte greu mi-a fost cu "tata de smbata"...care a fost pana la urma "tata de luna". Cred ca iti e greu fara puiut...la fel de greu ca si mine fara puiut desi mi l-am dorit enorm, crescut in echilibru, dragoste, rugaciune.exact ce n-am avut eu.
Tu lucrezi cu copii? curand voi lucra si eu, dupa licenta in stiintele educatiei!
fii tare!:):)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.02.2006, 11:57:38
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai n-am cum, pt. ca dupa divort asa am stabilit cu fosta sotie. In timpul divortului am stabilit verbal ca il pot vedea pe Mina-Victor, ori de cate ori voi sdori. Insa n-a fost decat un siretlic ca sa fiu de acord cu divortul. Oricum cat m-as fi opus, n-aveam sanse. La casatorie trebuie sa fie amandoi de acord, la divort, nu. E si normal, casatoria e lucru lumesc(cea civila), de aceea si divortul este facil. Nunta crestina este taina si cu ea nu te joci. Dar... Am citit in cartea ,,Calauza ortodoxa pt. familie si societate" ca in Grecia casatoria are loc doar in biserica. De aceea acolo sunt putine divorturi. Mi-e dor tare mult de el, dar poate in timp Ana Maria va vrea sa ma lase sa-l vad mai des. Doamne ajuta!:D
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.02.2006, 08:41:27
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Spicuiri din cartea ,,Calauza ortodoxa in familie si societate" de Arhimandrit Ioanichie Balan: Care sunt datoriile paintilor fata de copii mici:
- Sa nasca copii din dorinta, din datorie si din iubire crestina, iar nu din intamplare, din indemnul altora si de frica pedepsei divine;
- Sa-si boteze copii la timpul cuvenit si sa poarte grija de ei ca de cel mai mare dar primit de la Dumnezeu;
- Sa se roage pt. copiii lor si sa ceara de la Dumnezeu sanatate, intelepciune, credinta tare, viata curata si mantuire pt. ei;
- sa le dea de mici o buna educatie religioasa, sa-i duca regulat la biserica, mai ales la Sfanta Liturghie, si sa-i invete rugaciuni scurte pe de rost;
- Sa-i impartaseasca la 30-40 de zile cu Preacuratele Taine si sa-i duca la preoti pt. rugaciune si binecuvantare;
- Sa-si fereasca fiii atata in casa, cat si afara, de tot felul de sminteli, de copii rai, de vorbe urate, de filme cu batai sau de desfrau, etc;
- Sa faca rugaciunile impreuna cu copiii lor, pt. a-i invata de mici sa se roage lui Dumnezeu cu dragoste;
- Sa nu-si lase copiii in casele vecinilor, mai ales la televizor, ca sa nu se sminteasca sufleteste;
- De la varsta de 4-5 ani sa-si culce copiii separat de parinti si fetitele separat de baieti;
- Sa randuiasca copiilor educatoare si ingrijitoare buna si credincioase, ca sa-i duca la biserica si sa le vorbeasca de Hristos;
- daca parintii vor face asa, copiii lor vor creste in frica de Dumnezeu si vor fi izbaviti de tot raul in viata.:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Datoriile la banca gabytza26 Intrebari utilizatori 1 18.03.2011 23:34:31
Mostenim pacatele parintilor? marian_grajdan Intrebari utilizatori 10 03.05.2010 19:11:19
Educatia parintilor cozia Generalitati 6 11.08.2009 19:15:15
Nu vrea sa-si plateasca datoriile inapoi!!! dimpels Generalitati 16 22.07.2008 16:19:08
Pacatele parintilor nostri veilur Generalitati 111 30.12.2007 14:42:18