Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.07.2008, 16:22:04
dimpels dimpels is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2008
Mesaje: 5
Implicit

Buna ziua,

in august 2007 am ajutat pe cineva cu masa casa si bani. Respectivul a spus ca sigur imi v-a restitui bani pt. acest ajutor de timp de 2 saptamini.

Intr-o conversatie azi, duminica, in data de 12.07.2008 mi-a spus direct in ochi ca nu vrea sa-mi inapoieze acesti bani. Cum trebuie sa procedez din punct de vedere al bisericii ortodoxe si din punct de vedere al unui crestin??!!!

Sa ma adresez unui preot?????...... sau ce sa fac in acest caz ca sa ma port ca un crestin si sa primesc acesti bani inapoi???

Ulimul pas ar fi sa ma duc sa il dau pe respectivul in judecata!!!!!

Doresc raspunsuri/ mesaje serioase!!!!
Va multumesc!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.07.2008, 16:26:03
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

ei bine..
acu is doua modalitati:
ori cea crestina in care te rogi pt sufletu lui ca prin ajutorul tau sa i fi facut un lucru bun si astfel nu i ceri banii inapoi ci consideri ca fiind un ajutor catre aproapele tau.
ori cea antihristica, in care meri sa te judeci cu el pentru niste bani...
acu ramane la decizia ta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.07.2008, 16:49:58
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

chiar vroiam sa postez un topic nou ca sa impartasesc "lupta" mea impotriva dusmanilor.Singura cale ca sa schimbi un om este rugaciunea pentru acel om si dragostea pentru el.Crede-ma pe cuvant,am avut dusmani care chiar nu credeam vreodata ca o sa se schimbe fata de mine,pentru ca erau nenorociti de mici.Am avut dusmani tigani care imi faceau diverse probleme.Ei bine,dupa ce am lasat la o parte supararile pe care mi le faceau,m-am rugat pentru ei cu dragoste,ca sa-i ierte Dumnezeu pentru ce fac.Si vreau sa zic ca atunci cand m-am intalnit cu ei,ma luau la vorba,ma intrebau ce mai fac,imi faceau complimente,etc.De atunci nu am mai avut probleme cu nimeni.Puterea dragostei si a rugaciunii este mai mare decat orice arma.
Eu cred ca tu ar trebui sa te rogi pentru acea persoana.Mi s-a intamplat si mie ca oamenii sa-mi spuna cu asa mare tupeu ca nu imi mai dau banii datorati.Insa scrie pe undeva in Biblie ca atunci cand dai sa nu mai astepti sa-i primesti inapoi.Ia-o ca pe o plata a pacatelor tale,gandeste-te cat de mult iubesti banii,poate Dumnezeu a incercat sa te ajute prin acest mic hop al vieti tale.
Mie nu o data mi s-a intamplat asta ci de multe ori,consecutiv.Parca era un blestem.Dadeam imprumut haine si bani si lumea ma mintea pe fata,ma duceau cu vorba de pe o zi pe alta.Insa am invatat din asta.Poate ca tu nu esti prea darnic si Dumnezeu ti-a facut El singur milostenie.Incearca sa lasi orgoliul la o parte,stiu ca e greu mai ales ca ti-a spus in fata ca nu-ti mai da banii,si priveste acest ajutor ca pe o fapta buna facuta unui om rau.Caci sti ca e usor sa-i iubesti pe cei care iti fac bine,dar adevarata dragoste si milostenie este si pentru cei care iti fac rau.
Tu roaga-te,Dumnezeu te va ajuta intr-un fel.Ori sa uiti de tot,cum am facut eu,ori sa primesti banii,ori de la el,ori din alta parte.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.07.2008, 18:57:42
dimpels dimpels is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2008
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
chiar vroiam sa postez un topic nou ca sa impartasesc "lupta" mea impotriva dusmanilor.Singura cale ca sa schimbi un om este rugaciunea pentru acel om si dragostea pentru el.Crede-ma pe cuvant,am avut dusmani care chiar nu credeam vreodata ca o sa se schimbe fata de mine,pentru ca erau nenorociti de mici.Am avut dusmani tigani care imi faceau diverse probleme.Ei bine,dupa ce am lasat la o parte supararile pe care mi le faceau,m-am rugat pentru ei cu dragoste,ca sa-i ierte Dumnezeu pentru ce fac.Si vreau sa zic ca atunci cand m-am intalnit cu ei,ma luau la vorba,ma intrebau ce mai fac,imi faceau complimente,etc.De atunci nu am mai avut probleme cu nimeni.Puterea dragostei si a rugaciunii este mai mare decat orice arma.
Eu cred ca tu ar trebui sa te rogi pentru acea persoana.Mi s-a intamplat si mie ca oamenii sa-mi spuna cu asa mare tupeu ca nu imi mai dau banii datorati.Insa scrie pe undeva in Biblie ca atunci cand dai sa nu mai astepti sa-i primesti inapoi.Ia-o ca pe o plata a pacatelor tale,gandeste-te cat de mult iubesti banii,poate Dumnezeu a incercat sa te ajute prin acest mic hop al vieti tale.
Mie nu o data mi s-a intamplat asta ci de multe ori,consecutiv.Parca era un blestem.Dadeam imprumut haine si bani si lumea ma mintea pe fata,ma duceau cu vorba de pe o zi pe alta.Insa am invatat din asta.Poate ca tu nu esti prea darnic si Dumnezeu ti-a facut El singur milostenie.Incearca sa lasi orgoliul la o parte,stiu ca e greu mai ales ca ti-a spus in fata ca nu-ti mai da banii,si priveste acest ajutor ca pe o fapta buna facuta unui om rau.Caci sti ca e usor sa-i iubesti pe cei care iti fac bine,dar adevarata dragoste si milostenie este si pentru cei care iti fac rau.
Tu roaga-te,Dumnezeu te va ajuta intr-un fel.Ori sa uiti de tot,cum am facut eu,ori sa primesti banii,ori de la el,ori din alta parte.
Multumesc pentru mesajele voastre. Am sa ma rog pentru acest om...deoarece nu este singurul care se comporta drept cu mine. Am si multi dusmani, printre care si sora mea care si-a batut joc de mine si cu care din februarie 2008 nu mai vorbesc.

Am fost la un preot si a facut slujbe ca sa ne intelegem, iar dupa 3 saptamini ne-am certat foarte rau si de atunci nu mai avem contact. Ea este un om foarte nesatula de bani si increzuta si eu din contra sint opusul ei in aceasta privinta. Dupa ce in prezent nu am nici macar un loc de munca, ea isi bate joc de mine......dar asta este o alta poveste. Doamne ajuta!!!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.07.2008, 19:37:40
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

hehe apropo de problema ta cu sora.Exista la mine in familie un caz similar.Si cand m-am referit la faptul ca m-am rugat pentru dusmanii mei,m-am referit si la acest caz,dusmani fiind in primul rand cu familia mea,tot din cauza banilor.La fel,m-am rugat,si din toata ura care o aveau aceste persoane pentru familia mea,plus putina nebunie,a doua zi dupa ce eu m-am rugat,au inceput sa vorbeasca ca oamenii si sa se inteleaga.Am fost socata sa aud asta,pentru ca ii stiam cat de rai sunt si acte probleme faceau.Este tot o problema intre frati.Asa ca ai credinta,roaga-te si iubeste-i.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.07.2008, 19:47:44
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Nu cred ca trebuie sa aplici orbeste porunca iubirii aproapelui.

Vezi cum te-ai simti mai împacat, poti sa-l dai în judecata si sa nu ai mustrari de constiinta. Daca nu-l dai, problema poate sa te roada mult timp si sa-ti ia pacea pe care ai folosi-o la rugaciune si pocainta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.07.2008, 19:48:55
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

cred ca e cam greu cu judecata pentru ca,presupun ,nu exista nici o hartie doveditoare ca i-a dat acei bani.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.07.2008, 19:51:54
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si mie mi s-a intamplat sa imprumut sume mari de bani care nu mi-au mai fost restituite. totusi, nu am pus la inima si nu m-am suparat din cauza asta, gandind ca stie Dumnezeu mai bine de ce ingaduie lucruri ca acestea. insa, cu toate ca nu le-am purtat deloc ranchiuna, trebuie sa recunosc ca nu m-am rugat ptr acei oameni.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.07.2008, 20:05:48
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dimpels
Buna ziua,

in august 2007 am ajutat pe cineva cu masa casa si bani. Respectivul a spus ca sigur imi v-a restitui bani pt. acest ajutor de timp de 2 saptamini.

Intr-o conversatie azi, duminica, in data de 12.07.2008 mi-a spus direct in ochi ca nu vrea sa-mi inapoieze acesti bani. Cum trebuie sa procedez din punct de vedere al bisericii ortodoxe si din punct de vedere al unui crestin??!!!

Sa ma adresez unui preot?????...... sau ce sa fac in acest caz ca sa ma port ca un crestin si sa primesc acesti bani inapoi???

Ulimul pas ar fi sa ma duc sa il dau pe respectivul in judecata!!!!!

Doresc raspunsuri/ mesaje serioase!!!!
Va multumesc!

Doamne ajuta!
Citeste Acatistul Sf Mina,ca el este ajutator pentru cei in paguba.citeste si viata sa.Sunt mai multe alternative.Am sa-ti povestesc o intamplare din viata mea.O pritena apropiata,a imprumutat pe cineva cu 80 milioane de lei,acum 2 ani.caea persoana,nu numaica nu i-a restituit banii,dar s-a facut disparuta.Pritena mi-a povestit totul.Eu am mare credinta la Sf Mina,si m-am dus la Biserica lui,este una in Tulcea,aproape de unde stau eu,impreuna cu acea femeie,ne-am inchinat la icoana Sfantului,si femeia a fahaduit,ca daca i se vor restituii banii,va ciumpara o cadelnita noua,aurita pt Biserica.Apoi am asteptat.Sf Mina a lucrat intr-un mod minunat.Prietena mea, aprimit in dar ,de ziua ei,de la un prieten norvegian,coleg de munca,un BMW super,nu chiar nou,insa in valoare de aproape 10.000 euro.iata cum a lucrat Sf Mina.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.07.2008, 20:29:00
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

iarta-l sau du-te la sfantul Mina sa te ajute , dar nicidecum nu intra in judecata cu cineva ... eu am vazut zeci de oameni distrusi din cauza judecatilor si chiar daca aveau dreptate au pierdut procesul din cauza ca procesele le castiga in ziua de azi numai aceia care au bani de a mitui ... iti spun , fereste-te de procese ca de dracu , ca nu ai sa castigi ... eu nu am vazut pe cineva sa castige proces in care el avea dreptate ci am vazut numai acte false si mita ... asta este judecatoria in ziua de azi la noi in romania ... nu-ti distruge viata degeaba ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Datoriile la banca gabytza26 Intrebari utilizatori 1 18.03.2011 23:34:31
inapoi la Hristos misionarul Stiri, actualitati, anunturi 26 12.11.2009 15:14:38
Iordanul nu s-a mai intors inapoi moro.d Stiri, actualitati, anunturi 22 21.04.2008 11:56:03
Despre datoriile parintilor Mircea Generalitati 33 18.12.2006 08:05:34