Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.11.2008, 02:19:10
nume nume is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Mesaje: 44
Implicit despre tatuaje, piercinguri,etc/

Care este parerea bisericii despre tatuaje? Adica, o persoana care are facute din tinerete tatuaje, dar le regreta, mai poate fi bun crestin, de fapt... mai are dreptul sa intre in Sfanta Biserica cu mazgaleli tatuate pe piele? Mai poate lua anafura macar?

In zilele noastre, tatuajele se pot sterge, dar chiar si asa, acestea lasa semne, aceste semne pot fi interpretate ca semne ale diavolului?

va rog mult de tot sa-mi raspundeti, orice parere este binevenita.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2008, 05:14:05
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Întrebare: Ce spune Biblia despre tatuaje și tăieuturi pentru inele agățate de corp?

Răspuns:
Legea Vechiului Testament le-a poruncit evreilor astfel: “Să nu vă faceți tăieturi în carne pentru un mort, și să nu vă faceți slove săpate pe voi. Eu sunt Domnul” (Levitic 19:28). Astfel, deși credincioșii de astăzi nu se mai află sub autoritatea legii Vechiului Testament (Romani 10:4; Galateni 3:23-25; Efeseni 2:15), faptul că există o poruncă împotriva tatuajelor ar trebui să ne pună și pe noi pe întrebări. Noul Testament nu spune nimic în legătură cu posibilitatea ca un credincios să își facă sau nu un tatuaj.

În această privință, un bun test este de a vedea dacă în mod onest, de bună credință, Îi putem cere lui Dumnezeu să binecuvânteze și să utilizeze această activitate specifică pentru scopurile Sale bune. "Deci, fie că mâncați, fie că beți, fie că faceți altceva: să faceți totul pentru slava lui Dumnezeu" (I Corinteni 10:31). Noul Testament nu conține o poruncă împotriva tatuajelor sau a perforării/tăierii corpului, însă nici nu ne oferă vreun motiv să credem că Dumnezeu ar agrea cu acestea.

Un alt aspect ce trebuie luat în considerare este modestia. Biblia ne învață că trebuie să ne îmbrăcăm cu modestie (1 Timotei 2:9). Unul dintre aspectele îmbrăcării cu modestie este acela de a fi siguri că trupurile noastre sunt acoperite adecvat de către îmbrăcămintea noastră. Înțelesul de bază al modestiei stă în a nu atrage atenția celorlalți asupra persoanei tale. Persoanele care se îmbracă cu modestie o fac astfel încât nu atrag atenția celorlalți. Tatuajele și tăieturile sau obiectele agățate de corp atrag în mod sigur atenția. În acest sens, ele nu constituie lucruri care țin de modestie.

Un principiu Stripturistic important cu privire la problemele sau aspectele pe care Biblia nu le abordează în mod specific este că dacă avem îndoieli că acele lucruri Îi fac plăcere lui Dumnezeu, atunci este cel mai bine să nu ne angajăm în a le săvârși. "Tot ce nu vine din încredințare, e păcat" (Romani 14:23). Trebuie să ne amintim că trupurile noastre, ca și sufletele, au fost răscumpărate și aparțin lui Dumnezeu. Cu toate că 1 Corinteni 6:19-20 nu se referă direct la problema tatuajelor și a tăieturilor / perforării trupului, ne oferă un principiu în acest sens: "Nu știți că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt, care locuiește în voi, și pe care L-ați primit de la Dumnezeu? Și că voi nu sunteți ai voștri? Căci ați fost cumpărați cu un preț. Proslăviți dar pe Dumnezeu în trupul și în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu". Acest adevăr suprem trebuie să se reflecte din plin în ceea ce noi facem și pentru ce ne folosim trupurile noastre.

Concluzie:Tatauajele sunt pacat pentru ca sunt mazgaleli pe trupul nostru care a fost facut dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu.Cei ce ce sunt tatuati poarta pe trupul lor pecetea(stampila)satanei indiferent de ce reprezinta tatuajul.Asa cum noi ne punem semnatura pe o hartie asa face si necuratul,ne inseamneza fie prin tatuaje,podoabe,machiaj,etc,astfel punandu-si sematura lui pe trupul nostru.Zice Sfantul Antonie cel Mare ca va veni vremea cand oamenii vor inebunii si cand vor vedea pe altii ca nu sunt ca ei,vor zice catre ei ca sunt nebuni.Cel tatuat e bine sa se spovedeasca daca ii pare rau,Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.11.2008, 20:42:07
e_diana e_diana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Mesaje: 12
Implicit

dar fetele, carora li s-au facut gauri in ureche pentru cercei cand erau mici, au pacatuit si pacatuiesc purtand cerceii in continuare?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.11.2008, 21:10:51
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In fata lui Dumnezeu e importanta inima. Noi ne oprim doar la lucruri care ne sar in vedere. Pentru Dumnezeu exista un alt mod de "a sari in vedere". Evident ca ar fi de dorit ca omul sa nu aibe tatuaje. Dar daca are si regreta ca le are, doar pentru ca nu mai este placut unui om, nu-i mare castig. Daca am reusi sa coboram in noi, am vedea ca sunt multe lucruri nesterse si, cu adevarat neplacute lui Dumnezeu.

Cat priveste intrebarea Dianei, este clar ca nu au pacatuit de vreme ce au purtat cat au fost copii ceea ce li s-a daruit. Astazi, cand omul nu mai vede decat la suprafata, fetele apeleaza la diverse metode de a bucura acest ochi. Depinde cui te adresezi. Unul care are o vedere curata, isi doreste si altceva, nu doar o pereche de cercei ce impodobesc pe cineva.

Sa fim cu luare aminte, Dumnezeu priveste in adanc, nu la suparafata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.11.2008, 21:17:23
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nume Vezi mesajul
Care este parerea bisericii despre tatuaje? Adica, o persoana care are facute din tinerete tatuaje, dar le regreta, mai poate fi bun crestin, de fapt... mai are dreptul sa intre in Sfanta Biserica cu mazgaleli tatuate pe piele? Mai poate lua anafura macar?

In zilele noastre, tatuajele se pot sterge, dar chiar si asa, acestea lasa semne, aceste semne pot fi interpretate ca semne ale diavolului?

va rog mult de tot sa-mi raspundeti, orice parere este binevenita.
Cred ca ar trebui sa ne intrebam daca ne lipseste ceva in urma creatiei, pentru ca celelalte adaosuri pot deveni corectii la adresa lui Dumnezeu. Oare Dumnezeu nu a creat natura noastra cu tot ce era mai bun?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.11.2008, 21:26:03
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Logic ca un om care isi face tatuajuri pe corp nu este foarte linistit.Si eu vad pe strada multi oameni asa dar se vede ca acei oameni au si chip de om ,,smecher'' mai pe intelesul tuturor.Dar ce parere aveti despre parul dat cu gel sau coditele vopsite la spate pe care deseori le vezi.Parul dat cu gel si ridicat nu e ceva neobisnuit dar parul blond,vopsit,coditele,suvitele blonde mi se par absolut groaznice.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.11.2008, 22:30:33
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
In fata lui Dumnezeu e importanta inima. Noi ne oprim doar la lucruri care ne sar in vedere. Pentru Dumnezeu exista un alt mod de "a sari in vedere". Evident ca ar fi de dorit ca omul sa nu aibe tatuaje. Dar daca are si regreta ca le are, doar pentru ca nu mai este placut unui om, nu-i mare castig. Daca am reusi sa coboram in noi, am vedea ca sunt multe lucruri nesterse si, cu adevarat neplacute lui Dumnezeu.

Cat priveste intrebarea Dianei, este clar ca nu au pacatuit de vreme ce au purtat cat au fost copii ceea ce li s-a daruit. Astazi, cand omul nu mai vede decat la suprafata, fetele apeleaza la diverse metode de a bucura acest ochi. Depinde cui te adresezi. Unul care are o vedere curata, isi doreste si altceva, nu doar o pereche de cercei ce impodobesc pe cineva.

Sa fim cu luare aminte, Dumnezeu priveste in adanc, nu la suparafata.
Costel,trupul nostru a fost creat pentru a fi templu al Duhului Sfant.Spune-mi te rog daca ai vazut tu o calugarita cu cercei sau un monah dat cu gel.Parintele Amfilohie Branza spunea ca in Imparatia Cerurilor nu intram tunsi,rasi sau frezati,ci cu sila,silindu-ne mereu sa ne lepadam de tot ce este vremelnic si stricacios.Sa ma ierti daca par un pic dur,ceea ce vreau sa precizez este ca Dumnezeu vrea sa avem un trup si un suflet curat.Sa va spun a povestioara:Odata niste fete,adolescente s-au dus la un staret sa cera sfat.Au urcat ele acolo la chilia sa si au inceput sa-i cera sfaturi despre cum sa se apropie de Dumnezeu.Staretul s-a uitat le ele mirat si a zis:In primul rand sa stiti ca nu se cuvine sa veniti aici imbracate asa,mai pe jumate,cu pantofii aceia ascutiti,care par ca niste copite de tap.Impodobite si vopsite pe fata ca niste manechini.Cand au auzit asa s-au suparat si au plecat.Pacatul e pacat,fie expus la suprafata sau inauntru,Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.11.2008, 23:24:21
nume nume is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Mesaje: 44
Implicit

Eu am niste tatuaje facute din liceu. Am avut, mai bine spus, ca le-am sters (cu laser). Au ramas niste semne care se observa doar daca te uiti cu atentie.

E cel mai rau dintre toate chestiile, tatuajul... ca machiajul se ia usor, cerceii doar ii scoti si nu-i mai porti... dar de tatuaje e foarte greu sa scapi, ca si daca sunt sterse, un mic semn tot ramane in locul unde au fost facute.

E un teribilism, din pacate teribilismul asta cu tatuajele si piercingurile era in voga si cand eram eu in liceu, am facut-o efectiv ca sa fiu "cool"...

Sunt convinsa ca din cei care-si fac tatuaje, 90% regreta acest lucru. Uite insa ca regretul nu este de ajuns... Nu stiu ce sa cred... duhovnicului mi-a fost jena sa-i spun asa ceva...
Si am multe, multe pacate care mi-a fost jena sa le spun... Ma gandesc... doar mama mea stie cat de cat (dar nu tot) despre mine, dar m-a iertat, ca e mama, si eu sunt singurul ei copil... Dar bunicii si restul familiei, daca mi-ar sti toate pacatele, nici nu m-ar mai primi sa le trec pragul...
ultima data cand m-am spovedit a fost acum un an, cand am realizat ca nu-i pot spune duhovnicului toate pacatele din trecut, pt ca sunt pacate prea mari, si ar fi si mult de zis, nici nu m-ar lasa sa termin de spus tot... Regret, si ma duc la biserica duminica si cand mai pot... mai iau anafura, dar si de aia am indoieli ca am voie sa o iau ,la cate pacate si ce fel de pacate am eu...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.11.2008, 23:44:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Draga ortodox, nu incurajez si nu am afirmat ca sunt de acord cu tatuajul. Multi fac acest lucru din dorinta de a fi in pas cu asa zisa noutate. Nu fac acest lucru din dezgust fata de natura si Creator. Stiu, sunt cateva exceptii care fac acest lucru si din revolta fata de Dumnezeu. Dar vorbim de tatuaj la modul general si nu luand in calcul doar exceptiile.

Sa-mi fie cu iertare indrazneala, dar Dumnezeu se simte mai bine intr-un om cu tatuaje, dar care crede cu adevarat in El, decat in unul lipsit de tatuaje, dar strain de El.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.11.2008, 02:21:52
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Citat:
Sa-mi fie cu iertare indrazneala, dar Dumnezeu se simte mai bine intr-un om cu tatuaje, dar care crede cu adevarat in El, decat in unul lipsit de tatuaje, dar strain de El
Draga Costel aceasta afirmatie nu face sens,nici logic si nici duhovniceste.In primul rand un om cu tatuaje nu este un om cu adevarat credincios,daca era,nu se tatua.De ce nu se tatua?Pentru ca isi asculta constiinta care ii spunea,nu te tatua,e pacat.Se spune despre pacat ca este conlucrarea omului cu necuratul impotriva Lui Dumnezeu.Omul este cel care se lasa tatuat iar cel care il tatueaza este necuratul,in cazul nostru vorbind.Eu traiesc in Canada si aici sunt foarte multi oameni tatuati,e la moda.Am vazut copii de 5 ani chair tatuati de parintii lor.Am lucrat cu oameni tatuati de toate varstele.La munca veneau femei si ma intrebau daca imi place modelul urmatorului tatuaj pe care si-l vor face.Prost am fost atunci ca le ajutam,desi stiam ca e pacat,nu mi sa parut asa de serios.Draga Costel,am studiat mult aceast pacat cu tatuajul,e ingrozitor,eu insumi am vrut sa ma tatuez cand aveam vreo 19 ani.Aveam multi amici pe atunci tatuati si reusisera la un moment dat sa ma convinga.Din mila Lui Dumnezeu nu am apucat,cu o zi inainte de a ma duce(facusem deja progamare)parintii m-au convins ca e grav.Apoi am vrut sa ma conving si m-am documentat.O femeie la munca mi-a spus ca nepotul ei de cand s-a tatuat a inceput sa bea,sa injure,se comporta anormal,desi inainte nu era asa de impatimit.As putea sa scriu pagini intregi(si cu dovezi concrete)cat de nociv este tatuajul.Nu vreau sa o sperii pe cea care a deschis topicl sa zic mai mult,dar este infricosator.Costel una din cartile care sunt in biblioteca mea este Paza Celor 5 Simturi scrisa de Sf Nicodim Aghioritul.Acolo zice ca pacatul(orice pacat,fie mic sau mare)este o portita deschisa patimilor,demonilor.Gandeste-te ca un om tatuat poarta pe trupul sau un semn necurat,o stamplia.Cum te duci in grajd si pui pe o vaca sa zicem o stampila cu fierul incins,care apoi se infecteaza,mereu(un ex).Tatuajul este o portita prin care intra.....ma intelegi.Sa ma ierti,dar e bine in viata sa stim din experienta ce vorbim si confirmat si de Sfintii Parinti,Doamne ajuta!

Spune-mi Costel cum sa intre Trupul si Sangele Sfant al Mantuitorului in aceste trupuri?










Abba Anthony said:

The time is coming when people will be insane,and when they see someone who is not insane,they will attack that person saying:You are insane because you are not like us".
Reply With Quote
Răspunde

Tags
tatuaje

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 14:28:48
Despe tatuaje! De ce este pacat? cornel cornel Intrebari utilizatori 97 03.02.2011 00:23:10
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 16:37:16
Tatuaje !!! bodo1222 Generalitati 15 12.09.2010 15:37:11