Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.03.2009, 18:03:14
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation Prea multa vorbire in desert pe acest forum

Dragii mei, intru de putin timp pe acest forum, necautand ceva in mod special, ci doar din curiozitate. Pe site intru mai des pentru ca gasesc mai multa informatie documentata.

Pana acum am obeservat urmatoarele:

1. se pun intrebari diverse ce in mod normal trebuiesc adresate duhovnicului. El este singurul in masura sa-ti dea raspunsuri. De ce? pentru ca el te cunoaste mai bine decat ar putea sa te cunoasca oricine de pe acest forum.
2. majoritatea subiectelor genereaza polemici intre aceleasi personaje.
3. folosirea citatelor si a canoanelor din cartile sfinte este la ordinea zilei. Nu stiam ca "sfintii" navigheaza pe net cautand convertirea necredinciosilor.
4. ereticii sunt bagati in seama, in loc sa fie ignorati. Asa ajung sa posteze felurite bazaconii. Nu zic sa fie banati, ci doar ignorati si evitate subiectele ce pot genera polemici.

Ganditi-va ca poate nu toti sunt intariti in credinta si citesc mesaje ce ii pot deruta si mai rau.
Ganditi-va ca poate unii primesc niste sfaturi total nepotrivite pentru ei si nu mai considera necesar sa mearga la duhovnic.
Ganditi-va ce usor e sa stai "anonim" in spatele unui PC si sa-ti dai cu parerea despre credinta.
Cred ca la intrebari de genul: "Fumatul e un pacat? .... Prietena mea nu e virgina...?" se raspunde cu: "Intreaba-ti duhovnicul si ai sa afli ce-ti trebuie" - inchis.

Credinta nu se castiga si se intareste informandu-te de pe net, pentu ca vedeti ca netul e plin de capcane. Ci mergand la biserica, citind carti, vizitand locuri sfinte si mai ales intrand in contact (fizic) cu oameni cu adevarat credinciosi.

V-as propune sa va ganditi un pic la acest lucru si poate transformam acest loc intr-un spatiu cu adevarat folositor. Un loc in care sa-ti gasesti raspunsuri la alte intrebari si poate ajutor din partea unor membrii ai forumului.

De exemplu:
- am o problema cu masina " e cineva mecanic?"
- vreau sa ma angajez pe post de ospatar "stie cineva vreun post"
- vreau sa ajung la manastirea .... a mai fost cineva pe acolo?
- vreu sa dau la facultatea ..... este cineva care studiaza acolo sau a studiat
- caut cartea.....
- ne-am putea intalnii/organiza seminarii pe diverse probleme

Nu stiu daca am fost destul de explicit, dar daca am forma cu adevarat o comunitate ne-am fi de mare ajutor.
Pentru ca orice vrei sa faci in ziua de azi te lovesti ne nesimtirea si nepasarea oamenilor, iar intr-o majoritate ortodoxa am ajuns o minoritate.

Va rog sa nu luati personal acest post si sa aduceti propuneri!

Doamne ajuta!

L
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.03.2009, 18:07:49
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este nevoie de o echipa de moderatori si niste reguli care sa fie cu adevarat respectate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.03.2009, 18:24:43
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Prea multa vorbire in desert pe acest forum
Ok, și ce propui? Să introduci cenzura, să ne bagi pumnul în gură, să ne speli creierile cum se făcea pe timpul comuniștilor?
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.03.2009, 18:26:01
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Este nevoie de o echipa de moderatori si niste reguli care sa fie cu adevarat respectate.
[COLOR=green]Și-n acest caz rămâi tu și cu cel de deasupra care vrea să ne bage pumnul în gură...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.03.2009, 18:36:24
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Și-n acest caz rămâi tu și cu cel de deasupra care vrea să ne bage pumnul în gură...[/COLOR]
Daca tu intelegi ca vreau cenzura te inseli, poate nu m-am facut inteles prea bine. Te rog sa faci o descriere a acestui forum si la ce-ti foloseste tie, ca asa poate inteleg si eu mai mult si nu mai scriu aberatii. merci

L
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.03.2009, 18:39:53
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

Nu trebue să fim răutăcioși are dreptate dar sînt unii poate care caută mai mult ,alții care nu știu că unele subiecte nu trebue discutate pe acest forum sau alții care le plac acest forum unii sau care s-au rătăcit, dar trebue să fim cu măsură în toate că doar sîntem creștini
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.03.2009, 18:42:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Și-n acest caz rămâi tu și cu cel de deasupra care vrea să ne bage pumnul în gură...[/COLOR]
"Active soft" , asta ar fi echipa mult visată de scrabble , ce ar vrea și încearcă să controleze tot ! ! ! "Temuta" , Active soft ! ! ! Uite că acest reprezentant mediocru a lui Active soft , și-a găsit nașul . Și asta este, doar începutul , scrabble ! La momentul potrivit și după ce voi strânge toate datele, voi da totul în vileag. Frica e pentru Dobitoace , scrabble ( Active soft ) ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.03.2009, 18:51:14
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Active soft" , asta ar fi echipa mult visată de scrabble , ce ar vrea și încearcă să controleze tot ! ! ! "Temuta" , Active soft ! ! ! Uite că acest reprezentant mediocru a lui Active soft , și-a găsit nașul . Și asta este, doar începutul , scrabble ! La momentul potrivit și după ce voi strânge toate datele, voi da totul în vileag. Frica e pentru Dobitoace , scrabble ( Active soft ) ! ! !
[COLOR=green]Cristi, avem un Administrator pe care eu îl respect și mă bucur când îmi trimite câte un mesaj. Nu trebuie ignorat. [/COLOR]
[COLOR=green]E un om atent și nu vrea să supere pe nimeni. Nici pe mine care sunt așa de rea... Cu cei pe care-i simt eu că-s răi...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.03.2009, 18:53:34
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit s-ar putea sa te lupti cu morile de vant...

e de apreciat initiativa ta, Luchian... dar mai presus de asta, e de apreciat ca realizezi ce se intampla pe forum.
nu vreau sa te deznadajduiesc, dar au fost si altii inaintea ta care au incercat asta si..... in zadar.

unii sunt prea impietriti, vorbesti degeaba cu ei... realizezi ca incercand sa faci un bine de fapt iti faci tie un rau (te tulburi, iti pierzi vremea, energia etc etc)

patima vorbirii in desert stapaneste pe majoritatea (daca nu chiar pe toti) membri activi ai forumului. deci intai acolo trebuie umblat si lucrat... chestie care nu prea sta in puterea noastra, a simplilor forumisti.

altii intra si cu alte scopuri greu de observat. poate gresesc... imi doresc sa gresesc... dar majoritatea membrilor activi nu par deloc a fi crestini cu intentii sincere si curate. multi se folosesc de numele de "crestin" doar pt a avea credibilitate in ceea ce spun...
acest forum este, din cate stiu, cel mai populat... deci este firesc sa fie atacat si invadat de rauvoitori.

daca ceea ce spun este fals, atunci este peste puterea mea de a intelege cum un crestin te poate acuza ca incerci sa aduci putina armonie pe forum...numai duhul celui rau poate respinge asta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.03.2009, 18:58:34
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moro.d Vezi mesajul
e de apreciat initiativa ta, Luchian... dar mai presus de asta, e de apreciat ca realizezi ce se intampla pe forum.
nu vreau sa te deznadajduiesc, dar au fost si altii inaintea ta care au incercat asta si..... in zadar.

unii sunt prea impietriti, vorbesti degeaba cu ei... realizezi ca incercand sa faci un bine de fapt iti faci tie un rau (te tulburi, iti pierzi vremea, energia etc etc)

patima vorbirii in desert stapaneste pe majoritatea (daca nu chiar pe toti) membri activi ai forumului. deci intai acolo trebuie umblat si lucrat... chestie care nu prea sta in puterea noastra, a simplilor forumisti.

altii intra si cu alte scopuri greu de observat. poate gresesc... imi doresc sa gresesc... dar majoritatea membrilor activi nu par deloc a fi crestini cu intentii sincere si curate. multi se folosesc de numele de "crestin" doar pt a avea credibilitate in ceea ce spun...
acest forum este, din cate stiu, cel mai populat... deci este firesc sa fie atacat si invadat de rauvoitori.

daca ceea ce spun este fals, atunci este peste puterea mea de a intelege cum un crestin te poate acuza ca incerci sa aduci putina armonie pe forum...numai duhul celui rau poate respinge asta.
FELICITARI si tie frate si lui LUCHIAN!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
si folosirea prea multa a calculatorului ucide sufletul zriyac Generalitati 20 20.10.2010 23:44:12
Limpezirea apelor pe acest forum krabu Despre Biserica Ortodoxa in general 232 13.04.2010 14:38:28
De ce veniti voi pe acest forum? sophia Generalitati 38 12.04.2010 23:05:22
Multa vorbire in disputele dogmatice - Cuviosul Paisie Aghioritul andrei_im Generalitati 14 28.02.2010 11:21:14