Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.12.2008, 10:03:01
wertygo wertygo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Mesaje: 60
Implicit

Il rog pe geo.nektarios daca poate sa afiseze care este rugaciunea de hirotesie intru duhovnic deoarece eu nu am arhieraticonul si mi s-a spus ca unor preoti cand au fost la episcop , acesta le-a facut o cruce si le-a zis sunteti duhovnici fara sa le mai citeasca ceva.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.12.2008, 13:35:56
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Cand nu Liturghiseste Arhiereul, si il va face Duhohvnic la o alta slujba (ex. la Vecernie) da Binecuvantarea Mica (Binecuvantat este Dumnezeul nostru...) Rugaciunile incepatoare, Tatal nostru, iar candidatul face 3 metanii in mijlocul Bisericii iar Diaconul il duce in fata Arhiereului si spune: "Porunceste, Porunciti, porunceste Prea Sfintite Parinte spre cel ce vi se aduce inainte, pe prea cucernicul parinte si alesul intre Preoti (N) spre a fi hirotesit DUHOVNIC pe seama Bisericii cu Hramul (N) din Parohia (N)"
Apoi Arhiereul spune: "Doamne Iisuse Hristoase Dumnezeul nostru, Cel ce ai daruit celor 12 Apostoli slujba apostoleasca si duhovniceasca, poruncindu-le lor a lega si dezlega pacatele oamenilor, Insuti si acum pe robul Tau acesta (N) care s-a ales de catre mine deplin fiind intru tot Harul arata-l pe dansul intru tot vrednic de Apostoleasca si duhovniceasca Ta slujire prin a noastra smerenie de a lega si dezlega pacatele celor nevrednici. Ca Tu esti datatorul bunatatilor si Tie slava iti inaltam Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor.Amin
Apoi se citeste Evanghelia de la Ioan de la "Fiind seara in ziua aceea intr-una din sambete si usile fiind incuiate..." pana la "Luati Duh Sf.carora veti ierta pacatele..." apoi pune mainile pe capul candidatului si spune Arhiereul "Smerenia noastra prin Harul intru tot Sfatului Duh, Incepatorul Desavarsirii, te prohiriseste pe tine prea cucernicule preot (N) DUHOVNIC spre slujba de parinte duhovnicesc; in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin" apoi i se da pe rand Molitfelnicul si Crucea de mana iar la fiecare spune "Vrednic este" iar apoi il inchina/apleaca catre oamnei tot asa spunand!!! si face otpustul mic!!!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.12.2008, 19:11:16
wertygo wertygo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Mesaje: 60
Implicit

Multumesc mult pentru osteneala.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.12.2008, 22:00:07
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

geo nektarios,mi-ai putea da o rugaciune ,rugaciunea pe care o faci tu la Sf.Nectarie,cand te rogi tu la el ,mi-ai putea scrio?Am ramas si eu impresionat de acest Sfant.Multumesc,sarbatori fericite!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.12.2008, 22:51:10
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
geo nektarios,mi-ai putea da o rugaciune ,rugaciunea pe care o faci tu la Sf.Nectarie,cand te rogi tu la el ,mi-ai putea scrio?Am ramas si eu impresionat de acest Sfant.Multumesc,sarbatori fericite!
Rugaciunea ce o fac catre Sf.Nectarie nu este altceva decate o simpla CONVERSATIE!!! cum asa? pai ii spun Sf.Nectarie ca CELUI MAI BUN PRIETEN AL MEU TOT CE AM IN SUFLET!!! VORBESC ORICE CU DANSUL!!! Desi nu-mi raspune cu vorbe auzite ci imi raspunde TAINIC in suflet!!! Este o conversatie ca de la prieten la prieten!!! Efectiv vorbesc ORICE cu dansul!!! NU am ce sa ii ascund ca oricum stie, si asa ii spun tot ce am, dar ideea e ca atunci cand iubesti pe un prieten al tau, ai mereu dorinta de a comunica cat mai mult cu el!!! Nu te mai saturi vorbind cu el!!! Asa si eu cu Sf.Nectarie, vorbesc mereu, sau]uneori citesc ACATISTUL sau!!! simt uneori ca trebuie sa il citesc sau sa il ascult!!! la threadul "Acatistele cantate de Marian Moise" gasesti sa download-ezi Acatistul Sf.Nectarie, sau il las sa mearga in timp trebaluiesc!!! Acum au scos cei de la "Nectarie Protopsaltul" din Bucuresti CD cu Paraclisul Sf.Nectarie, pe care il ascult si de 40 de ori pe zi, nu ma satur sa il ascult! Ba mi l-am pus si in telefon si cand am posibilitatea il scot si ascult (cant incet) Paraclisul Sfantului. Este o carticica mica visinie scoasa de Ed.Bizantina cu "Viata, Acatsistul si PAraclisul Sf,Nectarie" in traducerea pr.Diacon Cornel Coman! Este o carticica superba si f,usoara! Aceea o port tot tp cu mine, si cand intarzie un prof la curs, scot carticica si citesc sau Acatistul sau Paraclisul Sf.Nectarie!!! In conversatiile mele cu Sf.Nectarie nu uit sa ii multumesc de fiecare data pt toata ocrotirea sa. BA sa iti spun ca nu stiam sa fac mancare si din ce stiam din auzite m-am pus si eu sa fac o ciorba, am cerut ajutorul Bunicutului meu, si m-am apucat de treaba! Cand era gata am scos Crucea cu Sf,Moaste si am insemnat deasupra oalei de 3 ori mancarea si am zis "faca-se voia ta sf.Nectarie!" si a iesit atat de buna ca m-am speriat... dar si o bucurie ce m-a prins incat am inceput sa plang... Stiu sa fac de toate, dar mai putin mancarea... care cu ajutorul Sf.Nectarie am invatat!!!
Deci trebuie SINCERITATE si SIMPLITATE in comunicarea noastra atat cu Hristos cat si cu Maica Domnului cat si cu Sfintii! Nu e nevoie de forumle si replici sa-L dea pe spate Hristos (iertare de expresie) ci simpliatate ca si El, Hristos, sincer si cu cuvinte putine!!! Atunci rugaciunea devine de FOC si este ca tamaia binemirositoare inaintea Sa!!! Asa Sfintii dobandeau atat de repede SFINTENIA inca din timpul vietii, pt ca erau simpli in rugaciune si sinceri! asta Il atragea pe Duhul Sfant in ei si deveneau inainte-vazatori! Cu astfel de rugaciune simti cum te apropii de Hs sau de sfinti!!! ba chiar ajungi in acea stare incat sa nu mai bagi de seama cand trece timpul... poat trce 10min sau 5h fara sa constientizezi... Din mila lui DUmnezeu stiu astfel de persoane care se roaga asa, simplu, cu cuvintele lor din suflet, sincere! si au ajuns la stari de RAPIRE cereasca, adica de contemplatie!!!
Dumnezeu sa ne miluiasca si ne mantuiasca pt rugaciunile TUTUROR Sfintilor si a Maicii Preacurate!!! AMIN!!!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.12.2008, 23:04:23
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Rugaciunea ce o fac catre Sf.Nectarie nu este altceva decate o simpla CONVERSATIE!!! cum asa? pai ii spun Sf.Nectarie ca CELUI MAI BUN PRIETEN AL MEU TOT CE AM IN SUFLET!!! VORBESC ORICE CU DANSUL!!! Desi nu-mi raspune cu vorbe auzite ci imi raspunde TAINIC in suflet!!! Este o conversatie ca de la prieten la prieten!!! Efectiv vorbesc ORICE cu dansul!!! NU am ce sa ii ascund ca oricum stie, si asa ii spun tot ce am, dar ideea e ca atunci cand iubesti pe un prieten al tau, ai mereu dorinta de a comunica cat mai mult cu el!!! Nu te mai saturi vorbind cu el!!! Asa si eu cu Sf.Nectarie, vorbesc mereu, sau]uneori citesc ACATISTUL sau!!! simt uneori ca trebuie sa il citesc sau sa il ascult!!! la threadul "Acatistele cantate de Marian Moise" gasesti sa download-ezi Acatistul Sf.Nectarie, sau il las sa mearga in timp trebaluiesc!!! Acum au scos cei de la "Nectarie Protopsaltul" din Bucuresti CD cu Paraclisul Sf.Nectarie, pe care il ascult si de 40 de ori pe zi, nu ma satur sa il ascult! Ba mi l-am pus si in telefon si cand am posibilitatea il scot si ascult (cant incet) Paraclisul Sfantului. Este o carticica mica visinie scoasa de Ed.Bizantina cu "Viata, Acatsistul si PAraclisul Sf,Nectarie" in traducerea pr.Diacon Cornel Coman! Este o carticica superba si f,usoara! Aceea o port tot tp cu mine, si cand intarzie un prof la curs, scot carticica si citesc sau Acatistul sau Paraclisul Sf.Nectarie!!! In conversatiile mele cu Sf.Nectarie nu uit sa ii multumesc de fiecare data pt toata ocrotirea sa. BA sa iti spun ca nu stiam sa fac mancare si din ce stiam din auzite m-am pus si eu sa fac o ciorba, am cerut ajutorul Bunicutului meu, si m-am apucat de treaba! Cand era gata am scos Crucea cu Sf,Moaste si am insemnat deasupra oalei de 3 ori mancarea si am zis "faca-se voia ta sf.Nectarie!" si a iesit atat de buna ca m-am speriat... dar si o bucurie ce m-a prins incat am inceput sa plang... Stiu sa fac de toate, dar mai putin mancarea... care cu ajutorul Sf.Nectarie am invatat!!!
Deci trebuie SINCERITATE si SIMPLITATE in comunicarea noastra atat cu Hristos cat si cu Maica Domnului cat si cu Sfintii! Nu e nevoie de forumle si replici sa-L dea pe spate Hristos (iertare de expresie) ci simpliatate ca si El, Hristos, sincer si cu cuvinte putine!!! Atunci rugaciunea devine de FOC si este ca tamaia binemirositoare inaintea Sa!!! Asa Sfintii dobandeau atat de repede SFINTENIA inca din timpul vietii, pt ca erau simpli in rugaciune si sinceri! asta Il atragea pe Duhul Sfant in ei si deveneau inainte-vazatori! Cu astfel de rugaciune simti cum te apropii de Hs sau de sfinti!!! ba chiar ajungi in acea stare incat sa nu mai bagi de seama cand trece timpul... poat trce 10min sau 5h fara sa constientizezi... Din mila lui DUmnezeu stiu astfel de persoane care se roaga asa, simplu, cu cuvintele lor din suflet, sincere! si au ajuns la stari de RAPIRE cereasca, adica de contemplatie!!!
Dumnezeu sa ne miluiasca si ne mantuiasca pt rugaciunile TUTUROR Sfintilor si a Maicii Preacurate!!! AMIN!!!


Iti multumesc mult pentru mesajul tau,chiar acum citesc Acatistul Sf.Nectarie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.12.2008, 23:08:47
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Stii ce ma impresioneaza cel mai mult?Ceilti Sfinti au trait acum mult timp pe cand Sf.Nectarie a trait in epoca contemporana.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.12.2008, 23:29:29
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Stii ce ma impresioneaza cel mai mult?Ceilti Sfinti au trait acum mult timp pe cand Sf.Nectarie a trait in epoca contemporana.
...si Sf.Ioan Iacob - Hozevitul este un sfant si mai recent decat Sf.Nectarie! A murit in 5 august 1960 si in 1980 i s-au descoperit Sf.Moaste... a fost canonizat in 1992! Dar mai este si Sf.Sofronie Saharov, care de curand a fost canonizat si dansul de catre B.O.Rusa!
Necanonizat INCA este si Cuvioasul IACOV Tsalikis, daca citesti viata acestui cuvios, ramai profund impresionat, sau cum sa il uit pe MARELE Cuvios PAISIE Aghioritul!!! Oameni Sfinti deadreptul!!! fara cracnire!!! sunt, multi, dar deprinde de cine ne atasam noi mai mult... si sa NU FACEM DIFERENTE INTRE SFINTI, CA ACEEASI PUTERE DE LA HRISTOS O AU!!! Amin!!!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.01.2009, 13:55:43
wertygo wertygo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Mesaje: 60
Implicit

In legatura cu rugaciunea de hirotesie. Preacucernicul Parinte- scrieti in google, Biblia Ortodoxa si cautati in Noul Testament cuvantul cucernic, pare o virtute mai mare ca virtutea cuviosiei, asa ca preotii de mir sunt mai apreciati ca preotii monahi.
Celor 12 apostoli- intai a dat celor zece apostoli, apoi lui Toma care lipsea in acel moment si mai tarziu lui Matia si poate si peste 2000 de ani altor sfinti. Cursurile de mistica ne invata ca tot ce s-a intamplat si este scris in noul Testament se intampla cu fiecare tainic si astazi. Daca nu mai este posibil ca cineva sa auda ia Duh Sfant direct de la Hristos atunci nu mai este posibil nici ca Hristos sa invie in sufletul cuiva, nici cineva sa-i dea sarutare ca Iuda, nici sa spalam picioarele lui Hristos cu lacrimi ca desfranata cand ne spovedim. Episcopul ortodox nu este loctiitorul lui Hristos pe pamant caci asa am fi mai rai decat catolicii avand mii de papi. Episcopii stiu aceasta caci altfel n-ar mai fi formulat ,inventat o rugaciune prin care cer Mantuitorului sa dea aceasta putere preotilor ci ar fi zis ei Luati Duh Sfant. Ramane de vazut daca aceasta rugaciune este ascultata vreodata.Robul Tau- cautare in vechiul Testament, unde se vede ca este folosit doar pentru sfinti ca Moise , Avraam ,Isaac ,Iacov, Iov si Prooroci
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.01.2009, 21:04:13
baniutilizati baniutilizati is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2009
Mesaje: 28
Implicit

P.S.B .57 Parinti si Scriitori Bisericesti Sfantul Ioan Casian ,Srieri Alese
pagina 876 - Ilarie, barbat de toate virtutile si podoabele ,vestit nu numai prin viata,ci si prin elocventa lui, care a fost invatator al bisericilor si preot nu numai prin meritele sale, ci a ajutat si la ridicarea altora, stand atat de neclintit in furtunile prigoanelor, incat prin vitejia nebiruita a credintei a primit vrednicia de confesor,...
pagina 879- Atanasie,preot al orasului Alexandria, exemplu stralucit de statornicie si virtute, pe care furtuna prigoanei eretice nu l-a doborat, ci l-a intarit , si care, avand intotdeauna o viata asemenea unei oglinzi stralucitoare , aproape ca *a dobandit meritul muceniciei inainte de a capata vrednicia de confesor...*

Din limonariu.
CAPITOLUL 25

DESPRE FRATELE DIN MANASTIREA HOZEVA

Avva Grigore, care a fost soldat inainte de-a se calugari, ne povestea: In chilia Hozeva era un frate care invata slujba sfintei Proscomidii. Intr-o zi a fost trimis sa aduca prescuri. In drum spre manastire a rostit slujba sfintei Proscomidii dupa toata randuiala. Diaconii au luat prescurile si le-au pus pe disc in sfantul altar spre ale proscomidi avva Ioan, supranumit Hozevitul, pe atunci preot , care mai tarziu a ajuns episcop al Cezareii Palestinei. Pe cand slujea insa, n-a vazut ca de obicei pogorarea Duhului Sfant, s-a dus in diaconion aruncandu-se cu plansete cu fata la pamant. Si i s-a aratat ingerul Domnului spunandu-i ca fratele, pe cand aducea prescurile, a rostit pe drum sfanta Slujba si au fost sfintite, asa ca ele sunt desavarsite. Si de atunci a dat porunca batranul ca nimeni, daca nu-i hirotonit sa nu mai invete pe de rost slujba sfintei Proscomidii si nici sa n-o rosteasca la intamplare, in orice vreme, in afara de altar.

Mirenii care fac liturghie sunt la fel ca cei imbracati in negru carora le place sa auda gandurile pacatoase , adica buni de oprit de la asa ceva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tainele savarsite in afara Bisericii morfix333 Intrebari utilizatori 141 16.05.2011 12:01:10
Rapirea Bisericii Danut7 Generalitati 3 01.02.2011 23:26:59
Altarul bisericii pitulicea Generalitati 4 10.02.2009 14:40:16
Forma bisericii matad Secte si culte 8 15.09.2008 12:10:14
Despre tainele Bisericii Ortodoxe strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:39:33