Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Postul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5059)
-   -   Postul negru (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7835)

Darkanian 14.12.2009 11:57:48

Postul negru
 
Am si eu o intrebare postul negru cand se tine si de ce se tine?

costel 14.12.2009 12:32:01

Biserica a randuit umatoarele zile de post negru:
De sarbatoarea Inaltarii Sfintei Cruci (14 septembrie) - zi care ne aduce aminte de patimile indurate de Hristos pe Cruce pentru mantuirea noastra si ne indeamna la pocainta si intristare.

Ziua Ajunului Bobotezei (5 ianuarie) - Postul din aceasta zi e pastrat prin traditie, din vechime (secolele IV-VI), cand catehumenii care urmau sa primeasca botezul in seara acestei zile, trebuiau sa posteasca, pentru a se putea impartasi la liturghia credinciosilor, la care luau parte pentru prima data, dupa botez. Astazi crestinii postesc in aceasta zi pentru a putea gusta cu vrednicie din apa sfintita la Aghiazma Mare (Ene Braniste).

Ajunul Craciunului (24 decembrie) si de Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul (29 iunie).

Un lucru e de retinut: esti cat daruiesti. Asadar, cu cat daruiesti mai mult, cu atat te umpli mai mult de iubirea dumnezeiasca. NU e o zi care slabeste firea umana, ci e o zi in care omul este chemat sa se hraneasca mai mult duhovniceste, sa ia aminte ca nu e doar trup.

GeorgeS 14.12.2009 14:11:25

Ai uitat de cea mai importanta zi de post negru: Sfanta si Marea Zi Vineri cand postim desavarsit in amintirea Patimilor Mantuitorului nostru Iisus Hristos.
In manastiri se mai posteste negru si in alte zile. De ex. in primele zile din postul mare(luni si marti) nu se mananca nimic, nici trapeza nu este deschisa. Abia miercuri, dupa Sfanta Liturghie mai-nainte sfintita , se aduce ceai sau compot cald in biserica pentru ca sa se obisnuiasca din nou monahii cu mancarea.

GeorgeS 14.12.2009 15:05:32

Revin cu cateva precizari.
Conform randuielilor, postul negru numit si post integral, total sau ajunare consta in abtinerea completa de la orice fel de mancare sau bautura pe un timp anumit. Asemenea post(40 zile) a tinut Mantuitorul mai inainte de a fi ispitit in pustiul Carantaniei, la fel si Moise pe Muntele Sinai cand a primit Tablele Legii.
Ajunarea este legata in principal de Liturghia deplina. In zilele aliturgice, cat si in zilele cand se face Liturghia darurilor mai-nainte sfintite cu siguranta sunt zile de ajunare. Asa se intampla in postul mare in primele doua zile care sunt aliturgice , apoi miercurile si vinerile in care se face Liturghia darurilor mai-nainte sfintite , si in ajunul Craciunului si al Bobotezei cand Liturghia Sfantului Vasile este unita cu Vecernia zilei urmatoare. In aceste zile de ajun, se mananca seara dupa Liturghie, hrana uscata.
In zilele de post izolate cum sunt Inaltarea Sfintei Cruci si Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul se mananca de post dar nu se ajuneaza (se mananca cu untdelemn si se bea un pahar de vin).
Ramane valabil si ce am postat mai sus , adica despre Vinerea Mare si primele doua zile din Postul Mare.

delyuta 14.12.2009 17:15:26

eu cred ca post se poate tine in orice zi,el trebuie neaparat insotit si de rugaciune sincera.Dumnezeu ne cunoaste pe fiecare si stie daca suntem sau nu sinceri!

caliyo 14.12.2009 22:09:36

S-a scris cand se poate tine post. Aduc si eu o completare. Sunt anumite zile in care este pacat sa tii post negru : sambetele si duminicile de peste an , precum si spatamana luminata si
perioada de la craciun la boboteaza.

antiqu 19.12.2009 13:39:22

Eu tin post negru in Vinerea Patimilor, in ultimii ani nu am baut nici macar apa in aceasta zi, dar am citit ca este periculos fiindca exista riscul de blocare a rinichilor. A mai incercat cineva fara apa? Cum a fost?

anne 19.12.2009 13:45:25

Citat:

În prealabil postat de antiqu (Post 192736)
Eu tin post negru in Vinerea Patimilor, in ultimii ani nu am baut nici macar apa in aceasta zi, dar am citit ca este periculos fiindca exista riscul de blocare a rinichilor. A mai incercat cineva fara apa? Cum a fost?

Nu patesti nimic rau...fii sigur de asta!:1: Chiar de ai incerca mai multe zile la rand. Vorba lui Costel "cu cat daruiesti mai mult, cu atat te umpli mai mult de iubirea dumnezeiasca..."

glykys 19.12.2009 15:59:39

Citat:

În prealabil postat de antiqu (Post 192736)
Eu tin post negru in Vinerea Patimilor, in ultimii ani nu am baut nici macar apa in aceasta zi, dar am citit ca este periculos fiindca exista riscul de blocare a rinichilor. A mai incercat cineva fara apa? Cum a fost?

Bunica mea tine de vreo 45 de ani post negru (fara apa, de joi seara pana sambata dimineata) si nu a patit nimic. Dimpotriva, a patit cand nu a tinut!

gabriela8 22.12.2009 14:16:35

Citat:

În prealabil postat de antiqu (Post 192736)
Eu tin post negru in Vinerea Patimilor, in ultimii ani nu am baut nici macar apa in aceasta zi, dar am citit ca este periculos fiindca exista riscul de blocare a rinichilor. A mai incercat cineva fara apa? Cum a fost?


Stai linistit! Nu se intampla nimic rau! Nu lasa Dumnezeu sa ti se faca rau cand te jertfesti pentru EL si II esti alaturi pe Golgota! Este o zi cu mare HAR!:1:

geo.nektarios 22.12.2009 23:17:29

Citat:

În prealabil postat de antiqu (Post 192736)
Eu tin post negru in Vinerea Patimilor, in ultimii ani nu am baut nici macar apa in aceasta zi, dar am citit ca este periculos fiindca exista riscul de blocare a rinichilor. A mai incercat cineva fara apa? Cum a fost?

a postit Sf.Calinic de la Cernica tot postul Mare fara nimic, nici paine nici apa, pana in Joia Mare, cand a mancat jumatate de prescurica (de care se duce la altar) apoi iar a postit pana in noaptea Sf.pasti!
La Sf.Munte primele 3 zile din Postul Mare NU mananca nimeni NIMIC! Apoi miercuri la Liturghia Darurilor se impartasesc toti! Apoi din Joia Mare nu mai mananca nimeni pana la Inviere, exceptand Sambata Mare cand se impartasesc cu totii!

In rest, daca e binecuvantare e Harul lui Dumnezeu!!!

cristiboss56 23.12.2009 22:52:26

Pentru cei ce pot
 
Ajunul Craciunului , este o zi de post aspru , nu se consuma mancare si lichide intreaga zi !

elizabeta 23.12.2009 22:59:04

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 193979)
Ajunul Craciunului , este o zi de post aspru , nu se consuma mancare si lichide intreaga zi !

Bine ca mi-ai amintit, Cristi! Pana la apusul soarelui, nu? Si atunci mancam fructe uscate si grau fiert, sau si altceva?
PS: Te rog sa nu te superi ca te intreb...

cristiboss56 23.12.2009 23:12:03

Citat:

În prealabil postat de elizabeta (Post 193981)
Bine ca mi-ai amintit, Cristi! Pana la apusul soarelui, nu? Si atunci mancam fructe uscate si grau fiert, sau si altceva?
PS: Te rog sa nu te superi ca te intreb...

Asa este Elizabeta ! Eu nu am reusit inca !:2:

elizabeta 23.12.2009 23:13:53

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 193984)
Asa este Elizabeta ! Eu nu am reusit inca !:2:

Uf, nu ma speria, daca tu n-ai reusit, eu ce sanse am, neputincioasa de mine?..........

cristiboss56 23.12.2009 23:20:15

Citat:

În prealabil postat de elizabeta (Post 193986)
Uf, nu ma speria, daca tu n-ai reusit, eu ce sanse am, neputincioasa de mine?..........

Nu se stie niciodata - cei din urma pot fi oricand cei dintai ! Eu mai iau si medicamente si se creaza hiperaciditatea , dar nu exista pana la urma justificari . . . vointa si nu in ultimul rand CREDINTA ! Domnul sa fie cu tine si cu toti cei ce se nevoiesc !:77:

elizabeta 23.12.2009 23:25:48

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 193990)
Nu se stie niciodata - cei din urma pot fi oricand cei dintai ! Eu mai iau si medicamente si se creaza hiperaciditatea , dar nu exista pana la urma justificari . . . vointa si nu in ultimul rand CREDINTA ! Domnul sa fie cu tine si cu toti cei ce se nevoiesc !:77:

Eu stiam ca daca iei medicamente, poti sa-l intrebi pe duhovnic si atunci iti da dezlegare sa iei un colt de paine. Sau daca nu, macar dicarbocalm, e tot un medicament, pana la urma...:53:
...la mine, draga Cristi, e putin mai complicat - maine trebuie sa gatesc pentru mai multi oameni si chiar nu stiu cum sa fac, va trebui sa gust mancarea... ei, saracii, se bucura de orice primesc, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le dau orice, oricum...ce sa fac? poate ar trebui sa gust si sa scuip (pardon, dar n-am gasit alt cuvant).
Credinta ... nu stiu cata am...Ajuta Doamne necredintei mele!
Domnul sa te ajute sa tii postul pana la capat!

cristiboss56 23.12.2009 23:38:01

Citat:

În prealabil postat de elizabeta (Post 193991)
Eu stiam ca daca iei medicamente, poti sa-l intrebi pe duhovnic si atunci iti da dezlegare sa iei un colt de paine. Sau daca nu, macar dicarbocalm, e tot un medicament, pana la urma...:53:
...la mine, draga Cristi, e putin mai complicat - maine trebuie sa gatesc pentru mai multi oameni si chiar nu stiu cum sa fac, va trebui sa gust mancarea... ei, saracii, se bucura de orice primesc, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le dau orice, oricum...ce sa fac? poate ar trebui sa gust si sa scuip (pardon, dar n-am gasit alt cuvant).
Credinta ... nu stiu cata am...Ajuta Doamne necredintei mele!
Domnul sa te ajute sa tii postul pana la capat!

Sarut mana pentru cuvintele tale frumoase ! Duhovnicul meu este un om foarte cerebral , si le intelege precum un adevarat parinte , dar era o ambitie a mea ce nu am putut inca a o realiza , dar cred ca in cele din urma voi fi vrednic si de asa ceva . Sunt multe de slefuit in viata noastra , important sa nu ne pierdem nadejdea niciodata ! Sarbatori fericite tuturor !:6::6::6:

icamilin 24.12.2009 09:20:34

[quote=elizabeta;193991]
...la mine, draga Cristi, e putin mai complicat - maine trebuie sa gatesc pentru mai multi oameni si chiar nu stiu cum sa fac, va trebui sa gust mancarea... ei, saracii, se bucura de orice primesc, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le dau orice, oricum...ce sa fac? poate ar trebui sa gust si sa scuip (pardon, dar n-am gasit alt cuvant).

Draga Elizabeta, am vazut la manastire ca daca cineva a trebuit sa guste mancarea, a pus pe limba sa simta gustul, apoi intradevar, a scuipat.
E pacat sa-ti fie pofta de o anumita mancare si sa nu te poti abtine, dar ca s-o gusti nu-i bai ca apoi sa o elimini din gura. Dar daca poti face mancarea fara s-o gusti, ar fi minunat, bunul Dumnezeu o va binecuvanta. Doamne ajuta! Post cu folos!

vali99 24.12.2009 09:48:02

Legat de post negru...e f bun, chiar Mintuitorul a zis cind a vindecat indracitul surd si mut "acest neam de demoni nu iesi decit cu post si rugaciune"..Cunosc o maica care in prima saptamina din Postul Mare nu maninca si nu bea nimic, doar seara ia putina anafura si aghiazma mica. Dar bineinteles o face cu blagoslovenie de la duhovnic. Ea si-a luat un canon mai aspru de post tot timpul anului dupa o situatie mai deosebita: l-a impiedicat pe fiul ei sa mearga la minastire si la scurt timp el a murit. patrintele i-a zis "vii tu in locul lui la minastire
" si asa a facut...facind-o ca un canon, cu pocainta bineinteles ca nu e vorba de mindrie in aceasta nevointa a ei...Am mai cunoscut o maica care timp de 40 de zile inainte de moarte nu a mincat si nu a baut nimic!! Doar se impartasea si abia mai putea sa inghita cite picaturi de aghiazma....Deci de la post nimic nu patim,fiti siguri dar trebuiecu dreapta socoteala,cu smerenie ....

mc2009 24.12.2009 12:33:54

Citat:

În prealabil postat de vali99 (Post 194035)
... trebuie cu dreapta socoteala,cu smerenie ....

Sfintii Parinti sunt si mai precisi:
Cu postul unește și rugăciunea, căci postul trece, dar rugăciunea are vreme. (Ioan Gură de Aur)
Postul adevărat nu stă atât în lepădarea de mâncări, cât în lepădarea de păcate .(Ioan Gură de Aur)
Postul trimite rugăciunea la cer , dându-i niște aripi pentru a se ridica înspre înalturi .(Vasile cel Mare)

... si, mai important:
Postul este un leac, dar dacă leacul nu e luat cum trebuie, ajunge nefolositor.(Ioan Gură de Aur)
Postul n-aduce nici un folos, dacă nu e împreunat cu toate celelalte lucruri : pocăință, rugăciune, citirea Sf. Scripturi, milostenia și vegherea. (Ioan Gură de Aur)

Deci, este doar un instrument: ori are coada mai lunga, ori mai scurta, important este sa 'dai zapada la o parte', dar 'curtea sa fie toata aranjata, nu doar in ceea ce priveste omatul'. Si, la fel de important, asprimea cu care se tine sa aiba binecuvantare.

Pace, bucurie si Sarbatori cu bine tuturor.

Florin-Ionut 04.12.2012 11:01:02

A încercat cineva să țină post negru o perioadă mai lungă de timp? Citesc și mă minunez de experiența unor oameni curajoși, nu neapărat creștini: http://romaniaraw.freeforums.org/vie...e35444cfa184aa .

Din cîte înțeleg, o perioadă de 40 de zile în care se bea doar apă nu este ceva irealizabil. Probabil că așa au fost gîndite cele două posturi de peste an la origine, iar în timp s-au modificat prin "pogorămînt" după "neputința" celor care s-au speriat de prima fază mai dificilă a postului. Vorba Lui Hristos: dar din început nu a fost așa...

"Pe măsură ce postul cu apă progresează, nevoia de alimente scade aproape spre zero, apărînd din nou, brusc, în momentul în care organismul și-a folosit toate rezervele și e pe punctul de a recurge la proteine. Aceasta are loc undeva între 45 și 120 de zile, deși au fost ținute și posturi mai lungi de atît."

Yasmina 04.12.2012 11:20:37

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 486112)
A încercat cineva să țină post negru o perioadă mai lungă de timp? Citesc și mă minunez de experiența unor oameni curajoși, nu neapărat creștini: http://romaniaraw.freeforums.org/vie...e35444cfa184aa .

Din cîte înțeleg, o perioadă de 40 de zile în care se bea doar apă nu este ceva irealizabil. Probabil că așa au fost gîndite cele două posturi de peste an la origine, iar în timp s-au modificat prin "pogorămînt" după "neputința" celor care s-au speriat de prima fază mai dificilă a postului. Vorba Lui Hristos: dar din început nu a fost așa...

"Pe măsură ce postul cu apă progresează, nevoia de alimente scade aproape spre zero, apărînd din nou, brusc, în momentul în care organismul și-a folosit toate rezervele și e pe punctul de a recurge la proteine. Aceasta are loc undeva între 45 și 120 de zile, deși au fost ținute și posturi mai lungi de atît."

Am mai citit cazuri,citesc si ma minunez...
Eu dupa o jumatate de zi,simt ca lesin,ca-mi pierd viata;am dureri de cap,slabiciune,ameteli,cred ca si glucoza scade rau;am avut problema asta de mic copil.

lore86 04.12.2012 13:54:35

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 486112)
A încercat cineva să țină post negru o perioadă mai lungă de timp? Citesc și mă minunez de experiența unor oameni curajoși, nu neapărat creștini: http://romaniaraw.freeforums.org/vie...e35444cfa184aa .

da, si eu am citit despre un convertit la ortodoxie care, atunci cand practica yoga, spunea ca a tinut post de cateva zile doar cu aer si putere de la diavol.
Citat:

Din cîte înțeleg, o perioadă de 40 de zile în care se bea doar apă nu este ceva irealizabil. Probabil că așa au fost gîndite cele două posturi de peste an la origine, iar în timp s-au modificat prin "pogorămînt" după "neputința" celor care s-au speriat de prima fază mai dificilă a postului. Vorba Lui Hristos: dar din început nu a fost așa...
n-am intalnit nicaieri ca posturile stabilite de Biserica ar fi fost dintru inceput ajunare totala 40 zile.
Plus ca nu retin ca acel post negru, sa fie tinut de sfintii care s-au invrednciti doar cu apa.Era un post total, iar periodic luau Sfanta Impartasanie.

Florin-Ionut 04.12.2012 16:35:03

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 486177)
da, si eu am citit despre un convertit la ortodoxie care, atunci cand practica yoga, spunea ca a tinut post de cateva zile doar cu aer si putere de la diavol.

Rezultă de aici că toți cei ce țin post negru de cîteva zile au ajutor de la demoni? Apoi nu văd cum ar avea diavolul vreo putere în sensul ăsta. Din contra, ei se tem de post (ăla autentic, aspru, combinat cu rugăciunea), din cauză că trupul este mai slăbit și mintea mult mai limpede. Nu degeaba le subliniază Mîntuitorul ucenicilor puterea postului în lupta împotriva îngerilor celor decăzuți.

Plus că dacă nu ai întîlnit tu în Sfînta Tradiție nu înseamnă că nu era așa la începuturile creștinismului. Chiar și în vremurile dinainte de venirea Lui Hristos postul era abținerea de la mîncarea de orice fel (Judecători 20,26; II Regi 1, 12).

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 486177)
n-am intalnit nicaieri ca posturile stabilite de Biserica ar fi fost dintru inceput ajunare totala 40 zile.
Plus ca nu retin ca acel post negru, sa fie tinut de sfintii care s-au invrednciti doar cu apa.Era un post total, iar periodic luau Sfanta Impartasanie.

Postul original așa a fost. Știu de la Rafail Noica, am auzit la predica unui ierarh pe Trinitas și uite ce scrie în noul Testament:

"Timp de patruzeci de zile, fiind ispitit de diavolul. Și în aceste zile nu a mâncat nimic; și, sfârșindu-se ele, a flămânzit."

Da, am citit și eu despre un pustnic care trăia numai cu Sfînta Împărtășanie. El este un exemplu clar că omul poate trăi chiar mai mult de 40 de zile fără mîncare.

Evident că oricine ține post în zilele astea triste cum țineau odinioară strămoșii noștri este privit ca un extremist nebun și posedat de duhuri rele, nu?

lore86 04.12.2012 17:42:33

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 486223)
Rezultă de aici că toți cei ce țin post negru de cîteva zile au ajutor de la demoni? Apoi nu văd cum ar avea diavolul vreo putere în sensul ăsta. Din contra, ei se tem de post (ăla autentic, aspru, combinat cu rugăciunea), din cauză că trupul este mai slăbit și mintea mult mai limpede. Nu degeaba le subliniază Mîntuitorul ucenicilor puterea postului în lupta împotriva îngerilor celor decăzuți.

Asta am vrut sa arat, dar m-am oprit la jumatatea drumului. Exista doua feluri de post:postul crestin si postul necrestin(nu mi-a venit alt cuvant in minte). Daca ptr a-l tine pe primul(in sensul de post negru) e nevoie de o lupta foarte mare...cand il impletesti cu rugaciunea ai ispite de nu iti vine sa crezi(exemplul Domnului e cel mai concludent). Dar daca il ti cu usurinta, fara ispite e asa cum a spus acel tanar fost yoghin "Tinut cu puterre de la diavol". Si atunci nu ai nici un folos de la aceasta asceza, nevointa.
Ca si cu regimul alimentar. Calugarii cei mai nevoitori ajung la a treia treapta a postului, cand mananca doar mancare de post, in orice zi. Daca acest lucru se face spre progres duhovnicesc, se face cu mare nevointa. Daca acest lucru se face ca un regim alimentar se poate tine foarte usor. Dupa cum vezi, cand apare elementul care face diferenta: rugaciunea, trezvia, milostenia lucurile se schimba radical. Daca de primul se infricoseaza diavolul, pe cel de-al doilea il lasa rece.
Citat:

Plus că dacă nu ai întîlnit tu în Sfînta Tradiție nu înseamnă că nu era așa la începuturile creștinismului. Chiar și în vremurile dinainte de venirea Lui Hristos postul era abținerea de la mîncarea de orice fel (Judecători 20,26; II Regi 1, 12).
M-as bucura sa imi aduci tu un exemplu concret din vietile sfintilor de dupa Hristos care sa iti intareasca ideea, si sa rezulte ca era o practica comuna(caci, dupa cum stim, sfintii se nevoiau cu cele mai grele practici).Sa vedem o marturie clara ca in Biserica primara(adica dintru inceputuri) crestinii tineau posturi negre de 40 de zile.

Citat:

Da, am citit și eu despre un pustnic care trăia numai cu Sfînta Împărtășanie. El este un exemplu clar că omul poate trăi chiar mai mult de 40 de zile fără mîncare.
O, el este un exemplu clar ca atunci cand omul merge spre indumnezeire biruieste legile firii. Sa nu confundam lucrurile.Cum sfanta Maria Egipteanca a biruit legile trupului privind caldura, frigul s.a
Citat:

Evident că oricine ține post în zilele astea triste cum țineau odinioară strămoșii noștri este privit ca un extremist nebun și posedat de duhuri rele, nu?
Grija mare, Ionut.
Hristos nu ne mai cere acum sa tinem posturi negre, sau doar cu apa. Uneori dintr-un fals exces de zel, diavolul ne intinde tot felul de curse ptr a ne pierde. Iar atunci cand le inveleste in ambalaj crestin, inselarea e gata.
Uite, spre ex Santul Lavrentie al Cernigovului vorbeste asa frumos despre modul cum se vor mantui crestinii in ultimelor vremuri. Acestora nu li se mai cere post aspru, rugaciunea parintilor patristici ci rabdarea in suferinta. Si asta e foarte grea! e drept ca nu se poate realiza fara post si rugaciune.Dar asta e crucea prin care se vor mantui crestinii.

O asceza de capul nostru, insufletiti de frumoasele pilde ale sfintilor ne poate pierde.Intai cu simtul ratiunii, ca apoi sa ne coste chiar viata. Ptr ca un post negru o perioada indelungata, in conditiile in care omul modern munceste ca un rob ptr te miri ce companie, munca pshica 8-10 ore, plus ca mai e si stresul de a intretine familia, copilul care poate nu doarme noaptea, duce la suicid !

Nu glumesc.
P.s.M-as bucura sa stam de vorba fata catre fata.Ai grija de tine!

Miha-anca 04.12.2012 19:43:29

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 486112)
Din cîte înțeleg, o perioadă de 40 de zile în care se bea doar apă nu este ceva irealizabil.

Ernst Günter, autorul cartii "Hrana vie", recomanda ca in timpul postului negru sa se bea "apa de legume".
Apa de legume se face punand intr-o oala mare apa si tot felul de resturi de legume (coji de cartofi, morcovi, frunze de salata, etc), coji de ou spalate bine, si se lasa timp de 24 ore, inainte de a bea din ea. In aceasta apa se dizolva toate mineralele continute in legume si coaja de ou. De cate ori se scoate o cana de apa, se pune alta cana de apa in loc. Cand ajunge sa se tulbure apa, se mai lasa inca o zi si se schimba legumele.
Atentie: nu se pun legume, care ar putea da un gust neplacut apei: ceapa si altele.
Apa se tine in frigider; capata gust de apa de izvor si este f satioasa.

Mosh-Neagu 04.12.2012 20:59:42

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 486270)
Ernst Günter, autorul cartii "Hrana vie", recomanda ca in timpul postului negru sa se bea "apa de legume".
Apa de legume se face punand intr-o oala mare apa si tot felul de resturi de legume (coji de cartofi, morcovi, frunze de salata, etc), coji de ou spalate bine, si se lasa timp de 24 ore, inainte de a bea din ea. In aceasta apa se dizolva toate mineralele continute in legume si coaja de ou. De cate ori se scoate o cana de apa, se pune alta cana de apa in loc. Cand ajunge sa se tulbure apa, se mai lasa inca o zi si se schimba legumele.
Atentie: nu se pun legume, care ar putea da un gust neplacut apei: ceapa si altele.
Apa se tine in frigider; capata gust de apa de izvor si este f satioasa.

Trebuie sa recunosc ca mi-ai adus un mare zambet pe față. Mai ales acolo unde spui de..."coji de ou"... Pai daca vorbim de "mineralele" dizolvate, putem adauga intr-o picatura de apa, doua kg de vin curat, de unde sa servim cate o lingurita la fiecare sfert de ora!... Contine extrem de multa... energie, imperios necesara pentru postul... "negru"!...

cristiboss56 04.12.2012 21:26:32

Sa fii limitat si smerit, dar con*secvent si serios. . .
 
Nu exista un drum mai scurt catre sfintenie; pentru fiecare pas trebuie sa facem un sacrificiu total. Asadar, este mai bine si mai sigur sa incepem de la un minimum - doar cu putin peste posibilitatile noastre firesti - si sa crestem efortul nostru putin cate putin, apoi sa incercam sa sarim foarte sus la inceput si sa ne rupem cateva oase cand revenim pe pamant. Pe scurt de la un post simbolic si nominal - postul ca obligatie si obicei - trebuie sa ne reintoarcem la adevaratul post.Sa fii limitat si smerit, dar consecvent si serios. Sa cantarim onest capacitatea noastra duhovniceasca si fizica si sa actionam ca atare - amintindu-ne, totusi, ca nu exista post fara starnirea acestei capacitati, fara a introduce in viata noastra o dovada dumnezeiasca cum ca cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu.

Parintele Alexander Schememann

Miha-anca 04.12.2012 21:45:17

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 486296)
Trebuie sa recunosc ca mi-ai adus un mare zambet pe față. Mai ales acolo unde spui de..."coji de ou"... Pai daca vorbim de "mineralele" dizolvate, putem adauga intr-o picatura de apa, doua kg de vin curat, de unde sa servim cate o lingurita la fiecare sfert de ora!... Contine extrem de multa... energie, imperios necesara pentru postul... "negru"!...

Totusi e doar apa, Mosneagule!
Multi calugari sufera de lipsa de calciu; te-ai gandit la asta? Ei nu fac plaja ca noi si calciul nu se fixeaza, dand tot felul de jene. Eu cunosc pe cineva si stiu cat sufera. Ori, calciul dizolvat nu e nici pe departe "ou", adica de dulce. Iti va da necesarul de saruri si minerale, nimic altceva. Apa tot apa e! Mai ales daca e singurul "aliment" pe care il consumi.
Apa aceasta ar trebui bauta tot timpul anului; dar e indicata in postul negru. Tot aruncam cojile de cartofi, etc; de ce sa nu facem ceva folositor cu acestea?!? Nu am constatat sa dea energie, asa ca nu-ti fa sperante desarte in privinta asta. E apa! Vinul il punem la rece pentru Craciun!

N.Priceputu 04.12.2012 21:56:29

Mai întâi, Ionuț, aș vrea să știu de ce te interesează postul negru.
Dacă din rațiuni duhovnicești, atunci evident că trebuie vorbit cu duhovnicul, și trebuie însoțit, evident, de rugăciune pe măsură. Dacă pentru sănătate, cred că știi că pentru unele afecțiuni e recomandat, pentru altele e de evitat.
În vremurile de demult, postul păresimilor se ținea nu cu ajunare totală, ci cu ajunare zilnică, până seara, când se mâncau puține legume.
Despre fiziologia postului negru uite un articol bun aici.

Florin-Ionut 05.12.2012 06:27:15

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 486270)
Ernst Günter, autorul cartii "Hrana vie", recomanda ca in timpul postului negru sa se bea "apa de legume".

Există o formă mai lejeră e post "negru", adică mai spre gri așa, care presupune consumul de sucuri diverse de-a lungul perioadei. Probabil depinde de rezistența fiecăruia, dar e și o chestiune de voință la urma urmei.

Florin-Ionut 05.12.2012 06:57:51

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 486308)
Mai întâi, Ionuț, aș vrea să știu de ce te interesează postul negru.
Dacă din rațiuni duhovnicești, atunci evident că trebuie vorbit cu duhovnicul, și trebuie însoțit, evident, de rugăciune pe măsură. Dacă pentru sănătate, cred că știi că pentru unele afecțiuni e recomandat, pentru altele e de evitat.
În vremurile de demult, postul păresimilor se ținea nu cu ajunare totală, ci cu ajunare zilnică, până seara, când se mâncau puține legume.
Despre fiziologia postului negru uite un articol bun aici.

Interesant articolul, bine că provine de pe saitul ăsta. Poate așa aceleași idei susținute și de acest autor vor deveni mai credibile.

Postul negru mă interesează pentru tratamentul unor boli vechi, pentru detoxifiere și pentru simpla experiență. Fiind convins că într-un viitor mai mult sau mai puțin îndepărtat omenirea se va confrunta cu problema alimentației, sînt foarte curios dacă se poate trăi cu hrană foarte puțină obținută cu greu și consumată extrem de rar.

Dacă postul negru nu ar fi avut referințe biblice, nu aș fi dat ușor crezare celor spuse în articolul tău sau de pe acel sait al veganilor. Orice lucru are un temei biblic merită o atenție sporită.

Apropo, eu nu am cerut nimănui să nu mănînce. Aici este un simplu subiect de discuție în speranța că unii dintre voi vor veni cu postări interesante, de genul articolului publicat de tine mai sus.

În cazul meu personal, problema cea mai gravă e că nu prea am rezerve de grăsime pe care să le folosesc în timpul postului total. Dar și aici există un avantaj: nu va trebui să postesc o perioadă la fel de îndelungată ca unul mai gras pentru a obține același efect vindecător. Totul e să-mi dau seama cînd să mă opresc, pentru a nu-mi face rău.

Da, e bun sfatul cu duhovnicul, dar în zilele noastre mai rar găsești un popă care să te susțină în chestiuni cum ar fi cea de față. Duhovnicul meu e foarte bun, dar ultima oară cînd i-am explicat că din primăvară sîntem vegetarieni, nu prea i-a convenit ideea... Mi-a precizat totuși să nu consider acest regim o virtute, la care i-am răspuns că numai și numai pentru sănătatea noastră ne abținem de la lactate, ouă și pește. La fel îți răspund și ție, că pentru simplul avantaj propriu voi face aceasta dacă Domnul mă va ajuta și dacă nevastă-mea va pune parafa de acceptare.

Florin-Ionut 05.12.2012 07:14:19

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 486245)
M-as bucura sa imi aduci tu un exemplu concret din vietile sfintilor de dupa Hristos care sa iti intareasca ideea, si sa rezulte ca era o practica comuna(caci, dupa cum stim, sfintii se nevoiau cu cele mai grele practici).Sa vedem o marturie clara ca in Biserica primara(adica dintru inceputuri) crestinii tineau posturi negre de 40 de zile.

Mă voi interesa, sper să se mai găsească bibliografie ortodoxă pe tema originii postului negru sau despre metodele de a posti ale primilor creștini.

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 486245)
Grija mare, Ionut.
Hristos nu ne mai cere acum sa tinem posturi negre, sau doar cu apa. Uneori dintr-un fals exces de zel, diavolul ne intinde tot felul de curse ptr a ne pierde. Iar atunci cand le inveleste in ambalaj crestin, inselarea e gata.
Uite, spre ex Santul Lavrentie al Cernigovului vorbeste asa frumos despre modul cum se vor mantui crestinii in ultimelor vremuri. Acestora nu li se mai cere post aspru, rugaciunea parintilor patristici ci rabdarea in suferinta. Si asta e foarte grea! e drept ca nu se poate realiza fara post si rugaciune.Dar asta e crucea prin care se vor mantui crestinii.

E adevărat că Hristos nu ne cere asta astăzi. Biserica nu le cere creștinilor nici să se retragă în munți, cu toate acestea încă mai există pustnici care se nevoiesc prin păduri și prin crăpăturile pămîntului. Acolo să vezi nevoință, nu la un post negru temporar ținut la călduț și eventual în concediu.

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 486245)
O asceza de capul nostru, insufletiti de frumoasele pilde ale sfintilor ne poate pierde.Intai cu simtul ratiunii, ca apoi sa ne coste chiar viata. Ptr ca un post negru o perioada indelungata, in conditiile in care omul modern munceste ca un rob ptr te miri ce companie, munca pshica 8-10 ore, plus ca mai e si stresul de a intretine familia, copilul care poate nu doarme noaptea, duce la suicid !

Nu glumesc.
P.s.M-as bucura sa stam de vorba fata catre fata.Ai grija de tine!

Vom sta de vorbă direct în mod sigur peste cîteva zile, cînd va trebui să te întîlnești cu soția. Oricum, mă bucur pentru grija ta.

lore86 05.12.2012 09:33:59

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 486365)
Da, e bun sfatul cu duhovnicul, dar în zilele noastre mai rar găsești un popă care să te susțină în chestiuni cum ar fi cea de față. Duhovnicul meu e foarte bun, dar ultima oară cînd i-am explicat că din primăvară sîntem vegetarieni, nu prea i-a convenit ideea...

Vezi, ionut?
Sfatul cu duhovnicul nu e bun, ci e esential cand priveste o problema importanta din viata noastra.
Dar daca duhovnicul nu are aceleasi vederi "largi" ca ale noastre, imediat devine popa. Asta e calea cea mai grea: ascultarea. Asta trebuie indeplinita mai intai.Si asta e cea mai grea.
Duhovnicul nu ar trebui sa te sustina in chestii ca acestea, cum sa tii post negru patruzeci de zile. Duhovnicul ar trebui sa te invete ascultarea. Sti care e cel mai greu lucru de indeplinit? Taierea voii. Face mai mult decat 1 an de post negru, ptr ca iti calci in picioare eul ptr a sta sub ascultare. Mare plata are cel care face asta!
Rugaciunea indelunga, postul negru pe perioade indelungatafara binecuvantare nu zidesc ci destrama! aduc mare paguba sufleteasca si trupeasca. Si o zic ptr ca am vazut oameni imbolnavindu-se psihic de la o asceza prea mare, fara binecuvantare.
Nu iti fa din trup un zeu. Ingrijeste-te de el, dar nu pune atata pret pe el. Prioritar sa fie grija ptr rugaciune, ptr milostenie, ptr urcusul duhovnicesc.Pe acestea sa le faci, iar pe acelea sa nu le lasi nefacute.
Cu cele duhovnicesti nu ne jucam, Ionut. Si nu le facem dupa capul nostru, ptr ca popii nu ne inteleg. Ca asa ajungem sa ne afurisim.

Eu, personal, daca ti-as fi duhovnic nu ti-as da voie sa ti postul asta. Si zic asta tinand cont de cat de mult ai slabit in ultima vreme, ca ai ajuns aproape o umbra.

Florin-Ionut 05.12.2012 09:57:29

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 486378)
Dar daca duhovnicul nu are aceleasi vederi "largi" ca ale noastre, imediat devine popa.

A, să nu mă înțelegi greșit... Mie îmi place mult cuvîntul "popă" și nu îl folosesc în mod peiorativ. Provine din rusește, din cîte știu.

Miha-anca 05.12.2012 18:39:57

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 486363)
Există o formă mai lejeră e post "negru", adică mai spre gri așa, care presupune consumul de sucuri diverse de-a lungul perioadei. Probabil depinde de rezistența fiecăruia, dar e și o chestiune de voință la urma urmei.

Sucurile pot fi atat de satioase, incat sa sature; ceea ce nu putem spune despre apa de legume. Apa, chiar imbogatita in minerale, tot apa ramane, nu e suc.

Florin-Ionut 05.12.2012 23:30:18

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 486462)
Sucurile pot fi atat de satioase, incat sa sature; ceea ce nu putem spune despre apa de legume. Apa, chiar imbogatita in minerale, tot apa ramane, nu e suc.

Rostul postului negru este de a obliga trupul să ardă grăsimile și să consume din țesuturile dăunătoare, din eventualele tumori, adică să distrugă orice element nociv s-a instalat în organism de-a lungul vremii. Există explicații detaliate pentru cine e curios să caute. Asta se întîmplă numai dacă nu-i mai furnizăm nutrimente, în afară de niște minerale inerente apei potabile fără de care nu putem supraviețui mai mult de cîteva zile.

Miha-anca 06.12.2012 02:27:19

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 486527)
Rostul postului negru este de a obliga trupul să ardă grăsimile și să consume din țesuturile dăunătoare, din eventualele tumori, adică să distrugă orice element nociv s-a instalat în organism de-a lungul vremii. Există explicații detaliate pentru cine e curios să caute. Asta se întîmplă numai dacă nu-i mai furnizăm nutrimente, în afară de niște minerale inerente apei potabile fără de care nu putem supraviețui mai mult de cîteva zile.

De acord!
Cu apa de legume se poate rezista pana la 60 zile de post negru. Dar nu 60 dintr-odata, ci treptat tot mai multe zile.
Un tip avea cocoasa si a tinut post si perioada de pauza si iar post, pana a ajuns sa tina 60 de zile de post negru, band doar apa. Dupa ce a mai trecut o vreme, in care nu mai era in post, a inceput spatele sa se indrepte si asa a ramas: drept, pana la batranete.
Iata din efectele postului negru.

Florin-Ionut 06.12.2012 08:51:38

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 486562)
De acord!
Cu apa de legume se poate rezista pana la 60 zile de post negru. Dar nu 60 dintr-odata, ci treptat tot mai multe zile.
Un tip avea cocoasa si a tinut post si perioada de pauza si iar post, pana a ajuns sa tina 60 de zile de post negru, band doar apa. Dupa ce a mai trecut o vreme, in care nu mai era in post, a inceput spatele sa se indrepte si asa a ramas: drept, pana la batranete.
Iata din efectele postului negru.

...iar atunci cînd se intră în postul negru, tranziția se face gradual, nu dintr-o dată. La fel ca în săptămîna dinaintea postului Paștelui cînd se renunță doar la carne. De asemenea, cînd se iese din post trebuie de avut grijă ce și cît mîncăm.

Nu mai spune din astea, că nu te va crede mai nimeni. Am auzit și eu de cazuri de boli grave, fără leac, boli ce au fost tratate prin abținere de la mîncare sub control medical pe o perioadă relativ lungă de timp. Unde mai găsești asemenea doctori acum?


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:16:53.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.