Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intamplari adevarate (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5035)
-   -   Minune cu Sfantul si Mare Mucenic Efrem cel Nou (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8031)

viviana 06.01.2010 19:08:20

Minune cu Sfantul si Mare Mucenic Efrem cel Nou
 
Buna seara tuturor. Vreau sa va povestesc una din minunile Sf. Efrem,minune intamplata recent cu mine, eu asa o consider.
Duminica ma aflam cu fiul meu la Sf. LITURGHIE.In fata bisericii este o sora care vinde carti ortodoxe.Ma apropii si ca de fiecare data caut carti pe care nu le-am citit inca, caci eu de fiecare data nu plec fara vreo carte.Sora ma intreaba daca il cunosc pe Sf. Efrem , mare si grabnic ajutator,in orice situatie,eu ii spun ca nu si dumneaei imi inmaneaza cartea cu ,,Viata, aratarile, minunile acatistul, si paraclisul Sfantului Efrem cel Nou,,.O rasfoiesc ,citesc cateva din minunile sale, putin din viata Sfantului, si gandul ma duce spre cineva din familie , grav afectat de pacatul betiei...si imi spun necajita... ,,- Sfinte daca ar putea persoana respectiva sa se lase de bautura cu ajutorul Tau...chiar de ar fi sa se si imbolnaveasca dar asta sa-i fie spre insanatosirea lui, fa o minune sa se lase de bautura.,,Asa mi-am spus si am plecat spre casa cu copilasul meu.
Seara ,am inceput sa fac paraclisul Sfantului Efrem,impreuna cu copilasul meu,si primesc un telefon de la sotia persoanei care bea si la care ma gandisem in biserica si intreb ce face,si ce imi spune:!!! ,,-pai s-a dus la spital ca bause atat de mult si s-a hotarat sa se interneze ptr dezintoxicare...!!!el care nu voia sa auda de medici privind problema sa! Iata una din minunile la care Sfantul mi-a raspuns numai stiind durerea si gandul meu.
Dar minunile Sale nu se termina aici.
Azi e miercuri si eu detin un post temporar de sef de birou,de vreo 6 luni,intr-o institutie publica...si azi sunt chemata de director sa-mi comunice ca mi-a venit numirea de la Bucuresti pe inca 6 luni si cu salariul marit de 3 ori!!!...Iata inca una din minunile Sfantului EFREM, care a vazut rugaciunile mele si ale copilului si nu m-a lasat in acasta stare de criza, stiind ca sunt singura doar cu puiul meu.
Asa incat nu pot decat sa laud pe DUMNEZEU, PE MAICA SA SFANTA SI PE MARELE MUCENIC EFREM CEL NOU,si recomand tuturor sa se roage caci DUMNEZEU si Sfintii Sai nu lasa pe nimeni niciodata!

andrei_im 06.01.2010 19:21:47

multumim mult pentru cuvinte, este intr-adevar o mare minune!! o sa caut si eu cartea cu Sfantul Efrem cel Nou. iata cum sfintii fac minuni acolo unde noi pacatosii nici cu vorba buna nu mai reusim sa facem nimic. Dumnezeu sa ne ajute, pentru rugaciunile Sfantului Efrem!

veveritza 08.01.2010 20:09:49

"Sfantul Mare Mucenic si Tamaduitor Efrem s-a nascut la 14 septembrie 1384; a ramas orfan de tata inca de cand era mic iar la varsta de 14 ani a intrat in manastirea Bunavestire a Preasfintei Maici a lui Dumnezeu de pe Colina Neprihanitilor din Attica;acolo, cu mare ravna a luat pe umerii sai nepretuita Cruce a Domnului, primind ca semn al desavarsirii moartea sa cea infricosatoare si slavita intru mucenicie.
Prin vietuirea sa calugareasca a devenit asemena ingerilor facandu-se ucenic al marilor nevoitori si parinti ai pustiei si urmand vreme de aproape 27 de ani sfintei lor nevointe.
La 14 septembrie 1425, de ziua Inaltarii Sfintei Cruci, a fost luat in robie de catre turci si asa a inceput mucenicia lui; acesta s-a sfarsit la 5 mai 1426, intr-o zi de marti pe la orele 9 dimineata, avand atunci varsta de 42 de ani.
Rugandu-se si aflandu-se in mijlocul unor cazne atat de ingrozitoare-caci fusese spanzurat intr-un copac ce inca mai exista, cu capul in jos, cu picioarele si capul pironite, iar la sfarsit strapungandu-i-se trupul martirizat si acoperit cu un lemn inrosit(ii infipsesera in pantece o bucata de lemn aprins si maruntaiele sale ardeau, in vreme ce trupul ii era strapuns de multe cuie, din acelea cu care fusese rastignit Domnul nostru Iisus Hristos pe Cruce)-, viteazul atlet al lui Hristos isi dadu sufletul in mainile Stapanului sau, de la Care primi cununa de Mucenic si darul facerii de minuni"...


Recomand tuturor cartea "Viata, aratarile, minunile, acatistul si Paraclisul Sfantului EFREM CEL NOU grabnicul ajutator si marele facator de minuni"
Cu adevarat "Minunat este Dumnezeu intru Sfintii Sai"!

s1c2h3m4i5d6t7 30.11.2010 09:00:32

Cumparati-va cartea despre sf.Efrem cel nou,rugati-va lui si o sa constatati singuri ce mare sfant este ,f.f.f.grabnic ajutator.

antoneta 30.11.2010 09:48:55

Citat:

În prealabil postat de s1c2h3m4i5d6t7 (Post 308868)
Cumparati-va cartea despre sf.Efrem cel nou,rugati-va lui si o sa constatati singuri ce mare sfant este ,f.f.f.grabnic ajutator.

Unde o gasim? As cumpara-o si eu cu mare drag si incredere, dar de unde? Nu am vazut-o la mine la biserica.

Mihailescu-Marin Daniel 30.11.2010 10:17:21

Ma bucur sa aud de acest sfant, dar mai grabnic ajutator :), foarte ajutator :) foarte foarte foarte foarte ajutator din tre sfinti este...............:))

Nascatoarea de Dumnezeu, Pururea Fecioara Maria, maica noatra si stapana noastra.

Daca vine vorba de viteza.........va spun eu, nu trebuie zile, nu trebuie ore si minute, ci trebuie credinta cu adevarat in suflet si maica noastra Sfanta Fecioara Maria ne ajuta cat ai clipi din ochi :).

Doamne ajuta.

tigerAvalo9 30.11.2010 16:32:03

Am si eu cartea cu Sf.Efrem.Am citit unele din minuni si m-am infiorat putin.E mare grabnic ajutator daca te rogi cu credinta si cu durere!La fel ca si Sf.Nectarie.Sunt doi Sfinti care ajuta neincetat,fac minuni neinsemnate,insemnate,mari,foarte mari NEINCETAT!

Multumim pentru aceasta relatare a ta.Iti doresc numai bine si tie si la toata lumea de altfel!

windorin 30.11.2010 16:51:04

Pe Colina Neprihanitilor te-ai intarit vietuind intru nevointa, Parinte de Dumnezeu inteleptite, si de acolo ai purces pe calea muceniciei. Pentru aceasta, Cel Care daruieste lumii viata cu indoita cununa te-a incununat, Mare Mucenice Efrem, si te-a daruit noua ca in tot locul sa te avem ajutator si sa te rugam cu staruinta: miluieste-i pe cei ce te cinstesc pe tine.

Sfantul Efrem cel Nou - Manastirea - Viata - Acatistul

DARIUTA24 09.05.2011 09:25:30

Si pe mine m-a ajutat sfantul efrem
 
Ma durea cumplit un dinte si citind de sfantul efrem m-am rugat lui si durerea s-a ameliorat pana a disparut
multumesc sfantului efrem

Un_trecator 09.05.2011 14:12:47

Multumim pentru acest nou subiect. Este foarte interesant.

Doamne ajuta!

elena1503 31.08.2011 00:58:39

minune de la Sf Efrem cel Nou
 
Buna-seara ,ma numesc Elena as vrea sa va spun ca intr-adevar Sf Parinte Efrem cel Nou infaptuieste minuni si celor mai pacatosi dintre noi , cel mai bun exmplu sunt eu o nevrednica.Dupa o viata de desfarau acum cateva luni am cazut intr-o depresie fiind singura intr-o tara straina fara prieteni familie sau cineva langa mine ,cu un servici platit ff prost intr-un sat izolat.Citind acatistul Sfantului timp de 40 de zile mi-am gasit in el un prieten ,un ajutor .Incercam sa nu mai plang asa mult sa ma opresc singura,cand ma luau gandurile negre si ma apuca supararea asta se intampla zi de zi incepeam sa citesc acatistul cu nadejde ca Sf Efrem cel Nou va lua aminte si la deznadejdea care ma cuprinsese atat de tare ,imi doream f mult un servici intr-un oras ,sa vb cu oameni sa castig mai bine sa fac ceva util cu viata mea.. printr-o minune dupa cele 40 de zile o cunostinta mi-a gasit un loc de munca bun,am cunoscut oameni buni si cu frica de Dumnezeu castig suficient pt o viata decenta si plata datoriilor din tara.
Iti multumesc Sfinte Parinte Efrem ca m-ai ajutat sa depasesc aceea perioada sa nu deznadajduiti si sa va rugati ori de cate ori sunte-ti suparati . Dumnzeu prin Sfinti Sai ne randuieste viata mult mai bine decat ce ne dorim noi si abia apoi realizam cat e de bine ,sa incercam sa ne ferim de pacat chiar daca suferim putin ,cata implinirea simtim dupa...
Multa santatate la toata lumea si bucurii.Doamne ajuta!

Darinna 05.10.2011 16:48:06

Minune instant
 
Buna ziua,
Vreau sa va povestsc o minune a Sfantului Efrem care mi-a raspuns la rugaciune in cinci minute. Ma simteam foarte rau de la raceala ,nu aveam aer-am un inceput de astm bronsic si am fost obligata sa renunt la singurul antibiotic la care nu faceam alergie din cauza ca am devenit alergica si la el. Fac alergie si la plante asa ca mi -a mai ramas sa ma rog.
Am cerut ajutorul Sfantului aseara pentru ca nu mai aveam putere sa fac nimic prin casa si simteam ca ma sufoc.
In cinci minute, tatal meu GRESESTE numarul de telefon pe care tocmai il forma, nimereste la un arhitect prieten de familie cu noi care ma cere la telefon si imi zice Hai sa-ti spun un leac pentru raceala.
Si imi da-fara sa ii spun ca sunt racita-un leac babesc cu lapte fierbinte si unt-deci complet inofensiv iar azi respir perfect din nou!
Repet, nu i-am cerut eu leacul, nici nu am apucat sa schimb doua vorbe cu el, nimeni nu i- a spus cat de rau ma simt,de-abia azi am realizat ce mi s-a intamplat!
Iti multumesc,Sfinte Efrem!

vasilik 24.02.2012 11:00:05

Sfantul Mucenic Efrem cel Nou
 
Sfantul Mucenic Efrem cel Nou:
- a salvat din furtuni pe mare;
- a ajutat in procese;
- a salvat din coma datorata supradozei de droguri;
- a rezolvat probleme legate de acte;
- a deblocat problemele informatice;
- a vindecat leucemia;
- a vindecat piatra la rinichi;
- a vindecat bolile de inima;
- a salvat din accident de masina;
- a vindecat constipatia si dispepsia (tulburare a procesului de digestie manifestata prin dureri, balonari, varsaturi, etc;
- a vindecat complet si rapid cancerul la san si stomac;
- a vindecat epilepsia;
- a vindecat paralizia;
- ajuta tinerii sa se casatoreasca;
- ajuta la examene;
- ajuta la gasirea unui loc de munca;
Sfinte Mucenice Efrem cel Nou roaga-te lui Dumnezeu si Maicii Domnului pentru noi!

teostancu 25.02.2012 00:10:07

Minune
 
O minune facuta pentru mine si sotul meu de catre Maica Domnului, Sfantul Nectarie si ceilalti Sfinti dragi sufletului meu (Parintele Ilie Lacatusu,Sfantul Efrem cel nou, Sfantul Fanurie,Sfanta Parascheva,Sfantul Dimitrie cel Nou,Sfantul Ioan Rusul)in legatura cu angajarea sotului meu, care de 1 an si 4 luni nu avea un loc de munca si nu isi gasea decat paznic.Nu e nimic rau in a fi paznic dar el la 32 ani a lucrat 1 an de zile ca supraveghetor de noapte la un centru de plasament si lucra o noapte da,una nu.Ziua dormea,noapte chiar daca nu era tura lui nu putea dormi,era dat peste cap.Ajunsese de la 90 kg la 120 kg desi nu manca decat o data pe zi si nu foarte mult.Am luat hotararea sa nu mai lucreze pt ca ii era din ce in ce mai rau, nu te mai puteai baza pe el ziua cu nimic pt ca nu era in stare.Ne-am chinuit 1 an si 4 luni sa isi gaseasca un loc de munca ziua, si Sfintii mei dragi mi-au ascultat rugaciunile si ne-au ajutat.
Va multumesc din suflet dragii mei Sfinti.Va iubesc mult si va rog sa imi iertati pacatele mele zilnice pe care le fac.Doamne Ajuta!

daniel 16.04.2012 10:45:37

Sfantul mare mucenic Efrem cel Nou
 
Hristos a inviat!

E Vinerea Neagra a anului 2012 si merg impreuna cu o ruda la serviciul pasapoarte al unui oras din Romania. Lasasem o cerere pentru eliberarea unui pasaport cu aproximativ 12 zile in urma si ne prezentam pentru ridicarea documentului in termenul indicat de cel care receptionase cererea. Chiar daca era aproape sigur ca documentul a fost facut si il vom avea in ziua respectiva ... pe drum am cerut ajutorul Sfantului Efrem cel Nou (nu aveam cunostinta de mult timp de existenta lui insa deja citisem din minunile sale si m-a impresionat rapiditatea cu care se facea simtit ajutorul sau) pentru ca totul sa se deruleze cu bine.
Ajungem deci in fata functionarului in jurul orei 11h30 si respectivul ne spune ca documentul nu ne poate fi inmanat pentru ca desi pare ca ar fi fost facut (asa apare in sistemul informatic)...nu a ajuns inca la el...deci, pe scurt, trebuie sa revenim saptamana viitoare dupa zilele libere de Paste. In contextul acesta incepe o discutie de vreo 20 de minute in contradictoriu in care ii explicam respectivului ca ni s-a spus ca pasaportul va fi gata cel tarziu vineri, noi ne-am programat o plecare in ziua urmatoare bazandu-ne pe asta, suntem deci intr-o situatie foarte delicata si asa mai departe. El ne spune ca nu poate face nimic pentru ca nu are pasaportul deci nu are cum sa ne ajute. Revin cu diverse replici in care ii subliniez ca noua ni s-a spus ca totul va fi gata pana vineri etc. Pe scurt, se face ora 12h00, insist sa cheme pe seful lui, sa imi dea un numar de la Bucuresti unde se fac pasapoartele...Nu, nu se poate asa ceva...si genul de discutie pe care o cunoasteti deja cand avem dea face cu anumite institutii alte statului...
Si in contextul asta de schimb de replici cand numai la rugaciune nu-mi era gandul...aud pe functionar zicand ceva ce n-am inteles bine: ''Aveti noroc ca sunt eu aici...''. In secundele alea incercam sa il ascult ca sa INTELEG ce vrea sa spuna pentru ca eram in toiul unei discutii care se dovedea o catastrofa pentru noi...Si el continua ''Da, daca era altul in locul meu nu se putea'' (sau nu reuseati...nu-mi amintesc clar pentru ca nu reuseam sa inteleg ce se intampla). Si el continua : ''Veniti mai tarziu''. Eu intreb: ''Mai tarziu cand?'', El zice: ''Peste 2 h''. OK. Si plecam...si imi dau seama ca Sfantul Mare Mucenic Efrem cel Nou a ascultat rugaciunea mea facuta in drum spre Pasapoarte ...si a intervenit in asa fel incat intorcandu-ne la ora 14h00 sa putem primi de la acelasi functionar un pasaport care la amiaza nu exista sau exista dar nu era disponibil pentru a fi predat titularului.

Cu evlavie nemasurata multumim Sfantului Mare Mucenic Efrem cel Nou pentru milostenia sa, pentru ajutorul sau atat de rapid si nu incetez sa ma minunez de marea sa dragoste pentru noi. Nu ezitati sa cereti ajutorul acestui sfant atat de iubit de Dumnezeu si nu uitati sa ii multumiti pentru ajutorul dat.

Doamne-ajuta!

Sfante Mare Mucenic Efrem cel Nou miluieste-ne pe noi pacatosii si ascuta rugaciunile noastre. Arata-te celor ce se indoiesc si ajuta-i pe cei care cer sprijinul tau!

pcmarius 05.05.2012 17:37:07

Hristos A Inviat !

De ceva timp sunt deznadajduit ( logic din cauza pacatelor) si butonam aiurea pe internet sa mai uit de griji ( in loc sa citesc o rugaciune sau sa fac ceva folositor).

..si in final, am dat peste un post pe acest forum precum daca Dumnezeu ne "vorbeste" prin oameni sau prin semne sau diferite cai.... si vazusem ca cineva pomenise de Sf. Nectarie si Sf. Efrem Cel Nou. asta fiind pe data de 04.04.2012

Astazi lafel, butonam aiurea .... ca in final sa dau iarasi peste Sfantul Efrem cel Nou. Mai auzisem despre dansul dar nu stiam mai nimic, din curiozitate am zis sa-mi rapesc din "timpul meu pretios de pierdut vremea pe internet " si sa citesc viata acestuia. Ca apoi la sfarsit sa observ ca pomenirea dinsului este pe " 5 Mai ", din instinc ma uit pe caledar si supriza astazi este 5 Mai.

Am ramas socat cateva secunde........

Dupa care mi-am amintit asa din senin ca o sclipire, de unde auzisem eu despre dansul.

Sa intamplat acum 3 ani, inainte de a da licenta la universitate in domeniul calculatoarelor. DIn fericire Duhovnicul meu imi este si prieten de familie, iar dansul mi-a spus ca Sf Efrem Cel Nou este rapid ajutator in probleme, in special la invatatura/domeniul calculatoarelor. Nu am bagat la cap prea multe pt ca asa e omul "batut in cap", dar preoteasa sotia sa, a scos imediat la imprimanta o foaie A4 cu poza acestuia " icoana" si ma rugat sa o iau cu mine la examen in mapa, sa o tin asa in plasa.

Bineinteles ca in final sa terminat totul cu bine (initial mai dadusem de 2 ori si nu luasem, iar acum am luat cu nota 8 ).

Acea "icoana" voiam sa o arunc deoarece era totusi o foaie scoasa la imprimanta nesfintita (asa gandeam eu pacatosul), nici macar nu era foaie foto, sau la rezolutie calitativa.....dar nu mai stiu exact ce sa intamplat cu ea ...probabil sa pierdut. Oricum nici nu ma mai interesa din moment ce m-am vazut cu malaiul in traista( specific omului cand are probleme imediat plange si cere ajutor lui Dumnezeu, dupa rezolvare uita sa mai multumeasca).

Ca acum 10 minute, sa simt ca nu am stare, am devenit agitat simteam cum imi pulseaza sangele in cap. Ca un nebun m-am dus si am rascolit toate actele, foi, tot ce aveam in dulap si surpriza mare....

am gasit acea "foaie imprimata cu chipul Sf Efrem Cel Nou" ca si noua si nedecolorata, si atentie veche de 3 ani. ( exemplu: scoateti ceva la imprimanta pe foaie normala, o poza color, si sa vedeti dupa juma de an cum se decoloreaza).

Cum se zice : mi "sa" adus aminte ca am uitat totusi "ceva"..... sa Multumesc !!!!

In fine , pe mine personal ma-a zguduit bine aceasta intamplare......sincer chiar sunt fericit acum .


As mai avea multe de amintit si despre Sfanta Xenia......!

DOamne ajuta.

Adriana Cluj 05.05.2012 18:29:16

Citat:

În prealabil postat de pcmarius (Post 443299)
Hristos A Inviat !

De ceva timp sunt deznadajduit ( logic din cauza pacatelor) si butonam aiurea pe internet sa mai uit de griji ( in loc sa citesc o rugaciune sau sa fac ceva folositor).

..si in final, am dat peste un post pe acest forum precum daca Dumnezeu ne "vorbeste" prin oameni sau prin semne sau diferite cai.... si vazusem ca cineva pomenise de Sf. Nectarie si Sf. Efrem Cel Nou. asta fiind pe data de 04.04.2012

Astazi lafel, butonam aiurea .... ca in final sa dau iarasi peste Sfantul Efrem cel Nou. Mai auzisem despre dansul dar nu stiam mai nimic, din curiozitate am zis sa-mi rapesc din "timpul meu pretios de pierdut vremea pe internet " si sa citesc viata acestuia. Ca apoi la sfarsit sa observ ca pomenirea dinsului este pe " 5 Mai ", din instinc ma uit pe caledar si supriza astazi este 5 Mai.

Am ramas socat cateva secunde........

Dupa care mi-am amintit asa din senin ca o sclipire, de unde auzisem eu despre dansul.

Sa intamplat acum 3 ani, inainte de a da licenta la universitate in domeniul calculatoarelor. DIn fericire Duhovnicul meu imi este si prieten de familie, iar dansul mi-a spus ca Sf Efrem Cel Nou este rapid ajutator in probleme, in special la invatatura/domeniul calculatoarelor. Nu am bagat la cap prea multe pt ca asa e omul "batut in cap", dar preoteasa sotia sa, a scos imediat la imprimanta o foaie A4 cu poza acestuia " icoana" si ma rugat sa o iau cu mine la examen in mapa, sa o tin asa in plasa.

Bineinteles ca in final sa terminat totul cu bine (initial mai dadusem de 2 ori si nu luasem, iar acum am luat cu nota 8 ).

Acea "icoana" voiam sa o arunc deoarece era totusi o foaie scoasa la imprimanta nesfintita (asa gandeam eu pacatosul), nici macar nu era foaie foto, sau la rezolutie calitativa.....dar nu mai stiu exact ce sa intamplat cu ea ...probabil sa pierdut. Oricum nici nu ma mai interesa din moment ce m-am vazut cu malaiul in traista( specific omului cand are probleme imediat plange si cere ajutor lui Dumnezeu, dupa rezolvare uita sa mai multumeasca).

Ca acum 10 minute, sa simt ca nu am stare, am devenit agitat simteam cum imi pulseaza sangele in cap. Ca un nebun m-am dus si am rascolit toate actele, foi, tot ce aveam in dulap si surpriza mare....

am gasit acea "foaie imprimata cu chipul Sf Efrem Cel Nou" ca si noua si nedecolorata, si atentie veche de 3 ani. ( exemplu: scoateti ceva la imprimanta pe foaie normala, o poza color, si sa vedeti dupa juma de an cum se decoloreaza).

Cum se zice : mi "sa" adus aminte ca am uitat totusi "ceva"..... sa Multumesc !!!!

In fine , pe mine personal ma-a zguduit bine aceasta intamplare......sincer chiar sunt fericit acum .


As mai avea multe de amintit si despre Sfanta Xenia......!

DOamne ajuta.

Adevarat a inviat!
Foarte frumos.. Ia atunci, fa-ti un pic de timp si aminteste si de Sfanta Xenia. Si mie mi-e draga si m-a ajutat. Sfintii sunt prietenii nostri. Pentru ale tuturor Sfintilor rugaciuni, Doamne miluieste-ne pe noi, cei pacatosi.

daniel 11.05.2012 02:37:21

Bucura-te Sfinte Mare Mucenice Efrem cel Nou, mare facatorule de minuni, tamaduitor si grabnic ajutator!

Hartford 11.05.2012 03:20:27

Citat:

În prealabil postat de Adriana Cluj (Post 443306)
Adevarat a inviat!
Foarte frumos.. Ia atunci, fa-ti un pic de timp si aminteste si de Sfanta Xenia. Si mie mi-e draga si m-a ajutat. Sfintii sunt prietenii nostri. Pentru ale tuturor Sfintilor rugaciuni, Doamne miluieste-ne pe noi, cei pacatosi.

Si eu citesc pe Sf Xenia cea nebuna pentru Hristos.

vasilik 14.05.2012 16:48:07

Multumesc Sfinte Nectarie, Sfantul Mucenic Efrem cel Nou, Sfantul Ioan Rusul !
 
Ieri, ma aflam la tara si dintr-o data m-a luat o durere ingrozitoare de cap. Desi luasem un calmant durerea nu inceta deloc. Ba din contra, ea se accentua din ce in ce mai tare, incepuse sa ma doara si ochii atat de tare incat nu ii puteam tine deschisi. Am inceput sa citesc Acatistul Sfantului Nectarie, simteam cum durerea incepea sa ma lase. Dupa ce am terminat de citit acatistul durerea iar incepuse iar eu pur si simplu nu mai suportam. Efectiv nu puteam tine capul pe umeri, il simteam greoi. Durerea se extinsese si asupra maxilarului si a nasului. Am inceput sa ma rog cu tarie Sfantului Ierarh Nectarie, Sfantului Efrem cel Nou, Sfantului Ioan Rusul, Sfintei Paraschiva, Sfantului Ierarh Nicolaie, Maicii Domnului, Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil, Sfintei Xenia de Sankt Petersburg, Sfantului Mucenic Mina, Sfantului Ierarh Spiridon, Domnului Nostru Iisus Hristos, Sfantului Serafim de Sarov, Sfantului Vasile cel Mare, promitandu-le ca astazi imediat ce ajung acasa voi scrie despre ajutorul lor. Din cauza durerii foarte mari, m-am intins pe pat cu ochii inchisi am inceput sa ma rog. Durerea aceea groaznica a mai tinut vreo 10 minute si apoi m-am trezit ca efectiv nu ma mai doare nimic. Simteam ca respir prin toti porii. Vreau sa multumesc de asemenea, Sfintului Ierarh Nectarie, Sfantului Efrem cel Nou, Sfantului Ioan Rusul, Sfintei Paraschiva, Sfantului Ierarh Nicolaie, Maicii Domnului, Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil, Sfintei Xenia de Sankt Petersburg, Sfantului Mucenic Mina, Sfantului Ierarh Spiridon, Domnului Nostru Iisus Hristos, Sfantului Serafim de Sarov, Sfantului Vasile cel Mare ca i-au ajutat pe parintii sa reuseasca sa treaca peste o situatie dificila. Ne-am apucat sa renovam casa de la tara si am observat ca nu ne ajung materialele de constructie si.....nici nu mai gaseam sa cumparam! Atunci m-am dus intr-o camera alaturata si fara sa ma vada nimeni am inceput sa ma rog Sfantului Nectarie, Sfantului Efrem cel Nou, Sfantului Ioan Rusul, Sfintei Paraschiva, Sfantului Ierarh Nicolaie, Maicii Domnului, Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil, Sfintei Xenia de Sankt Petersburg, Sfantului Mucenic Mina, Sfantului Ierarh Spiridon, Domnului Nostru Iisus Hristos, Sfantului Serafim de Sarov, Sfantului Vasile cel Mare sa ne ajute sa gasim materialele de constructie necesare. La scurt timp, mama a primit telefon de la unchiul meu si a fost informata ca s-au gasit materialele necesare si surpriza!!! Fara sa fie planuit din timp acest lucru, am mai construit o camera in plus. Multumesc din suflet si cu toata puterea mea Sfantului Nectarie, Sfantului Efrem cel Nou, Sfantului Ioan Rusul, Sfintei Paraschiva, Sfantului Ierarh Nicolaie, Maicii Domnului, Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil, Sfintei Xenia de Sankt Petersburg, Sfantului Mucenic Mina, Sfantului Ierarh Spiridon, Domnului Nostru Iisus Hristos, Sfantului Serafim de Sarov, Sfantului Vasile cel Mare.

apophis 14.05.2012 17:03:05

Deci toata echipa aia de sfinti te-au ajutat sa scapi de o durere de cap si sa gasesti niste lemne ca sa renovezi casa... Tare, uite eu iti spun ca din cand in cand ma mai doare si pe mine capul dar imi trece fara rugaciuni la 14 sfinti, eventual cu un medicament.

Cat despre partea cu materialele de constructii, pai prietene, stii cate magazine cu astfel de chestii sunt intr-un oras? Sunt zeci de magazine mici, fara a pune la socoteala marile supermarketuri.

Dupa cate spui tu inteleg ca daca te-ai ruga la toti sfintii din calendar, in acelasi timp, ai putea face orice.

vasilik 14.05.2012 18:41:25

Citat:

În prealabil postat de apophis (Post 445143)
Deci toata echipa aia de sfinti te-au ajutat sa scapi de o durere de cap si sa gasesti niste lemne ca sa renovezi casa... Tare, uite eu iti spun ca din cand in cand ma mai doare si pe mine capul dar imi trece fara rugaciuni la 14 sfinti, eventual cu un medicament.

Cat despre partea cu materialele de constructii, pai prietene, stii cate magazine cu astfel de chestii sunt intr-un oras? Sunt zeci de magazine mici, fara a pune la socoteala marile supermarketuri.

Dupa cate spui tu inteleg ca daca te-ai ruga la toti sfintii din calendar, in acelasi timp, ai putea face orice.

Nu te cunosc si nu ma cunosti. Iar pentru a judeca si a critica toti suntem buni. Din punctul meu de vedere, din moment ce nu stii exact cum s-au intamplat lucrurile, cand nu erai implicat cel putin indirect in acele situatii pe care eu le-am povestit, pentru ce critici? Din cate stiu eu acest forum este pentru a ne ajuta unii pe altii si de a aduce multumire lui Dumnezeu, Maicii Domnului si tuturor sfintilor pentru ajutorul primit si nu pentru criticat intamplarile altora.

apophis 14.05.2012 19:21:17

Te impiedic eu sa nu aduci multumiri? Acest forum este pentru toata lumea, este public intr-o tara democratica.

Adriana Cluj 14.05.2012 22:21:18

Citat:

În prealabil postat de apophis (Post 445143)
Deci toata echipa aia de sfinti te-au ajutat sa scapi de o durere de cap si sa gasesti niste lemne ca sa renovezi casa... Tare, uite eu iti spun ca din cand in cand ma mai doare si pe mine capul dar imi trece fara rugaciuni la 14 sfinti, eventual cu un medicament.

Cat despre partea cu materialele de constructii, pai prietene, stii cate magazine cu astfel de chestii sunt intr-un oras? Sunt zeci de magazine mici, fara a pune la socoteala marile supermarketuri.

Dupa cate spui tu inteleg ca daca te-ai ruga la toti sfintii din calendar, in acelasi timp, ai putea face orice.


"" “Sa ne „incapatanam”, deci, sa pretuim aceste valori inestimabile, pentru ca ele ne mai tin!… Sa preferam acest „comportament” — fie el si dispretuit ca „medieval”, dar care izvoraste din adanca si profunda evlavie a neamului acestuia fata de Dumnezeu si sfintii Lui — in locul vacarmului de pe stadioane sau alte locuri de distractie „moderna” si „la moda”…. Sa ramanem crestini adevarati, chiar daca „se va rade” de noi ori vom fi dispretuiti” (PS Sebastian)""
http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...ele-sfintilor/

vasilik 15.05.2012 08:59:19

Ai dreptate Adriana !

Adriana Cluj 15.05.2012 09:13:11

http://www.adevarul.ro/george_radule...580811914.html

"De ani de zile, televiziunile (și uneori ziarele) ne oferă același scenariu de prost gust în preajma și în timpul procesiunilor creștine.

Dacă mai e vorba și despre depunerea spre închinare a unor sfinte moaște, e „perfect". Se folosesc „ingredientele" clasice: bătrâne cărora li se face rău la coadă, îmbulzeală, jandarmi nădușiți care fac față cu greu „hoardelor" de pensionari. Invariabil, se face vorbire și despre cetățeni care „își freacă" portofelele sau alte obiecte personale de osemintele izvorâtoare de mir.

În „peisaj" apare și câte un sociolog de serviciu care explică doct că „oamenii nu mai au încredere în ei înșiși și nici în autorități". Chipurile, ar vrea să se întâmple „ceva magic" în viața lor.

Carevasăzică, o adunătură de smintiți care n-au găsit altceva mai bun de făcut decât să stea ore în șir, înfruntând arșița sau frigul pătrunzător, pentru a-și apropia fruntea și buzele de „niște oase". Deunăzi, o colegă îmi povestea revoltată cum reporterii și cameramanii unei televiziuni pândeau lângă o biserică din București, „doar-doar i s-o face rău vreunei babe" din rândurile de credincioși care așteptau liniștiți - ce ghinion! - să se închine la moaștele Sfântului Ciprian.

Așadar, pirateria de presă a rupt și zăgazurile lumii pe care părea s-o ignore cu desăvârșire. Chiar și sacrul a devenit „materie primă" pentru bășcălie și derizoriu. Niciuneia dintre posesoarele de microfon nu îi dă prin cap să-i întrebe și pe tinerii care participă la astfel de procesiuni religioase de ce sunt acolo. Oare la Iași, la moaștele Sfintei Parascheva, au venit să se închine, în urmă cu două săptămâni, 80.000 de „babe"? Oare toți cei care merg acolo - sau majoritatea - chiar speră să li se umple portofelele peste noapte și să aibă noroc în dragoste?

Trecând peste ridicolul acestor abordări „de presă", îngrijorătoare este reaua-credință care îi mână în lupta cu moaștele pe „comanditarii" din redacțiile de (pseudo)știri.

De ce trebuie să-ți bați joc de credința unor oameni mult mai buni și mai cinstiți decât ai crede la prima vedere? Nici măcar aparatul de propagandă al vechiului regim nu a îndrăznit să facă asta. Sigur, situația actuală este consecința directă a beznei sufletești care a fost impusă de către „tovarăși de nădejde", vreme de aproape 50 de ani. Dar vlăstarele lor fac astăzi agenda publică. Ei ne sugerează ce este „în tendințe" și ce nu, ce e normal și ce e anormal.

Prin urmare, se consideră că ești „informat" dacă pleci urechea la bazaconiile nu-știu-cărui predicator care anunță sfârșitul lumii peste o lună, dar ești văzut drept „habotnic" și „retrograd" dacă ești „prins" la moaște. Cel puțin așa ne lasă de înțeles „înaltele instanțe morale" care întocmesc jurnalele de „știri".

George Rădulescu este publicist-comentator "Adevărul"."

apophis 16.05.2012 09:28:12

Tu vrei sa-mi spui mie ca nu e adevarat ce vedem nu? De fapt eu nu vad bine cand dementii aia se calca in picioare ca sa pupe niste oase, dorm in frig, se bat pe fasole si sarmale si pe o sticla de apa "sfintita", de fapt nu-si freaca portofelele de racla cu oase si nici cheile de la masina, ca sa le aduca noroc.

Sa fim seriosi, lucrurile astea se vad de la o posta, nu mint televiziunile.

andra_v 16.05.2012 10:56:14

Citat:

În prealabil postat de Adriana Cluj (Post 445249)
http://www.adevarul.ro/george_radule...580811914.html

De ce trebuie să-ți bați joc de credința unor oameni mult mai buni și mai cinstiți decât ai crede la prima vedere?

Ca sa devina mai buni, mai disciplinati si sa dobandeasca rabdare si intarire in credinta.

catalin2 16.05.2012 11:29:02

Citat:

În prealabil postat de vasilik (Post 445156)
Nu te cunosc si nu ma cunosti. Iar pentru a judeca si a critica toti suntem buni. Din punctul meu de vedere, din moment ce nu stii exact cum s-au intamplat lucrurile, cand nu erai implicat cel putin indirect in acele situatii pe care eu le-am povestit, pentru ce critici? Din cate stiu eu acest forum este pentru a ne ajuta unii pe altii si de a aduce multumire lui Dumnezeu, Maicii Domnului si tuturor sfintilor pentru ajutorul primit si nu pentru criticat intamplarile altora.

Persoana cu care vorbesti probabil nu e ortodoxa, a pus doar confesiunea asa. Dar nu e ceva iesit din comun, forumul doar se numeste ortodox, nu inseamna ca e si ortodox. Ortodocsii nu sunt majoritari pe forum, chiar si unii ce spun ca sunt ortodocsi au si conceptii diferite de ortodoxie.

catalin2 16.05.2012 11:30:49

Citat:

În prealabil postat de apophis (Post 445415)
Tu vrei sa-mi spui mie ca nu e adevarat ce vedem nu? De fapt eu nu vad bine cand dementii aia se calca in picioare ca sa pupe niste oase, dorm in frig, se bat pe fasole si sarmale si pe o sticla de apa "sfintita", de fapt nu-si freaca portofelele de racla cu oase si nici cheile de la masina, ca sa le aduca noroc.

Aici te-ai cam dat de gol, nu stiu de ce ti-ai trecut "ortodox" la confesiune. Culmea ar fi tu chiar sa te consideri ortodox, am mai vazut cazuri pe forum, si nu putine.

apophis 16.05.2012 11:44:45

In buletin sunt ortodox, practic nu ma intereseaza deloc daca sunt sau nu , asa m-am nascut asa raman, conceptia insa e usor de schimbat, trebuie doar sa urmaresti cursul vietii.

Dar discutia era despre altceva.

adina80 26.05.2012 18:05:50

Ajutor primit de la Sf. Efrem
 
As dori sa va marturisesc despre ajutorul primit in urma rugaciunilor catre Sf. Nectarie si Sf.Efrem cel Nou. Matusa mea s-a imbolnavit subit, nu se stie exact din ce cauza, se pare ca a facut tromboza,a avut un cheag de sange la picior iar cheagul a urcat la inima si plamani. Cu o saptamana inainte de a se imbolnavi am fost la ea in vizita si era bine. Apoi am aflat ca e la spital si ca se simte destul de rau. Am fost la ea in vizita si arata destul de rau,era la terapie intensiva, avea febra, voma, respira cu ajutorul aparatului,transpira abundent,nu putea calca ca i se umflau picioarele,nu se putea ridica iar doctorii au spus ca era sa faca infarct.Sincer, m-am speriat cand am vazut in ce stare e. I-am zis sa se roage, ca Dumnezeu o va ajuta. A zis ca vrea sa se roage, dar nu poate.Atunci am mers acasa,i-am adus o iconita cu Sf. Nectarie pe care a asezat-o langa ea, ulei de la candela Sf. Nectarie cu care am uns-o si am citit paraclisul Sf. Efrem cel Nou si acatistul Sfantului Nectarie. Cateva zile s-a simtit la fel de rau,nu avea voie sa vorbeasca,nici sa primeasca vizite.Am continuat sa ma rog Sfintilor si Maicii Domnului si n-au intarziat sa-si arate ajutorul caci... mergand ieri la ea in vizita, era cu totul altfel. Era vesela, vorbea f usor, se ridica din pat cu usurinta, putea sa manance, sa rada si sa glumeasca. Doctorii care au tratat-o i-au zis ca a fost norocoasa ca a scapat. Eu cred ca " norocul" se datoreaza de fapt Domnului si Sfintilor sai, care n-au intarziat sa-si arate ajutorul. Va indemn sa nu ezitati sa cereti ajutorul Sf. Efrem,mai ales atunci cand aveti probleme de sanatate, caci sigur rugaciunile voastre nu vor ramane fara raspuns! Doamne ajuta!

adina80 26.05.2012 18:14:38

Ajutor de la Sf. Efrem
 
As vrea sa marturisesc despre o alta minune facuta de Sf. Efrem. Era dimineata si asteptam autobuzul sa merg la servici. Am asistat la o cearta intre doi tineri, unul dintre ei fiind foarte nervos. La un moment dat,s-a indreptat inspre celalalt si i-a tras o palma, apoi i-a dat cativa pumni. Vazand asta, m-am speriat si am inceput sa ma rog Sfantului Efrem sa calmeze spiritele. Ma tot rugam in gand. A intervenit o femeie care i-a zis sa inceteze. Apoi a aparut si prietena lui, incercand sa-l calmeze, desi era f. nervos. In cele din urma, baiatul agresiv s-a potolit, apoi a urcat in taxi. Sunt sigura ca Sf. Efrem a intervenit, altfel poate iesea un dezastru.

Simply_me 03.06.2012 22:21:00

Si pe mine m-a ajutat sfantul ff mult, aveam dureri f mari de picioare , m-am uns cu ulei si sunt f bine acum . Si nu numai asta, m-a ajutat de f multe ori, si ii multumesc mult pentru tot. Daca aveti vre-o problema de orice natura ar fii rugati-va cu nadeje ca sf Efrem va ajuta este numit ”Super-Grabnic Ajutator in toate nevoile”.

vasilik 30.06.2012 14:14:00

Rugaciune catre Sfantul Efrem cel Nou la vreme de mahnire si deznadejde


Sfinte Parinte Efrem, inima mea e sfasiata de durere si de amaraciune si nu stiu ce cuvant sa aduc inaintea ta. Nimic nu ma mai bucura in aceasta viata si poverile si suferintele cele launtrice imi sunt ca o bautura otravitoare si cumplit de amara. Nu-L mai deslusesc pe Dumnezeu in nimeni si nimic si ma simt ca un om care e omorat de propriile ganduri. Izbaveste-ma, Sfinte, de aceasta asuprire diavoleasca, caci nu mai pt rabda mahnire si uraciunea aceasta ce-mi soarbe vlaga si toata puterea de viata. Tu i-ai vazut pe batjocoritorii si ucigasii tai si ai rabdat nenumarate schingiuiri si uraciuni din partea lor, dar prin dragostea ta pentru Dumnezeu ai ramas neclintit in credinta, infruntand acea priveliste de iad. Cu totul m-am slabanogit, iar din multa durere lacrimile nu le mai pot opri. Nu am la cine sa merg, nu are cine sa ma auda, nu este cine sa ma mangaie, nu este cine sa-mi spuna o vorba buna. Fa-te tu toate acestea pentru mine, Sfinte Efrem, si asa cum eu nu stiu, tamaduieste si limpezeste sufletul meu, ridicandu-ma intru nadejde si lumina. Stiu ca e de necuprins cu mintea toata patimirea ta muceniceasca, si tocmai de aceea te rog pe tine, caci stiu ca ai rabdat uraciuni nemasurat mai mari decat ceea ce rabd eu acum. Fie-ti mila de mine ca de un frate mai mic si foarte neputincios si randuieste in asa fel, incat prin aceasta durere pe care o traiesc acum sa cunosc mai bine ostenelile tale mucenicesti si ceea ce inseamna purtarea de fiecare zi a crucii. Amin.

Simply_me 30.06.2012 14:51:50

Rugaciunea pentru a avea copii a Sfantului Efrem Cel Nou


O, Sfinte Efrem, grabnic ajutatorule al celor ce se roaga tie, primind putina noastra rugaciune, vino in ajutorul nostru. Intristata este inima noastra ca nu ne-am invrednicit a aduce pe lume copii. Mare este darul nasterii de prunci si mult se bucura parintii de copiii lor. Dar, din pricina pacatelor noastre, noi suntem lipsiti de aceasta bucurie. Stim ca multe femei care erau apasate de felurite boli si carora doctorii le spusesera ca pantecele lor vor ramane sterpe, s-au rugat tie si au primit ceea ce cerusera. Cine poate spune veselia lor, cand au vazut pruncii veniti pe lume dupa rugaciuni fara numar? Sau cine poate spune veselia barbatilor care, desi aflasera de la doctori ca nu vor putea avea copii, au crezut mai mult in ajutorul tau decat in stiinta acelora?

Si noi credem ca ne poti ajuta, chiar daca rabdarea nostra s-a imputinat si credinta noastra este putina. “Da-le lor pantece sterp si sani fara lapte”, le-a blestema proorocul Osea pe femeile israielitilor care au parasit legea lui Dumnezeu. Ocroteste- ne sfinte sa nu cada si peste noi pedeapsa dumnezeiasca, ci, stiindu-ne pacatele, invata-ne sa ne pocaim sufletele prin pocainta. Roaga-te pentru noi, Sfinte Efrem, ca indreptandu-ne viata, sa primim si bucuria de a avea copii. Si daca ii vom avea, sa ii crestem in dreapta credinta, fiindu-le pilda de vietuire crestineasca. Iar, daca din pricini nestiute de noi, Dumnezeu ne va lasa lipsiti de acest dar, roaga-te sa mergem pe calea rugaciunii, pe calea cea ingusta care duce in Imparatia Cerurilor.

Intareste-ne Sfinte Efrem, ca in viata sa nu cautam voia noastra, ci voia dumnezeiasca si in tot locul sa-i aducem lauda lui Dumnezeu cel iubitor de oameni, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

vasilik 01.07.2012 16:25:53

Rugaciune a Sfantului Efrem pentru izbavirea din dependenta de droguri

Am aflat, Sfinte Parinte Efrem, ca prin lucrarea cea tainica a dragostei si rugaciunilor tale, multe suflete au fost izbavite de amarnica dependenta a drogurilor si cunoscand si eu aceasta cumplita indulcire a mortii, vin catre tine, inainte de a se ruina cu totul viata mea. Stiu ca nu-ti este deloc strain ceea ce simte si traieste un drogat, caci altfel n-ai fi atat de grabnic ajutator in izbavirea din aceasta cumplita robie. Chipul mortii, al placerii si al indulcirii nebune este tainuit in aceasta patima si de aceea ea sarbe toata puterea si vointa omeneasca. Cei prinsi in ghearele ei se vestejesc ca iarba taiata, fiind cositi de moartea ce le ranjeste cu fiecare frog luat. Iar viata lor se face asemenea unei prapastii care se adanceste tot mai mult. Intinde mana ta si mie, Sfinte Mare Mucenice Efrem, si ma scoate dintru aceasta gropnita a iadului daruindu-mi har, putere, statornicie si luminare a mintii si a inimii. Randuieste cele ale vietii mele in asa fel, incat sa fie pe deplin folositoare apropierii si impartasirii de dragostea lui Dumnezeu. Miluieste-ma si pe mine, Preacuvioase Mucenice, ca tu insuti rupand lantul impatimirii de droguri sa-mi redobandesc sanatatea sufletului si a trupului si sa ma invrednicesc sa gust cu vrednicie din Trupul si Sangele Mantuitorului, iar tie sa iti graiesc: Bucura-te, Sfinte Efrem, putere dumnezeiasca ce starpesti lucrarea cea intunecata a mortii si a diavolului!

adina80 29.07.2012 20:01:05

ajutor la examen
 
As vrea sa marturisesc despre un nou ajutor primit de la Sf. Efrem si Sf. Fanurie. Aveam examenul de definitvat. Dupa incheierea scolii, nu am avut f mult timp de invatat, decat 3 saptamani.Materia de invatat era destul de voluminoasa, iar in saptamana dinaintea examenului nu m-am simtit prea bine, asa incat am reusit sa invat cam 2 saptamani jumatate. Inaintea examenului nu ma simteam destul de bine pregatita, dar am mers cu nadejdea in ajutorul lui Dumnezeu.Am citit inainte acatistul Sf. Efrem si am plecat. Dupa 2 ore de asteptare, au sosit si subiectele. Nu mi s-au parut grele, dar totusi unul din subiecte mi-a pus ceva probleme, pt. ca in manualul din care invatasem nu aparea ceea ce se cerea la subiectul respectiv, asa incat am scris doar ce invatasem din carte, ceea ce nu era destul. Eram si f obosita, pt. ca nu reusisem sa dorm in noaptea dinaintea examenului. In sfarsit, am luat 6,20 la examen, iar nota minima de trecere era 7. Am facut contestatie. Au urmat 3 zile de asteptare. Am inceput sa citesc in continuare acatistul Sf. Efrem si acatistul Sf. Fanurie. Aveam nevoie de 80 de sutimi, ceea ce era destul de mult. Sincer, nu ma asteptam sa primesc cele 80 de sutimi. Totusi, speram ca sfintii nu ma vor parasi. Si nu m-au parasit. Pt ca am primit cele 80 de sutimi necesare ca sa pot absolvi examenul. Adica am primit nota 7. Sunt absolut sigura ca nu a fost deloc o intamplare, a fost ajutorul primit de la Sf. Efrem si Sf. Fanurie. Rugati-va cu incredere Sf. Efrem si Sf. Fanurie si sigur veti primi ajutor, chiar si atunci cand problemele par imposibil de solutionat.

yryna1979 30.07.2012 15:08:47

Sfantul Efrem cel Nou a devenit de curand un prieten drag al familiei noastre.Am 33 de ani si de curand am nascut o fetita minunata datorita mijlocirii acestui mare Sfant.Am avut o sarcina dificila cu risc de avort pe tot parcursul ei. Am dus sarcina la termen si mai mult,am avut o nastere foarte rapida.
Ii voi multumi mereu Acestui mare Sfant pentru rugaciunile inaltate la Dumnezeu pentru noi.
Am promis Sfantului ca daca ma va ajuta voi face cunoscute minunile sale spre slava lui Dumnezeu.
Mamicilor prezente si celor viitoare, va rog sa cititi cartea ,,Noi minuni cu copii nascuti si nenascuti ale Sfantului Efrem cel Nou,, si inima o sa vi se umple de speranta si iubire pentru Creatorul nostru care nu ne-a uitat nici in aceste vremuri tulburi.

anisoara 30.07.2012 20:45:34

Sunt si eu intr-o situatie asemanatoare
 
Situatia in care ma afu eu acum e asemanatoare.Dupa 7 ani de strainatate in care viata mea ,parea ca are un sens, ma simt atat de singura .Muncesc cu greu ,nu dorm bine si ma apuca disperarea gandindu ma la ziua de maine.Sunt singura ,nu am prieteni multi (si fiecare cu viata lor),nu am rude ,parintii au murit, in tara am o sora ...
Pot sa citesc si eu acest acatist fara sa cer binecuvntarea unui preot?
Doamne ajuta!
Citat:

În prealabil postat de elena1503 (Post 395286)
Buna-seara ,ma numesc Elena as vrea sa va spun ca intr-adevar Sf Parinte Efrem cel Nou infaptuieste minuni si celor mai pacatosi dintre noi , cel mai bun exmplu sunt eu o nevrednica.Dupa o viata de desfarau acum cateva luni am cazut intr-o depresie fiind singura intr-o tara straina fara prieteni familie sau cineva langa mine ,cu un servici platit ff prost intr-un sat izolat.Citind acatistul Sfantului timp de 40 de zile mi-am gasit in el un prieten ,un ajutor .Incercam sa nu mai plang asa mult sa ma opresc singura,cand ma luau gandurile negre si ma apuca supararea asta se intampla zi de zi incepeam sa citesc acatistul cu nadejde ca Sf Efrem cel Nou va lua aminte si la deznadejdea care ma cuprinsese atat de tare ,imi doream f mult un servici intr-un oras ,sa vb cu oameni sa castig mai bine sa fac ceva util cu viata mea.. printr-o minune dupa cele 40 de zile o cunostinta mi-a gasit un loc de munca bun,am cunoscut oameni buni si cu frica de Dumnezeu castig suficient pt o viata decenta si plata datoriilor din tara.
Iti multumesc Sfinte Parinte Efrem ca m-ai ajutat sa depasesc aceea perioada sa nu deznadajduiti si sa va rugati ori de cate ori sunte-ti suparati . Dumnzeu prin Sfinti Sai ne randuieste viata mult mai bine decat ce ne dorim noi si abia apoi realizam cat e de bine ,sa incercam sa ne ferim de pacat chiar daca suferim putin ,cata implinirea simtim dupa...
Multa santatate la toata lumea si bucurii.Doamne ajuta!



Ora este GMT +3. Ora este acum 16:07:43.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.