Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Este pacat? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15991)

nicusor3 12.01.2013 10:11:11

Este pacat?
 
Daca joci de exemplu la loto, la 6 din 49 si nu joci obsesiv, joci doar o varianta simpla pe saptamana in privinta de a castiga niste bani, care din acei bani tu nu vei lua nimic si toti banii ii vei da nevoiasilor si institutiilor cum ar fi: biserici,azile de batrani si centre de plasament, ar fi acest lucru un pacat?

ioanna 12.01.2013 10:16:35

Daca spui ca nu joci pentru tine, ci ca sa ajuti pe altii, nu mai bine banii aceia care-i dai saptamanal pe bilet ii folosesti in acest scop? Poti sa joci ani de zile si sa nu castigi nimic, insa daca ti i-ai fi pus de o parte pentru milostenii, ai fi putut ajuta. Fiecare da cat poate. Vaduva a dat doi banuiti la Templu , nu din prinos, ci din lipsa ei a dat.

zaharia_2009 12.01.2013 10:24:56

Crestinului nu ii este ingaduit sa joace nici un joc , de nici un fel : nici concursuri, nici de carti , nici de dansuri si mai ales acele jocuri din care se asteapta un cistig , indiferent ce va voi sa faca cu acel cistig .

Si inca multe altele nu ii sint ingaduite crestinului , deoarece il departeaza de Hristos !
Nici a apela la judecatoriile si tribunalele imparatilor/presedintilor/statului , caci diferendele lui se solutioneaza la preot sau cel mult la episcopul locului .

Cel mai bine este sa va procurati colectia de sfinte canoane ale BOR si sa va propuneti ca pe 15 ani de acum in colo sa tot studiati zilnic cite ceva din ele .
Astfel, dupa acest timp , practicind in acelasi timp si viata curata,veti putea intelege cine este Hristos si cum este cu cunoasterea lui !


Desigur, numai daca voiti !


Pe timpuri , taranul roman avea in casa (cei care erau bine pastoriti de duhovnicii lor !) doar Biblia si Ceaslovul , si din ele citea toata viata . Si acestea il conduceau bine la mintuire .

Astazi care este folosul omului cu foarte multa carte cind el este strain de Dumnezeu sau chiar i se impotriveste , de multe ori chiar fara a sti bine ce face

nicusor3 12.01.2013 10:25:33

Dar in sine acest lucru este pacat? Si daca tu ca persoana vrei sa infiintezi un centru de plasament cu ce bani ai putea realiza acest lucru tinand cont ca nu este o suma prea accesibila?

ioanna 12.01.2013 10:27:59

Citat:

În prealabil postat de nicusor3 (Post 495113)
Dar in sine acest lucru este pacat?

Crestinii nu cred in zeul Noroc, nu joaca la noroc, pentru ca aceste jocuri sunt incompatibile cu principiile crestine, fiind un castig pe seama cheltuielii altora, care-ti creeaza sperante false si-ti tocesc simtamantul responsabilitatii.

Citat:

Si daca tu ca persoana vrei sa infiintezi un centru de plasament cu ce bani ai putea realiza acest lucru tinand cont ca nu este o suma prea accesibila?
Chiar crezi ca jucand la loto i se poate implini visul unui om? Mie un astfel de om mi se pare lipsit de responsabilitate si cred ca doar cauta o justificare pentru viciul sau de a juca in continuare. Daca nu-ti permiti, te asociezi cu altii, te interesezi la o firma de consultanta daca poti accesa fonduri europene nerambursabile etc. E frumos sa ne facem planuri, dar cred ca trebuie sa fim si realisti si sa nu ne propunem mai mult decat putem, deci sa ne alegem obiective realizabile. Nu toti isi permit sa inalte o biserica, cu toate ca si-ar dori asta, insa contribue la inaltarea ei, din putinul care-l au sau isi fac o troita.

ioanna 12.01.2013 10:57:07

Intrebi daca e un pacat. Raspunsul ti-l poti da singur. Jucatul la loto e o forma de divinatie, ghicitul numerelor fiind o maniera de interogare falsa a viitorului. Daca blamezi pe o femeie(vrajitoare) ca-ti prezice nu stiu ce, “citindu-ti” in ceasca de cafea, blameaza-te si pe tine care prezici niste numere ce se vor extrage, apeland la diverse mijloace atunci cand le alegi.

Cornel Urs 12.01.2013 11:06:26

Citat:

În prealabil postat de nicusor3 (Post 495109)
Daca joci de exemplu la loto, la 6 din 49 si nu joci obsesiv, joci doar o varianta simpla pe saptamana in privinta de a castiga niste bani, care din acei bani tu nu vei lua nimic si toti banii ii vei da nevoiasilor si institutiilor cum ar fi: biserici,azile de batrani si centre de plasament, ar fi acest lucru un pacat?

daca nu iei absolut niciun ban din ce castigi, daca castigi, nu vad de ce ar fi pacat sa dai toti banii Bisericii...

dar ce te faci daca pierzi? acei bani pierduti, oare nu s-ar fi cuvenit a fi folositi pentru familie? daca cineva sufera din cauza ca tu pierzi banii la loto, este pacat.

Mihnea Dragomir 12.01.2013 12:03:36

Citat:

În prealabil postat de nicusor3 (Post 495109)
Daca joci de exemplu la loto, la 6 din 49 si nu joci obsesiv, joci doar o varianta simpla pe saptamana in privinta de a castiga niste bani, care din acei bani tu nu vei lua nimic si toti banii ii vei da nevoiasilor si institutiilor cum ar fi: biserici,azile de batrani si centre de plasament, ar fi acest lucru un pacat?

Potrivit conceptiei catolice, jocurile de noroc nu sunt pacat intrinsec. Nu exista un comandament de a nu practica jocuri de noroc in felul in care exista comandamente de a nu practica betia, curvia, masturbarea sau uciderea.

Pe de alta parte, desi nu e pacat intrinsec, practicarea jocurilor de noroc poate fi:
-pacat formal daca ceea ce se joaca sunt bani de care depind alti oameni fata de care avem obligatii materiale: sotia, copiii.
-eroare prudentiala, daca se joaca prea mult sau prea des, astfel incat ceea ce se cuvine sa dam lui Dumnezeu si aproapelui (rugaciunea, munca, invatatura) are de suferit.
-tentatie (=ispita), aspect valabil mai mult pentru cazinouri decat pentru loterii.

In concluzie, exemplul concret oferit, de a juca o data pe saptamana o varianta simpla (= "bani de buzunar") NU este pacat.
Imprejurarea ca banii castigati sunt folositi in scopuri caritabile este irelevanta, fiindca, daca ceva este pacat instrinsec, nu mai conteaza scopul. Nu pot ucide un copil nenascut pentru a face bine unei femei, deoarece a ucide copii este pacat instrinsec. Nu pot sa ma imbat cu un scop bun, ca sa uit de necaz, fiindca a te imbata este pacat instrinsec. Nu pot sa am legatura trupeasca cu sotia altuia in consens cu a mea, ca sa-i fac o placere ("swinging"), deoarece preacurvia este pacat intrinsec.

zaharia_2009 12.01.2013 13:25:50

Iacata , ti s-a dat un raspuns f. fumos din partea unui catolic .
Vezi, este greu si nedrept sa fi ortodox . Fa-te catolic si vei avea cel putin jumatate de pacate mai putin .
Dumnezeul ortodocsilor este mai gelos, mai orgolios, mai invechit, mai retrograd, mai dificil decit cel catolic .
Asa au gindit si inca gindesc miile de ardeleni si bucovineni care de la 1700 au imbratisat catolicismul lepadindu-se de ortodoxie . Ca sa nu piarda ceva de care ei erau legati f. tare . Ca sa nu-si piarda un idol .

Dar daca consulti threadul deschis de sora Laura 19 dedicat figurilor proeminente ale neamului romanesc vei descoperii si o mica istorioara (si asemenea istorioare sunt enorm de multe ) petrecuta in Alba Iulia cu Mihai viteazaul si papistasii de unde vei intelege ce este cu ortodoxia si catolicismul . Dar ma repet , asemenea intimplari , devenite istorii, sunt nenumarate si graitoare .

Tu daca vrei sa ramini legat de jocurile de noroc , nu ai decit sa iti porti legaturile (orice lucru care pune stapinire pe tine si nu poti renunta definitiv la el este o legatura diavoleasca pusa pe sufletul tau ) cit vei voi , dar intelege ca este pacat si nu este bine de loc !
Multi ti-au spus deja asta !

Cornel Urs 12.01.2013 15:13:21

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 495134)
In concluzie, exemplul concret oferit, de a juca o data pe saptamana o varianta simpla (= "bani de buzunar") NU este pacat.
I

pe aceleasi considerente, sa fumezi o singura tigara pe zi, nu e pacat....

pacat insa de banii aruncati chiar si pentru o tigara sau pentru o varianta de joc fie ea si una simpla!

AlinB 12.01.2013 23:21:36

Citat:

În prealabil postat de nicusor3 (Post 495113)
Dar in sine acest lucru este pacat? Si daca tu ca persoana vrei sa infiintezi un centru de plasament cu ce bani ai putea realiza acest lucru tinand cont ca nu este o suma prea accesibila?

Sigur, intentia e laudabila dar cred ca Dumnezeu ar vrea mai degraba sa vada ca faci asta cu munca si sacrificii nu cu bani care nu iti apartin.

Mosh-Neagu 13.01.2013 02:31:09

Oare ce crede Dumnezeu cand vede atata dezbatere pe idei efemere? A fi sau a nu fi pacat sa joci la loto, sau la jocurile de noroc!... Iata o intrebare tare delicata pentru impatimiti. Pentru ca ei au crezul lor. Nu dau in cap nimanui, nu inseala pe nimeni, nu fura, muncesc cinstit pentru banutul lor, ba chiar mai fac si milostenii sau alte fapte bune... Ce mare lucru sa platesti saptamanal un bilet la loto, (apropo, cat o mai fi o varianta 6/49?)?
Imi amintesc de o intamplare bizara in urma cu niste ani. Am intrat cu sotia in florarie sa-i iau niste flori, iar de acolo se puteau procura si bilete euro-bingo, sau cum se mai numeau... Si am ramas foarte surprins cand am vazut un preot din provincie imbracat civil (pe care-l cunosteam fiindca avea doi baieti la scoala in aceleasi clase cu baietii mei) care completa mai multe bilete de bingo. In timp ce o ajutam pe sotie sa-si aleaga florile, i-am spus cu voce tare astfel incat sa ma auda preotul: "Ma tem ca astazi nu mai jucam la bingo, din moment ce parintele a completat deja biletele castigatoare!" Sotia abia atunci l-a recunoscut pe parinte si a zambit fiindca stia ca noi oricum nu practicam astfel de sporturi... Dar parintele s-a simtit tare incurcat, saracutu...
Personal nu stiu cum este cu pacatul asta! Eu cred ca lumea asta i-a fost data Satanei sa ne duca in inselare, dar ultimul Cuvant, tot Dumnezeu il are. Tin minte cand abia eram casatorit de vreo doi ani, stateam cu chirie intr-o garsoniera, aveam un gâgă mic si jucam saptamanal la loto in speranta ca Dumnezeu ma va ajuta sa castig si sa avem casa noastra. Pana intr-o sambata cand am ramas pironit in fata oglinzii cu biletul de loto gata completat, descoperind cat sunt de idiot daca ii dau eu lectii lui Dumnezeu din ce bani sa-mi cumpar eu casa! Atunci am pus punct acestor jocuri. Si s-a intamplat, nu stiu cum ca in nici doua luni, noi ne mutam in casa noastra...
Multe minuni face Dumnezeu cu un om care realizeaza cum si unde greseste si se caieste pentru asta.
Daca e pacat? DA! In principiu este pacat! Spun in principiu pentru ca, atat timp cat Dumnezeu detine suprematia, doar El decide cand e pacat si cand nu. Imi amintesc de o poveste adevarata citita cu multi ani in urma, nici nu mai stiu unde. Era o femeie tare batrana, saraca si bolnava, care facuse mereu voia lui Dumnezeu. Acum ar fi vrut sa moara. Avea o fata care traia si ea ca vai de ea, alaturi de familie, avand mai multi copii. Si mereu ii spunea mama-sei: "Sa nu mori acum, mama! Sa nu mori acum, ca nu avem cu ce te ingropa!" Si plangeau mereu, iar batrana se tot ruga sa faca Dumnezeu cumva sa aiba fata bani ca sa-si dea si ea sfarsitul in liniste. Si nu stiu prin ce imprejurari, cineva din familie a primit un bilet de la un strain, (cred ca tot de bingo), fara o explicatie anume... Iar femeia a castigat exact acea suma cat sa o poata ingropa pe mama-sa fara sa se roage sau sa imprumute de la nimeni... In mod normal, batrana n-ar fi trebuit sa stie asta, avand in vedere ca a murit inainte cu o zi ca fata sa castige, dar Dumnezeu stia, si a asigurat-o ca totul e bine in urma ei!...
Ce e pacatul? Ce e norocul?... Acolo sus e doar Dumnezeu care vegheaza! Si... Sfintii! Noi suntem cei care cautam sa facem legile la care se se supuna chiar El, Dumnezeu... Pai daca ne facem vise cu banii de la loto (nu din alta parte, ca noi nu stim sa facem si altceva mai bun inafara sa ghicim numere), normal ca El trebuie sa se supuna si sa ne asculte rugaciunea... Ca doar avem scopuri nobile, ce naiba (Doamne iarta-ma)...
Fratilor, nu mai alergati dupa iluzii? Castigul nu apare cand vrem noi si in nici un caz acolo unde este cea mai mare nevoie (exceptia de mai devreme, apartine lui Dumnezeu, nu amagitorului). Iar daca totusi apar niste castiguri din cand in cand, eu nu cred in fericirea bazata pe astfel de castiguri. Dimpotriva, istoria loteriei abunda in nenorociri aparute in urma unor castiguri fabuloase!...

Mihnea Dragomir 13.01.2013 03:06:07

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 495119)
Jucatul la loto e o forma de divinatie, ghicitul numerelor fiind o maniera de interogare falsa a viitorului.

Nu, nu pot sa cred ! Dar sa te dai cu capul de zidul rasaritean al casei cand citesti asemenea asociatii de idei, este pacat sau nu ?

ioanna 13.01.2013 11:27:33

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 495278)
Nu, nu pot sa cred !

Si ce este jucatul la loto daca nu o forma de divinatie? Cand joc nu incerc sa ghicesc anumite numere ce vor fi extrase la o tragere viitoare? Va veni o vreme cand cel care joca saptamanal, va constientiza ca e pacat sa-si iroseasca banii la loto, sansele sa castige fiind infime si va inceta sa mai joace.

Citat:

Dar sa te dai cu capul de zidul rasaritean al casei cand citesti asemenea asociatii de idei, este pacat sau nu ?
Dati-va cu capul de zidul estic si dupa puteti sa va dati seama daca este pacat sau nu, fara a ma mai intreba.

ioanna 13.01.2013 11:46:23

Citat:

În prealabil postat de nicusor3 (Post 495109)
Daca joci de exemplu la loto, la 6 din 49 si nu joci obsesiv, joci doar o varianta simpla pe saptamana in privinta de a castiga niste bani, care din acei bani tu nu vei lua nimic si toti banii ii vei da nevoiasilor si institutiilor cum ar fi: biserici,azile de batrani si centre de plasament, ar fi acest lucru un pacat?

Dar in sine acest lucru este pacat? Si daca tu ca persoana vrei sa infiintezi un centru de plasament cu ce bani ai putea realiza acest lucru tinand cont ca nu este o suma prea accesibila?

Domnul Mihnea Dragomir ti-a spus sa joci linistit o varianta pe saptamana, daca tot ai bani de buzunar, ca nu e un pacat in sine, eu iti spun ca e o prostie, iti irosesti banii aiurea, ca probabiltatea de castig ar fi de 1/C(49,6) ... adica fix tranta. Arata ca esti om responsabil, daca vrei sa ai un azil, nu unul care se bazeaza pe hazard. Daca nu poti gasi surse de finantare pentru a infinta un azil/centru, decat apeland la loto, ce te face sa crezi ca esti capabil sa-l administrezi, ca vei putea sa o faci? Inteleg ca este mai comod sa joci la loto intretinand o speranta minuscula de 1 la 14 milioane decat sa-ti folosesti capul, pentru a demara un proiect. Ajuta un copil de la un centru de plasament, daca nu-ti permiti financiar sa infintezi tu insuti un centru.

Rog administratorul sa inchida topicul.

Crestin_Simona 13.01.2013 13:04:36

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 495268)
Oare ce crede Dumnezeu cand vede atata dezbatere pe idei efemere? A fi sau a nu fi pacat sa joci la loto, sau la jocurile de noroc!...
Daca e pacat? DA! In principiu este pacat! Spun in principiu pentru ca, atat timp cat Dumnezeu detine suprematia, doar El decide cand e pacat si cand nu[b]. Imi amintesc de o poveste adevarata ... Si nu stiu prin ce imprejurari, cineva din familie a primit un bilet de la un strain, (cred ca tot de bingo), fara o explicatie anume... Iar femeia a castigat exact acea suma cat sa o poata ingropa pe mama-sa fara sa se roage sau sa imprumute de la nimeni...
Ce e pacatul? Ce e norocul?... Acolo sus e doar Dumnezeu care vegheaza! Si... Sfintii! Noi suntem cei care cautam sa facem legile la care se se supuna chiar El, Dumnezeu... Pai daca ne facem vise cu banii de la loto (nu din alta parte, ca noi nu stim sa facem si altceva mai bun inafara sa ghicim numere), normal ca El trebuie sa se supuna si sa ne asculte rugaciunea...

Ca doar avem scopuri nobile, ce naiba (Doamne iarta-ma)...


Ai niste cuvinte frumoase da un tupeu in tine sau e doar inconstienta? Naivitate sau pur si simplu crezi ceea ce zici? Initial am crezut ca gresesc eu, dar vad ca si aici am dat de tine si de subtilitatile tale:
-vai ce discutii efemere - oare ce crede Dumnezeu ca s-ar lumina oare cineva pe acest thread asupra idolatriei?
-vai saracul preot ca a jucat / dar vai ce bine de batrana ca a castigat fie-sa la bingo
-vai, e pacat dar totusi nu e
-vai ca scopul nu scuza mijloacele, dar vai ce duci tu numele Domnului in desert!

iar la thread-ul revelatia mea o dai cu sotia leoaica...http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=15990

De care ne esti neagule?

Mosh-Neagu 13.01.2013 16:27:12

Citat:

În prealabil postat de Crestin_Simona (Post 495325)
De care ne esti neagule?

Am fost tentat sa-ti raspund printr-o gluma, dar parca tot zic sa nu te supar si mai mult.
De care sunt eu? Pai nu vezi? Ratacit, cum altfel? Dar de ce nu-ti place o astfel de abordare? Daca stii tu ce e pacatul, spune-o asa cum intelegi tu si nimeni n-o sa-ti sara la gat (sau in orice caz, nu eu).
"Vai, saracu' preot!" Ce-ar fi trebuit sa spun? "Pai daca joaca el, inseamna ca nu-i pacat, nu?" Dar eu insumi fusesem un jucartor, si? Cine sa ma ia de guler si cu ce folos? As fi ascultat eu? Cu siguranta nu!
"Vai ce bine ca a castigat acei bani, pentru inmormantare!" De ce crezi tu, Simona, ca eu fac reguli? Eu indraznesc doar sa privesc si sa fac legatura. Toate vin de la Dumnezeu fiindca El este stapanul vistieriei. Cum rezolva El problema fiecaruia, nu cred ca intra in grijile noastre. Eu spuneam ca nu e bine sa-I indicam lui Dumnezeu nici sursa de unde sa ne ajute si nici macar probleme prea mari sa nu ne facem ca stie El mai bine ce ne lipseste si ce ne foloseste. S-ar putea, de gura noastra, sa ne dea ceea ce cerem, dar sa pierdem astfel mantuirea!... Aceasta era ideea pe care eu am dorit s-o scot in evidenta! De unde ai scos-o ca as duce numele lui Dumnezeu in desert, numai tu stii. (Sau cel putin asa as vrea sa cred!!!)

Crestin_Simona 13.01.2013 16:52:51

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 495268)
Ca doar avem scopuri nobile, ce naiba (Doamne iarta-ma)...

Aici!
Nu poate limba omeneasca sa laude si in acelasi timp sa zica cuvinte urate si sa-l pomeneasca pe cel rau.

Iarta-ma, am asteptari mari din partea ta!

Mosh-Neagu 13.01.2013 17:06:00

Citat:

În prealabil postat de Crestin_Simona (Post 495370)
Aici!
Nu poate limba omeneasca sa laude si in acelasi timp sa zica cuvinte urate si sa-l pomeneasca pe cel rau.

Iarta-ma, am asteptari mari din partea ta!

Iarta-ma, te rog. Este o ironie voita pe care orice copil o sesizeaza. Pentru cei care n-o sesizeasa, am pus in paranteza acel "Doamne, iarta-ma". Mai mult de-atat nu pot! Tu esti libera sa spui absolut ce crezi de cuviinta.

Ana Tr. 13.01.2013 18:31:59

Citat:

În prealabil postat de nicusor3 (Post 495109)
Daca joci de exemplu la loto, la 6 din 49 si nu joci obsesiv, joci doar o varianta simpla pe saptamana in privinta de a castiga niste bani, care din acei bani tu nu vei lua nimic si toti banii ii vei da nevoiasilor si institutiilor cum ar fi: biserici,azile de batrani si centre de plasament, ar fi acest lucru un pacat?

Se spune ca ar fi niste bani nemunciti, si de aceea ar fi pacat. Eu nu cred ca este pacat. La urma urmei daca castigi ar putea fi un semn de la Dumnezeu, mai bine zis o incercare, sa vada daca intradevar vei face ceea ce ti-ai propus cu acei bani.

Dumitru73 13.01.2013 18:38:24

Citat:

În prealabil postat de Ana Tr. (Post 495402)
Se spune ca ar fi niste bani nemunciti, si de aceea ar fi pacat. Eu nu cred ca este pacat.

cum nemunciti?
dar toate emoțiile, speranțele, așteptările, calculele, stresul prin care trece un jucător, nu este muncă? :D

Cornel Urs 13.01.2013 19:03:03

Citat:

În prealabil postat de Ana Tr. (Post 495402)
Se spune ca ar fi niste bani nemunciti, si de aceea ar fi pacat. Eu nu cred ca este pacat.

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...roc-81974.html

Mihnea Dragomir 13.01.2013 19:06:53

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 495406)
cum nemunciti?
dar toate emoțiile, speranțele, așteptările, calculele, stresul prin care trece un jucător, nu este muncă? :D

Dar si vrajile ! Vrajile cu care opereaza un jucator cer munca si sacrificii !
Reteta mea, de cate ori joc la loto, este urmatoarea: mai intai, evenimentul trebuie pregatit cu mult timp inainte, prin cumpararea a 49 de gaini negre. In zorii zilei a 6-a inaintea extragerii loto, inainte de cantatul cocosilor, eu iau cu mine un pumn de boabe de porumb, putin lapte de capra, o tinichea din care a a mancat o pisica neagra si un cutitas vrajit de un popa iezuit care a stat sub o statuie idolatra din stanga altarului in timpul unei liturghii. Cu toate aceastea merg intr-un loc mlastinos de pe malul raului Colentina, in amonte de Bucuresti, loc numit "la serparie". Acolo imi crestez putin, cu cutitasul vrajit, degetul aratator in timp ce spun "Gheara Vantului din Fundul Pamantului", apoi storc un pic sa iasa sange, zicand: "Numere, mintenas, sa-mi apareti in panas" si vars cateva picaturi de sange in tinichea. Adaug laptele de capra si amestec. Pe urma, las tinicheaua langa un pietroi, in speranta ca iese un sarpe din pamant, atras de mirosul laptelui. Merg acasa si hranesc cele 49 de gaini negre: prima cu un bob de porumb, a doua cu doua boabe de porumb, si tot asa. La fiecare, smulg un numar de pene de la coada egal cu numarul de boabe cu care le-am hranit: primeia ii smulg o pana, etc. Le mai si marchez cu ata ceruita cu ceara de lumanare, ca sa nu uit fiecare cate boabe a mancat. Pe urma, nu le mai dau nimic de mancare si le tin in cotineata incuiata. Cam in doua trei zile, incep sa moara de foame. Ei bine, primele 6 gaini care au cazut, acelea sunt numerele care cad la loto. Iar daca nu sunt acelea, inseamna ca sarpele nu a iesit sa bea din tinicheaua mea.

Acuma, intreb: fratilor, nu este aceasta munca ?

lore86 13.01.2013 19:19:35

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 495425)
Acuma, intreb: fratilor, nu este aceasta munca ?

Domnule doctor, continuati sa ma surprindeti. Si in masura in care o faceti, ma faceti sa realizez ca mare e prapastia intre cele doua Biserici.
eu tot sper ca glumiti. adica sa glumiti cu faptul ca fumatul nu e un pacat, ca si loto de altfel.De fapt de ce ar fi pacat si ruleta?

Dumitru73 13.01.2013 19:44:20

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 495431)
Domnule doctor, continuati sa ma surprindeti. Si in masura in care o faceti, ma faceti sa realizez ca mare e prapastia intre cele doua Biserici.
eu tot sper ca glumiti. adica sa glumiti cu faptul ca fumatul nu e un pacat, ca si loto de altfel.De fapt de ce ar fi pacat si ruleta?

lore ... dialogul nostru a folosit un ton ironic ... sper.

ioanna 13.01.2013 20:31:19

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 495431)
De fapt de ce ar fi pacat si ruleta?

Conform conceptiei catolice, jocul de noroc, ruleta, zarurile, pokerul nu-s pacate intrinseci, deci poti juca pentru fun si castiga bani atata timp cat nu devii impatimit si banii pe care-i pierzi sunt ai tai, nu ai altora. Desigur, granita dintre hobby si viciu ramane la latitudinea fiecaruia.

MihaiG 13.01.2013 20:59:38

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 495458)
Conform conceptiei catolice, jocul de noroc, ruleta, zarurile, pokerul nu-s pacate intrinseci, deci poti juca pentru fun si castiga bani atata timp cat nu devii impatimit si banii pe care-i pierzi sunt ai tai, nu ai altora. Desigur, granita dintre hobby si viciu ramane la latitudinea fiecaruia.

Tocmai că această graniță nu rămâne la latitudinea fiecăruia, ci este datoria fiecăruia, eventual cu consultarea preotului confesor, să realizeze când și cum se poate trece de la hobby la viciu și/sau păcat. Idem cu privire la băutură, film, muzică, etc.

De exemplu: este evident păcat să pariem la sporturi care implică rănirea, uciderea sau mutilarea unei ființe vii (cum ar fi luptele de câini).

Este păcat, sau cel puțin participare la păcatul altuia (a se vedea celălalt thread) să joci poker în așa manieră încât partenerul să fie tentat să mizeze mai mult decât își poate permite, dacă realizezi acest lucru. Cu alte cuvinte: este ok jocul atâta timp cât nu încurajezi, jucând, pe altul pentru care jocul a devenit o problemă, un viciu. Dacă joci cu prietenii, pe sume "de buzunar", știind că niciunul nu este cartofor pătimaș și că jokul reprezintă o modalitate de relaxare, nu este păcat.

Ca să fie și mai clar, să facem o paralelă cu un domeniu mult mai inofensiv: sportul. Este păcat să joci ping-pong ? Nu este.

Este păcat să joci ping-pong în loc să mergi la Sfânta Liturghie ? Este.

Este păcat să-l chemi, lunea după-amiaza, pe vecinul la un meci de ping-pong, știind că pentru a veni, acesta își va neglija îndatoririle familiale ? Este.

Pe de altă parte, e evident că-i mult mai lesne să eviți toată complicația asta catolică, cu obligația de a avea discernământ, de a judeca concret, raportat la fiecare caz, și să spui oblu: e păcat oricând și oricum, punct. Situația de care îmi amintește acest gen de atitudine este legea Volstead, din America interbelică.

cristiboss56 13.01.2013 21:01:28

Citat:

În prealabil postat de Ana Tr. (Post 495402)
Se spune ca ar fi niste bani nemunciti, si de aceea ar fi pacat. Eu nu cred ca este pacat. La urma urmei daca castigi ar putea fi un semn de la Dumnezeu, mai bine zis o incercare, sa vada daca intradevar vei face ceea ce ti-ai propus cu acei bani.

Nu stiu , eu in tinerete aveam aceasta "placere" , a lozului in plic si jocului saptamanal la loto , dar cred ca pericolul este dependenta , crearea dependentei , precum la fumat , si alte asemenea "placeri" !
Acum , si dracu poate face minuni , precum castigul neasteptat de bani , dar ma intreb cati au ramas fericiti de pe urma acestor castiguri neasteptate ?
Apoi , cand ajungi sa tragi linie , sa fi sigur ca esti in pierdere , caci acest sistem nu are cum sa fie in pierdere , in pierdere este jucatorul , si nu neaparat o pierdere in bani , ci mai ales de timp , energie , si focalizarea gandurilor , a "viselor " spre astfel de "castiguri", care se dovedesc sa fie niste simple baloane de sapun , si nimc mai mult !
Sunt un pacat , caci tot ce ne indeparteaza de cele vesnice sunt un pacat intr o oarecare masura , mai mare sau mai mica , dar sunt un pacat !

cristiboss56 13.01.2013 21:04:48

In urma cu niste ani , am deschis un thread despre aceste jocuri :http://www.crestinortodox.ro/forum/s...jocurile+noroc

Mihnea Dragomir 13.01.2013 22:11:09

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 495469)
Pe de altă parte, e evident că-i mult mai lesne să eviți toată complicația asta catolică, cu obligația de a avea discernământ, de a judeca concret, raportat la fiecare caz, și să spui oblu: e păcat oricând și oricum, punct.

Lesne o fi, adica sa dai din gura ca toate acestea sunt pacate e lesne. Daca ar fi sa-i iau in serios pe preopinentii ortodocsi, care considera ca toate acestea sunt pacate, reiese ca, pe acest forum, am aterizat intre sfinti. Ma onoreaza sa fiu intre oameni care nu joaca niciodata la loto, nu fumeaza, nu beau, au legatura cu sotia numai martea si joia, nu folosesc bijuterii si machiaje, Doamne fereste !
Nici nu visam sa cunosc asemenea club de crestini autentici. Stiam ca exista prin desertul Egiptului, citisem despre toti acesti useri undeva prin Pateric. Cand colo, ei se adunasera pe net: pe forumul ortodox.

MihaiG 13.01.2013 22:26:40

Eh, unul din drăcușorii ăia de care vorbeam mai sus m-a împins să fac o căutare pe uica goagăl și... ghici ghicitarea mea ce-am găsit, cu privire la istoria Loteriei Române:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Loteria...cp2012-11-26-3

Citez: Actul de naștere al Loteriei de Stat este Legea pentru constituirea unui fond al asistenței sanitare a sătenilor, care a fost promulgată în 29 mai 1906 de regele Carol I.[3] Această lege a fost modificată în anul 1931 prin Legea pentru înființarea și organizarea Loteriei de Stat pe clase.[3] Inițial, jocurile erau organizate de biserici, iar banii nu mergeau la un singur câștigător.[3]

lore86 13.01.2013 22:47:13

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 495491)
Eh, unul din drăcușorii ăia de care vorbeam mai sus m-a împins să fac o căutare pe uica goagăl și... ghici ghicitarea mea ce-am găsit, cu privire la istoria Loteriei Române:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Loteria...cp2012-11-26-3

Citez: Actul de naștere al Loteriei de Stat este Legea pentru constituirea unui fond al asistenței sanitare a sătenilor, care a fost promulgată în 29 mai 1906 de regele Carol I.[3] Această lege a fost modificată în anul 1931 prin Legea pentru înființarea și organizarea Loteriei de Stat pe clase.[3] Inițial, jocurile erau organizate de biserici, iar banii nu mergeau la un singur câștigător.[3]

probabil in acelasi context in care patriarhul Miron Cristea era si prim-ministru.

lore86 13.01.2013 22:49:31

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 495487)
Lesne o fi, adica sa dai din gura ca toate acestea sunt pacate e lesne. Daca ar fi sa-i iau in serios pe preopinentii ortodocsi, care considera ca toate acestea sunt pacate, reiese ca, pe acest forum, am aterizat intre sfinti. Ma onoreaza sa fiu intre oameni care nu joaca niciodata la loto, nu fumeaza, nu beau, au legatura cu sotia numai martea si joia, nu folosesc bijuterii si machiaje, Doamne fereste !
Nici nu visam sa cunosc asemenea club de crestini autentici. Stiam ca exista prin desertul Egiptului, citisem despre toti acesti useri undeva prin Pateric. Cand colo, ei se adunasera pe net: pe forumul ortodox.

Domnule doctor, de la un om moral pana la un om sfant e cale lunga.
oare nu sesizati diferenta? Nu e suficient sa nu faci, trebuie si sa faci.Adica sa nu faci pacatul. dar in acelasi timp sa si savarsesti virtutea.

Mihnea Dragomir 13.01.2013 22:52:18

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 495502)
probabil in acelasi context in care patriarhul Miron Cristea era si prim-ministru.

Este vorba de anul 1906.

Ana Tr. 13.01.2013 22:57:05

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 495491)
Eh, unul din drăcușorii ăia de care vorbeam mai sus m-a împins să fac o căutare pe uica goagăl și... ghici ghicitarea mea ce-am găsit, cu privire la istoria Loteriei Române:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Loteria...cp2012-11-26-3

Citez: Actul de naștere al Loteriei de Stat este Legea pentru constituirea unui fond al asistenței sanitare a sătenilor, care a fost promulgată în 29 mai 1906 de regele Carol I.[3] Această lege a fost modificată în anul 1931 prin Legea pentru înființarea și organizarea Loteriei de Stat pe clase.[3] Inițial, jocurile erau organizate de biserici, iar banii nu mergeau la un singur câștigător.[3]

Sa nu uitam ca preotii l-au vandut pe Iisus. Si uneori trebuie sa luam ca si motto in viata: Sa faci ce spune preotul dar nu ce face el. Inainte de toate este OM - "Iar cel dintai pacatos sunt eu". Pe de alta parte daca ai castiga la Loto si ai dona la biserici nu cred ca ar fi nici-un pacat, nu?

Crestin_Simona 13.01.2013 23:07:24

Fara suparare :1:
 
Citat:

În prealabil postat de Ana Tr. (Post 495515)
Sa nu uitam ca preotii l-au vandut pe Iisus. Si uneori trebuie sa luam ca si motto in viata: Sa faci ce spune preotul dar nu ce face el. Inainte de toate este OM - "Iar cel dintai pacatos sunt eu". Pe de alta parte daca ai castiga la Loto si ai dona la biserici nu cred ca ar fi nici-un pacat, nu?

Pana sa vorbim de altii fara sa fim bine documentati macar sa invatam din mers, deci domnisoara ai un raspuns pe thread-ul calugarul, care are legatura cu semnatura ta: "Dacă Dumnezeu este ținta ta, atunci ai noroc; pentru că Dumnezeu este atât de mare încât nu se poate să nu nimerești."

-Neale Donald Walsch-

cezar_ioan 13.01.2013 23:56:51

Citat:

În prealabil postat de Crestin_Simona (Post 495519)
Pana sa vorbim de altii fara sa fim bine documentati macar sa invatam din mers, deci domnisoara ai un raspuns pe thread-ul calugarul, care are legatura cu semnatura ta: "Dacă Dumnezeu este ținta ta, atunci ai noroc; pentru că Dumnezeu este atât de mare încât nu se poate să nu nimerești."

-Neale Donald Walsch-

Pe cat de Ne-sfarsit e Domnul, pe atat de stramta ni se pare Poarta prin care nimerim... (ori ba!).

lore86 22.01.2013 22:26:18

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 495508)
Este vorba de anul 1906.

cand vorbeam de context, ma refeream la acela al neinfaiblitatii clerului, nu la perioada.
noi admitem ca ierarhii nostri pot gresi.

Mihnea Dragomir 22.01.2013 22:42:19

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 497437)
cand vorbeam de context, ma refeream la acela al neinfaiblitatii clerului, nu la perioada.
noi admitem ca ierarhii nostri pot gresi.

Dar ipoteza ca nu ierarhul Miron Cristea a gresit, ci ca dv gresiti numind loteria "pacat", v-a trecut prin cap?

Cornel Urs 23.01.2013 10:07:14

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 497446)
Dar ipoteza ca nu ierarhul Miron Cristea a gresit, ci ca dv gresiti numind loteria "pacat", v-a trecut prin cap?

loteria este pacat, normal, din moment ce este o activitate ce descurajeaza munca !


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:28:59.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.