Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserici Protestante (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5030)
-   -   Simbolul de Credinta in Bisericile Protestante (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8674)

georgeval 03.03.2010 12:22:10

Simbolul de Credinta in Bisericile Protestante
 
Ma intreb daca exista o marturisire de credinta - sub forma Crezului si in Bisercile Protestante. La intrunirile ecumenice se pare ca anumite Biserici Protestante au acceptat Crezul cu adaosul Filioque. M-ar interesa daca acesta mai exista si daca mai este folosit in cult.

BenHur 04.06.2010 13:26:04

Penticostalii cred in crezul de la Niceea. In mod particular avem marturisirea de credinta, as putea sa o postez, dar e cam lunga.
Dumnezeu sa va binecuvinteze!

costel 04.06.2010 13:47:52

Am gasit niste articole in care se afirma ca simbolul de credinta - Crezul, era rostit in vechime doar la Botez. Stim ca anaforaua liturgica si toate celelalte rugaciuni, pe langa continutul lor liturgic-sacramental, sunt si marturisiri de credinta. Asa ca ma intreb - de ce mai este prezent in Sfanta Liturghie?

georgeval 04.06.2010 16:56:21

In primele secole in Apus era folosit numai la Botez- ca dovada ca se rostea la persoana I sg., insa in Rasarit el este prezent si la Liturghie- ca dovada ca era rostit la persoana I pl.

Mihnea Dragomir 04.06.2010 17:20:03

Citat:

În prealabil postat de georgeval (Post 256420)
in Rasarit el este prezent si la Liturghie- ca dovada ca era rostit la persoana I pl.

În ce epocă era rostit în Răsărit la pers I pl ? Spuneți "Cred în..." sau "Credem în..." ?
În Bisericile catolice de orice rit, Crezul (Credeul) se spune numai la pers I sg.

georgeval 04.06.2010 17:32:55

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 256432)
În ce epocă era rostit în Răsărit la pers I pl ? Spuneți "Cred în..." sau "Credem în..." ?
În Bisericile catolice de orice rit, Crezul (Credeul) se spune numai la pers I sg.

"Simbolul Antiohiano- Constatinopolitan e la persoana intai plural (Pisteuomen...) evidentiind o functionalitate comunitar- liturgica" Ahidiacon Ioan Ica jr. in lucrarea "Canonul Ortodoxiei".

vasinec65 05.06.2010 14:30:53

Citat:

În prealabil postat de georgeval (Post 219092)
Ma intreb daca exista o marturisire de credinta - sub forma Crezului si in Bisercile Protestante. La intrunirile ecumenice se pare ca anumite Biserici Protestante au acceptat Crezul cu adaosul Filioque. M-ar interesa daca acesta mai exista si daca mai este folosit in cult.

Crezul (fara adaugiri) este respectat, cu adevarat, de unele culte neo/protestante. Se pune intrebarea daca ortodoxia respecta toate cele 12 puncte din Crez.

Cat priveste o marturisire de credinta, detaliata, stiu ca unele culte o au structurata si chiar facuta public (se poate gasi marturisirea de credinta a unor culte, chiar pe unele site-uri).

gabriela8 05.06.2010 17:39:03

Citat:

În prealabil postat de vasinec65 (Post 256634)
Crezul (fara adaugiri) este respectat, cu adevarat, de unele culte neo/protestante. Se pune intrebarea daca ortodoxia respecta toate cele 12 puncte din Crez.

Care puncte nu sunt respectate de ortodocsi?! Daca am inteles bine, unele culte neoprotestante respecta Crezul cu adevarat dar exista o dilema in ceea ce priveste ortodoxia...:23:?

georgeval 05.06.2010 20:49:23

Citat:

În prealabil postat de vasinec65 (Post 256634)
Crezul (fara adaugiri) este respectat, cu adevarat, de unele culte neo/protestante. Se pune intrebarea daca ortodoxia respecta toate cele 12 puncte din Crez.

Cat priveste o marturisire de credinta, detaliata, stiu ca unele culte o au structurata si chiar facuta public (se poate gasi marturisirea de credinta a unor culte, chiar pe unele site-uri).

Acum nu inteleg obiectiile.
Adica Biserica Ortodoxa le incalca?
Eu cred ca totate cultele neoprotestante trebuie sa-si revizuiasca hristologia care nu prea este conforma cu Crezul.

vasinec65 05.06.2010 20:54:29

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 256687)
Care puncte nu sunt respectate de ortodocsi?! Daca am inteles bine, unele culte neoprotestante respecta Crezul cu adevarat dar exista o dilema in ceea ce priveste ortodoxia...:23:?

S-a inceput aici (http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=5015&page=62), incepand cu postarea 616, o discutie despre credinta ortodoxa si ultimul punct din Crez (""Astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa vie. Amin"). Nu are rost sa incepem alta discutie.


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:30:55.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.