Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Romano-Catolica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5029)
-   -   chiar asa or fi acestea ? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9573)

sunsray 28.05.2010 12:36:44

chiar asa or fi acestea ?
 
http://www.youtube.com/watch?v=NMbEv...layer_embedded

annajanette 28.05.2010 14:55:10

este o aberatie si chiar blasfemiatoare, adica cum indrazneste sa il puna la un loc cu sfanta treime, vorbeste prostii.

AndruscaCIM 28.05.2010 19:41:29

Citat:

În prealabil postat de sunsray (Post 253904)

Papa nu se poate insela, si nu poate face nicio greseala?

Papa poate da porunci impotriva epistolelor Apostolului Pavel?

Papa este lumina Adevarului?

Daca Papa pronunta o hotarare impotriva Judecatii lui Dumnezeu, atunci Judecata lui Dumnezeu va trebui indreptata, si schimbata?..ceeeeeeeeeeeeeeeeeeee?

Nu imi vine sa cred ca cineva a putut afirma astfel de lucruri, si altcineva le-a putut crede....:43:

AndruscaCIM 28.05.2010 19:45:29

Citat:

În prealabil postat de sunsray (Post 253904)

Daca vei intreba catolicul prezent aici pe forum, va incerca sa te convinga ca aceste lucruri sunt foarte adevarate, si ca tu trebuie sa le respecti...si sa te uiti la Papa ca la Dumnezeu. Eu ma intreb de ce nu au scos dupa 1054 Epistolele Sf. Apostol Pavel...ca si ale celorlalti? :43:

Deja a afirmat despre Inchizitie ca a fost ceva benefic, si ca Papa de fapt si-ar fi cerut iertare pentru greselile altora...dar nu ale Bisericii Catolice...daca iti poti imagina asa ceva!!!!

maria-luisa 28.05.2010 19:48:51

Citat:

În prealabil postat de AndruscaCIM (Post 254054)
Papa nu se poate insela, si nu poate face nicio greseala?

Papa poate da porunci impotriva epistolelor Apostolului Pavel?

Papa este lumina Adevarului?

Daca Papa pronunta o hotarare impotriva Judecatii lui Dumnezeu, atunci Judecata lui Dumnezeu va trebui indreptata, si schimbata?..ceeeeeeeeeeeeeeeeeeee?

Nu imi vine sa cred ca cineva a putut afirma astfel de lucruri, si altcineva le-a putut crede....:43:

Dumnezeule mare! Este adevarat asa ceva? Sunt socata!!!

AlinB 28.05.2010 19:50:29

Citat:

În prealabil postat de AndruscaCIM (Post 254054)
Papa nu se poate insela, si nu poate face nicio greseala?

Papa poate da porunci impotriva epistolelor Apostolului Pavel?

Papa este lumina Adevarului?

Daca Papa pronunta o hotarare impotriva Judecatii lui Dumnezeu, atunci Judecata lui Dumnezeu va trebui indreptata, si schimbata?..ceeeeeeeeeeeeeeeeeeee?

Nu imi vine sa cred ca cineva a putut afirma astfel de lucruri, si altcineva le-a putut crede....:43:

Nu crezi ca e mai bine sa-l rogi intai pe Mihai Dragomir sa-ti spuna daca ceea ce scrie acolo e adevarat si cum vad ei lucrurile inainte sa sari asa repede la concluzii?

AndruscaCIM 28.05.2010 19:55:23

Citat:

În prealabil postat de maria-luisa (Post 254058)
Dumnezeule mare! Este adevarat asa ceva? Sunt socata!!!

Cred ca e, insa ma intreb cum se poate afirma ca asemenea afirmatii pot veni dintr-o minte luminata?

Poate ca au fost doar ereziile prezentate, ca venind dintr-o minte inselata....si au incurcat foile, sau au scris gresit...luminata!

Cert e ca pentru oricine vrea sa vada, aceste aberatii sunt adaugate dupa 1054...deci se mai merita facute comentarii in plus?:4:

AndruscaCIM 28.05.2010 19:58:18

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 254059)
Nu crezi ca e mai bine sa-l rogi intai pe Mihai Dragomir sa-ti spuna daca ceea ce scrie acolo e adevarat si cum vad ei lucrurile inainte sa sari asa repede la concluzii?

Nu...chiar nu!

AndruscaCIM 28.05.2010 20:01:01

AlinB, ai citit opiniile lui Mihnea despre Inchizitie...te invit sa le citesti!

maria-luisa 28.05.2010 20:02:33

Citat:

În prealabil postat de AndruscaCIM (Post 254061)
Cred ca e, insa ma intreb cum se poate afirma ca asemenea afirmatii pot veni dintr-o minte luminata?

Poate ca au fost doar ereziile prezentate, ca venind dintr-o minte inselata....si au incurcat foile, sau au scris gresit...luminata!

Cert e ca pentru oricine vrea sa vada, aceste aberatii sunt adaugate dupa 1054...deci se mai merita facute comentarii in plus?:4:

Sunt aberatii mari, daca sunt adevarate. Are cineva textul original al acestor hotarari? Ma intereseaza sa aflu chiar hotararile respective, exact cum au fost ele enuntate. Din ceea ce-am vazut, daca este chiar asa, cred ca este grav de tot.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:17:20.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.