Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

iuliu46 14.03.2013 00:56:15

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 509712)
Am inteles foarte bine, si eu ti-am zis ca asta e o metoda de a matura ignoranta sub pres.

Si doar a da nume unui proces despre care nu se stie nimic, nu se poate elabora nici o teorie falsifiabila - nu este stiinta ci doar un mod de a ascunde un impas considerabil cu implicatii care se extind mult mai departe de acel moment al Creatiei (aparitia - chipurile, a primei celule vii "evolutivabile").

Asta am lamurit-o.

Dar restul?

Eu deja am citit o stire zilele acestea cum ca robotul Curiosity a descoperit in solul martian ca au existat candva conditii prielnice vietii la nivel de microbi. Sunt sigur ca vor impinge originea vietii departe in cosmos pentru ca nici macar alea 4.5 miliarde de ani nu or sa fie de ajuns pentru "mutatiile aleatoare".

Alin.D.Zaharia 14.03.2013 00:59:29

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 509712)
Am inteles foarte bine, si eu ti-am zis ca asta e o metoda de a matura ignoranta sub pres.

Nu ai cum să fi ignorant privind abiogeneza din moment ce nu există date.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 509712)
Si doar a da nume unui proces despre care nu se stie nimic, nu se poate elabora nici o teorie falsifiabila - nu este stiinta

Din moment ce nici nu există o Teorie a abiogenezei cum vrei să fie falsifiabilă?
Cum atlfel vrei să te referi la acel proces dacă nu îi dai un nume, nu înțeleg ce anume te deranjează că are nume.

iuliu46 14.03.2013 01:36:50

Exista un tip care creste bacterii cred. Stiu ca a ajuns pe la 50.000 de generatii si am inteles ca a obtinut o mutatie la una din culturi, ceva cu un citrat.
Deci se poate extrapola, vedem cat inseamna numarul de generatii de bacterii in cazul oamenilor si apoi vedem de cat timp ar fi nevoie in cazul maimuta - om. Nu stiu cate mutatii s-au produs de cand ne-am despartit de "suratele noastre" dar macar vedem pe unde suntem.Macar am avea o idee daca se merge in directia corecta sau nu.
Cred ca asta e articolul unde se povesteste de mutatii, dar nu-mi dau seama cat inseamna in cazul oamenilor :

http://www.newscientist.com/article/...n-the-lab.html

But sometime around the 31,500th generation, something dramatic happened in just one of the populations - the bacteria suddenly acquired the ability to metabolise citrate, a second nutrient in their culture medium that E. coli normally cannot use.

iuliu46 16.03.2013 10:52:31

Because there is a law such as gravity, the universe can and will create itself from nothing. - Stephen Hawking ( The great design )

Nonsense remains nonsense, even when talked by world famous scientists. - John Lennox profesor the matematica. :1:

Alin.D.Zaharia 16.03.2013 19:10:55

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 510206)
Because there is a law such as gravity, the universe can and will create itself from nothing. - Stephen Hawking ( The great design )

Acel „nimic” nu este același fel de „nimic” ca și cel din dicționar.
Îți recomand să citești cartea „A universe from nothing” de Lawrence Krauss dacă vrei să studiezi problema.

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 510206)
Nonsense remains nonsense, even when talked by world famous scientists. - John Lennox profesor the matematica. :1:

Corect. Să nu uiți asta când mai postezi citate de oameni de știință care sunt pro-ce-pică-bine-creștinismului.

iuliu46 16.03.2013 20:11:54

Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 510241)
Acel „nimic” nu este același fel de „nimic” ca și cel din dicționar.
Îți recomand să citești cartea „A universe from nothing” de Lawrence Krauss dacă vrei să studiezi problema.



Corect. Să nu uiți asta când mai postezi citate de oameni de știință care sunt pro-ce-pică-bine-creștinismului.

Cred ca am pierdut destul timp cu tampeniile astea. Ce e interesant e ca in carte Hawking spune ca ar trebui sa ne schimbam felul in care acceptam o teorie:"We seem to be at a critical point in the history of science, in which we must alter our conception of goals and of what makes a physical theory acceptable.It appears that the fundamental numbers, and even the form, of the apparent laws of nature are not demanded by logic or physical principle."
Cu alte cuvinte orice in afara existentei lui Dumnezeu e acceptabil. Daca e posibila si daca ne ajuta sa-l scoatem pe Dumnezeu din joc atunci oricat de absurda e explicatia trebuie sa o acceptam.Chiar daca asta inseamna 10^500 dumnezei.

Dumitru73 17.03.2013 16:30:20

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 510253)
Cu alte cuvinte orice in afara existentei lui Dumnezeu e acceptabil. Daca e posibila si daca ne ajuta sa-l scoatem pe Dumnezeu din joc atunci oricat de absurda e explicatia trebuie sa o acceptam.Chiar daca asta inseamna 10^500 dumnezei.

numărul dumnezeilor imaginați de om nu contează în acest caz.
chiar și tu nu crezi în 10^500-1 dumnezei.

Dumitru73 17.03.2013 16:32:39

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 509714)
Eu deja am citit o stire zilele acestea cum ca robotul Curiosity a descoperit in solul martian ca au existat candva conditii prielnice vietii la nivel de microbi. Sunt sigur ca vor impinge originea vietii departe in cosmos pentru ca nici macar alea 4.5 miliarde de ani nu or sa fie de ajuns pentru "mutatiile aleatoare".

lasa oamenii de stiinta.
fi atent la ce vor spune teologii. să vezi acolo schimbări de doctrine.

iuliu46 17.03.2013 17:32:55

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 510481)
numărul dumnezeilor imaginați de om nu contează în acest caz.
chiar și tu nu crezi în 10^500-1 dumnezei.

Conteaza pentru ca mi se pare absurda explicatia. Si atunci ma astept sa vad un univers iesind din mintea unuia care crede in asa ceva pentru ca eu cred ca nu are nimic in cap.:1:

iuliu46 17.03.2013 17:36:57

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 510482)
lasa oamenii de stiinta.
fi atent la ce vor spune teologii. să vezi acolo schimbări de doctrine.

Ce schimbari de doctrine ? Poate schimbari de pareri ale unor teologi, nu cred ca doctrina Bisericii are de-a face cu asemenea lucruri desi unii le forteaza inauntru. Intrebarea fundamentala e ce o sa zici tu daca totusi exista Dumnezeu si tu te-ai facut ca nu vezi asta. :1:


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:12:51.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.