Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.03.2010, 00:48:45
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului!

Am vazut multe dialoguri intre crestini si atei ,majoritatea sunt doar pierdere de vreme si consum de energie inutil ;am spus ...majoritatea ...dar nu chiar toate (dialogurile) sunt inutile, caci poate ca mai exista si oameni (majoritatea tineri si foarte tineri) care sunt sinceri si inocenti si au cazut in plasa ateilor, fiind foarte sugestionabili si trecand prin perioada critica a adolescentei ,cu schimbarile , dramele si complexele ei .


De fapt totul e foarte simplu ,daca veti observa cu atentie aceasta poveste a evolutionismului nu are nici macar o dovada ,totul e o tesatura de erori si de interpretari tendentioase ;NICI MACAR O DOVADA ! intrebarea este: de ce are acest "succes" ? Simplu !Aceasta teorie este finantata de stat si se preda ca "stiinta" ,desi nu are nici o dovada in sprijinul ei.Copiilor care li se preda asa ceva in scoala ,avand in vedere ca nu au discernamant ,inghit tot ce li se preda ,mintea lor tanara retine aceste "povesti stiintifico-fantastice" si cresc cu aceasta idee ; cand vor ajunge mari vor reactiona asa cum vedeti ca reactioneaza toti ateii ( agresiv ,injurios, dispretuitor ) de ce reactioneaza astfel ? pai daca au crescut de mici cu aceasta idee,a fost picurata iar si iar ,in mintile lor prin scoala si media ea a devenit " adevar" pentru ei si oricine nu crede ca ei sunt:"prosti ,nu inteleg evolutia ,sunt idioti ,etc." ; ati vazut agresivitatea lor? asta e darul evolutiei pentru om :ura si rautatea;

Kent Hovind ,care a fost timp de 15 ani profesor de stiinte, a ucis si ingropat evolutionismul intr-un mod magistral ; nemastiind cum sa-l mai contreze ,i-au fabricat un proces si l-au inchis ,dar din fericire au ramas filmele sale extraordinare in care ,cu mijloacele stiintei ,demonteaza surubel cu surubel mascota evolutionismului aveti mai jos niste linkuri in engleza (primele 4 linkuri au cam acelasi continut ,alegeti in functie de viteza de download )

http://mediaset.sdasofia.org/MEDIA%2...eto%2Fenglish/

http://62.204.132.106/dataup/ind-new...ind%2Fenglish/

http://93.152.176.62/dataup/ind-new....ind%2Fenglish/

http://93.152.176.62/dataup/ind-new....ind%2Fenglish/

http://www.3bible.com/kenthovind.php

puteti sa vedeti si pe net cu cata salbaticie si rautate, s-au facut situri speciale sa-l discrediteze pe Kent Hovind -->asta-i semnul ca le-a dat pe fata povestile despre evolutionism ,a ridicat busteanul sub care se aflau gandacii minciunilor evolutioniste ,i-a deranjat , si acum au iesit la atac :) ;

Cu aceste filme puteti ,foarte simplu , contra orice ateist de pe planeta Pamant ,dar e mai practic sa va rugati pentru ei....decat sa va pierdeti timpul si energia in dialoguri sterile...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.03.2010, 01:04:22
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Evolutionismul nu intra in contradictie cu religia crestina...
Am mai spus-o si am sa o mai spun cat ma tin gura si degetele care bat aici pe taste)....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.03.2010, 02:06:33
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit cred acelasi lucru

Daca studiezi atent, evolutismul nu exclude lucrarea domnului..si invers..cred mai degraba ca ideea este prost inteleasa atat de o parte din crestini cat mai ales de ateii care vad in ia o confirmare a ideilor lor obtuze
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.03.2010, 12:13:29
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Am vazut multe dialoguri intre crestini si atei ,majoritatea sunt doar pierdere de vreme si consum de energie inutil ;am spus ...majoritatea ...dar nu chiar toate (dialogurile) sunt inutile, caci poate ca mai exista si oameni (majoritatea tineri si foarte tineri) care sunt sinceri si inocenti si au cazut in plasa ateilor, fiind foarte sugestionabili si trecand prin perioada critica a adolescentei ,cu schimbarile , dramele si complexele ei .

De fapt totul e foarte simplu ,daca veti observa cu atentie aceasta poveste a evolutionismului nu are nici macar o dovada ,totul e o tesatura de erori si de interpretari tendentioase ;NICI MACAR O DOVADA ! intrebarea este: de ce are acest "succes" ? Simplu !Aceasta teorie este finantata de stat si se preda ca "stiinta" ,desi nu are nici o dovada in sprijinul ei.Copiilor care li se preda asa ceva in scoala ,avand in vedere ca nu au discernamant ,inghit tot ce li se preda ,mintea lor tanara retine aceste "povesti stiintifico-fantastice" si cresc cu aceasta idee ; cand vor ajunge mari vor reactiona asa cum vedeti ca reactioneaza toti ateii ( agresiv ,injurios, dispretuitor ) de ce reactioneaza astfel ? pai daca au crescut de mici cu aceasta idee,a fost picurata iar si iar ,in mintile lor prin scoala si media ea a devenit " adevar" pentru ei si oricine nu crede ca ei sunt:"prosti ,nu inteleg evolutia ,sunt idioti ,etc." ; ati vazut agresivitatea lor? asta e darul evolutiei pentru om :ura si rautatea;

Kent Hovind ,care a fost timp de 15 ani profesor de stiinte, a ucis si ingropat evolutionismul intr-un mod magistral ; nemastiind cum sa-l mai contreze ,i-au fabricat un proces si l-au inchis ,dar din fericire au ramas filmele sale extraordinare in care ,cu mijloacele stiintei ,demonteaza surubel cu surubel mascota evolutionismului aveti mai jos niste linkuri in engleza (primele 4 linkuri au cam acelasi continut ,alegeti in functie de viteza de download )

http://mediaset.sdasofia.org/MEDIA%2...eto%2Fenglish/

http://62.204.132.106/dataup/ind-new...ind%2Fenglish/

http://93.152.176.62/dataup/ind-new....ind%2Fenglish/

http://93.152.176.62/dataup/ind-new....ind%2Fenglish/

http://www.3bible.com/kenthovind.php

puteti sa vedeti si pe net cu cata salbaticie si rautate, s-au facut situri speciale sa-l discrediteze pe Kent Hovind -->asta-i semnul ca le-a dat pe fata povestile despre evolutionism ,a ridicat busteanul sub care se aflau gandacii minciunilor evolutioniste ,i-a deranjat , si acum au iesit la atac :) ;

Cu aceste filme puteti ,foarte simplu , contra orice ateist de pe planeta Pamant ,dar e mai practic sa va rugati pentru ei....decat sa va pierdeti timpul si energia in dialoguri sterile...
"NICI MACAR O DOVADA" - tot credinciosul vine cu aceasta expresie.
Esti asa de sigur ca nu exista nici o dovada? De unde stii?
Ai cautat informatii obiective in acest domeniu?
Eu am cautat. Ce am aflat? Ca exista mult mai mult decat o singura dovada.
Depozitele muzeelor de profil si ale paleontologilor sunt ticsite cu milioane fosile care reprezinta tot atatea doveti pro evolutie.

Kent Hovind a fost criticat pana si de creationisti. Si de cei care cred ca pamantul este tanar si de cei care il cred mai vechi de 7000 de ani. Acestia declarand ca multe dintre argumentele lui sunt invalide.
Cat despre condamnarea lui ... unde vezi tu inscenarea?
A fost arestat pentru evaziune fiscala.
A mintit in ce priveste afacerile si proprietatile lui, pentru a ocoli fiscul si a nu plati impozitele datorate.
Nu stii ca Fiscul este una dintre cele mai de temut institutii din America? Iar daca ai calcat pe bec, nu te iarta, indiferent cine ai fi?
Si pana la urma ce exemplu de gandire ne dai tu? Pe unul care isi spune "ministru al lui Dumnezeu"?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.03.2010, 12:18:57
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

@flying (spaghetti monster)

Nu realizezi ca tot ce spui se aplica de minune crestinismului care este predat inca din clasele mici? Ca sa nu mai spun de partea cu dovezile.
Ia vino tu cu niscaiva argumente impotriva evolutionismului sa vezi cum de fapt sunt aberatii care n-au legatura cu evolutia. Eu n-o sa-mi pierd vremea crescand traficul prin download-uri de filme cu mare succes la crestini.

PS din titlul topicului arati ca nu stii nici ce-i ala evolutionism, nici ce-i aia religie.

Last edited by ai2; 10.03.2010 at 12:21:05.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.03.2010, 20:17:21
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Evolutionismul nu intra in contradictie cu religia crestina...
Am mai spus-o si am sa o mai spun cat ma tin gura si degetele care bat aici pe taste)....
afirmi asa ceva asta si ai pretentia sa fii bagat in seama intr-o discutie fair-play ?

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Depozitele muzeelor de profil si ale paleontologilor sunt ticsite cu milioane fosile care reprezinta tot atatea doveti pro evolutie.
tu stii sau "crezi" ca asa este? cu siguranta n-ai vazut filmele lui Kent Hovind ,probabil de frica sa nu crezi in Dumnezeu :)

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Cat despre condamnarea lui ... unde vezi tu inscenarea?
A fost arestat pentru evaziune fiscala.
A mintit in ce priveste afacerile si proprietatile lui, pentru a ocoli fiscul si a nu plati impozitele datorate.
tu esti din cei care "cred" tot ce se spune pe la televizor si se publica in anumite surse mass-media? vezi ,de asta crezi si in evolutionism ,ca inghiti tot ce ti se da ,fara sa treci prin filtrul gandirii tale ;

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nu realizezi ca tot ce spui se aplica de minune crestinismului care este predat inca din clasele mici? Ca sa nu mai spun de partea cu dovezile.
tu compari crestinismul cu evolutionismul ? nu are legatura adevarul lui Dumnezeu cu povestile stiintifico-fantastice ale unor asa-zisi oameni de stiinta ;crestinismul te invata sa respecti ,sa iubesti ,sa te jertfesti pentru ceilalti oameni -e greu asa ? de aceea unii fug spre ateism (a carui fundatie sunt povestile evolutionismului) ce te invata evolutionismul? ca omul e doar o bucata de carne care maine va putrezi si o va manca viermii ,omul n-are nici o valoare si daca tot n-are nici o valoare se permite orice :desfrau fara limite,manie fara ratiune, avorturi ,homosexualitate,eutanasie ,e liber la toate ,fara mustrari de constiinta ca doar nu exista Dumnezeu ;ar vrea ei sa nu existe Dumnezeu ,dar Dumnezeu nu se lasa batjocorit la nesfarsit ; ei confunda bunatatea lui Dumnezeu (ca inca nu le-a trimis cine stie ce nenorociri ) cu inexistenta Lui ; dar fiecare cum isi asterne ,asa doarme...

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ia vino tu cu niscaiva argumente impotriva evolutionismului sa vezi cum de fapt sunt aberatii care n-au legatura cu evolutia.
n-am cu ce argumente impotriva unor povesti de adormit adulti ,toate s-au dovedit fie niste interpretari partizane ,fie niste facaturi patetice(cu oase de porci ,cranii de om cu mandibula de maimuta), datarea cu Carbon care dupa ce a fost demonstrata o "gluma" proasta ,au ales alte metode ,sar din creanga in creanga ca niste maimutele care zic "asta-i dovada! ",dupa ce se demonstreaza ca nu e asa ,sar pe alta creanga si zic "uite asta-i dovada adevarata! "....etc,habar nu au cum a aparut prima celula (abiogeneza) ,habar nu au cum a aparut materia, habar nu au unde si-au pus ciorapii ieri noapte cand s-au culcat ,habar nu au ,pe ce lume se afla...dar la ipoteze si teorii cine-i intrece?
cand au vazut ca se ingroasa gluma au inceput sa "complice " lucrurile ca sa nu mai fie asa simplu de combatut : cu ERVs si alte dovezi "sigure" ; sunt asa de patetici ...ei si cei ce cred in balivernele lor ; a nu se confunda stiinta operationala(care produce calculatorul,avionul, tirbusonul) cu "stiinta" ipotezelor stintifico-fantastice cu dovezi 0
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.03.2010, 20:27:29
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit sfat

Flying, nu te mai agita.. nu discuti cu crestini. (Pentru atei evolutionismul este chiar necesar.)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.03.2010, 10:55:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
n-am cu ce argumente impotriva unor povesti de adormit adulti ,toate s-au dovedit fie niste interpretari partizane ,fie niste facaturi patetice(cu oase de porci ,cranii de om cu mandibula de maimuta), datarea cu Carbon care dupa ce a fost demonstrata o "gluma" proasta ,au ales alte metode ,sar din creanga in creanga ca niste maimutele care zic "asta-i dovada! ",dupa ce se demonstreaza ca nu e asa ,sar pe alta creanga si zic "uite asta-i dovada adevarata! "....etc,habar nu au cum a aparut prima celula (abiogeneza) ,habar nu au cum a aparut materia, habar nu au unde si-au pus ciorapii ieri noapte cand s-au culcat ,habar nu au ,pe ce lume se afla...dar la ipoteze si teorii cine-i intrece?
cand au vazut ca se ingroasa gluma au inceput sa "complice " lucrurile ca sa nu mai fie asa simplu de combatut : cu ERVs si alte dovezi "sigure" ; sunt asa de patetici ...ei si cei ce cred in balivernele lor ; a nu se confunda stiinta operationala(care produce calculatorul,avionul, tirbusonul) cu "stiinta" ipotezelor stintifico-fantastice cu dovezi 0
Si cine demonstreaza, ca ceea ce s-a crezut la un moment dat a fi o dovada, este un fals, sau poate doar a fost interpretat gresit?
Nu tot stiinta? Unul dintre cele mai celebre cazuri este Omul din Piltdown.
Cine a demonstrat ca era o inselatorie? Cine a dovedit ca maxilarul era de urangutan?
Nu tot stiinta? Nu erau oare aceiasi cercetatori care afirmau si au afirmat in continuare ca teoria evolutiei este adevarata?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.03.2010, 11:13:23
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
habar nu au cum a aparut prima celula (abiogeneza) ,habar nu au cum a aparut materia, habar nu au unde si-au pus ciorapii ieri noapte cand s-au culcat ,habar nu au ,pe ce lume se afla
Acum citeva sute de ani habar nu aveau ca Pamintul e cam rotund si ca se invirte in jurul Soarelui
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.03.2010, 11:37:57
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
a nu se confunda stiinta operationala(care produce calculatorul,avionul, tirbusonul) cu "stiinta" ipotezelor stintifico-fantastice cu dovezi 0
Una din stiintele ce permite GPS-urilor sa functioneze corect se numeste Relativitate generalizata, care spune ca spatio-timpul e curb. Dupa tine, aceasta stiinta este sau nu una operationala?
De asemenea, fabricarea vaccinurilor si a antibioticelor, selectia artificiala, algoritmii evolutionari, strategiile evolutionare si viata artificiala (ca tot vorbeai de calculator), se bazeaza, printre altele, pe stiinta numita evolutie. Aceasta insa nu se poate numi operationala doar pentru ca e in contradictie cu o anumita credinta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 04:54:06
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 13:41:07
ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA saccsiv Homosexualitatea 170 06.03.2012 15:51:43
Venirea Antihristului ancah Biserica Romano-Catolica 16 23.04.2008 03:29:50
un vis se pregateste sa moara quasar Generalitati 52 03.02.2008 19:58:43