Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Despre parapsihologie......si alte fenomene ,,energetice'' (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14027)

Seraphim7 20.10.2011 10:02:00

Despre parapsihologie......si alte fenomene ,,energetice''
 
Cred ca ati auzit cu toti de telekinezie si alte forme ale paraphihologiei,miscarea obiectelor fara contact ,materializari,dematerializari si multe alte manifestari usor supranaturale,spun usor,fiindca sunt considerate ,,normale''.La noi in tara prea putin este dezbatuta aceasta problema.
Stiti mai multe despre paraphihologie?Ce credeti despre ea?Si raportati-o la crestinism....

richard_d 20.10.2011 10:07:59

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 406806)
Cred ca ati auzit cu toti de telekinezie si alte forme ale paraphihologiei,miscarea obiectelor fara contact ,materializari,dematerializari si multe alte manifestari usor supranaturale,spun usor,fiindca sunt considerate ,,normale''.La noi in tara prea putin este dezbatuta aceasta problema.
Stiti mai multe despre paraphihologie?Ce credeti despre ea?Si raportati-o la crestinism....

Este o pseudostiinta.
Eu nu cred ca exista asa ceva si tind sa-i tratez pe cei care sustin ca o practica drept sarlatani.

AndreiM 20.10.2011 11:14:06

Citat:

În prealabil postat de richard_d (Post 406807)
Este o pseudostiinta.
Eu nu cred ca exista asa ceva si tind sa-i tratez pe cei care sustin ca o practica drept sarlatani.

Sunt de acord. De asemenea, va invit sa cititi cartea Sfantului Ignatie Briancianov, "Despre Inselare".

Seraphim7 20.10.2011 20:45:33

Citat:

În prealabil postat de richard_d (Post 406807)
Este o pseudostiinta.
Eu nu cred ca exista asa ceva si tind sa-i tratez pe cei care sustin ca o practica drept sarlatani.

Va inteleg dar as vrea sa interveniti cu argumente atunci cand ziceti ca e o falsa stiinta.

catalin2 20.10.2011 23:34:08

Nu este ceva fictiv, este foarte real, doar ca sursa acestor puteri sunt ingerii cazuti. Exista multe carti ortodoxe pe tema asta, un pasaj scurt de exemplu este cu Par. Paisie Aghioratul: http://www.razboiulnevazut.org/artic...gaki-din-Tibet

ovidiu b. 21.10.2011 14:06:05

un alt exemplu il puteti gasi in "Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie"...http://www.scribd.com/doc/17735839/M...rintele-Paisie

ioanna 21.10.2011 14:50:57

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 406806)
Stiti mai multe despre paraphihologie?Ce credeti despre ea?Si raportati-o la crestinism....

Lasand la o parte multimea de sarlatani care se autointituleaza medium, exista si cazuri reale, foarte rare, cand oamenii se nasc cu capacitati senzoriale peste cea normala, insa din punct de vedere crestin, le este interzis sa si le dezvolte si sa le practice, fiind incadrate in sfera ocultului. Fara o percepere spirituala, perceptiile extrasenzoriale nu pot produce o intelegere corecta.

Seraphim7 22.10.2011 00:07:36

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 407017)
Lasand la o parte multimea de sarlatani care se autointituleaza medium, exista si cazuri reale, foarte rare, cand oamenii se nasc cu capacitati senzoriale peste cea normala, insa din punct de vedere crestin, le este interzis sa si le dezvolte si sa le practice, fiind incadrate in sfera ocultului. Fara o percepere spirituala, perceptiile extrasenzoriale nu pot produce o intelegere corecta.

Corect...chiar asta este parapsihologia sau cei prin care se manifesta,noi tindem sa incadrem totul in sfera demonilor,ce nu ne place,,,e de la diavol''.Va spun o pilda in privinta asta....Un uncenic ramase singur in chilia din pustie,si s-a gandit sa puna un ou pe o cheie si pe acesta o lumanare,facand acestea sau mai precis chinuind-se a intrat staretul..Ce faci fiule...Pai diavolul m-a pus sa fac asta...si se aude dintr-un colt al camerei...Ei pe asta nici eu nu o mai stiam...

catalin2 22.10.2011 00:30:00

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 407017)
Lasand la o parte multimea de sarlatani care se autointituleaza medium, exista si cazuri reale, foarte rare, cand oamenii se nasc cu capacitati senzoriale peste cea normala, insa din punct de vedere crestin, le este interzis sa si le dezvolte si sa le practice, fiind incadrate in sfera ocultului. Fara o percepere spirituala, perceptiile extrasenzoriale nu pot produce o intelegere corecta.

Oamenii sunt normali si se nasc normali, nu exista capacitati extrasenzoriale, paranormale, etc. Capacitatile de acest gen sunt ori de la Dumnezeu, ori de la vrajmasul. Nimeni nu misca obiecte, sau face alte minuni cu de la sine putere pe care nu o are.
Acesta pozitie o intalnim in toate scrierile ortodoxie, fie ca sunt vietile sfintilor, scrieri ale parintilor, etc.

Seraphim7 22.10.2011 00:38:16

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 407203)
Oamenii sunt normali si se nasc normali, nu exista capacitati extrasenzoriale, paranormale, etc. Capacitatile de acest gen sunt ori de la Dumnezeu, ori de la vrajmasul. Nimeni nu misca obiecte, sau face alte minuni cu de la sine putere pe care nu o are.
Acesta pozitie o intalnim in toate scrierile ortodoxie, fie ca sunt vietile sfintilor, scrieri ale parintilor, etc.

Sfintii vorbesc despre capacitatile supranaturale,de la Dumnezeu sau Diavol,insa despre capacitatile extrasenzoriale vorbesc oamenii de stiinta.....si sunt dovedite unele cazuri,deci unde ar fi greseala...daca asa s-au nascut ce vina au si cu ce gresesc in fata reatorului,care implicit i-a creat asa.

catalin2 22.10.2011 00:51:00

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 407208)
Sfintii vorbesc despre capacitatile supranaturale,de la Dumnezeu sau Diavol,insa despre capacitatile extrasenzoriale vorbesc oamenii de stiinta.....si sunt dovedite unele cazuri,deci unde ar fi greseala...daca asa s-au nascut ce vina au si cu ce gresesc in fata reatorului,care implicit i-a creat asa.

Crede-ma ca stiu despre ce vorbesc, fiind pasionat inainte sa devin credincios de paranormal, si chiar avand capacitati paranormale dobandite cu o mica suma de bani prin care toti le puteau dobandi.
Exista desigur capacitati extrasenzoriale, dar oamenii de stiinta cum masoara ingerii cazuti? Inclusiv in tehnica facuta de mine existau studii facute de oameni de stiinta.
Nu vrei sa discutam despre ce crede ortodoxia despre asta?

Seraphim7 22.10.2011 00:52:56

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 407214)
Crede-ma ca stiu despre ce vorbesc, fiind pasionat inainte sa devin credincios de paranormal, si chiar avand capacitati paranormale dobandite cu o mica suma de bani prin care toti le puteau dobandi.
Exista desigur capacitati extrasenzoriale, dar oamenii de stiinta cum masoara ingerii cazuti? Inclusiv in tehnica facuta de mine existau studii facute de oameni de stiinta.
Nu vrei sa discutam despre ce crede ortodoxia despre asta?

Detaliaza putin....

ioanna 22.10.2011 01:00:59

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 407195)
Corect...chiar asta este parapsihologia sau cei prin care se manifesta,noi tindem sa incadrem totul in sfera demonilor,ce nu ne place,,,e de la diavol''.Va spun o pilda in privinta asta....Un uncenic ramase singur in chilia din pustie,si s-a gandit sa puna un ou pe o cheie si pe acesta o lumanare,facand acestea sau mai precis chinuind-se a intrat staretul..Ce faci fiule...Pai diavolul m-a pus sa fac asta...si se aude dintr-un colt al camerei...Ei pe asta nici eu nu o mai stiam...

Incadrarea in zona oculta e menita sa protejeze omul, sa-l faca sa nu-si doreasca sa-si dezvolte aceste capacitati, daca vede ca are predispozitie pentru ele, pentru ca, asa cum am spus, el trebuie sa fie in primul rand pregatit spiritual ca sa inteleaga corect cu ce are de a face, in caz contrar, o ia pe o calea gresita. Concentrandu-se prea mult pe "puterea mintii", o mai ia si razna :)

catalin2 22.10.2011 01:07:56

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 407220)
Incadrarea in zona oculta e menita sa protejeze omul, sa-l faca sa nu-si doreasca sa-si dezvolte aceste capacitati, daca vede ca are predispozitie pentru ele, pentru ca, asa cum am spus, el trebuie sa fie in primul rand pregatit spiritual ca sa inteleaga corect cu ce are de a face, in caz contrar, o ia pe o calea gresita. Concentrandu-se prea mult pe "puterea mintii", o mai ia si razna :)

Tocmai asta evidentiam, nu exista aceste capacitati paranormale si puterea mintii. Ele sunt toate ori de la ingerul cazut ori de la Dumnezeu. Cele doua se pot deosebi intre ele, dar e alta discutie. De obicei calugarii imbunatatiti primesc si harisme, ca sa se numesc. Sau un om foarte credincios, cine stie.
Sunt descrise detaliat in scrierile ortodoxe toate acestea. Nu am timp sa explic acum.

catalin2 22.10.2011 01:12:53

Din ce imi dau seama "puterea mintii" si imbinarea intre stiinta si ocultism a aparut prin societatea antroposofica si Rudolf Steiner.

ioanna 22.10.2011 02:14:22

@Seraphim
Incadrarea generala "de la diavol" suporta multa nuante, e echivalenta si cu “nu e bine”, “e rau sa faci asta”, nefolositor ( si raul tot de la “diavol” vine, nu?) Daca un incepator pune in aplicare diverse exercitii, acestea ii pot afecta sanatatea fizica, mentala si spirituala, mai ales daca-si foloseste abilitatile in scopuri egoiste. Sincer, nu vad de ce si-ar dori cineva sa devina telekinetic, de exemplu. Mai faci si o depresie ca dupa 2 luni de incercari n-ai reusit sa misti lumanarea de pe masa, resimti frustrare sau incepi sa-ti imaginezi ca ai iesit din astral :) Cred ca poti sa iti disciplinezi mintea si sa-ti perfectionezi concentrarea si fara aceste exercitii.

mihaila_alin 22.10.2011 02:45:35

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 406806)
Cred ca ati auzit cu toti de telekinezie si alte forme ale paraphihologiei,miscarea obiectelor fara contact ,materializari,dematerializari si multe alte manifestari usor supranaturale,spun usor,fiindca sunt considerate ,,normale''.La noi in tara prea putin este dezbatuta aceasta problema.
Stiti mai multe despre paraphihologie?Ce credeti despre ea?Si raportati-o la crestinism....

mai devreme sau mai tirziu vei intelege caci discutiile pe aceasta tema nu isi au locul aici pe acest forum.asta probabil dupa un dus administrat de un parinte duhovnic mai inbunatatit, solzii de pe ochi iti vor pica, si vei vedea altfel aceasta lume in care traim, nu in senzational ca un vinator de fantasme.poate si tineretea isi spune cuvintul deocamdata.

Seraphim7 22.10.2011 11:51:50

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 407240)
@Seraphim
Incadrarea generala "de la diavol" suporta multa nuante, e echivalenta si cu “nu e bine”, “e rau sa faci asta”, nefolositor ( si raul tot de la “diavol” vine, nu?) Daca un incepator pune in aplicare diverse exercitii, acestea ii pot afecta sanatatea fizica, mentala si spirituala, mai ales daca-si foloseste abilitatile in scopuri egoiste. Sincer, nu vad de ce si-ar dori cineva sa devina telekinetic, de exemplu. Mai faci si o depresie ca dupa 2 luni de incercari n-ai reusit sa misti lumanarea de pe masa, resimti frustrare sau incepi sa-ti imaginezi ca ai iesit din astral :) Cred ca poti sa iti disciplinezi mintea si sa-ti perfectionezi concentrarea si fara aceste exercitii.

Sa sti ca ai dreptate,eu sunt o fire foarte curioasa in privinta fantasticului,metafizicului,si cu toate ca studiez teologia ortodoxa,nu pot daca nu imi largesc orizontul,si in alte domenii spirituale.La un momentdar chiar vroiam sa incerc posibilitatile paraphihologiei,nu mai vorbesc de spiritism,ar trebui sa deschid alt topic.....Insa sunt de acord cu tine....

Seraphim7 22.10.2011 11:56:38

Citat:

În prealabil postat de mihaila_alin (Post 407244)
mai devreme sau mai tirziu vei intelege caci discutiile pe aceasta tema nu isi au locul aici pe acest forum.asta probabil dupa un dus administrat de un parinte duhovnic mai inbunatatit, solzii de pe ochi iti vor pica, si vei vedea altfel aceasta lume in care traim, nu in senzational ca un vinator de fantasme.poate si tineretea isi spune cuvintul deocamdata.

Frate....de ce sa punem Biserica intr-un turn inalt ...a pai tu esti spiritist n-ai ce cauta aici,tu esti asa si altfel etc..
In rest intru-totul de acord....

catalin2 22.10.2011 13:48:27

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 407300)
Sa sti ca ai dreptate,eu sunt o fire foarte curioasa in privinta fantasticului,metafizicului,si cu toate ca studiez teologia ortodoxa,nu pot daca nu imi largesc orizontul,si in alte domenii spirituale.La un momentdar chiar vroiam sa incerc posibilitatile paraphihologiei,nu mai vorbesc de spiritism,ar trebui sa deschid alt topic.....Insa sunt de acord cu tine....

Tu stuidiezi aceste lucruri inainte de a studia ce spune ortodoxia. Esti pe un drum gresit, sper sa iti revii, de obicei fiecare si gaseste ce cauta si multi ajung in grupari ce tin de ocultism crezand ca se dezvolta personal (ceea ce mi s-a intamplat si mie in trecut).

Seraphim7 22.10.2011 13:52:58

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 407371)
Tu stuidiezi aceste lucruri inainte de a studia ce spune ortodoxia. Esti pe un drum gresit, sper sa iti revii, de obicei fiecare si gaseste ce cauta si multi ajung in grupari ce tin de ocultism crezand ca se dezvolta personal (ceea ce mi s-a intamplat si mie in trecut).

Nu neaparat ,le studiez in paralel,cat despre drumul pe care sunt......e adevarat pasesc pe multe cai,insa mereu revin la drumul principal...si il regasesc intotdeauna,mai devreme sau mai tarziu,insa acum studiind teologia,pasesc tot mai des pe el.

ioanna 22.10.2011 13:53:12

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 407300)
.La un momentdar chiar vroiam sa incerc posibilitatile paraphihologiei,nu mai vorbesc de spiritism,ar trebui sa deschid alt topic.....Insa sunt de acord cu tine....

Exista o sectiune pe forum ("vrajitoria") pentru astfel de discutii legate de ocultism- spiritism, divinatie, magie alba/neagra,lamaism, iluzonism etc.

catalin2 22.10.2011 13:53:44

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 407240)
@Seraphim
Incadrarea generala "de la diavol" suporta multa nuante, e echivalenta si cu “nu e bine”, “e rau sa faci asta”, nefolositor ( si raul tot de la “diavol” vine, nu?) Daca un incepator pune in aplicare diverse exercitii, acestea ii pot afecta sanatatea fizica, mentala si spirituala, mai ales daca-si foloseste abilitatile in scopuri egoiste. Sincer, nu vad de ce si-ar dori cineva sa devina telekinetic, de exemplu. Mai faci si o depresie ca dupa 2 luni de incercari n-ai reusit sa misti lumanarea de pe masa, resimti frustrare sau incepi sa-ti imaginezi ca ai iesit din astral :) Cred ca poti sa iti disciplinezi mintea si sa-ti perfectionezi concentrarea si fara aceste exercitii.

Inca de la inceputul crestinismului stim cum si de le unde sunt aceste "puteri", iar un ortodox ar trebui sa le cunoasca pentru a nu se lasa inselat.
De exemplu in viata Sf. Apostol Petru e descris cum zboara prin aer Simon Magul purtat de demoni prin aer, iar la rugaciunea sf. Apostol acestia au plecat si magul a cazut si a murit. La fel in viata sf. Cirpian.
Despre cum se sparg obiecte, se misca, etc. era descris in Paisie Aghioratul.

catalin2 22.10.2011 13:56:12

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 407372)
Nu neaparat ,le studiez in paralel,cat despre drumul pe care sunt......e adevarat pasesc pe multe cai,insa mereu revin la drumul principal...si il regasesc intotdeauna,mai devreme sau mai tarziu,insa acum studiind teologia,pasesc tot mai des pe el.

Raspuns la toate aceste curiozitati si nelamurir le gasesti simplu explicate in unele scrieri ortodoxe, cu exemple si descrieri, nu e nevoie sa le inveti gresit de la cei ce au interesul sa le propage pozitiv, gen grupari new-age. Am dat mai sus doua exemple.

Seraphim7 22.10.2011 14:09:42

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 407377)
Raspuns la toate aceste curiozitati si nelamurir le gasesti simplu explicate in unele scrieri ortodoxe, cu exemple si descrieri, nu e nevoie sa le inveti gresit de la cei ce au interesul sa le propage pozitiv, gen grupari new-age. Am dat mai sus doua exemple.

In Sf Sciptura si Sf Parintii trebuie interpretate,fiindca cele prezente sunt diverse fata de cele din perioada lor,poate la unele scrieri mai noi,gen Klaus Khenet poti gasi raspunsuri concrete.

ovidiu b. 25.10.2011 16:18:43

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 407387)
In Sf Sciptura si Sf Parintii trebuie interpretate,fiindca cele prezente sunt diverse fata de cele din perioada lor,poate la unele scrieri mai noi,gen Klaus Khenet poti gasi raspunsuri concrete.

Te inșeli când afirmi așa ceva. Cine ți-a spus așa ceva?

mihaila_alin 26.10.2011 20:02:40

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 407305)
Frate....de ce sa punem Biserica intr-un turn inalt ...a pai tu esti spiritist n-ai ce cauta aici,tu esti asa si altfel etc..
In rest intru-totul de acord....

tu vrei a sluji la doi domni,insa ai toate sansele sa te prajesti putin.eu ti-am dat un sfat bun de vrei sa intelegi e bine,de nu vrei e tot bine, dar nu pt.tine.

si sa stii ca biserica este un turn inalt, la care nu poate urca fistecine,insa unii au impresii dar sunt ale lor.

antoniap 27.10.2011 04:06:40

Sf. Efrem Sirul: "Vai acelora care se intineaza cu blasfemiatorii eretici! Vai acelora care batjocoresc Dumnezeiestile Scripturi! Vai de cei cati murdaresc sfanta credinta cu eresuri sau incheie vreo intelegere cu ereticii!"

,,In primul rând am dori să atragem atentia tuturor celor ce vor să urmeze calea acestor practici, fie pentru dobândirea unor puteri paranormale, fie pentru dobândirea sănătătii trupesti sau sufletesti, fie câstigarea întelepciunii si a eliberării spirituale, că absolut toate provin din sânul unor credinte filosofico-religioase păgâne. Este binecunoscut că popoarele păgâne se închină la idoli si că dumnezeul sau zeii care îi venerează nu sunt altceva decât niste închipuiri cu care satana i-a înselat."
Sursa:

partea IV [ crestinism si yoga ] - Sfaturi Ortodoxe

antoniap 27.10.2011 04:13:02

,,Vrăjitoarele, al căror mestesug este osândit si amenintat cu grele urgii dumnezeiesti în toate paginile Sfintei Scripturi, astăzi îsi demonstrează abilitătile pe micul ecran, dau interviuri, îsi fac reclamă si îsi dau adresele. În zilele noastre oamenii nu se mai tem de Dumnezeu, ci de vrăji, nu îi mai cer ajutorul Lui, ci vrajitoarelor, iar astrologia este nelipsită din programele TV, sub forma, de rătăcire si înselare, a citirii zodiilor, atât de vehement condamnate de Sfânta Scriptură si de scrierile Sfintilor Părinti. Dar iată ce ne spune în această privintă si Sfânta Scriptură: "Bărbatul sau femeia, de vor chema mortii sau de vor vrăji să moară neapărat: cu pietre să fîe ucisi, că sângele lor este asupra lor" (Levîtic 20, 27). "Iar partea celor necredinciosi... si fermecători... este în iezerul care arde, cu foc si cu pucioasă" (Apocalipsa 20, 27).'

Sursa:
televizor - Sfaturi Ortodoxe

anna21 27.10.2011 08:09:45

Paranormal
 
Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 407208)
Sfintii vorbesc despre capacitatile supranaturale,de la Dumnezeu sau Diavol,insa despre capacitatile extrasenzoriale vorbesc oamenii de stiinta.....si sunt dovedite unele cazuri,deci unde ar fi greseala...daca asa s-au nascut ce vina au si cu ce gresesc in fata reatorului,care implicit i-a creat asa.

Cred ca nu ai citit suficient (sau ceea ce trebuie) daca inca ti se pare ca ar fi ceva important de studiat in para...
Iti recomand scrierile parintelui Serafim Rose.. Sau macar capitolul 7 din "sufletul dupa moarte" deoarece acolo detaliaza experiente moderne care tin de sfera paranormalului si cum au ajuns oamenii sa traiasca asa ceva. Mie mi s-a parut un capitol util.
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...vii-82638.html

(si "despre inselare" a Sfantului Ignatie Briancianinov, "Ortodoxia si religia viitorului" a parintelui Serafim Rose.. sunt carti in care se trateaza si problema capacitatilor paranormal, printre altele.. Pot fi citite on-line in sectiunea "carti ortodoxe" a sitului crestin ortodox).

Seraphim7 30.10.2011 21:35:02

Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 408068)
Cred ca nu ai citit suficient (sau ceea ce trebuie) daca inca ti se pare ca ar fi ceva important de studiat in para...
Iti recomand scrierile parintelui Serafim Rose.. Sau macar capitolul 7 din "sufletul dupa moarte" deoarece acolo detaliaza experiente moderne care tin de sfera paranormalului si cum au ajuns oamenii sa traiasca asa ceva. Mie mi s-a parut un capitol util.
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...vii-82638.html

(si "despre inselare" a Sfantului Ignatie Briancianinov, "Ortodoxia si religia viitorului" a parintelui Serafim Rose.. sunt carti in care se trateaza si problema capacitatilor paranormal, printre altele.. Pot fi citite on-line in sectiunea "carti ortodoxe" a sitului crestin ortodox).

Sa sti ca am inceput chiar acum sa citesc ,,Sufletul dupa moarte'',a parintelui Serafim Rose,si e foarte interesanta ...chiar m-a lamurit in parte......mai vorbim cand o termin..

Seraphim7 30.10.2011 21:37:29

Citat:

În prealabil postat de mihaila_alin (Post 408031)
tu vrei a sluji la doi domni,insa ai toate sansele sa te prajesti putin.eu ti-am dat un sfat bun de vrei sa intelegi e bine,de nu vrei e tot bine, dar nu pt.tine.

si sa stii ca biserica este un turn inalt, la care nu poate urca fistecine,insa unii au impresii dar sunt ale lor.

Te cred ....asta e riscul curiozitatii metafizice...

Seraphim7 11.07.2021 20:44:54

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 408611)
Te cred ....asta e riscul curiozitatii metafizice...

Și tot in spiritul nostalgic..

După 10 ani îmi dau singur dreptate... Mi-am dus în continuare curiozitățile metafizice.... Și am slujit la 2 domni... Și de cele mai multe ori nimănui... Peregrin singuratic

Adr.iu91 12.07.2021 10:51:20

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 406806)
Cred ca ati auzit cu toti de telekinezie si alte forme ale paraphihologiei,miscarea obiectelor fara contact ,materializari,dematerializari
Stiti mai multe despre paraphihologie?Ce credeti despre ea?Si raportati-o la crestinism....

Wow nu stiam de threadul asta.

Exista o teorie stiintifica (doar teorie inca nu e dovedita) pusa in filme, lucrari stiintifico-fantastice, prin care omul care isi foloseste peste 10% din capacitatea creierului (mutanti, gene modificate, sau evolutia) poate efectua chestii precum telekinezie, miscarea obiectelor fara contact. Noi fiind limitati de catre Dumnezeu ca organism uman (in Univers) din pricina pacatului ne-ar putea fi interzis sa trecem de aceasta bariera, altfel am crea Haos in Univers si distruge totul (pentru ca na omul e cazut in pacat s.a.m.d). Si eu cred ca aici duhurile necurate sunt implicate, pentru ca oricum creierul uman nu e atat de evoluat pentru a efectua aceste "miracole"!!

Exista in serialul ala Stargate (SG-1, Atlantis) o idee teoretica (doar teoretica)....o civilizatie super avansata din Univers din punct de vedere spiritual, au reusit sa ajunga intr-un punct sa isi foloseasca capacitatea creierului pana la 100% ajungand astfel sa se inalte ca Iisus Hristos cu tot cu trup.

Dar la faza cu supernaturalul ce ai spus prima oara, sigur vin de la duhurile necurate. Omul e prea primitiv mintal, slab evoluat, ca sa faca singur asa ceva!

Seraphim7 13.07.2021 08:34:16

Citat:

În prealabil postat de Adr.iu91 (Post 668581)
Wow nu stiam de threadul asta.

Exista o teorie stiintifica (doar teorie inca nu e dovedita) pusa in filme, lucrari stiintifico-fantastice, prin care omul care isi foloseste peste 10% din capacitatea creierului (mutanti, gene modificate, sau evolutia) poate efectua chestii precum telekinezie, miscarea obiectelor fara contact. Noi fiind limitati de catre Dumnezeu ca organism uman (in Univers) din pricina pacatului ne-ar putea fi interzis sa trecem de aceasta bariera, altfel am crea Haos in Univers si distruge totul (pentru ca na omul e cazut in pacat s.a.m.d). Si eu cred ca aici duhurile necurate sunt implicate, pentru ca oricum creierul uman nu e atat de evoluat pentru a efectua aceste "miracole"!!

Exista in serialul ala Stargate (SG-1, Atlantis) o idee teoretica (doar teoretica)....o civilizatie super avansata din Univers din punct de vedere spiritual, au reusit sa ajunga intr-un punct sa isi foloseasca capacitatea creierului pana la 100% ajungand astfel sa se inalte ca Iisus Hristos cu tot cu trup.

Dar la faza cu supernaturalul ce ai spus prima oara, sigur vin de la duhurile necurate. Omul e prea primitiv mintal, slab evoluat, ca sa faca singur asa ceva!

Da, o să-mi permit câteva observații.

1.Nu suntem limitați de către Dumnezeu,suntem într-o continua evoluție, însă depinde ce alegem sa facem cu cunoașterea, experiența și celelalte elemente care ne definesc.
2.Deja creem haos, fiecare civilatie, rasă, etc (de ex atlantii), ma refer la cele evoluate, a ajuns sa se autodistruga, sau luptându-se între ei au ajuns în pragul extincție, la fel cum se va întâmpla și cu noi, deja suntem pe această "cale".
3.In general majoritatea teoriilor SF, regasibile în filme sau cărți sunt posibilități, iar unele sunt sau vor fi concretizate la un moment dat.
4.Nu este de ajuns sa ne utilizam doar creierul, indiferent de procentul utilizat... Aici este vorba de frecvente, de câmp energetic, de vibrație, de conștiința etc... Se poate discuta despre asta pe alt topic...
5.Clasica greșeală a religiei.... "Sigur vine de la necuratul".... "Omul nu poate....".... "Doar Dumnezeu poate...".... Gata, orice nu înțelegem este de la dracu sau de la Dumnezeu.....

Omul poate.... Orice...Depinde in ce tabăra alege sa meargă... Sau poate încerca de unul singur(eu asta fac), însă e calea cea mai grea...

Cel mai relevant in toată treaba asta este sa reținem ca se lucrează cu energie.... Depinde de noi ce valenta ii dăm +sau-

Moroco 13.07.2021 15:58:36

Cam asta-i psihanaliza reala, cinstita!
 
Problema analizei si psihanalizei eului si supra-eului si zeului si Dumnezeului si luxiferEUlui spre desavarsirea EUlui sta in faptul ca defapt EUul este cea mai vinovata parte a fiintei umane.

Dar in loc sa se recunoasca vinovat, pacatos, rau, eul in om cauta puterea, sefia, ”desavarsitrea”.

E este minciuna, proorocie falsa, viitor gresit si egoist, vise luxoase, desfranare-laba-”smintenie”, fete, pofte, frumoase, mandrie, semetie, slava de la oameni, etc, si averea asta spurcacioasa o da si altora

iar U-ul este necredeinta-rautate, da moarte, razbunare, chinuire, exclusivism, nimicire, iad, slava desarta-hulicioasa, blestem, mita maririi si micsorarii de sine ca putere, se vede victima agresata si da razbunare si paraciune si viitor asa ca o vesnicie neagra si mare, ca un comunis nebun.

Practic lumea EUrilor te ia, te iadul si te iademonii si nu mai scapi ci devi un sclav, un viclEU desfranat care faci treburile murdare ale firii lumEUrilor si a poruncilor demomilor.

Asta este nenorocirea ca EUrile care dau altora doar smintelabE-Ucidere (chin), moarte, nu vor sa creada in Dumnezeu si sa recunoasca simplu in lumina si bunatate ca ele sunt cele mai vinovate in om, in sine si in lume. Nu vor sa recunoasca si atunci fac tot felul de analize peste analize si psihanalize peste psihanalize pana se scot ele, EUrile ca fiind de dorit, de marit, de crescut, de inaltat, de laudat: E-sfant si U-mare si EUrile ca fiind bune si nevinovate, intelpte, stiutoare, puternice, sfinte, destepte, desavarsite ca niste zei si supra-zei.

Trebuie sa ne lepadam si sa ne pocaim zEUul, Eul, Uul si EUul recunoscand in noi ca nu e Dumnezeu ci e vinovat, foarte vinovat, pacatos, necredincios si sa lepadam de la putere toate lumEUrile caci nu e bine sa ascultam de ele fiindca ele ne ia, ne iasia, ne iaeuropa, ne iamerica, ne iafrica, ne-iadul si devenim sclvi ai rautatii maritati cu iubita, cu pilosofilia ca niste transgenderi.

Seraphim7 13.07.2021 18:02:10

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 668588)
Problema analizei si psihanalizei eului si supra-eului si zeului si Dumnezeului si luxiferEUlui spre desavarsirea EUlui sta in faptul ca defapt EUul este cea mai vinovata parte a fiintei umane.

Dar in loc sa se recunoasca vinovat, pacatos, rau, eul in om cauta puterea, sefia, ”desavarsitrea”.

E este minciuna, proorocie falsa, viitor gresit, vise luxoase, desfranare-laba-”smintenie”, fete, pofte, frumoase, mandrie, semetie, slava de la oameni, etc, si averea asta spurcacioasa o da si altora

iar U-ul este necredeinta-rautate, da moarte, razbunare, chinuire, exclusivism, nimicire, iad, slava desarta-hulicioasa, blestem, mita maririi si micsorarii de sine ca putere, se vede victima agresata si da razbunare si paraciune si viitor asa ca o vesnicie neagra si mare, ca un comunis nebun.

Practic lumea EUrilor te ia, te iadul si nu mai scapi ci devi un sclav, un viclEU desfranat care faci treburile murdare ale firii lumEUrilor si a poruncilor demonilor.

Asta este nenorocirea ca EUrile care dau altora doar smintelabE-Ucidere (chin), moarte, nu vor sa creada in Dumnezeu si sa recunoasca simplu in lumina si bunatate ca ele sunt cele mai vinovate in om, in sine si in lume. Nu vor sa recunoasca si atunci fac tot felul de analize peste analize si psihanalize peste psihanalize pana se scot ele, EUrile ca fiind de dorit, de marit, de crescut, de inaltat, de laudat: E-sfant si U-mare si EUrile ca fiind bune si nevinovate, intelpte, stiutoare, puternice, sfinte, destepte, desavarsite ca niste zei si supra-zei.

Trebuie sa ne lepadam si sa ne pocaim zEUul, Eul, Uul si EUul recunoscand in noi ca nu e Dumnezeu ci e vinovat, foarte vinovat, pacatos, necredincios si sa lepadam de la putere toate lumEUrile caci nu e bine sa ascultam de ele fiindca ele ne ia, ne iasia, ne iaeuropa, ne iamerica, ne iafrica, ne-iadul si devenim sclvi ai rautatii.

Mai pe scurt.... Trebuie anihilat EU ca să vina DumnezEU...

Deci conform spuselor dvs, de care sunt deja avizat din alte "convorbiri" avute în acest spațiu foru(mistic), ar reieși din nou aceleași teme, sau mai degrabă o singură temă cu diverse variații...

În prima fază urâți Omul.... În a doua faza omul e rău, cu toate conotațiile răului... În a 3 a fază apare zeul, Dumnezeu și alte forme superioare ale EU lui.

Așa, deci avem Omul, cu al sau EU, avem demoni și spiritele răutății, avem și zeii, Dumnezeu și alte forme superioare....

Pana acum rețetă perfecta pentru un festin medieval, într-un decor antic, cu rock psihanalitic în fundal...

Pana la urma despre asta a fost mereu, nu?

Nu prea contează Omul, și asa mereu e victima unor spirite rele care îl ademenesc constant spre iad, tentandu - l sa guste din toți pomii interziși de un Dumnezeu pe care nu l-a ascultat....

Un Dumnezeu, dealtfel foarte absent încă de la început, care apare doar ca să pedepasca pe cei neascultători sau sa ajute pe cei care îl ascultă...

Practic ce a devenit Omul?

UN PĂCĂTOS

Deci asta e eticheta lui,condamnat la osândă asa din oficiu, chinuit de spirite, nevoit sa, ceara constant îndurare unui Dumnezeu....

IA pune-ți întrebarea.... Dacă Dumnezeu este atât de perfect, ce sa mai perfecțiunea însăși etc și etc...

Cum de a făcut o creatura atât de hidoasa ca Omul???
Și fără veșnică ipoteză a căderii și păcatului originar...
Până la urmă Lucifer tot din Dumnezeu s-a desprins, tot creatura lui era...

Deci hai sa reconsideram ideea de Dumnezeu, ideea de Om, și de Satan...

Practic ultimii doi provin din primul...

În concluzie Totul.... E o greșeală să despici ființa umana, sa desprinzi (EU) L DE DUMNEZ(EU)...

În măsura în care condamni Eu l îl condamni pe Dumnezeu...
Condamni diavolul, la fel îl condamni pe creator...

Singura soluție este sa cunoști, sa accepți, så vezi bivalentele fiintiale

Nietzsche 13.07.2021 18:37:12

Totul se rezuma la putere. La vointa de putere. Tot ce exista pe aceasta planeta se rezuma la putere. Orice grupare de celule sau in final indivizi se asociaza pentru nevoia de putere. Daca ar exista un Zeu ce se afla la sursa energiei creatoare acela este un zeu al puterii. Tot ce noi ca si fiinte experimentam este nevoia de perfectiune prin originalitatea puterii ce reprezinta viata. Deci daca Dumnezeu ar exista atunci acest Dumnezeu este unul al perfectiunii interioare unde propria fiinta isi gaseste existenta in iubirea de sine ce simbolizeaza vointa de putere. Si astfel putem ajunge la concluzia evidenta ca Dumnezeu nu ne iubeste chiar contrar este indiferent fata de noi iubindu-se pe sine, priopria existenta fiind mult mai importata pentru sinele sau decat a noastra. Asa se poate explica acest haos si lipsa interactiunii divinitatii cu propria "creatie".

Seraphim7 13.07.2021 20:55:46

Citat:

În prealabil postat de Nietzsche (Post 668592)
Totul se rezuma la putere. La vointa de putere. Tot ce exista pe aceasta planeta se rezuma la putere. Orice grupare de celule sau in final indivizi se asociaza pentru nevoia de putere. Daca ar exista un Zeu ce se afla la sursa energiei creatoare acela este un zeu al puterii. Tot ce noi ca si fiinte experimentam este nevoia de perfectiune prin originalitatea puterii ce reprezinta viata. Deci daca Dumnezeu ar exista atunci acest Dumnezeu este unul al perfectiunii interioare unde propria fiinta isi gaseste existenta in iubirea de sine ce simbolizeaza vointa de putere. Si astfel putem ajunge la concluzia evidenta ca Dumnezeu nu ne iubeste chiar contrar este indiferent fata de noi iubindu-se pe sine, priopria existenta fiind mult mai importata pentru sinele sau decat a noastra. Asa se poate explica acest haos si lipsa interactiunii divinitatii cu propria "creatie".

Asta până la ultima acțiune a acestui Dumnezeu egoist, care în egoismul Său își trimite singurul Său Fiu ca să moară, sa sufere, så fie Batjocorit etc...

Toate acestea pentru a da peste cap toată creația Sa,pentru a reformula, rescrie, chiar inversa Totul.

Și a ne transmite ca defapt este vorba despre iubire, despre slujire, iertare și toate noile concepte ala Evangheliei...

Vine Isus și spune clar ca El vorbește în numele lui Dumnezeu, ca numai prin El se poate ajunge la Creator... În final ca El și Dumnezeu sunt Una...

Și..... A cam dat lumea peste cap. Încă o face...

Deci ce facem?

Nietzsche 14.07.2021 13:20:50

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 668593)
Asta până la ultima acțiune a acestui Dumnezeu egoist, care în egoismul Său își trimite singurul Său Fiu ca să moară, sa sufere, så fie Batjocorit etc...

Este egoist, nu vezi ca il trimite pe fii-su :))) in loc sa vina el caTata sa moara batjocorit daca tot iubeste lumea asta.
Iar acest sacrificiu nu era necesar. In timpul activitatii sale mesianice Iisus foloseste de multe ori fraza:"Iertate sunt pacatele tale credinta ta te-a mantuit". De aici se deduce foarte clar ca Dumnezeu nu avea nevoie de vreun sacrificiu ca sa ierte pacatele lumii si sa o salveze. Mai este sugerata teoria cum ca moartea trebuia biruita, dar acest lucru il vedem prin invierea lui Lazar care era mort de 4 zile. Deci si aici se observa ca Dumnezeu avea putere asupra mortii si nu era nevoie de sacrificiu.
O alta teorie este ca cineva trebuia sa le vesteasca celor morti vestea cea buna. Dar asta se putea face si de catre ingeri si chiar de Dumnezeu nefiind nevoie de sacrificiu.
Deci acest sacrificiu nu are o explicatie logica.
Singura cauza ar fi ca nu a avut putere sa se salveze.


Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 668593)
Toate acestea pentru a da peste cap toată creația Sa,pentru a reformula, rescrie, chiar inversa Totul.

Și a ne transmite ca defapt este vorba despre iubire, despre slujire, iertare și toate noile concepte ala Evangheliei...

Vine Isus și spune clar ca El vorbește în numele lui Dumnezeu, ca numai prin El se poate ajunge la Creator... În final ca El și Dumnezeu sunt Una...
Și..... A cam dat lumea peste cap. Încă o face...

Nu s-a schimbat absolut nimic. Realitatea este la fel dintotdeauna. Singura diferenta a fost ca a mai aparut o religie ce promoveaza sclavia. Si totusi in crestinism se tot vb ca Hristos are sa vina cu putere si slava multa sa judece vii si mortii. Cuvantul cheie fiind "putere", cu alte cuvinte cui pe cui se scoate. Pilonul pe care aceasta lume subzista este puterea si doar prin putere poate fi schimbata.

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 668593)
Deci ce facem?

Ne folosim in continuare de sclavii crestini pentru a acumula mai multa putere si bogatii.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:46:21.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.