Citat:
În prealabil postat de Traditie1
De ce nu si sfintii budisti, musulmani etc? Numai pentru ca ei se folosesc de numele lui Hristos?
Tu nu întelegi un lucru esential, ca nu tot ce cheama numele lui Hristos este si neratacit. Si nu întelegi ca scopul vietii crestine e dobândirea cunoasterii personale a lui Dumnezeu în Duhul Sfânt.
Credinta nu este o joaca, este traire si cautare a adevarului si a lua de bune lucrurile false e fatal fiindca ideile false modifica mintea si o opacizeaza lucrarilor Duhului.
Duhul catolic e un duh malefic care rapeste libertatea spirituala si judecata normala prin superstitii (asa cum face si islamul) care îi tin pe oameni prizonieri. Credintele religioase au un puternic efect psihologic si alieneaza pe multi, poate pe cei mai multi dintre credinciosi.
Faptul ca numai credinta ortodoxa e adevarata si sanatoasa si ca relativismul e o capcana vedem din faptele fiecarei religii/confesiuni:
-la catolici aparitii într-o veselie ale "maicii domnului", stigmate, experiente mistice dubioase, teoria meritului
-la protestanti "duhul sfânt" somat sa vina la comanda si manifestându-se prin bâtâieli si "vorbit în limbi", frica de fapte bune, iconoclasmul
-la musulmani credinta într-un text pe care orice sarlatan îl poate scrie si de fapt l-a si scris, reguli barbare si stupide
-la budisti dorinta de depersonalizare
-la ortodocsi accentul pe personalismul lui Dumnezeu, pe smerenie, iubire.
Nu tot ce zboara se manânca. Un om se poate forma cu o credinta sanatoasa numai într-un mediu sanatos. De ce crezi ca se întinde ateismul în Europa de vest? Tocmai pentru ca catolicismul si protestantismul sunt niste minciuni care nu au capacitatea de a odihni sufletul si oamenilor li se pare mai de bun simt ateismul si mai sanatos pentru fiinta lor psihica, ceea ce de fapt si e, adica e mai bine sa fii ateu decât catolic.
|
Traditie, tu ai citit de fapt mesajul meu? Eu vorbeam de sfintii comuni, cei din primul mileniu, dinainte de despartire. Aia nu sunt ortodocsi, sunt tot plini de 'duhul catolic'? dar ce zici de sf. Ambrozie (recunoscut ca parinte al Bisreicii) sau sfantul Hilarie din Poitiers (la fel)?
La restul nu-ti raspund, ca iese din topicul asta. Dar te rog citeste inainte sa scrii, la ce m-am referit.