View Single Post
  #1554  
Vechi 26.07.2010, 16:09:01
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Mă obligi să repet. Sunt de acord cu acea "tradiție orală" care respectă întru totul "cuvântul lui Hristos", învățătura Sa. Dar nu pot deloc să asociez cu Cuvântul divin învățături străine de El și de practica apostolilor.


Dar pentru tine, cuvantul lui Hristos se rezuma la Biblie. Esti de acord cu aceea traditie care, practic, repeta ceea ce scrie in Biblie, dar nu aceea este Traditia.

Pentru noi, cuvantul lui Cristos nu se rezuma la Biblie, tocmai asta reiese si din Romani 10:17.

Cristos a venit intre noi, in carne si oase. El nu a scris, a vorbit. Si nu a vorbit oricui, ci unor oameni pe care i-a randuit sa ramana si sa lucreze, sa transmita cuvantul sau, sa invete pe altii, sa faca minuni.

Daca o carte ar fi fost suficienta, ce nevoie mai era de Apostoli ? Ar fi facut ca Allah cu Mahomed: "Stai jos si scrie ce-ti dictez".

Dar Cristos a vorbit, a invatat, a lasat o Biserica vie.