View Single Post
  #42  
Vechi 02.05.2011, 09:46:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.736
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aflam si raspunsul exact la intrebarea daca un ortodox trebuie sa mearga intr-o biserica catolica. Evident ca nu, mai ales in timpul unei slujbe catolice. Cel mult sa o viziteze. Pentru ca duhul in care se roaga cei de acolo il face pe acela sa se apropie tot mai mult de catolicism, chiar daca la inceput nu avea deloc aceasta intentie.
Cu alte cuvinte, catolicii practică un fel de Liturghii Negre (Black Mass), astfel încât cel care își manifestă prezența acolo nu este Cristos, ci diavolul ? Am înțeles, oare, bine ?
Dar la ipoteza că cei care intră în contact cu lumea catolică și, mai ales, cu Sf Euharistie în Biserica Catolică ajung la concluzia ca slujesc mai bine ortodoxiei Sfinților Părinți și Cuvântului Viu, v-ați gândit ? La ceea ce a spus Mons Vladimir Ghica (să sperăm, declarat fericit cât mai curând) că "a trecut la catolicism ca să fie un ortodox mai bun", ați reflectat ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote