View Single Post
  #3  
Vechi 13.10.2012, 12:38:53
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@ioan cezar - am unele nedumeriri la ceea ce scrii:

1. Mai intai ceva de natura oarecum personala - tu ai si cabinet si mai si predai la atatea scoli? Ai timp?
Te intreb pentru ca aici este bataie pe psihoterapeuti (de oricare ar fi ei) si nu sunt locuri. Terapeutii au programul plin.
Am inteles (dar nu stiu sigur) ca totusi si in tara a crescut acum cererea de terapie.

2. Cine preda religia in scoli? Preoti, calugari, fete care au studiat teologie, sau poate preda orice alt fel de profesor? Incerc sa inteleg de ce sunt reci, punitivi si copiii nu raman cu nimic.
Si cum este: se dau lucrari, note la religie? Intra la media generala?

3. Cred ca este vorba si de educatia de acasa. Nu putem da vina numai pe scoala.

4. Nici eu nu vad o legatura directa intre psihologie si religie. Mi se pare si mie greu sa priceapa niste copii acest lucru. Eu vad psihologia legata de om, iar religia de Dumnezeu. Iar aici pe forum mi se sparge capul ca omul nu este important si trebuie lasat de o parte si conteaza numai Dumnezeu.
Si nu am inteles inca daca la teologie se studiaza si putina psihologie (mai ales duhovnicii ar avea nevoie), si invers (la psihologie putina teologie).
Teoretic le vad si eu imbinate, dar practic nu prea merge.
Uite ca si tu ai probleme in ale imbina (la clasa), si profesorii de religie au probleme (nu predau bine, nu atrag scolarii si sunt considerati reci, punitivi).

Tu cum ajungi la clasa de la psihologie, la religie? Inseamna ca nu le vorbesti din punct de vedere medical, stiintific?

5. Ai incercat sa stai de vorba cu profesori de religie din scoli ca sa intelegi unde este problema? Ar fi util si pentru tine si pentru ei.

In incheiere, referitor la subiectul firului, eu cred ca trebuie planuit intr-o comisie de pedagogi, psihologi si teologi cum sa se predea religia in scoli si cum sa fie manualele. Nu este asa simplu. Sunt multe probleme.

Iarasi si mereu - venim cu petitia, dar unde sunt solutiile, unde este planul?

Iata unele aspecte care imi vin in minte:
- cine sa predea religia si in ce mod
- manuale, sau alte materiale
- practica in biserica
- legatura cu familia scolarului: ce confesiune/credinta, practicat sau nu
- ce se intampla cu scolarii de alte confesiuni/religii (primesc si ei orele lor, sau fac etica, sau sunt luati la ortodoxie)
- note, lucrari scrise, ascultat, adunat la media generala?
- scolarii care au greutati in percepere, intelegere cum sunt ajutati?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 13.10.2012 at 12:42:34.
Reply With Quote