Subiect: Salutul pascal
View Single Post
  #43  
Vechi 04.04.2013, 10:15:38
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Ce treaba are lumina de Ierusalim cu faptul ca eu pot sa raspund unui catolic cu bunavointa la Hristos a Inviat !
Mai fratilor, voi mai aveti uzul ratiunii?
Apoi, doamna Floricica zice ca e pacat sa te impartasesti fardata. Perfect adevarat.
Problema apare atunci cand noi judecam fara mila.
Apoi, tot doamna Floricica spune ca eu nu pot sa raspund la salutul unuia care crede ca Hristos e arhanghelul Mihail. Catolicii cred ca Hristos e arhanghelul Mihail si nu stiam eu?
Inca o data intreb. Mai aveti ratiune? Acest cuvant - ratiune - va mai spune ceva ?

Un raspuns (pe intelesul tuturor) ti-a dat si Catalin2. Daca vrei sa vezi, daca nu...e problema proprie si personala. In defintiv, in aceasta viata omul face ce vrea, traieste cum vrea, asculta de cine vrea, intr-un cuvant are liber la orice. Toate ii sunt ingaduite. Dar cu siguranta nu toate ii sunt si de folos.
Mie personal imi place sa cred ca inca mai am ratiune. Si chiar aceasta ratiune, bat-o vina, imi spune sa cercetez, sa intreb, sa caut, sa citesc, sa cer in rugaciune de la Dumnezeu sa se milostiveasca si de sufletul meu. Caci eu ticaloasa de mine, necontenit bat in cuiele de pe Crucea unde Hristos sta Rastignit pentru mine. Si mi-e tare frica ca in ziua judecatii mele sa nu fiu trimisa in randul caprelor.
Si ratiunea mea imi mai sopteste ceva: cauta si vei afla, bate si ti se va deschide, cere si ti se va da.
Acuma daca ratiunea mea nu coincide cu a fratiei tale, sa ma ierti. Imi sustin afirmatiile conform ratiunii mele.
Si cum "cuvintele putine sunt ca zaharul iar tacerea e ca mierea", ma retrag din orice discutie in contradictoriu. Caci duhul blandetii nu prea este agreat pe acest forum si scapa doar cine poate. Iar competitiile gen " cine-i mai tare in a-l face praf pe aproapele cu....pareri personale" nu-mi plac.
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote