View Single Post
  #4  
Vechi 27.04.2013, 08:26:03
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe urma, ceva-ceva este adevarat in mentalitatea ca "a plagia nu inseamna a fura". Noi, acuma, traim intr-un timp cand am definit conceptul de "proprietate intelectuala". Dar stiti bine ca nu a fost intotdeauna asa, dupa cum se poate sustine ca nu e tocmai natural acest lucru. (...), si proprietatea intelectuala e o chestie aparuta foarte recent la scara istorica. Ideea ca ideile au proprietar, ca adevarul stiintific nu este bun universal, ...
În plagiat problema nu se pune că nu ai avea voie să folosești ideile (și nu numai, că nu există doar texte de idei) altuia sau descoperite de altul, ci doar să specifici adevărata lor sursă, nu să le prezinți ca și cum ar fi invenția ta; și asta este valabil mai ales, dar nu exclusiv, în cazurile de lucrări de cercetare despre care se presupune că prezintă contribuții noi la domeniul respectiv, fie el științific sau nu. Există în mod evident foarte multe adevăruri sau teorii științifice care au intrat într-un fel de domeniu public, și de aceea nu cred că este obligatoriu să citezi de fiecare dată când vorbești despre anumite teorii științifice sau teoreme matematice, etc în cazul în care le prezinți într-un limbaj propriu și nu ca și cum acele lucruri ar fi fost descoperirea ta; în cazul în care ții totuși să nu formulezi lucrurile după mintea ta, și în acest caz te expui riscului ca să ți se considere că nu ți-ai însușit în mod autentic un limbaj de specialitate și că nu știi să faci uz de el prin prisma propriului tău limbaj, este normal să dai trimitere la sursele pe care le-ai folosit și din care ai copiat, fără ca să fii tu creatorul acelor texte. Nu știu dacă există lege în Rumânia împotriva plagiatului, și dacă există ce presupune ea, etc, vorbesc doar principial. Așa cred că este normal și așa cred că s-a practicat și e normal să se practice.
Reply With Quote